Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Gotovo stotinu apsolvenata osječkog Pravnog fakulteta uoči početka nove akademske, 2008./2009. godine ispisalo se i prebacilo mahom na Pravni fakultet u Splitu, gdje planiraju položiti posljednjih nekoliko velikih ispita, koje smatraju preteškima u Osijeku.

- Ta pojava već je poznata i događa se svake godine u jesen. Najveći je razlog za toliki "egzodus" opravdani strah apsolvenata da zbog previsokih kriterija i zahtjeva neće dugo ili neće nikada uspjeti položiti ponajprije tri ispita: trgovačko ugovorno pravo, pravo društava i građansko procesno pravo. Prva dva drži profesor Srećko Jelinić, a posljednji viša asistentica Aleksandra Maganić. Prolaznost na tim ispitima jako je niska, a zbog njih sam se i sama prebacila u Split. Ne znam zašto vodstvo Fakulteta nešto konačno ne učini - kaže apsolventica koja je željela ostati anonimna.

Ona i njezini kolege, kaže, ogorčeni su što u Splitu moraju platiti višu školarinu (3.650 umjesto 3.300 kuna u Osijeku), a imaju i puno drugih troškova. Primjerice, povratna autobusna karta do Splita stoji oko 400 kuna, a najjeftiniji smještaj u hostelu najmanje 140 kuna.

Podsjetimo, prije nekoliko godina zbog istih razloga studenti prava pisali su peticiju te prijetili prosvjedima, nakon čega je tadašnje vodstvo Fakulteta utvrdilo zbilja smanjenu prolaznost na navedenim ispitima. U međuvremenu ona se nešto povećala, ali problem je očito ostao.

- I te kako smo svjesni te pojave, koja je novijeg datuma. Prošle se godine tako s našeg fakulteta ispisao ukupno čak 151 apsolvent, od kojih 123 izvanredna studenta. Ove godine otišlo je 98 apsolvenata, gotovo svi u Split, a udio izvanrednih studenata gotovo je jednak. Posrijedi su isključivo apsolventi “nebolonjci”, koji imaju rok diplomirati do 2010. godine da ih ne bi zahvatila “Bolonja” - priznaje prof. dr. Zvonimir Lauc, dekan osječkog Pravnog fakulteta.

Analiza nepoloženih ispita ispisanih studenata pokazala je da ih većina doista strahuje upravo od navedena tri predmeta. Naime, od njih ukupno 98 čak 92 nisu položila GPP, pravo društava 81, a TUP njih 77. Ostali ispiti s treće i četvrte godine studija znatno su manje zastupljeni.

- Pritom njih četvero nije položilo samo jedan ispit, njih 14 dva, a 28 apsolvenata samo ta tri ispita. No zanimljivo je da čak 31 ispisani student, dakle gotovo trećina, u Split prenosi između pet i osam ispita, a neki od njih nikada nisu izišli ni na jedan od tih ispita! To dokazuje da većina njih odlazi već po inerciji, zbog fame koja se stvorila o preteškim ispitima - upozorava dekan, priznajući kako ne vide kvalitetno rješenje.

Prolaznost na ta tri ispita, kaže, jest smanjena, ali opet iznosi 30-ak posto. Dapače, nedavno je održan sastanak svih profesora trgovačkog prava u Hrvatskoj, gdje je zaključeno da su kriteriji prilično ujednačeni.

- Na splitskom Pravu također tvrde kako njihovi profesori nemaju niže kriterije. S druge strane, Bolonjski proces zagovara protočnost studenata i mi im ne možemo zabraniti da odu položiti nekoliko ispita u Split i u Osijek se vrate samo po diplomu, što većina radi. No prolaznost tih ispita bit će predmet skore posebne analize i vrednovanja Pravnog fakulteta - najavljuje Lauc.

Zbog prebacivanja Pravo izgubilo 440 tisuća kuna!

Kao ilustraciju da bi zbilja voljeli riješiti taj problem, dekan Lauc navodi velike financijske gubitke osječkog Prava zbog "egzodusa".
- Samo prošle godine, prema našoj procjeni, prebacivanjem 151 studenta izgubili smo 440 tisuća kuna od školarina. Splitskom Pravu ovakvo stanje, naravno, odgovara, jer dobiva dodatne školarine, ističe dekan.

