Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
ned 16. 06. 2024.
GISKO: Izložba s...
42. OLJM - Osječ...
Dječje kazalište...
Kino Urania [13....
23. Antunovački ...
pon 17. 06. 2024.
GISKO: Izložba s...
42. OLJM - Osječ...
Kopika uskoro ot...
Kino Urania [13....
DOKKICA: Otvoren...
uto 18. 06. 2024.
GISKO: Izložba s...
42. OLJM - Osječ...
GISKO: Predavanj...
Kino Urania [13....
DOKKICA: Otvoren...
sri 19. 06. 2024.
GISKO: Izložba s...
42. OLJM - Osječ...
GISKO: Pričaonic...
Kino Urania [13....
DOKKICA: Otvoren...
čet 20. 06. 2024.
GISKO: Izložba s...
42. OLJM - Osječ...
B2Run 20. lipnja...
Feel Good & ...
DOKKICA: Otvoren...
pet 21. 06. 2024.
GISKO: Izložba s...
Trodnevna smotra...
24. Međunarodni ...
Feel Good & ...
DOKKICA: Otvoren...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Svjetski dan psorijaze posvećen je oboljelima od psorijaze i/ili psorijatičnog artritisa. Postao je globalno događanje u cijelom svijetu kako bi se ostvario jedan međunarodni glas za bolji život za više od 125 milijuna oboljelih u cijelom svijetu. Ove godine je posvećen mentalnom zdravlju. Svjetski dan psorijaze obilježit će se u subotu, 29. listopada 2022. na Trgu Ante Starčevića od 10:00 do 12:00 sati.


Ciljevi obilježavanja Svjetskog dana psorijaze
Podizanje svjesnosti: objasniti oboljelima da nisu sami i prikazati javnosti ozbiljnost ove bolesti, kao i „mitove” poput onoga da je psorijaza zarazna bolest
Poboljšati pristup liječenju: potaknuti zdravstveni sustav, vladajuće strukture, liječnike, medicinsko osoblje i sve one koji su uključeni u liječenje i skrb oboljelih od psorijaze kako bi se takvim pacijentima omogućila najadekvatnija terapija. Bolest je dugotrajna, iscrpljujuća i trebala bi biti u samom vrhu prioriteta u liječenju
Povećati razumijevanje: pružati informacije svim oboljelima i neprestano educirati cjelokupnu javnost kako bi se što otvorenije pričalo o psorijazi i takvim pacijentima skinula „STIGMA”
Jačanje zajedništva u zajednici oboljelih: kreirati platformu sa koje se glasovi oboljelih iz cijelog svijeta mogu čuti kao jedan glas usmjeren oboljelima, javnosti i institucijama

Obilježavanje Svjetskog dana psorijaze Društva psorijatičara Osječko-baranjske županije, koji je u sastavu Društva psorijatičara Hrvatske je pod pokroviteljstvom Ureda gradonačelnika grada Osijeka, te uz potporu Ureda Župana Osječko-baranjske županije i Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje OB županije, djelatnika Zavoda za dermatologiju i venerologiju i KBC Osijek.

Što je psorijaza?
Psorijaza je kronična nezarazna upalna bolest kože u kojoj najveću ulogu imaju genetski, imunološki i vanjski čimbenici. Može se pojaviti u svakoj životnoj dobi.. Najčešće se javlja između 10. I 30. godine života. Učestalost psorijaze je između 2-3%, a u Hrvatskoj u1,6% stanovništva. U svijetu od psorijaze boluje 125 miliona ljudi, a u Hrvatskoj 68 000. Broj oboljelih je velik i samim time bolest predstavlja važan javno-zdravstveni problem.

Simptomi bolesti i ciljevi liječenja
Psorijaza može imati različitu kliničku sliku. Najčešći oblik je vulgarna psorijaza koja je obilježena crvenilom kože na kojoj se nalaze srebrnobijele ljuske . Najčešće su promjene lokalizirane na laktovima, koljenima, vlasištu, lumbosakralnoj regiji i u pupku. U 25% do 50% pacijenata javlja se i na noktima . Promjene se mogu naći i na posebnim lokalizacijama poput genitalne i analne regije, u pazusima i ispod dojki. Tada je nazivamo inverzna psorijaza. Može postojati u blagom obliku kada ne predstavlja velik problem za liječenje, ali u 20% bolesnika radi se o srednje teškom i teškom obliku psorijaze. Takvi pacijenti su stigmatizirani i imaju nizak nivo samopouzdanja što dodatno podržava bolest i dovodi do njenog pogoršanja. Psorijaza utječe na kvalitet života oboljelog, ali i njegove obitelji. Zbog razvoja suvremenih i vrlo učinkovitih sustavnih lijekova, kao i bioloških lijekova, pacijenti oboljeli od psorijaze danas teže gotovo čistoj ili čistoj koži. Danas se psorijaza liječi individualno prilagođenom terapijom sa visokim stupnjem učinkovitosti.

Kako dijagnosticiramo psorijazu?
Psorijaza je najčešće vrlo prepoznatljiva dermatolozima i kliničku dijagnozu je moguće jednostavno postaviti. Dokazujemo je uzimanjem uzorka kože koja se daje na patohistološku obradu. Tada je dijagnoza psorijaze sigurna.

Klinički oblici psorijaze
Najčešći je oblik kronična stacionarna psorijaza-vulgarna psorijaza.

Eritrodermijska psorijaza
Ovaj je oblik izuzetno neugodan i obilježen crvenilom (eritemom) cijele kože uključujući lice, dlanove i stopala uz prašinasto ljuskanje kože. Najčešće je prisutan jak svrbež kože i povećanje limfnih čvorova kože.

