Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
čet 08. 05. 2025.
"Trenirajmo...
Festival znanost...
Tjedan karijera ...
Dani Europe PRAV...
Apel darivatelji...
pet 09. 05. 2025.
"Trenirajmo...
Festival znanost...
Tjedan karijera ...
Dani Europe PRAV...
Apel darivatelji...
sub 10. 05. 2025.
Jubilarni Jankov...
Festival znanost...
FDMZ: Dan otvore...
11. Edukativno-r...
Apel darivatelji...
ned 11. 05. 2025.
11. svibnja - tr...
Gastro pubu Bula...
Stand-up spektak...
pon 12. 05. 2025.
Quadrilla 2025.:...
Crveni križ te p...
Kino Urania: Kom...
Osvoji tečaj sal...
uto 13. 05. 2025.
Crveni križ te p...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U utorak, 7. srpnja 2015. s početkom u 11.00 sati u Arheološkom muzeju u Osijeku, Trg Svetog Trojstva 2, ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak-Taritaš predstavit će nacrt prijedloga najvažnijeg strateškog dokumenta za prostorni razvoj Hrvatske do 2030.

Nacrt prijedloga Strategije prostornog razvoja RH dokument je Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja i Hrvatskog zavoda za prostorni razvoj. Ovo je prvi dokument strateške razine nakon 18 godina. Trenutno važeća Strategija prostornog uređenja Republike Hrvatske usvojena je 1997. Uz ministricu o dokument će govoriti i ravnateljica Hrvatskog zavoda za prostorni razvoj Irena Matković.

Predložena Strategija promišlja nove pristupe daljnjoj afirmaciji temeljnih, identitetskih vrijednosti hrvatskog prostora s posebnim naglaskom na kriterije i modele njegovog održivog korištenja u cilju općeg razvoja Hrvatske. Tekst Nacrta dostupan je na mgipu.hr.

Kao najveći izazovi u budućem prostornom planiranju Hrvatske nameću se: negativna demografska kretanja, neuravnotežen razvoj urbanih i ruralnih sredina te sve češće dramatične posljedice klimatskih promjena. Promijenjenu demografsku sliku karakterizira pad ukupnog broja stanovnika, neprekidna prirodna depopulacija, pojačano starenje, disbalansi u dobnoj strukturi stanovništva i povećanje migracija u inozemstvo. U urbanom sustavu Hrvatske ističu se četiri urbane aglomeracije; Zagreb, Split, Osijek i Rijeka, prevladavaju mali gradovi, a nedostaju gradovi srednje veličine. Ruralni prostor Hrvatske karakteriziraju negativni demografski, gospodarski i opći razvojni trendovi. U Hrvatskoj, kao i u Europi, jedan od najvažnijih zajedničkih izazova ruralnih područja jest njihov nedovoljni kapacitet za stvaranje visokokvalitetnih i dugoročno održivih radnih mjesta u čemu zaostaju za urbanim područjima. Utjecaj klimatskih promjena na sve ljudske aktivnosti već je duže vrijeme nezaobilazno pitanje i za stručna i politička tijela prilikom donošenja odluka o budućem prostornom razvoju. Potencijalna rješenja imaju dva predznaka; jednima se nastoji spriječiti odnosno umanjiti negativne posljedice a drugima se nastojimo prilagoditi trenutnoj situaciji na koju ne možemo utjecati.

Hrvatska je prema točnim satelitskim podacima izgrađena oko 6,5 posto, u što je uključena i prometna i ostala infrastruktura izvan naselja. Izrazito veliki prostorni potencijal i bogatu biološku i krajobraznu raznolikost koje smo baštinili moramo i dalje čuvati od neprimjerenih intervencija koja neminovno umanjuju vrijednost prostora i kvalitetu života te nanose trajnu štetu okolišu i prirodi. Strategija naglašava potrebu razboritog korištenja prostora potičući unapređivanje kvalitete već korištenog. Urbanom preobrazbom napuštenim prostorima, kakve nalazimo u gotovo svim hrvatskim gradovima, daje se nova namjena i mijenja se zatečeno tkivo. Na mjestu napuštenih ili zastarjelih industrijskih kompleksa i tvorničkih pogona mogu se planirati novi javni sadržaji, neka druga gospodarska aktivnost, smještajni kapaciteti i turistička infrastruktura, stanovanje itd. Nova kvaliteta prostora može se postići i urbanom sanacijom koja podrazumijeva bolje uređenje postojećih prostora, kvalitetnija infrastrukturna rješenja, bolju opremljenost javnim sadržajima i zelenim površinama, nova oblikovna rješenja, itd.

Strategija se posebno bavi pitanjima ublažavanja negativnih demografskih procesa u ruralnom prostoru, ističe važnost unapređenja urbano-ruralnih poveznica što obuhvaća bolju povezanost u prometnom, gospodarskom, kulturnom i svakom drugom smislu. Potiče prije svega srednje velike i male gradove na bolju interakciju i otvaranje prema okolnom ruralnom prostoru. Posebna je pozornost posvećena jačanju sposobnosti prilagodbe klimatskim promjenama, ali i dinamičnim društveno-ekonomskim promjenama te novim razvojnim tendencijama. Te promjene zahvaćaju sve sastavnice društva. Aktivna prilagodba uvjetima poslovanja podrazumijeva i prilagođavanje novim poduzetničkim koncepcijama koje su u sve većoj mjeri okrenute poslovanju u digitalnom svijetu, a u fizičkom prostoru zahtijevaju nove tipove prostora podržane prostornim planovima (npr. coworking prostori – umrežavanje različitih profesionalaca u zajedničkom prostoru, klasteri, novi smještajni tipovi: difuzni hotel/ integralni hotel, ili novi koncepti mješovitog korištenja).

Zato je potrebno razvijati društvo koje će biti fleksibilno i spremno prihvaćati nove izazove, čemu i ova Strategija teži.

Javno savjetovanje provodi se od 15. lipnja do 14. srpnja 2015. Sva stručna i zainteresirana javnost može se očitovati, osim na javnim predstavljanjima, i pisano do 14. srpnja 2015. na adresu Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, Ulica Republike Austrije 20, 10000 Zagreb ili preko e-obrasca objavljenog na: mgipu.hr/default.aspx?id=29884.


 Stranica prilagođena ispisu