Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Građevinske preinake na osječkim višestambenim zgradama vrlo su česte, pa se tako balkoni i lođe ustakljuju, što je zapravo nedozvoljeno. Naš se čitatelj Mario M. pita da li se pretvaranjem balkona u stambeni prostor kako bi se "uhvatio" koji dodatni “kvadrat”, pretvarajući ga u sobičak, krše i propisi HEP Toplinarstva - Pogona Osijek, koji toplinskom energijom opskrbljuje potrošače priključene na gradsko grijanje. Na Internet stranicama HEP Toplinarstva navodi se da je sezona grijanja počela i da se svako povećanje stambene površine mora prijaviti, a HEP Toplinarstvo razlikuje dva slučaja u kojima se povećava i iznos računa za grijanje.

Prvi je slučaj kada se samo povećava površina bez ugradnje dodatnih radijatora. Tada se treba prijaviti samo povećanje obračunske površine stana. No u slučaju kada vlasnici nekretnina zatvore lođu ili balkon i u taj prostor ugrade radijatore, potrebno je povećati i snagu zakupljenu za stambenu zgradu za iznos snage dodatno ugrađenog radijatora.

Cijena toplinske energije sastoji se, objašnjavaju u HEP-u, od naknade za stalne troškove i naknade za troškove goriva. Tako se naknada za stalne troškove utvrđuje prema priključnoj snazi uređaja za zagrijavanje prostora, podijeljenoj na 12 mjesečnih obroka, dok se naknada za troškove goriva utvrđuje prema stvarnoj količini potrošene toplinske energije izmjerenoj i očitanoj svaki mjesec na mjeraču toplinske energije, pomnoženoj s cijenom naknade za troškove energije.

Česti su upiti potrošača gradskog grijanja za smanjenje troškova grijanja isključivanjem radijatora. U HEP Toplinarstvu navode da neispravan ili otpojen radijator nije razlog za prihvaćanje zahtjeva za smanjenje obračunske površine stana.

Stambenim potrošačima promjena režima grijanja odobrava se na pisani zahtjev i to samo za povećanje utrošene energije. Naime, dnevni režim grijanja određen je, objašnjavaju stručnjaci Toplinarstva, zakonskom regulativom i obuhvaća vrijeme od 6 do 22 sata. U tom je režimu HEP Toplinarstvo dužno osigurati temperaturu u prostorijama od 20 stupnjeva ± 1 stupanj Celzijev. Noćni, pak, režim traje od 22 do 6 sati i u tom je režimu HEP Toplinarstvo dužno postići temperaturu od 15 ± 1 stupanj. Zbog toga u kategoriji potrošača koje skupno naziva stanovništo HEP Toplinarstvo ne odobrava isključenje stanova u stambenim zgradama iz toplinskog sustava ni djelomičnog, primjerice u spavaćim sobama, gdje mnogi zatvaraju ventile na radijatorima, ni cjelokupnog stambenog prostora. To se ne može napraviti jer bi se snižavanje temperature u isključenom stanu odrazilo na okolne stanove, u kojima bi se povećali gubitci topline.

Smanjenje računa u poslovnim prostorima

Smanjenje zakupljene snage u poslovnim prostorima moguće je kod potrošača koji prenamjenjuju lokal za obavaljanje pojedinih djelatnosti. Smanenje zakupljene snage moguće je, primjerice, u mesnicama, cvjećarnicama i sličnim prostorima. Tada HEP-u treba dostaviti dokaz o prenamjeni, odnosno dozvolu, rješenje o promjeni i slično, a HEP će utvrditi novu smanjenu zakupljenu snagu, prema kojoj se nadalje obračunava udjel u potrošnji toplinske energije u poslovnom prostoru, te izdati novu energetsku suglasnost.

Autor: D. Pejić/Glas-Slavonije.hr


 Stranica prilagođena ispisu
10-29-2007 09:37:19 am :: _Jimmy_
ne kontam ... ali nema veze ...
10-29-2007 01:10:32 pm :: morgan
u tome je i poanta - na znaš a plaćaš!
to oni najviše vole, zato su im objašnjenja za popiz...




Pomeranac / Pomeranian...
Porculanski kobalt tan...
Štenci Mini Bull terij...
Prelepe doge, jako sna...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:321

Registrirani online (): Nitko


Objektiv031

Advent u Osijeku