Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Nakon povećanja cijena goriva i najavljenog povećanja cestarine od desetak posto za autoceste kroz Hrvatsku, stanovnici Slavonije i Baranje koji žele ove godine ljetovati na Jadranu prisiljeni su izdvojiti više novca za godišnji odmor ili birati jeftiniju rutu prema moru.

Ako prema Jadranu idu automobilom, kako to čini i većina građana Hrvatske, prosječno popunjenim s tri osobe, najčešće bračni par i jedno dijete, biranjem putova koji isključuju autocestu, uštede se u oba smjera, odlasku i povratku, penju i na vrtoglavih 2.000 kuna.

Primjer koji unatrag nekoliko godine primjenjuje obitelj Vodopija, koja putuje na Korčulu, jasno pokazuje kako se može uštedjeti samo na putovanju na ljetovanje. Iz Osijeka kreću osobnim automobilom koji prosječno troši 7,5 litara benzina na 100 kilometara i obvezno putuju kroz BiH, s obzirom na to da bi ih cestarina za autocestu od Đakova do Splita stajala čak 245 kuna. Uz tu uštedu, putem preko BiH ne mogu voziti više od prosječno 70 km/h pa je i potrošnja goriva znatno manja. Na autocesti bi, zbog brže vožnje koja u praksi često doseže i 150 km/h, potrošili oko 10,5 litara Eurosupera na 100 kilometara na relaciji od Đakova do Splita dugoj 667 kilometara. Prema sadašnjoj cijeni goriva i s obzirom na to da će ona tijekom ljeta sigurno poskupjeti, samo za putovanje do Splita i povratak u Slavoniju potrebno je izdvojiti gotovo 1.300 kuna. Kroz Bosnu i Hercegovinu, pak, automobil ne prelazi potrošnju od sedam litara na 100 kilometara, što je ušteda od gotovo 250 kuna budući da je i put do Splita kroz BiH kraći za oko 120 km.

Malo bogatstvo za trajekt

Tako je samo do trajektne luke u Splitu, na svom putu prema Korčuli, obitelj Vodopija već uštedjela 495 kuna! No, tada tek slijedi pravi primjer uštede. Trajekt od Splita do Vele Luke na Korčuli stoji vrtoglave 432 kune za osobni automobil, plus 48 kuna za svakog putnika, što je u konkretnom primjeru točno 144 kune, a ukupno 576 kuna!

- Kada smo prvi i posljednji put platili taj trajekt, morao sam prvo na obližnji bankomat jer vrlo rijetko netko sa sobom nosi toliko gotovine. Otada putujemo isključivo preko BiH, putem od graničnog prijelaza Slavonski Šamac, prema Mostaru i potom Metkoviću, uđemo na Pelješac i trajektom iz Orebića prijeđemo na Korčulu. Cijena toga trajekta vrlo je niska jer i morska udaljenost iznosi nekoliko stotina metara, te cijenom ne prelazi 60 kuna. Ukupno, od Osijeka do Korčule, putom kroz BiH i trajektom iz Orebića, prijeđemo oko 750 kilometara za oko 11 sati vožnje, uz jedno duže stajanje na janjetini u Jablanici u dolini Neretve. Što se tiče policije, ako se zaustavljanje i dogodi, nikada me kazna nije stajala više od 20 eura. Također, put autocestom i trajektom od Splita ne traje nimalo kraće - zaključuje Darko Vodopija.

Tako se za tročlanu obitelj koja putuje prema Korčuli može zaključiti da opisanim putovanjem u oba smjera, odlasku i povratku, uštedi dva puta po 995 kuna!
Alternativno, zaobilazeći skupi trajekt iz Splita i vozeći autocestom od Đakova do Šestanovca, odnosno Brela nadomak Baške Vode, te potom magistralom do Orebića i trajektom prema Korčuli, ušteda je u jednom smjeru oko 500 kuna, čak i uz činjenicu da je riječ o putu dugom čak 910 kilometara. Također, trajekt iz Splita prema Korčuli ide tek dvaput dnevno, prema Hvaru pet puta dnevno (www.jadrolinija.hr ili 021/338-333) pa svoje putovanje treba dobro isplanirati.

