Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
čet 08. 05. 2025.
"Trenirajmo...
Festival znanost...
Tjedan karijera ...
Dani Europe PRAV...
Apel darivatelji...
pet 09. 05. 2025.
"Trenirajmo...
Festival znanost...
Tjedan karijera ...
Dani Europe PRAV...
Apel darivatelji...
sub 10. 05. 2025.
Jubilarni Jankov...
Festival znanost...
FDMZ: Dan otvore...
11. Edukativno-r...
Apel darivatelji...
ned 11. 05. 2025.
11. svibnja - tr...
Gastro pubu Bula...
Stand-up spektak...
pon 12. 05. 2025.
Quadrilla 2025.:...
Crveni križ te p...
Kino Urania: Kom...
Osvoji tečaj sal...
uto 13. 05. 2025.
Crveni križ te p...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Slijedom ovogodišnje vrijedne obljetnice 200. godina od rođenja „Oca DomovineAnte Starčevića "Dr. Ante Starčević – Otac Domovine 1823. - 2023.", Državni arhiv u Osijeku ugostit će prigodnu izložbu Državnog arhiva u Gospiću. Otvaranje gostujuće izložbe i predstavljanje odabranih publikacija Državnog arhiva u Gospiću u petak 29. rujna 2023. u 12:00 sati, u dvorani DAOS (K. Firingera 1).


Iz Uvoda kataloga izložbe:
„ (…) Tragovi djelovanja Ante Starčevića zabilježeni su kroz arhivsko gradivo, objavljena djela, tiskovine, ilustracije, fotografije i grafike koje pripadaju dobu u kojemu je živio i stvarao, 19. stoljeću, vremenu oblikovanja ideje nacionalnih država. Rukopisna i materijalna ostavština Ante Starčevića i danas je razasuta u više arhivskih, knjižničarskih, muzejskih i drugih ustanova. Ova izložba retrospektivno obuhvaća život, djelovanje i odjeke naslijeđa Ante Starčevića služeći se dostupnim izvorima iz gradiva Hrvatskog državnog arhiva, Državnog arhiva u Gospiću, privatne zbirke gosp. Ante Meštrovića, fundusa Hrvatskog povijesnog muzeja, dostupne knjižnične građe i mrežnih izvora. Ovdje zastupljeni arhivski izvori pronađeni su u više od 40 fondova i zbirki i knjižnoj građi koja obuhvaća desetke primjeraka pohranjenih u knjižničnim fundusima te kao takvi predstavljaju ipak samo autorski odabir.

Kako je i uobičajeno prikazati život od početaka, tako i ovaj pregled počinje pogledom u prostor Like, u vrijeme Starčevićeva rođenja, članova njegove uže obitelji obilježene vojno-krajiškim sustavom. Obiteljsko porijeklo je nedvojbeno oblikovalo mladu osobu, a svjedočanstva o tomu nalazimo u zapisima članova njegove šire obitelji. Djetinjstvo i rano školovanje te poticaj strica mu, svećenika Šime Starčevića, odredili su u bitnome njegov životni put i obrazovanje u Zagrebu i Pešti.

Našavši se svjedokom nastanka narodnih pokreta u Europi, postaje vatrenim pristašom ilirizma i bana Jelačića. Mladenačke radove objavio je 1840-ih u preporodnim publikacijama kao što su Danica, Zora dalmatinska, Neven i drugima. Svoje je filološke vještine prikazao u transkripciji glagoljskog rukopisa, a književni rad u pisanju drama i pjesama.

Ipak je najpoznatiji Starčevićev javni politički rad koji započinje izborom za velikog bilježnika Riječke županije, a nastavlja se dugogodišnjim zastupničkim mandatima u Hrvatskom saboru. Ogledi o političkom djelovanju, govori, interpelacije, rasprave, satire, članci u pravaškim glasilima i objavljene publikacije zastupljeni su u nevelikoj rukopisnoj ostavštini Ante Starčevića koja se čuva u Hrvatskom državnom arhivu, u gradivu fondova Sabora, Hrvatske dvorske kancelarije, Predsjedništva Zemaljske vlade, Riječke županije, Namjesničkog vijeća, Kraljevske akademije znanosti, ali i raznim osobnim i obiteljskim fondovima, te brojnim zbirkama koje grafikom i slikom ilustriraju sa Starčevićevim djelovanjem povezan prostor i osobe. Starčevićevo je djelovanje poredano uglavnom kronološkim slijedom, od prvih istupa ispred Riječke skupštine, djelovanja u Saboru do javnih istupa koji će ga utamničiti u dva navrata. Značajna pažnja posvećena je prikazu okolnosti u stranačkom i parlamentarnom prostoru, trajno obilježenom nadmetanjima, suprotstavljanjima opcija i pokušajima iznalaženja najboljeg puta za ostvarenje pozicije hrvatskog naroda u raznim zajednicama. Osnivač Stranke prava i njegovi sljedbenici, osim u slikama, predstavljeni su kroz programatske spise, djelovanje u parlamentarnim okvirima, publicističku i izdavačku djelatnost.

(…)
Ovoj izložbi, ostvarenoj suradnjom dviju arhivskih ustanova, želja je pridružiti se obilježavanju velike obljetnice rođenja Ante Starčevića u kraju iz kojega je potekao i pružiti javnosti pogled u isječke njegova života i djelovanja.“

Autorice:
Katarina Mataija, Ivana Nikšić Šulentić (Državni arhiv u Gospiću)
Diana Mikšić (Hrvatski državni arhiv)



 Stranica prilagođena ispisu