Kogeneracijske elektrane u Osijeku i Sisku
09.04.2015. 20:04

Lokacija uz postojeće postrojenje termoelektrane-toplane Osijek je odabrana kao pogodna za smještaj budućeg kogeneracijskog postrojenjaBE-TO Osijek, jer će koristiti neke od postojećih sustava TE-TO Osijek. Postrojenje je prvenstveno namijenjeno za isporuku tehnološke pare za industrijske potrošače. Godišnja proizvodnja električne energije bit ćeoko 16.500 MWh, tehnološke pare oko 32.400 t a toplinske energije za centralizirani toplinski sustav oko 53.200 MWh.
HEP je izvođača izabrao na temelju međunarodnog nadmetanja provedenog prema proceduri njemačke KfW banke, čijim se kreditnim sredstvima financiraju ova dva projekta.
Sirovina zaBE-TO Osijek je šumska biomasa. Dobavu šumske biomase u količinama i kvaliteti koje će osigurati pouzdan rad postrojenja HEP je osigurao potpisivanjem dugogodišnjeg ugovora o dobavi. drvne sječke. Izgradnja BE-TO Osijek započet ćeu jesen2015. a pokusni radpočetkom 2017. godine. Ishođenje uporabne dozvole i primopredaja postrojenja očekuje se u proljeće 2017. godine.
Elektrane u Osijeku i Sisku električnu će energiju proizvoditi u statusu povlaštenog proizvođača u skladu s Tarifnim sustavom za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije. To će biti prva kogeneracijska postrojenja na šumsku biomasu u proizvodnom portfelju HEP grupe i ujedno prve elektrane ovog tipa u HEP grupi u statusu povlaštenog proizvođača iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije. Do sada HEP u pogonu ima malu hidroelektranu (mHE) Lešće, u izgradnji je mHEPrančevići i Varaždin, a uskoro će početi izgradnja male hidroelektrane Peruča.
Status povlaštenog proizvođača iz obnovljivih izvora energije ima i devet fotonaponskih (sunčanih) elektrana koje su tijekom 2014. godine postavljene na krovove poslovnih zgrada u vlasništvu HEP-a širom Hrvatske postavljeno. Dvije od njih postavljene su u Osijeku na zgrade Elektroslavonije, u Ulici Martina Divalta i na Šetalištu Kardinala Franje Šepera, koje su u pogonu od veljače, odnosno ožujka 2014. Ove dvije sunčane elektrane do sada su proizvele više od 80 tisuća KWh.
Uloga HEP-a, odnosno tvrtke HEP Operator distribucijskog sustava posebno je važna u osiguranju priključka elektrana na obnovljive izvore energije. Po broju priključenih fotonaponskih elektrana na distribucijski sustav prednjači osječka Elektroslavonija s čak 350 priključenih elektrana ukupne snage 7,3 MW.
Na području obnovljivih izvora energije HEP planira i proširenje portfelja s obzirom na broj i s obzirom na tip elektrana. Stoga je krajem siječnja objavio poziv nositeljima projekata obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj koji su zainteresirani da prodaju svoje projekte u fazi razvoja, odnosno prije izgradnje i same proizvodnje. U obzir su dolazili projekti vjetroelektrana, sunčanih elektrana, snage veće od 300 kW, malih hidroelektrana, bioelektrana i bioplinskih elektrana. Zaprimljeno je više od stotinu iskaza interesa i to za sve tražene tehnologije. U tijeku je evaluacija prijavljenih projekata, na temelju koje će HEP do kraja godine donijeti investicijske odluke o akviziciji određenog broja projekata.
S obzirom da sve hidroelektrane, bez obzira imaju li status povlaštenih proizvođača energije, predstavljaju elektrane na obnovljive izvore energije, HEP je tvrtka koja ima daleko najveći udjel u snazi i proizvodnji iz obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj. Izgradnjom elektrana na šumsku biomasu i akvizicijom određenog broja projekata OIE, HEP će imati i uvjerljivo najširu bazu elektrana koje koriste različite obnovljive izvore energije. Time će kao vodeća energetska tvrtka u Hrvatskoj dati snažan doprinos ispunjenju nacionalnih ciljeva usklađenih s energetsko-klimatskom politikom Europske unije.
Tekst: Sektor marketinga i korporativnih komunikacija
[9.4.2015.] Đuro Đaković Holding najavio je da će, kao dio konzorcija s nizozemskim partnerom, potpisati s Hrvatskom elektroprivredom dva ugovora o izgradnji kogeneracijskih elektrana u Osijeku i Sisku, a riječ je projektima ukupne vrijednosti veće od 35 milijuna eura.
Kako navode iz Đure Đakovića, u petak, 10. travnja ta će slavonskobrodska tvrtka, kao nositelj konzorcija u zajednici s nizozemskom kompanijom HoSt, s HEP-om kao naručiteljem potpisati ugovor o izgradnji kogeneracijske elektrane za proizvodnju električne i toplinske energije na biomasu BE-TO Osijek (2 MWe/10 MWt). Riječ je o ugovoru vrijednom 16,25 milijuna eura.
Slijedećeg tjedna, pak, najavljuju iz Đure Đakovića, HEP će s istim konzorcijem potpisati i ugovor za izgradnju kogeneracijske elektrane na biomasu BE-TO Sisak (2 MWe/10 MWt). Vrijednost tog ugovora je 18,95 milijuna eura. Rok izgradnje i završetka planiranih radova je 24 mjeseca od stupanja ugovora na snagu, navode iz Holdinga.

Tekst i foto: Radio Osijek
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)