Na godišnjem bez žurbe

Drugi je primjer onaj obitelji Hečko iz Ladimirevaca. Njihova obiteljska kalkulacija putovanja na ljetovanje u Vodice vrlo je jednostavna. Iako im je autocesta na raspolaganju, odlučuju se na putovanje Podravskom magistralom do Kutine, gdje izlaze na cestu prema Petrinji i Sisku, te potom Plitvičkom magistralom prema Zadru i magistralom "uz more" prema Vodicama nadomak Šibenika. Put je to dug 600 kilometara, te ova obitelj uštedi u jednom smjeru oko 300 kuna na cestarini, te oko 180 kuna na manjoj potrošnji goriva.

- Cijena cestarine osnovni je razlog zaobilaženja autoceste. Potom, cijena goriva je drugi razlog zaobilaženja autoceste jer se automobilom na autocesti brže krećemo i trošimo više. Tu je, nadalje, i veći rizik od prometnih čepova kojih ljeti ima napretek te rizik od nesreća jer mnogi automobili na autocesti voze i brže od 200 km/h. Kako vozimo djecu, koja povremeno moraju obavljati nuždu ili im je loše i sl., autocesta nam uopće ne odgovara. Ponekad radi dječjih potreba moramo odmah stati, a na zaustavnim tracima nema hladovine. Uvijek mislimo na sljedeći način - putujemo na godišnji odmor, nikamo nam se ne žuri, a svaka ušteđena kuna na putu znači kvalitetnije provedeno vrijeme na plaži ili večernjim šetnjama - zaključio je Davor Hečko.

Prosječan regres - 1.700 kuna

Prema istraživanju koje je u lipnju na uzorku od 600 ispitanika proveo portal ww.MojPosao, 59 posto ispitanika ne može ići na godišnji odmor u vrijeme kada to želi. Prosječno jedna osoba godišnje iskoristi 23,4 dana godišnjeg odmora, 40 posto godišnjeg odmora ispitanici ne iskoriste, a čak 81 posto ispitanika na odmoru razmišlja o poslu. Gledajući regionalno, zaposlenici u istočnoj Hrvatskoj imaju najviše dana godišnjeg odmora, 24,1, dok najmanje imaju Istrani - 22,9 dana. Kada je u pitanju visina plaće, ispitanici s plaćom nižom od 2.000 kuna imaju prosječno 19,6 dana godišnjeg odmora, dok osobe s plaćom višom od 8.000 kuna imaju prosječno 25,2 dana.

Ispitivanje pokazuje i kako bi više od 16 posto uposlenika između povišice i slobodnih dana u visini povišice radije izabralo slobodne dane. Velika većina ispitanika, 81 posto, godišnji će odmor iskoristiti u dva dijela, samo 15 posto iskoristit će ga jednokratno, a četiri posto ispitanika uopće neće ići na odmor.

Više od polovice ispitanika, oko 52 posto, ne dobiva regres za godišnji odmor, a prosječan iznos regresa onih koji ga dobivaju iznosi 1.716 kuna. Također, 51 posto ispitanika nije zadovoljno brojem dana godišnjeg odmora i željelo bi ih imati više, dok samo dva posto smatra kako ih ima previše.

Savjeti za uštedu goriva
- provjerite tlak u gumama (hladnim) prije polaska jer nedovoljno napumpane gume, osim što se pregrijavaju i troše, povećavaju potrošnju goriva;
- ako možete, prtljagu smjestite unutar automobila jer krovni nosači, koferi, bicikli i slična oprema na krovu značajno povećavaju potrošnju;
- ako temperaturu u unutrašnjosti regulirate otvaranjem prozora, ne otvarajte ih previše jer vrtloženje zraka također povećava potrošnju. Otvorite li ih tek koji centimetar, podtlak će izvlačiti vrućinu iz unutrašnjosti, a neće remetiti aerodinamiku vozila;
- ne forsirajte i ne žurite, jer osim povećanog umora, povećavate i potrošnju, uostalom, na odmoru ste;
- uštedu može donijeti i isključeni klima-uređaj, ali osim neugodne vrućine i vlage, značajno će utjecati na koncentraciju vozača i ne savjetujemo ovaj oblik štednje.

Također, ne preporučamo štednju gašenjem svjetala jer uključena svjetla (iako nisu obvezna) značajno poboljšavaju uočljivost, osobito vrlo popularnih srebrnih i boji asfalta sličnih automobila.