Studentski zbor: Neka zaposle više profesora

Igor Gavranović, predsjednik Studentskog zbora u Osijeku, inače i sam apsolvent osječkog Prava, izražava zabrinutost zbog ove pojave.
- Meni je ostao samo jedan ispit, upravo GPP, i nisam se prebacio, ali neki moji bliski prijatelji jesu. Mislim da profesori ipak nisu toliko problematični, nego ponajviše ogromna materija. U Splitu se GPP, recimo, polaže iz skripte od 150 stranica, a u Osijeku iz knjige s više od 1.000 stranica. No, moguće rješenje bilo bi zapošljavanje još kojeg profesora na tim predmetima kako bi studenti imali mogućnost izbora, apelira Gavranović.

Autor: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr


 Stranica prilagođena ispisu
10-14-2008 11:51:09 am :: DonQuijote
Citat: ›
U Splitu se GPP, recimo, polaže iz skripte od 150 stranica, a u Osijeku iz knjige s više od 1.000 stranica.

ovo je srž problema.
10-14-2008 11:56:53 am :: eseker
Svi bi bili Đapić. E, ne može, valja učiti.
10-14-2008 12:15:45 pm :: kopile
Problem se može vrlo lagano riješiti,prvo Jeliniću treba dati otkaz a drugo GPP i sve velike ispite podijeliti na dva ili tri dijela.Nisu kriteriji toliki problem nego količina gradiva,po meni je sa pedagoške i didaktičke strane jednostavno debilno u komadu polagati ispit za koji je potrebno naučiti 1000 str.
10-14-2008 12:19:58 pm :: DonQuijote
kopile je napisao/la: ›
Problem se može vrlo lagano riješiti,prvo Jeliniću treba dati otkaz a drugo GPP i sve velike ispite podijeliti na dva ili tri dijela.Nisu kriteriji toliki problem nego količina gradiva,po meni je sa pedagoške i didaktičke strane jednostavno debilno u komadu polagati ispit za koji je potrebno naučiti 1000 str.

izgleda da nije potrebno učiti 1000 stranica, kad je u splitu cijelo to gradivo sažeto na 150 stranica. kod nas se traži da znaš sve s tih 1000, tamo moraš naučiti najbitnije, što očigledno stane na 150.
10-14-2008 12:32:50 pm :: davorccc
Normalno, kad te namjerno stari prdonja zaj**ebava na faksu, prebaciš se na drugi faks.
Riješiš tamo ispit i vratiš se nazad.
10-14-2008 12:47:07 pm :: DonQuijote
davorccc je napisao/la: ›
Normalno, kad te namjerno stari prdonja zaj**ebava na faksu, prebaciš se na drugi faks.
Riješiš tamo ispit i vratiš se nazad.

e vidiš, to je još žalosnije - više nije ni stari prdonja, nego mlada "viša asistentica maganić".
10-14-2008 12:54:31 pm :: zen031
Istina je da je u St skripta od 150 stranica, plus-minus (u St profesor ispituje izvanparnično i ovrhu, što u Os nije slučaj), ali to doslovce znači sve što je napisano na tih 150 +- strana. Ne mislite valjda da u Os profesor ispituje sve sa svih 1000 strana?
10-14-2008 12:57:45 pm :: DonQuijote
zen031 je napisao/la: ›
Ne mislite valjda da u Os profesor ispituje sve sa svih 1000 strana?

znam da ispituje. ti misliš da ne?
10-14-2008 01:30:17 pm :: zen031
Znam da ne ispituje SVE, al baš sve, sa tih tisuću stranica. To je ono što sam htio u prvom postu naglasiti, jer je, čini mi se, ispalo da u Os ispituju SVE sa tih 1000 str. (pa i ono pisano najsitnijim slovima, evo upravo imam knjigu iz GPP-a pred sobom Shocked ).

U St također traže znanje, ali u nekakvoj najnormalnijoj mjeri, rekao bih-humanoj mjeri. A ovo što u Os traže, bar dok sam ja tu studirao, je NEHUMANO (pričam o GPP-u). A ta skripta je plus-minus Smile sve ono što jedan student, u prosjeku, smatra bitnim, pa to u prvom čitanju knjige podvuče, ili kako već eliminira bitno od nebitnog u gradivu. I ona se mora gotovo cijela naučiti. Mislim, uvijek se još nešto da eliminirati Very Happy.
10-14-2008 01:39:05 pm :: W.M. Felt
DonQuijote je napisao/la: ›
Citat: ›
U Splitu se GPP, recimo, polaže iz skripte od 150 stranica, a u Osijeku iz knjige s više od 1.000 stranica.

ovo je srž problema.


Jest srž problema. Koliko mi je poznato od pravnika malo starije generacije, taj ispit, o kojemu sve znaju i nepravnici, bio je znatno teži prije. Predavao ga je, ako se ne varam, profesor Cini (moguće brat ovog sa Ekonomije). U svakom slučaju, prolaznost je bila bitno manja. Tada nikom nije padalo na pamet prebacivati se na drugi fakultet.

