Za primanje mita optuženo čak petero osječkih liječnika
13.07.2008. 0:02

Osobe kojima su omogućili povlastice za usluge su okrivljenima plaćale od 5.000 do 8.000 eura, a ukupno je državni proračun oštećen za 3,250.372 kune.
Jezgra grupe
Pet osoba koje se već pet mjeseci nalaze u pritvoru je, prema ocjeni USKOK-a, činilo jezgru grupe. To su prvookrivljena Nataša Jokoš (40) koja je obnašala dužnost tajnice na Odjelu za kardiologiju KB-a Osijek, zatim Nikola Prgić (54) umirovljeni pripadnik HV-a, Darko Horvat (46) specijalist liječnik internist koji je obnašao i dužnost člana komisije Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti zadužene za ocjenu invalidnosti, dodjelu bolovanja i utvrđivanje dijagnoza, zatim Mirko Lukić (35) pripadnik aktivnog sastava policije i Sandra Rudnički (40) djelatnica Ureda državne uprave za Ministarstvo branitelja.
Prema ocjeni USKOK-a, grupa je djelovala od polovine 2007. do 11. veljače 2008., a pronalazili su osobe koje su podnijele ili su namjeravale podnijeti zahtjeve za utvrđivanje statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida i postotka oštećenja organizma kao posljedice sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske te zahtjeve radi povećanja postotka već utvrđene invalidnosti.
Takvim osobama okrivljeni su za iznose od 5.000 do 8.000 eura dogovarali obavljanje različitih specijalističkih pregleda, a potom i upućivanje na liječničko povjerenstvo zbog utvrđivanja i povećanja postotka invalidnosti. U ostvarenju toga dogovora Nataša Jokoš i Nikola Prgić, sami ili posredstvom Mirka Lukića, pronalazili su zainteresirane osobe, dogovarali medicinske pretrage, određivali visinu novčanih iznosa koje su dužni platiti te preuzimali novac. Dio novca su zadržavali za sebe, a dio su predavali drugim okrivljenicima.
Produžen pritvor
Okrivljenik Darko Horvat je, prema optužnici, kao liječnik specijalist u KB Osijek, prema dogovoru s Natašom Jokoš, obavljao preglede tih osoba i zajedno s njom pregledavao medicinsku i drugu dokumentaciju te davao suglasnost da se ti predmeti rasporede njemu u rad kao članu prvostupanjskog liječničkog povjerenstva. U tom svojstvu je dr. Horvat i odobravao unaprijed dogovoreni postotak invalidnosti. Potom je okrivljenica Sandra Rudnički, kao administrativni referent za liječnička povjerenstva u Uredu državne uprave Osječko-baranjske županije, po dogovoru s Natašom Jokoš i dr. Horvatom, raspoređivala ove predmete u rad dr. Horvatu, neovisno o redoslijedu njihovog zaprimanja te izvještavala Jokoš o eventualno ranije pokrenutim zahtjevima i njihovim ishodima.
Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Osijeku, na prijedlog USKOK-a, jučer je produžilo pritvor Nataši Jokoš, Nikoli Prgiću, Darku Horvatu, Mirku Lukiću i Sandri Rudnički za sljedeća dva mjeseca.
Preko reda na pregled za 100 eura
Optužnicom u slučaju Dijagnoza 2 obuhvaćeno je još četvero liječnika Kliničke bolnice Osijek koje optužnica ne navodi kao pripadnike grupe. Tako se spominje slučaj doktora R. S. kojemu se stavlja na teret da se, kao predsjednik drugog vijeća liječničkog povjerenstva za pregled hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, u prosincu 2007. u Osijeku, za iznos od 1.000 eura, na sjednici povjerenstva suglasio s priznanjem statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida sa 20-postotnim oštećenjem organizma jednoj osobi. Osim R. S. još je troje okrivljenih liječnika s inicijalima D. Š. V. S., B. S. i V. K. optuženo da su, kao liječnici specijalisti u Kliničkoj bolnici Osijek, u listopadu i studenom 2007. godine, u više navrata, za iznose od 100 eura po pregledu, žurno radi obavljanja zdravstvenih pregleda primili osobe koje su im upućivali okrivljenici Nikola Prgić i Nataša Jokoš, a koje su se nalazile u postupku ostvarivanja prava hrvatskog vojnog invalida.
Mjesecima prisluškivani telefoni
Uhićenja osumnjičenih u osječkom dijelu slučaja nazvanog Dijagnoza 2, a vezano uz davanje i primanje mita za stjecanje statusa invalida Domovinskog rata, započela su u veljači ove godine i to gotovo u isto vrijeme kao i u splitskom slučaju koji je nazvan Dijagnoza 1. Uhićenja su u Osijeku počela ranije nego što se željelo jer su policijski istražitelji ocijenili kako bi osumnjičeni mogli nakon objave vijesti u medijima o početku akcije u Splitu uništiti dokumentaciju koja će na sudu poslužiti kao dokaz. Neslužbeno doznajemo da su u osječkoj Dijagnozi 2 mjere prisluškivanja telefona okrivljenih (čiji će sadržaj tijekom suđenja biti reproduciran u sudnici) trajale mjesecima.
Autor: Marijan Matasović/Glas-Slavonije.hr
Objavio: Leon |
Komentari (16)
A to je čak???? Jab prije rek'o samo......