Troškovi putovanja automobilom iz Slavonije:
cestarina Đakovo - Split i natrag 490 kuna
gorivo za cca 1.300 km (Osijek - Split i natrag) 1.260 kuna

Autor: Danijel Đurović/Glas-Slavonije.hr

Anonymous, kako vi štedite na putovanju na ljetovanje? Kojim putevima putujete? Što preporučate?


 Stranica prilagođena ispisu
Re: Za gorivo i cestarinu do Jadrana Slavoncima treba - 2.000 kuna!
07-07-2008 06:32:47 am :: ajwar
ja do splita i nazad dođem za 250kn sa svojom astricom , preko BiH i na plin naravno! ovo za 2000kn mi je malo pretjerano, preko BiH je puno bolje putovati, em nije toliko vručina, em su ceste zabavne osijek031.com smile a još usput pojedem dobar papak (teletina ispod peke Juuupiii , jelte circa?). autocesta je dosadna a i preskupa bome!!
07-07-2008 06:37:49 am :: gaap
slažem se, AC je dosadna... alternativne ceste su uvijek bile moj izbor... a tek sad... motor i laganih 70-90 kmh na sve strane svijeta...
07-07-2008 06:42:54 am :: DonQuijote
u zadnje vrijeme dosta često idem put splita, a vozio sam svim trima glavnim putevima: preko bih, autocestom i starom plitvičkom cestom. financijski najisplativije je preko bih, a najbrže autocestom (cca 5,5 sati), ali samo kad nema gužvi, inače se vrijeme puta gotovo izjednačuje s onime kroz bosnu ili plitvickom cestom (uglavnom čekanja kod tunela mala kapela i sveti rok te naplatnih kućica lučko, ali i kolone i znatno usporena vožnja na nekim dionicama), a putni se troškovi znatno povećavaju. preko ljeta mislim da se nama iz ovog kraja uopće ne isplati ići na autocestu, nama ona pogoduje samo izvan sezone.
07-07-2008 08:31:56 am :: Stamba
Leon je napisao/la: ›
te rizik od nesreća jer mnogi automobili na autocesti voze i brže od 200 km/h. Kako vozimo djecu, koja povremeno moraju obavljati nuždu ili im je loše i sl., autocesta nam uopće ne odgovara. Ponekad radi dječjih potreba moramo odmah stati, a na zaustavnim tracima nema hladovine.


Hmmmm, pa ne bih se baš složio - što je sa djecom i ostalim pješacima, traktorima, konjskim zapregama, kombajnima, biciklima, kamionima, psima, mačkama, ... i ne - ne pretjerujem, btw žetva je u toku, čini mi se. Po noći je situacija još zanimljivija - tko se nije (pre)blisko susreo sa neosvjetljenim pješakom, biciklistom, traktorom, zapregom - izaberi po volji, taj nek vozi i dalje po podravskoj ...

A što se stajanja tiče - nekako mi se čini da zaustavni trak nije namjenjen pišanju i kakanju male djece - ili nose pelene ili se mogu strpiti 10 minuta do slijedećeg odmorišta - imam ih dvoje, pa imam i neka iskustva i po tom pitanju.

Pozdrav,
Stamba
Re: Za gorivo i cestarinu do Jadrana Slavoncima treba - 2.000 kuna!
07-07-2008 09:13:44 am :: dino_bno
Ma sramota....sta reci.........
07-07-2008 09:17:34 am :: DonQuijote
Hrvatska bi morala uvesti vinjete

Kako bi motivirali vozače da i izvan sezone koriste autoceste, stručnjaci predlažu uvođenje godišnje vinjete od 1000 kuna, mjesečne od 400 kuna i 10-dnevne od 200 kuna.

Tijekom turističke sezone hrvatske su autoceste prenatrpane, posebice Dalmatina, pa se dio prometa preusmjerava na državne ceste. Kako u promet nisu puštene druge cijevi tunela Sv. Rok i Mala Kapela, tijekom smjene turista u udarnim ljetnim vikendima kolone su neizbježne. U kritičnim terminima dnevni promet premašuje i 40 tisuća vozila, piše Slobodna Dalmacija.