Jedan od oblika psorijaze je i pustulozna psorijaza koja može zahvaćati samo dlanove i tabane, cijelo tijelo ili vrhove prstiju. Otprilike 30-40% bolesnika boluje i od psorijatičnog artritisa.
U teškim oblicima psorijaze javljaju se i pridružene bolesti poput hipertenzije, dijabetesa, metaboličkog sindroma, upalnih bolesti crijeva i oka, alkoholizma, debljine i depresije, koja nekada dovodi do suicidalnih misli. Učestaliji su infarkti miokarda i moždani udari. Kvaliteta života je ozbiljno narušena. Životni vijek može biti skraćen za 5 do 7 godina. Naši su pacijenti donedavna biti nesretni, obilježeni i neshvaćeni. Psorijaza se smatrala bolešću kože i negirale su se sve druge pridružene bolesti, kao i psihološka komponenta, jer se nije razumijevao mehanizam nastanka bolesti. Danas se pouzdano zna da psorijaza dovodi do svakodnevnih problema u životu oboljelih i pogađa sve aspekte života: socijalne aktivnosti, odnose sa drugim ljudima, emocije, školovanje, zapošljavanje, učestala odsustva sa radnog mjesta u teških oblika, gubitak pozicije ili čak i radnog mjesta, dovodi do smanjenja financijskih prihoda, gađenje drugih ljudi, stigmatizacije, izbjegavanje okoline što u konačnici dovodi do povlačenja oboljelog od okoline, samoizolacije, depresije, anksioznosti, suicidalnih misli i pokušaja suicida...Takva se stresna događanja ponavljaju tijekom života tih ljudi i predstavljaju fizički, psihološki, socijalni i ekonomski teret koji može rezultirati izostankom postizanja cjelokupnog životnog potencijala: KUMULATIVNO OŠTEĆENJE ŽIVOTNOG VIJEKA (CLCI). Bolest bitno utječe i na odabir životnih odluka, pogotovo ukoliko se javi u ranoj dječjoj ili adolescentnoj dobi. To je jedna od najranjivijih skupina oboljelih i liječenju psorijaze i/ili psorijatičnog artritisa čijem liječenju treba pristupiti vrlo ozbiljno i rano.

Zbog svega navedenog, za odgovarajuću skrb ove bolesti potreban je multidisciplinarni pristup u kojem sudjeluju izabrani liječnici opće medicine, dermatolozi, reumatolozi-imunolozi,psihijatri, psiholozi, kardiolozi, neurolozi, gastroenterolozi, , fizijatri , oftalmolozi i druge specijalnosti uz neophodno potrebnu podršku obitelji i čitavog okruženja.

Liječenje psorijaze
Blagi oblici psorijaze se liječe primjenom lokalnih pripravaka kao što su kreme, masti i losioni( neutralne baze, kortikosteridi, retinoidi, d-vitaminski pripravci, salicilati). U liječenju je uspješna i fototerapija., heliomarinoterapija, naftalanoterapija i psihodermatološki pristup bolesniku.

U težim oblicima koristi se sistemska terapija u obliku tableta (retinoidi, citostatici), fototerapija, fotokemoterapija ili kombinirana terapija.

Veliki preokret u liječenju psorijaze izazvali su biološki lijekovi koji svojim blokiranjem na različitim bitnim točkama imunološkog sustava kože blokiraju nastanak psorijaze. Većina omogućava pacijentima povlačenje psorijaze na minimalnu površinu,a oni novijeg datuma i potpuno povlačenje svih promjena. Postiže se potpuna kontrola same bolesti, kao i sprečavanje nastanka ili napredovanja pridruženih bolesti. Danas se nastoji što ranije započeti sa odgovarajućom sustavnom i/ili biološkom terapijom teških oblika psorijaze. Uz individualni pristup, rani početak adekvatnog liječenja i timski pristup izbjegava se psihosocijalni teret kojeg nameće ova teška i stigmatizirajuća bolest.

Hrvatsko dermatovenerološko društvo prati sve europske i svjetske trendove u liječenju psorijaze, te su u prosincu 2021. godine ponovno izdane Smjernice Hrvatskog dermatovenerološkog društva (HDVD) za dijagnostiku i liječenje psorijaze koja usmjerava dermatologe na pravilno liječenje ove bolesti,a rađena po ugledu na europske i svjetske Smjernice .

ZAKLJUČAK
Danas možemo raditi na ostvarenju zajedničkog sna pacijenata oboljelih od psorijaze i nas dermatologa, a to je ČISTA KOŽA!!! Našim pacijentima je omogućeno liječenje najsuvremenijim lokalnim, sustavnim i biološkim lijekovima koji se primjenjuju u Europi i svijetu.

Uz to postoji ogroman angažman Društva psorijatičara i HDVD-a na povećanju svijesti o prirodi same bolesti i učinkovitim načinima liječenja među oboljelima, članovima njihovih obitelji kao i općoj javnosti, stvaranju komunikacijskih kanala među liječnicima koji se bave psorijazom, kao i među pacijentima, te zadobivanje medijske pozornosti kako bi potaknuli kolektivnu svijest o bolesti.

Provedeno je niz javnozdravstvenih akcija u kojima je ravnopravno sudjelovao i naš ogranak, kao i djelatnici Zavoda za dermatologiju i venerologiju. Tijekom pandemije napravili smo niz edukacijskih platformi za liječnike i pacijente. Sve relevantne podatke možete naći na http://www.drustvo-psorijaticara.hr.

Ostali smo u kontaktu sa našim oboljelima uz poruku: Čista koža je moguća!


 Stranica prilagođena ispisu
Advertisement Advertisement Advertisement






Ženkice sarplaninki st...
Štenci spremni za nove...
Prodajem Epanjel Breto...
NA JEDNOM MJESTU PONUD...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:373

Registrirani online (): Nitko