Za cigaretu zapaljenu u kafiću kazna 1.000 kuna
13.09.2008. 11:15

Pušenje će, prema novom zakonu, biti zabranjeno u svim odgojnim i obrazovnim ustanovama, uključujući i školska igrališta, u zdravstvenim i socijalnim ustanovama te u radnim prostorima. Poslodavci će moći, ako to žele, odrediti poseban prostor za pušenje koji mora imati ventilaciju i udovoljavati građevinskim standardima.
Kazna za pojedince uhvaćene u kršenju zakona iznosit će 1.000 kuna, a za ugostitelje i poslodavce od 10.000 do 20.000 kuna. Poslodavci će biti kažnjeni i ako se utvrdi da nisu upozorili zaposlenike na zabranu pušenja, da su poticali na pušenje, a kazna čeka i ugostitelja ako ne prijavi gosta koji unatoč zabrani puši u njegovom lokalu.
Ministar Milinović obećava bolju kontrolu primjene zakona od one kakva je danas. Osim sanitarnih inspektora u kontrolu će se, kaže, uključiti i zdravstveni i prosvjetni inspektori, inspektori rada i državni inspektorat.
Obrazlažući činjenicu da se Vlada ipak odlučila na potpunu zabranu pušenja, iako se proteklih dana govorilo o "blažim varijantama" zabrane, Milinović je kazao da je odluka donesena konsenzusom koalicijskih partnera te da konsenzus očekuje i u parlamentu.
- Deset tisuća ljudi godišnje u Hrvatskoj umire od posljedica pušenja, a oko 3.000 osoba umire zbog pasivnog pušenja, što odgovara gradu veličine Gospića. Svakih osam sekundi u svijetu netko umre od bolesti koja je posljedica pušenja. Godišnji troškovi HZZO-a za liječenje pacijenata zbog posljedica pušenja iznose tri milijarde kuna. Vlada je odlučna boriti se protiv tih brojki - objasnio je Milinović.
Donošenje zakona o zabrani pušenja, ustvrdio je Milinović, obveza je Hrvatske prema Europskoj uniji, i jedno od mjerila koje moramo ispuniti. U mjerilima, međutim, o zakonskoj zabrani pušenja nema ni spomena, već se traži "preuzimanje u nacionalno zakonodavstvo pravne stečevine EU-a o nadzoru nad duhanom, posebice one koja se odnose na zdravstvena upozorenja, zabranu zavaravajućih opisa proizvoda, te izvještavanje o sastojcima".
Ministar ističe da "nije bilo pritisaka ni lobiranja protiv takvog zakona", o čemu se nagađalo u javnosti, nego kaže da se razmatralo više varijanti, i na kraju odlučilo za potpunu zabranu.
Osim što se rigorozno zabranjuje pušenje, zakonom se zabranjuje direktno ili indirektno oglašavanje proizvoda koji potiču potrošnju duhanskih proizvoda, a zabranjuje se i sponzoriranje događaja koji mogu utjecati na konzumiranje duhanskih proizvoda.
Milinović: Konobar za osam sati pasivno popuši 36 cigareta
Obrazlažući odluku o potpunoj zabrani pušenja u kafićima, ministar Milinović naveo je sljedeću računicu: za osmosatnog radnog vremena konobar u kafiću u kojem se puši pasivno popuši čak 36 cigareta. Na svake dvije popušene cigarete nepušači koji udišu dim pasivno popuše jednu cigaretu, što povećava rizik od srčanog udara za 25 posto, a od zloćudnih bolesti za čak 35 posto. Žene čiji muževi puše, izračunao je ministar, žive četiri godine kraće, a pasivnom je pušenju izloženo i 92 posto djece do 15 godina.
- Kad bi se iskašljao katran od dnevne količine cigareta popušenih u Hrvatskoj, moglo bi se svaki dan asfaltirati 400 metara ceste - ilustrirao je Milinović te naglasio kako potpunu zabranu pušenja podržavaju dvije trećine Hrvata, odnosno nepušački dio populacije. Statistike, naime, kažu da u Hrvatskoj puši 32 posto odraslih.
Ceh ugostitelja protiv zabrane
Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore (HOK) priopćio je jučer da je neugodno iznenađen najavom ministra zdravstva i socijalne skrbi da će Vlada predložiti Hrvatskom saboru zakon kojim će se potpuno zabraniti pušenje u javnim prostorima.
- Ministrova izjava nas je zatekla, to više štor smo proteklih mjeseci u konstruktivnim razgovorima s predlagačem novog zakona o zabrani pušenja postigli realne i prihvatljive zaključke, istaknuo je predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a Vili Šaina.
Ceh stoga traži da ugostiteljski objekti - maksimalne površine do 50 četvornih metara u kojima se isključivo poslužuju pića, mogu sami izabrati žele li biti pušački ili nepušački objekti. Pri kažnjavanju vlasnika ugostiteljskog objekta uzela bi se u obzir pismena evidencija kada je i kako gost koji je pušio u zabranjenom prostoru upozoren da čini prekršaj. Inspekcija bi pri uvidu to trebala uzeti u obzir i u tom slučaju ne kažnjavati vlasnika. U ugostiteljskim objektima u kojima se poslužuje hrana 30 četvornih metara od ukupne površine fizički bi se odvojilo i osposobilo za pušače. Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a predlaže odgodu primjene tog zakona.
SDP će podržati zabranu pušenja
SDP će podržati zabranu pušenja u svim javnim prostorima, jer je stajalište stranke da se podrže svi zakoni koji poboljšavaju zdravlje naših građana, izjavio je Hini saborski zastupnik SDP-a Rajko Ostojić. "Zabrana pušenja već postoji u zemljama EU-a, a 20-godišnje iskustvo pojednih zemalja pokazalo je da je zabrana pušenja dovela do znatnog pada pojavnosti nekih bolesti, dok su pojedine bolesti potpuno nestale", kaže Ostojić.(H)
Autor: LJ. Bratonja Martinović/Glas-Slavonije.hr/Hina
Objavio: Leon |
Komentari (69)