Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Otvorenjem izložbe "Ich gehe jeden Tag zu einem Apfelbaum und zeige ihm das Bild einer Kokonuss" (Svakog dana odlazim do stabla jabuke i pokazujem mu sliku kokosovog oraha) autorice Ine Raschke (Bremen, Njemačka) koje se održalo u petak 24. listopada 2008. u 20 sati, Gradske galerije Osijek, pored svog redovnog izložbenog programa, po prvi puta u Osijeku, ali i u Hrvatskoj, surađuju s kulturnom fondacijom Robert Bosch Stiftung. Izložba je otvorena do 9. studenog.

Od kolovoza ove godine naša je institucija ušla u program "Robert Bosch Cultural Managers in Central and Eastern Europe". Ovaj program uspješno se razvija od 2002. godine i do danas obuhvaća 15 gostujućih institucija u 10 zemalja: Bugarska, Makedonija, Poljska, Moldavija, Rumunjska, Češka, Ukrajina, Mađarska, Kosovo, a od ove godine i Hrvatska. Stipendisti ovog programa mladi su intelektualci čija je zadaća pomoći instituciji u kojoj su smješteni u organizacijskom, konceptualnom i komunikacijskom smislu te osigurati međunarodnu kulturnu razmjenu projekata i ideja, ali i prikupljati sredstva od inozemnih fondacija i organizacija te na taj način poboljšati financijsku konstrukciju pojedine institucije, i promovirati je izvan Hrvatske. "Robert Bosch Cultural Manager Programme" ostvaruje se u suradnji s Ministarstvom vanjskih poslova Republike Njemačke, IFA-om i Goethe Institutom, a kordinira ga Centar za Istočnu Europu Sveučilišta u Hohenheimu.

Gradske galerije Osijek prva su ustanova u Hrvatskoj koja je postala dijelom ovog programa, a gospođica Bettina Lehmann (inače povijesničarka umjetnosti) prva kulturna menadžerica. Kulturni menadžer šalje se u pojedinu zemlju na period od dvije godine, a nakon isteka tog perioda (ukoliko je gostujuća institucija suglasna) šalje se nova osoba. Tako je ovaj program izuzetna prilika za promociju suvremene hrvatske umjetnosti ne samo u Njemačkoj, nego i u svim ostalim zemljama u kojima postoji mreža Robert Bosch Stiftung kulturnih menadžera.

Izložba Ine Raschke prva je u nizu izložbi koje Gradske galerije Osijek planiraju ostvariti u suradnji s Robert Bosch Stiftungom. Pokrovitelji izložbe su Veleposlanstvo Savezne Republike Njemačke, Robert Bosch Stiftung te Grad Osijek.

O izložbi...

Instalacija / projekcije / crteži



Instalacija

Jedna mlada žena dva tjedna, svaki dan odlazi do stabla jabuke i pokazuje mu sliku kokosovog oraha.

(Čemu to?)
Svaka kultura, u ovom ili onom obliku, održava, ritualizira, i čuva kao dio tradicije radnje koje same po sebi nemaju svrhu. Kroz ritual i zahvaljujući ponavljanu kroz generacije takve radnje dobivaju smisao. Služe socijalnom povezivanju zajednice ili meditativnom udubljivanju. Svakodnevni put Ine Raschke do jabukovog stabla u francuskom Galanu i njeno jednosatno stajanje pred stablom, držeći sliku kokosovog oraha, jedan je oblik takvog udubljivanja. Bio je to pokus o tome što se događa kada se jedna očito besmislena, pa čak i apsurdna radnja uporno ponavlja. To je ispitivanje značenja promatranja i bivanja promatranim, odnosa slike i odraza. U video uratku i prije svega u njenim tekstovima umjetnica dokumentira iskustva stečena ovim „performansom“ u kojem su prvotno sudjelovali samo ona i bezimeno stablo jabuke.

