Pruga uz novu autocestu ili zapadnu obilaznicu
09.12.2008. 4:37

- U suradnji sa Željezničkim projektnim društvom napravili smo detaljnu analizu te prijedlog nove trase. Naime, osim što se na previše mjesta križa s važnim cestama, posebice u Osijeku, postojeća pruga ne osigurava željenu brzinu vlakova od 160 km/h. Budući da se u 90 posto slučajeva radi o teretnom, a ne putničkom prometu, moramo zaobići ta mjesta i zbog bolje kvalitete života građana, ističe Oliver Grigić, ravnatelj županijskog Zavoda za prostorno planiranje.
Različite vizije
Županija će inicirati da se iduće godine, u suradnji s Hrvatskim autocestama, Hrvatskim cestama, Hrvatskim željeznicama i Gradom Osijekom, financira izrada studije prometnog čvora šire okolice grada Osijeka. Zanimljivo, i Grad podržava projekt izmjene trase, koliko god bio kompliciran i skup. No, naravno, nije sve jednostavno, naime Grad i Županija imaju dvije različite i oprečne vizije izmjene trase željezničkog koridora oko Osijeka!
U obje verzije nova pruga odvaja se prije Čepina. Prema viziji Grada ona bi potom obišla Čepin, nastavila se između Josipovca i Petrijevaca, zatim paralelno s trasom autoceste i prešla Dravu preko budućeg mosta, kojim će prolaziti i autocesta. Županijska vizija, uvrštena u Prostorni plan, predviđa da nova trasa prolazi između Livane i Čepina, nastavlja se zapadno od sportskog aerodroma, ide uz sadašnju Zapadnu obilaznicu, a onda preko Južne obilaznice prođe između dvaju postojećih nadvožnjaka. Dravu bi prešla preko novog željezničkog mosta, koji bi se gradio kraj postojećeg cestovnog na ulazu u Višnjevac.
Županijski plan “jači”
- Ta trasa nema logike, ponajviše jer dodatno odvaja Višnjevac od Osijeka, a morao bi se graditi i novi most, što je preskupo. Tražili smo mišljenje direkcije HŽ-a, koja je našu trasu ocijenila boljom. Već smo dali primjedbu na županijski Prostorni plan, ali ako ga izglasaju, morat ćemo ga, na žalost, poštovati, jer je to plan višeg reda", priča Tone Papić, član Poglavarstva Osijeka za urbanizam i graditeljstvo.
- Gradska je trasa neanalizirana i na njoj postoji niz problema, posebice imovinsko-pravnih. Također, po njoj bi trebalo izmještati postojeći željeznički kolodvor, što je nepotrebno. Kada Papić bude stručni prostorni planer, a ja konzervator, neka onda zaključuje, uzvraća Grigić.
Naglašava kako kod Papića u ladici postoji studija prometa u samom Osijeku, koju je Grad platio čak milijun kuna, "ali nikada nije razmatrana i primijenjena". Na upit što ako se ipak gradski plan pokaže kvalitetnijim, u Županiji kažu kako se Prostorni plan može brzo izmijeniti, ali u to ne vjeruju.
U slučaju da zahtjev za izmjenom trase ne prođe, što ne bi čudilo s obzirom na nejedinstvo, u Gradu i Županiji imaju pričuvni plan - traže denivelaciju svih prijelaza gdje se pruga križa s cestom, posebice na tzv. Čepinskoj i Vukovarskoj cesti u Osijeku. No, u HŽ-u ističu kako im je taj projekt preskup, jer ih, primjerice, samo postavljanje signalizacije i brklji na prijelaze stoji čak milijun kuna.
Župan Krešimir Bubalo najveći problem u realizaciji ovog projekta, vrijednog nekoliko stotina milijuna kuna, vidi u politici.
- Prijedlog Prostornog plana mora proći još pet ministarstava, a na usvajanju u Županijskoj skupštini naći će se tek u ožujku. Najveći su problemi što se HŽ načelno slaže s izmjenom, a zapravo ništa ne čini te što lokalne strukture HDZ-a već godinama nisu ni prstom mrdnule da se ovo riješi, kaže Bubalo.
Autor: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr
Objavio: Leon |
Komentari (2)
..ako vlak ni ne čujem bilo bi lijepo da se makne....
....i cijena zemljišta bi odmah narasla...