Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
sri 27. 03. 2024.
Državna cesta DC...
GISKO: Izložba p...
GISKO: Izložba r...
GISKO: Izložba s...
Proljetni dani D...
čet 28. 03. 2024.
Državna cesta DC...
GISKO: Izložba p...
GISKO: Izložba r...
GISKO: Izložba s...
Proljetni dani D...
pet 29. 03. 2024.
Državna cesta DC...
GISKO: Izložba p...
GISKO: Izložba r...
GISKO: Izložba s...
Proljetni dani D...
sub 30. 03. 2024.
Državna cesta DC...
Motozeke stižu u...
GISKO: Izložba r...
Poziv izlagačima...
Proljetni dani D...
ned 31. 03. 2024.
Državna cesta DC...
Uskoro kreće lje...
GISKO: Izložba r...
pon 01. 04. 2024.
Državna cesta DC...
DOKKICA: Klubić ...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Poklade u Etnološkom održat će se 16. veljače 2023. godine s početkom u 10:00 sati u Etnološkom centru baranjske baštine (Kralja Tomislava 70, Beli Manastir).

U Baranji je vrijeme Poklada, dana pred Pepelnicu, čistu srijedu. Poklade se u Baranji nazivaju još i fašange,a običaji se razlikuju od mjesta do mjesta.

Kako su se nekad oblačile prave, iskonske baranjske Buše imat ćete jedinstvenu priliku vidjeti i doživjeti na jednom mjestu u našem centru.

Po prvi put objedinit ćemo Pokladne običaje iz cijele Baranje. Pored Lipih, Strašnih Buša iz Podravskog i Podunavskog dijela Baranje dolaze nam pravi Pijetlovi i Pjetlići. Naime, baranjsko mjesto Vardarac poznato je po običaju Kakasütés (prebijanje pijetla) – finalnom događaju pokladnih svečanosti. Seoski mladići preobučeni u pijetlove imaju pravo uzeti svu perad iz dvorišta, pa domaćini sklanjaju koke i piliće i daruju im pijetlove. Kostimirani pijetlovi djevojkama stavljaju povez na oči, a one moraju zavezanih očiju umlatiti pravoga pijetla. Ona djevojka koja to prva napravi po narodnoj predaji prva će se udati. Ovaj neobičan običaj postoji samo u Vardarcu. Uz Pijetlove moći ćete vidjeti kako su se nekad oblačile Lipe i Strašne Buše i Bušice ili male Buše, te prikaz nekadašnjih pokladnih običaja. U programu sudjeluju kao suorganizator FA”Čuvari tradicije baranjskih Srba, Beli Manastir, udruga koja se bavi očuvanjem kulture, tradicije baranjskih Srba kroz folklor i prikaz običaja , te udruga iz Duboševice „Tako je to nekad bilo”, udruga za očuvanje tradicije Baranjaca, a prije svega Šokaca. Dolaze nam djeca iz Osnovne škole Draž, KUD „Seljačka sloga” iz Baranjskog Petrovog Sela, udruga Petaračke Buše,KUD Baranjski šokci, KUD Vardarac, kao i mnogi drugi pojedinci i ljubitelji tradicije i običaja.

Posjetitelji će imati priliku vidjeti i kako su se nekad izrađivale tradicionalne maske Buša.

Vesela pokladna povorka krenuti će prema sjedištu Grada Belog Manastira gdje će ih primiti gradonačelnik Tomislav Rob.

Jedinstven ambijent Etnološkog centra baranjske baštine i raritetan program baranjskih Buša više su nego dobar razlog da se zaputite u Baranju. Jedno vam garantiramo, neponovljiv doživljaj, prekrasan ambijent, dobru atmosferu i iskonsku Baranju u doba Poklada.



 Stranica prilagođena ispisu
Advertisement Advertisement





Na prodaju prelepi šte...
Maine Coon / Mejn Kun ...
Profesionalni majstori...
Odgajivačnica TITANBST...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:277

Registrirani online (): Nitko