Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Udruga za kreativni razvoj Slap započela je s provođenjem projekta YES kojim se nastoji pomoći zapošljavanje mladih i žena u ruralnim krajevima.

Povećanje konkurentnosti na tržištu rada, a zatim i samozapošljavanje teže zapošljivih kategorija stanovništva cilj je projekta YES kojeg provodi Udruga za kreativni razvoj Slap iz Osijeka. U sklopu njega pružit će se edukacija, konzultacije, a zatim i mogućnost mikrokreditiranja mladim agropoduzetnicima zainteresiranima za ekološku proizvodnju, mladima koji se žele baviti turističkom animacijom te ženama koje izrađuju tradicionalne rukotvorine.

„Prioritet nam je pružiti mladima mogućnost za zaradu i zapošljavanje, zadržati ih u ovim krajevima Hrvatske i tako spriječiti daljnje propadanje ruralnih krajeva, koji zapravo nude velike razvojne mogućnosti ako ih se zna pravilno iskoristiti“, ističe Sonja Vuković, predsjednica udruge Slap.


Logo projekta YES – Youth Employement Support Project

Trend povratka mladih u ruralne krajeve i pomoći pri njihovom zapošljavanju sve je izraženiji u zemljama Europske unije. Svjesna je toga i talijanska zaklada Unidea koja finacira ovaj projekt, čime takve procese želi podržati i u Hrvatskoj.

YES je zapravo nastavak i proširena verzija već ranije uspješno okončanog projekta. Riječ je o poticanju organske proizvodnje u kojem je Slap uz pomoć partnera – Udruge za organsko biološku proizvodnju (BIOPA) i Eko-centra Mavrović – obrazovao i za ekološku proizvodnju te tržišnu utakmicu osposobio šezdesetak poljoprivrednika s područja Osječko-baranjske županije, a 11 najperspektivnijih podržao mikro-kreditima s povoljnom kamatnom stopom i počekom od jedne godine.

„Naši ekopoduzetnici kredite su iskoristili za pokretanje ili proširivanje već postojeće proizvodnje ekološki uzgojenih proizvoda, koje uz pomoć BIOPE plasiraju na tržište. Krediti se uredno vraćaju i to je jedan od pokazatelja da je model kojim smo ušli u realizaciju tog projekta vrlo kvalitetan i donosi rezultate. Zato smo se i odlučili istim takvim pristupom krenuti dalje, te osim ekopoduzetnika obrazovati turističke animatore i žene koje će izrađivati tradicionalne rukotvorine“, napominje Sonja Vuković.

Projekt YES već je započeo s realizacijom. Predstavljen je agropoduzetnicima na područuju Našica i Orahovice i još uvijek se primaju njihove prijave za sudjelovanje u edukaciji, nakon koje će se opet najperspektivnijima ponuditi mogućnost povoljnog mikro-kreditiranja ekoproizvodnje. Partneri u provedbi i dalje ostaju isti, pa će edukaciju s praktičnim primjerima i savjetima osigurati BIOPA i Eko-centar Mavrović. Za obrazovanje turističkih animatora pobrinut će se Proni Centar za socijalno podučavanje.


Posjet sudionika završenog projekta poticanja organske proizvodnje Ekoimanju Pelin u Petrijevcima

Kako se projekt odvija...

1. Prezentacija projekta.
Projekt se predstavlja potencijalnim korisnicima: mladim agropoduzetnicima s područja Našica i Orahovice zainteresiranima za ekološku proizvodnju, mladima s područja Osijeka i Vukovara zainteresiranima za posao turističkog animatora, udrugama žena s područja Erduta i Belišća koje se bave ili bi se htjele baviti izradom tradicionalnih rukotvorina

2. Edukacija.
U suradnji s partnerima odvija se edukacija za svaku od tri ciljane skupine korisnika projekta. Agropoduzetnici se obrazuju u dvije razine: tehnologija organske proizvodnje, a zatim ekopoduzetništvo i marketing ekološke proizvodnje. Turistički animatori kreću s istraživanjem turističkih potencijala, nakon kojega će izrađivati vodič za turističke animatore. Po završetku tih aktivnosti započinje edukacija. Nakon ciklusa edukacije turistički će animatori za turističke urede organizirati i voditi turističke ture kako bi demonstrirali i dodatno usavršili stečena znanja i vještine. Žene će proći edukaciju iz samozapošljavanja, te održivosti udruge kroz socijalno poduzetništvo.

3. Mikro-kreditiranje.
Sudionici edukacije proći će radionicu pisanja poslovnih planova, nakon koje će se onima s najperspektivnijim poslovnim planovima dodijeliti mikro-krediti u iznosu od 3.000 do 10.000 eura, s povoljnom kamatnom stopom i uz poček od 6 mjeseci do 1 godine.

4. Konzultacije.
Tijekom cijelog vremena trajanja projekta (naredne dvije godine) svim će korisnicima biti osiguranje konzultantske usluge iz područja njihovog djelovanja.

5. Poslovno povezivanje.
Korisnici projekta bit će okupljeni u poslovne forume, kroz koje će ih se dalje povezivati s potencijalnim partnerima kako bi što uspješnije nastupili na tržištu i osigurali si opstojnost. U tu će svrhu biti organizirani seminari, sajmovi i prezentacije.

6. Internet.
U sklopu web magazina www.pomakonline.com pratit će se svi djelovi provedbe projekta, dodatno obrazovati oni koji žele znati više, te promicati primjere dobre prakse.

Projekt YES dio je dugoročnog programa poticanja socijalnog zapošljavanja POMAK.


Plakat kojim se pozivaju agropoduzetnici s područja Našica i Orahovice da se uključe u projekt

Udruga za kreativni razvoj Slap
L.Jagera 6/3
31000 Osijek
t: 031 213 556
f: 031 213 557
[email protected]
www.pomakonline.com


 Stranica prilagođena ispisu




Na prodaju muzjak i ze...
Dostupni stenci apriko...
Iznajmljujem vikendicu...
Štenci spremni za nove...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:470

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku

Propustili ste? Pogledajte!