Još važnije, pravnici tvrde da se radi o najvažnijem mogućem ispitu fakulteta, te je puno veća sramota splitski fakultet koji to zanemaruje, nego osječki. Već sama činjenica da se negdje važan ispit polaže iz nekakvih skripti, a ne iz knjige, sramota je za visoko školstvo Hrvatske, radilo se tu o Pravu, Ekonomiji ili Medicini.

I treće, već i vrapci na granama znaju da se u Zagrebu i Osijeku radi o istim ispitima. Tamo također, koliko znam, ljudi ne odlaze u Split. Prema tome, gospodo, dosta sranja. Već i u ovom članku nalazi se nekoliko frapantnih podataka - deseci studenata prebacili su se bez da su ijednom izašli na taj ispit.

Što se tiče prof. Jelinića, tu bi se već moglo razgovarati o mogućim problemima. No nekako opet vraćajući se na isto, deseci studenata redovito uspijevaju položiti taj ispit.

Ako se već treba prebacivati u potrazi za što lakšim kriterijima, savjetujem Mostar. Tamo se sve može riještit u što kraćem roku, a diploma je diploma - koga briga za znanje.
10-14-2008 02:40:39 pm :: El-Fatih
prvo sto nama treba je index index i samo index.....druga stvar koja mi se cini zalosna jest ta da nam je pravni poredak u hrvatskoj takav kad se uci iz 150 stranicne skripte. I treca stvar....pa jel se to stvarno mora tako nabubat.....nemoze li se stvar jednostavno pojednostavnit s primjerima iz stvarnog zivota....recimo....sto vi koleginice/kolega mislite o tom i tom....pa da na temelju takvih odgovora profesor odlucuje ko prolazi a ko ne prolazi....

Ma u biti sta se ja sekiram....ode ja u svecku Wink
Re: S osječkog Prava u Split 'prebjeglo' 98 apsolvenata!
10-14-2008 02:43:28 pm :: zen031
Pa ako cemo vec o srži problema, ja mislim da je srž to što studenti na PF Os nemaju ni jedan jedini dan ikakve prakse tijekom faksa! A kad govorimo o GPP-u, baš bi se taj ispit dobrim dijelom mogao naučiti, utvrditi, lakše shvatiti putem prakse.

Recimo, kad sam ja studirao na PF Os, na jednom seminaru smo učili o sudskim odjelima! Zaboga, pa o tome smo 100 puta lakše mogli naučiti da smo se jednom prošetali po sudskoj zgradi! Da ne govorim o tome da mnogo (ne usuđujem se reći većina) sadašnjih studenata prava ne zna da se i preko puta "velikog" suda nalazi i "mala" zgrada suda, pojma o tome nemaju, itd...

Felt, u toj skripti, koju isto sada imam pred sobom, ne piše ništa drukčije niti bitno manje nego u knjizi-mislim na ono što se treba učiti-dakle, ono što ostane nakon eliminacije nebitnog iz knjige. Štoviše, u St se uči i izvanparnično i ovrha, a ovrha je upravo ono što često mladi vježbenici rade, jer se to odvjetnicima ne da raditi-dakle-u Os neće naučiti nešto s čime će se vrlo vjerojatno susresti u praksi.

Kažeš da ljudi iz ZG ne odlaze u Split, to nije istina, odlaze, i to u većem broju nego iz Osijeka, što je logično s obzirom na veličinu PF Zg.

Što se tiče znanja koje pravnici steknu nakon faksa, prokomentirat će ti bilo koji odvjetnik koji ih zaposli kao vježbenike- učastali su komentari tipa :"Pa jel vi na tom faksu nešto i naučite?!" i slično, baš zbog nedostatka ikakve prakse.

Na sreću, što se tiče prava, najviše se nauči kroz praksu, radeći na konkretnim slučajevima, a pogotovo se shvati kolika je razlika između onog što se uči i stvarnosti. Evo samo jedan primjer; vjerujem da su svi koji su studirali pravo naletjeli na ovakvu rečenicu: "Državno odvjetništvo je samostalno i nezavisno pravosudno tijelo", ili "Sud je nezavisan i samostalan", a koliko je smo se svi puta uvjerili kako to zapravo funkcionira u stvarnosti. Na faksu se samo dokazuje mogućnost shvaćanja gradiva i pamćenja te silne količine podataka, a u praksi se pokazuje tko je kakav zaista. Na koncu, neki od naših najcjenjenijih pravnika su studirali skoro pa 10 godina.