S druge strane, izvan sezone naše autoceste su poluprazne jer je cestarina preskupa za većinu građana i gospodarstvenika. Prosječni dnevni promet pada na samo desetak tisuća vozila, a u zimskim mjesecima i na samo nekoliko tisuća. Dalmatina tada zjapi prazna.

Naplata cestarina vinjetama, što su svojedobno predlagali i stručnjaci Instituta prometa i veza, stoga je najbolja za ukupne interese Hrvatske. Predloženo je da godišnja vinjeta košta 1000 kuna, mjesečna 400 kuna i 10-dnevna od 200 kuna. Predloženi su i bonusi za naše najvažnije turiste i vozače koji tijekom godine ne naprave nijedan teški prekršaj.

Izravna naplata generira znatne dodatne troškove za izgradnju i rad sustava naplatnih kućica, sustav elektroničke naplate i izgradnju dodatnih mostova za naplatu na deniveliranim križanjima s državnim i županijskim cestama, piše Slobodna Dalmacija.

Net.hr
06.07.2008.
Re: Za gorivo i cestarinu do Jadrana Slavoncima treba - 2.000 kuna!
07-07-2008 09:40:34 am :: Callistemon
ja svake godine preko BiH do ST... laganica, cevapi usput i dobar plan da se stigne na trajekt... jedino - trajekti su skup, sto jest - jest!
07-07-2008 10:01:17 am :: snaša
Baš sam danas računala autocesta do Rijeke u jednom smjeru je 144 kn..a vozimo na plin..
07-07-2008 01:52:40 pm :: El-Fatih
Ajde ljepe su to muke kad dumbas di ces na GO; mada je meni zanimljiva ona statistika di se kaze da ljudi uzimaju radje slobodne dane nego povecanje placa....to jest istina, ali i to govori o prosjecnoj dobi nasih zaposlenika.... Sad
Meni koji nemam krova, kuce, kuceta ni maceta....meni sigurno netrebaju slobodni dani Wink Daj pare da bar mogu kera kupit Smile
07-07-2008 07:43:05 pm :: lavic
de nema sanse da se ustedi 2000 kuna... to su gluposti...

drugo, spominje se janjetina kad se ide kroz bosnu... restoran "udovica" kod mostara (kad se ide s mora prema doma, skrece se nest lijevo da se dođe zaobilazno u mostar) izvrsna janjetina , odlicno vino (za suvozace naravno) a cijene sasvim pristupacne ... probajte tamo otici vjerujte necete pozaliti Wink ja sam jeo na mnogo mjesta janjetinu, al tako dobru kao tamo nikad...
07-07-2008 07:47:50 pm :: MissTake
evo evo
draga nam ina povisuje za 9 lipa gorivo
jao dabog da se zapalilaaaa
07-07-2008 07:56:13 pm :: lavic
ko jos koristi gorivo loool bicikli neidu na gorivo, zasad Smile
07-08-2008 05:27:32 am :: davorccc
VIVA BOSNIA AND HERCEGOVINA!

Do Makarske preko BiH-a. Koliko će me izaći nemam pojma.
07-09-2008 08:24:07 am :: baranjac22
davorccc je napisao/la: ›
VIVA BOSNIA AND HERCEGOVINA!

Do Makarske preko BiH-a. Koliko će me izaći nemam pojma.

Kada idem na more idem kroz Bosnu.
No za razuliku od većine idem slijedećim putem
1.autoputem Đakovo-Okućani 44,00kn
2.Okućani - Banja Luka - Manjača - Glamoć - Livno -Trilj - Split Ukupna dužina puta 457 km
3.Malo se izgubi vremena na granici ali zato do Splita nema gužve..sretneš par kamiona i nešto malo osobnih auta
4.Uvijek je kroz Bosnu ( čitaj republiku srpsku) dosta hladnije pa je ugodna temperatura za vožnju
5.Autoputem do Okućana vozim na tempomat max 139/140 km/h tako da mi prosječna potrošnja goriva bude negdje oko 6 lit/100km
6.Kada se zbroji cestarina i gorivo ukupan put Osijek - Split tom rutom dođe cca manje od 400,00 kn
Koga zanima ju pojedinosti neka se javi





Patuljaste pudle u pon...
Od odgajivačnice "Von ...
Odgajivačnica patuljas...
Na prodaju dva decaka ...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:378

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!