Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
sub 26. 07. 2025.
OLJK 2025.: Ljet...
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba t...
Hrvatska repreze...
Osijek u završno...
ned 27. 07. 2025.
OLJK 2025.: Ljet...
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba t...
Provjerite koje ...
Kuća Biljkinog o...
pon 28. 07. 2025.
OLJK 2025.: Ljet...
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba t...
Nova faza radova...
DOKKICA: Otvoren...
uto 29. 07. 2025.
OLJK 2025.: Ljet...
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba t...
DOKKICA: Otvoren...
sri 30. 07. 2025.
OLJK 2025.: Ljet...
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba t...
DOKKICA: Otvoren...
čet 31. 07. 2025.
OLJK 2025.: Ljet...
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba t...
DOKKICA: Otvoren...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U Galeriji Waldinger u Tvrđi (Fakultetska 7) u utorak 12. lipnja 2007. održat će se otvorenje izložbe "Nebeska avijacija - miting u Waldingeru" kipara Mire Vuce.

Otvorenje je u 20 sati.

Samostalnom izložbom kipara Mire Vuce "Nebeska avijacija – Miting u Waldingeru" Gradske galerije Osijek predstavljaju autorov rad "Anđeli", ciklus skulptura nastao od 1991. do 1995. godine, koji obuhvaća više od 130 keramičkih figura, postavljenih u prostornoj instalaciji u Galeriji Waldinger.

O izložbi u predgovoru kataloga Vladimir Rismondo ml., povjesničar umjetnosti, voditelj Odjela za likovnu umjetnost Umjetničke akademije u Osijeku, piše:
"Geniji su po definiciji atributi svojih herojskih imenica, a, kako ne postoji apsolutni atribut, ono ih mora biti mnogo. No, što se događa kad – ikonografijski gledano, ali s pozicija postmodernizma – izostavimo imenicu, a zadržimo samo njezine atribute. Na tome mjestu počinje aktivan odnos prema tradiciji, ali i recentna kiparska retorika Mira Vuce, umjetnika koji je tijekom minulog desetljeća u svojem zagrebačkom atelijeru namnožio keramičke anđele; najvećim su dijelom nastali u ratnom vremenu što nije nevažno za razumijevanje njihove alegorijske uloge. (...) Vucini su anđeli zapravo svojevrsni memento alegoriji, jer on voli pripovijedati isječke nekih malih povijesti, naracija koje su u isto vrijeme prepune humora, ali i bremenite jednom dobro zakamufliranom spoznajnom notom.
Zato svaka od tih malenih Vucinih figura nosi neku vrstu osobnog alegorijskog podsjetnika na tradiciju i skulpturalne mitove o kojima autor možda ovisi i više nego bi želio priznati. Znamo li za Vucinu biafransku poputninu, te buntovnost, brutalnost i angažiranost njegove skulpture, radi se o iznenađujućem zapažanju. Ali, promislimo na trenutak, ovaj kipar nikada nije napustio autentičnu potragu za ljudskom figurom, što je u onim konstruktivističkim i apstraktnim vremenima bilo ravno podvigu, dok u ovom našem dobu manipulacije, plitkog pasatizma i montaže atrakcija označava svojevrsni asketizam. Kako god postavili stvari, Vuco se godinama borio za očuvanje digniteta ljudske figure, i to u vidu shvaćanja tijela kao ultimativne alegorije kojom se izriče jezik skulpture. Ta se borba sada konačno svela na sijaset omalenih, nerijetko grotesknih, a najčešće krilatih tjelesa koja se ponašaju poput akumulacije u prostoru. (...) Ako, dakle, u kontekstu klasične studije ne možemo ostvariti autentično i suvremeno viđenje motiva ljudske figure, ostaje nam izlaz u alegoriji, u pripovijedanju putem atributa, pa čak i radikalna varijanta u vidu svojevrsne redikulizacije motiva, auto-ironije pomoću koje će se sačuvati makar humorom petrificirani mit o čovjekovom obličju. Čini se kako je Vuco spreman i na takvu pogodbu sa skulpturom.".

Više o autoru...
Miro Vuco rođen je 1941. u Vojniću kraj Sinja. Školu primijenjenih umjetnosti, kiparski odjel, završio je u Splitu 1962. Diplomirao je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1967., gdje je završio i postdiplomski studij 1969. Od 1969./'70. do 1971. suradnik je majstorske radionice Antuna Augustinčića. Suosnivač je (1970.) i član likovne grupe BIAFRA, sve do njenog razlaza (1978.). Od 1968. do danas sudjeluje na nizu grupnih i kolektivnih, problemskih, koncepcijskih, reprezentativnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Autor je niza spomeničkih skulptura, postavljenih većinom u Hrvatskoj. Dobitnik je brojnih nagrada. Profesor je modeliranja na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu i profesor kiparstva na Umjetničkoj akademiji u Osijeku.
Miro Vuco je nagrađeni autor idejnog oblikovnog rješenja spomenika Anti Starčeviću u Osijeku. Izložba će biti otvorena prigodom postavljanja spomenika s likom Oca Domovine u Osijeku (svečano otkrivanje spomenika na Trgu Ante Starčevića 13. lipnja).

Izložba je otvorena do 28. lipnja 2007.

Radno vrijeme Galerije Waldinger:
utorak – nedjelja 17-20 h
ponedjeljkom zatvoreno

Dodatne obavijesti:
Gradske galerije Osijek
Galerija Waldinger
Fakultetska 7
31000 Osijek
+385 91 4488845
+385 91 7923612


 Stranica prilagođena ispisu




Advertisement

Na prodaju musko stene...
Na prodaju stenci apri...
Vrhunski štenci pomera...
Vidoviti Emanuel, tali...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:264

Registrirani online (): Nitko