Slažem se s tvrdnjom kopileta Smile da je debilno učiti 1000 strana u komadu, i mislim da bi se upravo većom kombinacijom teorije i praktične nastave na PF mogao smanjiti broj stranica koje student mora naučiti odjednom i držati u glavi, a to bi izravno utjecalo na POVEĆANJE prosijeka ocijena na PF Os, koji je jadan, kao i na SKRAĆIVANJE prosječnog trajanja studija, koji je cca. 7 godina. Naravno, to NIJE u interesu velikoj većini profesora s PF Os, jer gdje bi oni onda širu i užu rodbinu pozapošljavali, pravdajući se da "ta djeca imaju odlične ocjene".

Dixi!
10-14-2008 02:54:57 pm :: kopile
W.M. Felt je napisao/la: ›


Jest srž problema. Koliko mi je poznato od pravnika malo starije generacije, taj ispit, o kojemu sve znaju i nepravnici, bio je znatno teži prije. Predavao ga je, ako se ne varam, profesor Cini (moguće brat ovog sa Ekonomije). U svakom slučaju, prolaznost je bila bitno manja. Tada nikom nije padalo na pamet prebacivati se na drugi fakultet.

Još važnije, pravnici tvrde da se radi o najvažnijem mogućem ispitu fakulteta, te je puno veća sramota splitski fakultet koji to zanemaruje, nego osječki. Već sama činjenica da se negdje važan ispit polaže iz nekakvih skripti, a ne iz knjige, sramota je za visoko školstvo Hrvatske, radilo se tu o Pravu, Ekonomiji ili Medicini.

I treće, već i vrapci na granama znaju da se u Zagrebu i Osijeku radi o istim ispitima. Tamo također, koliko znam, ljudi ne odlaze u Split. Prema tome, gospodo, dosta sranja. Već i u ovom članku nalazi se nekoliko frapantnih podataka - deseci studenata prebacili su se bez da su ijednom izašli na taj ispit.

Što se tiče prof. Jelinića, tu bi se već moglo razgovarati o mogućim problemima. No nekako opet vraćajući se na isto, deseci studenata redovito uspijevaju položiti taj ispit.

Ako se već treba prebacivati u potrazi za što lakšim kriterijima, savjetujem Mostar. Tamo se sve može riještit u što kraćem roku, a diploma je diploma - koga briga za znanje.
To je notorna laž da je taj ispit prije bio teži,a što se tiče značaja GPP-a da to je možda najbitniji ispit,ali opet treba uzeti u obzir jednu vrlo bitnu činjenicu a to je da najviše 5-10% studenata koji završe pravo postanu odvjetnici ili suci,tako da je prilično besmisleno imati kriterije kao da ćemo mi svi biti suci ili odvjetnici.Što se tiče polaganja ispita kod Jelinića ,da mnogi su taj ispit položili samo je pitanje kako(tu mislim na mito) i nakon koliko pokušaja.
10-14-2008 03:00:20 pm :: mvarga
Razlog zbog kojeg netko odluči platiti 1000 kuna više (veće upisnina + autobusna karta) sigurno postoji. I oni koji prelaze, a da u Osijeku nisu ni pokušali izaći na ispit valjda nisu blesavi, pogotvo što sa studijem pri kraju
.
Ono što bih ja volio da napravi Pravni fakultet je, da se napravi pismeni ispit s ponuđena 3-4 odgovora. Točan odgovor +5, netočan odgovor -5 bodova. Prolaznost 50 % + 5 bodova. Ako bi i u tom slučaju bio veliki raskorak između prolaznosti na pismenom i usmenom dijelu ispita tada bih tražio da Jelinić promijeni kriterije na usmenom. Do tada ne vjerujem u Jelinićevu ili Maganićkinu krivnju. Barem nemam dokaza da je tako. A Pravnom fakultetu, od svih fakulteta u Državi, prvom bi trebalo biti stalo da se dokaže nečija krivnja ili nevinost, a ne da se dozvole klepetanja po gradu.

Prema članku ispada da je najveća zabrinutost Dekana izgubljenih 500.00,00kn. Predlažem da uvede objektivno mjerenje procjene prolaznosti. Ovako je sve rekla-kazala i Jelinić, ma koliko ga netko voli ili ne voli, možda ispašta zbog toga što se drži kriterija i ne odstupa od njih.

Nemam mišljenje o tom čovjeku jer ga ne poznajem dovoljno. Ali mislim da se o njemu i o tom ispitu već predugo priča, a da se ne vidi da Pravni fakultet pokuša zaštititi, bilo studente, bilo profesore.





Profesionalno odnegova...
- Na prodaju plavi i m...
IZNAJMLjUJEM drobili...
Na prodaju štenci Bern...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:319

Registrirani online (1): Redakcija 031


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!