Filozofski fakultet: Otvoreni četvrtak "Alzheimerova demencija – bolest 21. stoljeća"
24.11.2014. 12:51

Profesor Mimica će opisati Alzheimerovu bolest (AB ) koja je najčešći uzrok demencije, i koja stoga sve više dobiva na značenju, kako unutar neurologije i psihijatrije tako i u segmentu obiteljske medicine odnosno javno-zdravstvene problematike. Naime, najnoviji epidemiološki podaci govore da trenutno na svijetu od AB boluje oko 47 milijuna ljudi, te da uz svaku oboljelu osobu još najmanje 3 osobe, najčešće kao neformalni njegovatelji, nose to teško breme , pa bi i njima, prema preporuci Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) društvo u cjelini trebalo pružiti stručnu, moralnu i financijsku pomoć. Kratkoročne i srednjoročne prognoze glede pojavnosti AB nažalost nisu nimalo optimistične, pa tako predviđaju pravu epidemiju ove bolesti, tj. do 2050. godine očekuje se da bi globalno moglo biti i preko 115 milijuna oboljelih od AB. Bolest je potrebno što ranije dijagnosticirati i u tu svrhu nastoje se razviti biološki biljezi, a u međuvremenu se promoviraju tzv. rani znakovi koji ukazuju na eventualni razvoj AB.
Dr. sc. Kušan Jukić dati će posjetiteljima Otvorenog četvrtka deset savjeta za komunikaciju s oboljelima od demencije. Naime, značajan problem kod osoba oboljelih od demencije predstavlja nemogućnost sporazumijevanja i izražavanja vlastitih potreba. Progresiju bolesti prati osiromašenje verbalne komunikacije, ali i otežano razumijevanje sadržaja. Poteškoće u komuniciranju s bolesnikom, članovima obitelji i njegovateljima otežavaju njegovo zbrinjavanje te značajno utječu na razinu stresa kod bolesnika i njegovatelja.
Konačno, na kraju predavanja prof. Karabalić pročitat će vlastiti prijevod ulomka iz romana „Schattenstumm“ (2014., hrv. „Nijem poput sjene“) austrijske književnice Isabelle Trummer. Posebnost i fascinantnost tog romana jest perspektiva: dok su književna djela s motivom demencije obično pisana iz perspektive zdrave osobe, najčešće nekog od članova obitelji oboljelog od demencije, iz romana „Schattenstumm“ progovara glas oboljeloga. Kroz pokušaj rekonstrukcije slike svijeta kako ga doživljava dementni bolesnik, autorica Trummer pokazuje nam reakcije zdravih osoba u kontaktu s dementnim bolesnikom. Kao većina takvih bolesnika ni junak ovog romana nije svjestan svoje bolesti, nego jednostavno više ne razumije svijet i ljude oko sebe, koji čudno reagiraju na njegove riječi i postupke. Kroz ovo dvostruko očuđenje, roman je snažni pledoaje za razumijevanje dementnog bolesnika i njegovih potreba. Kako se radi o doista zanimljivoj i životno važnoj temi, pozivamo sve zainteresirane da dođu na Filozofski fakultet u četvrtak, 27.11. u 18h.
Ukratko o predavačima:
Skriveno:
[klik za uvećanje]

Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)