(Zašto baš jabukovo stablo i kokosov orah?)
Ina Raschke se u svom umjetničkom radu već duže bavi odnosom umjetnoga i prirodnoga. U kršćanskom kulturnom prostoru – kao i u drugim religijama - osnovno se razumijevanje prirode spaja s predodžbom raja. U kršćanstvu jabukovo stablo tj. njegovi plodovi predstavljaju izvor ljudske sposobnosti spoznaje. Evino uživanje u jabuci, koju joj je ponudila zmija, predstavlja pobunu protiv božje zabrane i daje povod za progon čovjeka iz raja u jedan često neprijateljski svijet. Bogati vrt je kroz povijest postanka postao oličenjem idealizirane prirode ljudskoga stanja prije počinjenoga grijeha. Jabuka postaje slikom i simbolom istog. Modernoj predodžbi raja odgovara turistički san s egzotičnim plažama i palmama. Jabuka i kokosov orah stoje jedno nasuprot drugomu u pogledu njihova podrijetla i onoga što kao simboli predstavljaju.

(Zašto ne uzme pravi kokosov orah?)
Raschke ulazi dublje u apstraktno. Kako stablo nosi svoje jabuke, tako ona nosi sliku kokosovog oraha. Tako na jedan način sebe pretvara u palmu i na jednakoj razini sudjeluje u prirodi bez narušavanja i udaljavanja od iste. Slika – odraz prirode – stoji nasuprot same prirode. Postaje posrednik između umjetnice i jabukovog stabla.
Da slika nije ono što je naslikano nego samo odraz uobičajena je pojava europske duhovne povijesti. Od shvaćanja pećinskog čovjeka da je sjena stvari na zidu pećine stvar sama do René Magrittesove „Izdaje slika“ (Le trahison des images), slike lule ispod koje piše „Ceci n'est pas une pipe“ (Ovo nije lula).
Nasuprot čovjeku koji ima sposobnost spoznaje, stablu se ta sposobnost ne priznaje. Samo umjetnica ima sposobnost refleksije i zahvaljujući njoj taj postupak postaje dostupan javnosti.

(Što bi se trebalo dogoditi? Što će se dogoditi iduće? Zašto se ništa ne događa?)
Na prvi pogled besmislena radnja dala je Ini Raschke prigodu za raznovrsno razmišljanje, čak o sebi. U tome leži svrha.
Iznenađujuće za umjetnicu, ona tijekom performansa nije bila samo posrednica između stabla i slike, prirode i ideje prirode, nego je sama postala dijelom inventara. Kao pasivna sudionica privremenog rituala upustila se u apsurdnu situacija koju je sama odabrala i došla do spoznaje – uzvišeni cilj svake meditacije. Svrha je također posjetiteljima izložbe ponuditi priliku da se na neko vrijeme izuzmu iz svakodnevnice i posvete svojim mislima.
Raschkini poetski tekstovi pomažu promatraču podijeliti taj teoretski doživljaj.



Projekcije

Video dokumentacija tri performativne instalacije:
Mezzo piano, pomična instalacija
- umjetne biljke, trava za makete/modeliranje, Nitinol, Adeino-ploča (programirao Lutz Dickmann)
- dimenzije: 60 x 45 cm
- predstavljeno u Kulturbahnhof Eller, Düsseldorf, Njemačka 2006.
Bestimmte Gesten (Certain gestures), performans/privremena instalacija
- dekorativne travnate lopte, aparati za izradu mliječne pjene
- predstavljeno u Lüdenscheid and Bremen, Njemačka
Made-to-measure or Bestimmte Gesten II (Certain gestures II), performans/privremena instalacija
- umjetno lišće spojeno na 27 električnih četkica za zube
- dimenzije: 200 x 100 x 30 cm
- predstavljeno u Toyota Techno Museum, Nagoya, Japan 2005.

Radno vrijeme Galerije Waldinger:
- utorak-nedjelja: od 17:00 do 20:00
- ponedjeljkom zatvoreno


Gradske galerije Osijek
Galerija Waldinger
Fakultetska 7
HR-31000 Osijek
t: +385(0)31/320-980 / +385(0)31/320-981
f: +385(0)31/320-978
e: [email protected]


 Stranica prilagođena ispisu




Počinjemo sa prolećnom...
Spremni za preuzimanje...
Maltipoo vrhunske gene...
Na POKLON prelepi sten...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:446

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!