13.164 osječana bez osnovne naobrazbe, 85 posto - žene!
27.11.2007. 9:51

Hrvatski prosjek još je veći i iznosi 19,5 posto osoba starijh od 15 godina bez završenog osnovnog obrazovanja. U Osječko-baranjskoj županiji 56.400 osoba ili 20,7 posto osoba nema završenu osnovnu školu!
- Podaci su poražavajući, a zabrinjavajuće je to što je uglavnom riječ o mladim ljudima, kaže Jasenka Jurašek-Denin, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Osijek.
Ta institucija jedina je u gradu koja već petu godinu zaredom organizira osnovnu školu za odrasle, koju trenutno pohađa tridesetak polaznika. Do sada je program opismenjavanja i osnovnog obrazovanja završilo 300 osoba u dobi od 15 do 55 godina, a godišnje se školuju dvije skupine polaznika.
- U osmoj skupini koja je u lipnju završila školovanje tridesetak je polaznika. Pretežito su to mladi ljudi između 15 i 18 godina, a najviše ih je upisalo i završilo sedmi i osmi razred. Deset posto polaznika čine osobe u dobi od 40 do 50 godina, kaže naša sugovornica.
Slično je i u skupini koja sada, odnosno od 9. listopada do kraja veljače 2008. godine, u Pučkom otvorenom učilištu, polazi program osnovnog obrazovanja. Od njih 30 šest je žena, većina su u dobi od 15 do 18 godina, najstariji polaznik ima 50 godina, a najviše ih polaže osmi razred.
Iako većinu osoba bez završene osnovne škole čine žene, među polaznicima je neznatan broj žena. Tako je, primjerice, od 1.867 osoba bez škole, čak 1.585 ili 85 posto žena, dok među polaznicima Osnovne škole za odrasle žena ima manje od deset posto. Jedna je žena upisala prvi razred, no ubrzo je prekinula školovanje, no osoba koje upisuju niže razrede osnovne škole ipak je najmanje. Najviše, 80 posto polaznika, polaže sedmi i osmi razred, a 90 posto onih koji upišu i završe osnovnu školu za odrasle. Uz činjenicu da se iz godine u godinu ponavlja, a nekada i povećava broj mladih osoba koje napuštaju osnovnu školu, problem su i osobe starije od 55 godina koje nisu obuhvaćene ovim programom, a nisu završile osnovnu školu. Zabrinjava podatak da se 90 osoba, koliko iz Zavod za zapošljavanje uputi u osnovnu školu za odrasle, odazove samo dvoje.
- Nismo zadovoljni odazivom, jer je daleko veći broj osoba bez završene osnovne škole. Dobro surađujemo sa Zavodom, Gradom i Županijom, no problem je u polaznicima koji su nezainteresirani, kaže Miroslav Amerin, tajnik Pučkog otvorenog učilišta.
Dodaje da je program besplatan za sve polaznike. Financira se sredstvima iz državnog proračuna, dok dio sredstava sufinancira Grad Osijek. Polaznici jedino plaćaju udžbenike i prijevoz, a na kraju svakog razreda dobiju svjedodžbu.
- To nije redovita nastava, već obvezne konzultacije uz polaganje ispita. S polaznicima rade profesori osječkih srednjih škola, a u jednog kalendarskoj godini polaznik može završiti dva razreda, kaže Amrein. I dok polaznici prvog i drugog razreda imaju dva predmeta: hrvatski jezik i matematiku, osoba koja ide u osmi razred ima 13 predmeta.
U Pučkom otvorenom učilištu pozivaju sve osobe između 15 i 55 godina koji nisu završili osnovnu školu da se jave kako bi se formirala nova skupina polaznika. Također, apeliraju na poslodavce da prijave radnike koji nemaju završenu osnovnu školu, jer takve osobe uskoro neće moći zapošljavati.
Nepismenost - svjetski problem
Nepismenost nije samo problem Osijeka i Hrvatske, već globalni svjetski problem. Prema UNESCO-ovim podacima u svijetu danas živi oko 855 milijuna odraslih koji ne znaju čitati ni pisati. Prema preporuci UN-a, hrvatska Vlada pokrenula je projekt “Za Hrvatsku pismenosti: put do željene budućnosti”, koji se provodi od 2003. do 2012. godine.
- Od samog početka uključili smo se u taj projekt i sada smo jedina ustanova u Osijeku koja organizira Osnovnu školu za odrasle, kaže tajnik Amrein.
Autor: Vesna Latinović/Glas-Slavonije.hr
Objavio: Leon |
Komentari (4)