Sanda Bajtl – najuspješniji mlada menadžerica
28.11.2008. 12:23

Na svečanoj dodjeli uz obilježavanje 18. rođendana CROMA-e dodjeljene su nagrade u devet kategorija jedanaestorici menadžera i to Anti Jerkoviću iz Atlantske plovidbe (velika poduzeća), Jerku Andrijiću predsjedniku Uprave tvrtke Radež (srednja poduzeća) te u istoj kategoriji Goranu Brašniću iz tvrtke Vargon. Najbolji mladi menadžer godine je Sanda Bajtl iz osječke tvrtke Werkos, pobjednik u kategoriji javnih poduzeća je Danijel Mileta iz šibenskog Gradskog parkinga, Mirko Mrakužić direktor dm-drogerie markt odnio je nagradu za velika inozemna poduzeća, Frane Mrakovčić projektni je menadžer godine, a nagradu za životno djelo primili su Ante Grlić-Radman osnivač Agroproteinke te Luka Miličić predsjednik Uprave Dalekovoda.

Sanda Bajtl
Sanda Bajtl svoju poslovnu karijeru u cjelosti je vezala uz tvrtku Werkos d.o.o. iz rodnog Osijeka u kojoj se po završetku studija zaposlila kao voditeljica projekata. U to je doba Werkos bila relativno mala tvrtka, ali ujedno i vrlo poticajna sredina s inovativnim programom koji se temeljio na izradi ekološki prihvatljivih projektnih rješenja s primjenom geosintetika i drugih materijala te njihovom distribucijom. Sanda Bajtl trenutno se educira i priprema za polaganje ispita za dobivanje PMP certifikata od Project Management Instituta (PMI), čiji je član.
Sanda Bajtl idejni je tvorac projektnog rješenja izgradnje umjetnog slanog jezera Pinga u Tuzli, BiH, kojim je omogućena izgradnja umjetnog jezera na terenu na kojem je gradnja gotovo nemoguća, budući da teren tone 1 metar godišnje. Na jezeru koje je danas popularno kupalište i rekreacijska zona, Werkos je sudjelovao i u izvođenju specijalističkih radova u kasnijoj fazi izgradnje.

Pinga, Tuzla

Pinga, Tuzla
Na projektu izgradnje vjetrozaštite kolnika na dionici Sveti Rok – Maslenica, gđa Bajtl sudjeluje kao suradnik projektantima iz IGH-a i Brodarskog instituta u fazi projektiranja, a potom kao direktorica inženjeringa koordinira izvedbu radova i sudjeluje u analizi rezultata.


Osim brojnih izvedbenih radova na sanacijama pokosa i klizišta, kao novinu u struci uvodi tehnologiju ozelenjavanja mlaznog betona, koja je u najvećem opsegu primijenjena na dionici Bosiljevo – Josipdol, te ograde s visokom apsorpcijom energije udara odronjenog kamenja, koje su postavljene na zaštiti vodocrpilišta grada Rijeke i na zaštiti grada Omiša.

S obzirom da su ekološki prihvatljiva rješenja glavna odrednica poslovanja, Sanda Bajtl radi na uvođenju novih materijala i tehnologija za zaštitu od buke, zaštitu tla i voda, poglavito na odlagalištima otpada. Zahvaljujući djelovanju i doprinosu u ovom području, angažirana je kao stručni konzultant Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Na odlagalištu otpada Baćanska u Davoru, sada se po prvi put u Hrvatskoj izvode radovi s primjenom polielektrolitskog gela, koji je revolucionarno rješenje u brtvenim slojevima u svijetu. Na uvođenju ovog materijala u uporabu u Hrvatskoj Sanda Bajtl i njezin tim rade već godinama a njegova primjena planira se na svim područjima s nedostatkom visokokvalitetne gline kao i na svim deponijama azbestnog otpada.

Autorica: Maristela Mandarić
Foto: Werkos
Objavio: Leon |
Komentari (6)