Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
uto 01. 07. 2025.
Od srijede nova,...
CineStar Osijek ...
Kino Urania [26....
Od sutra sanacij...
Čepin: Akcija do...
sri 02. 07. 2025.
Od srijede nova,...
CineStar Osijek ...
Kino Urania [26....
Od sutra sanacij...
Za zdraviji živo...
čet 03. 07. 2025.
Od srijede nova,...
Međunarodni fest...
Kino Urania [03....
Od sutra sanacij...
pet 04. 07. 2025.
Od srijede nova,...
Međunarodni fest...
Kino Urania [03....
Od sutra sanacij...
59. Đakovački ve...
sub 05. 07. 2025.
Međunarodni fest...
Kino Urania [03....
59. Đakovački ve...
ned 06. 07. 2025.
Kino Urania: &qu...
Kino Urania [03....
59. Đakovački ve...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ove godine se 30. obljetnica „Baltijskog puta“ u svima trima Baltičkim zemljama obilježava raznim kulturnim i društvenim manifestacijama, istovremeno podsjećajući na 80. obljetnicu potpisivanja zloglasnog Pakta Molotov-Ribbentrop. Tim povodom u Muzeju Slavonije, u petak 22. studenog 2019., s početkom u 13:00 sati, održat će se otvorenje prigodne izložbe posvećene obljetnici 30. godina Baltičkog puta, a organizatori izložbe su Veleposlanstvo Republike Litve, u suradnji s Muzejom Slavonije. Nakon otvorenja izložbe docentica na Filozofskom fakultetu u Osijeku, Slađana Josipović Batorek će održati prigodno predavanje.

1989., u to vrijeme još uvijek okupirane Baltičke zemlje obilježavale su 50. obljetnicu potpisivanja Pakta Molotov-Ribbentrop kojim su nacional-socijalistička Njemačka i Sovjetski Savez podijelili Europu, koji je bio jedan od razloga početka Drugog svjetskog rata te 50-godišnje okupacije Estonije, Latvije i Litve.

23. kolovoza ove godine obilježavala se 30. obljetnica velike demonstracije pod nazivom „Baltijski put“, a koji su organizirali narodni pokreti za oslobođenje u Litvi, Latviji i Estoniji. Oko 2 milijuna stanovnika okupilo se na glavnoj cesti između Vilniusa, Rige i Tallinna, primilo za ruke i ostvarilo 675 km dug živi lanac koji je povezao sve tri baltičke prijestolnice. Na taj način su ova tri naroda objavila svijetu želju za slobodom i prekidom sovjetske okupaciju te ponovno uspostavljanje neovisnosti Baltičkih država. Bio je je direktan iskaz za poništenje posljedica kriminalnog Pakta iz 1939. Godine.

Tadašnje vlasti SSSR-a poslušale su zahtjeve stanovnika Baltičkih država pa su javno priznale da je Pakt Molotov-Ribbentrop postojao te su ga proglasile ništavim. Pola godine nakon „Baltičkog puta“, 11. ožujka 1990., Litva je ponovno proglasila neovisnost. Nakon ponovnog proglašenja neovisnosti, Estonija, Latvija i Litva su se intenzivno razvijale te 2004. sve tri države postale članicama EU-a i NATO-a.

UNESCO je 2009. uvrstio „Baltijski put“ u popis „Pamćenja svijeta“.

O predavačici: Slađana Josipović Batorek – diplomirala povijest i hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Autorica više znanstvenih radova i monografije iz područja nacionalne povijesti 20. stoljeća. Zaposlena na mjestu docentice na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Osijeku, gdje predaje kolegije iz nacionalne i svjetske povijesti 20. stoljeća.

Ulaz na događanje je slobodan.



 Stranica prilagođena ispisu




Advertisement

Beli švajcarski ovčar,...
Na prodaju predivni či...
Sibirski Haski muški i...
BANKOVNI KREDITI...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:171

Registrirani online (): Nitko