Muzej Slavonije/GLUO: Međunarodni dan muzeja 2013. [program]
22.04.2013. 9:32


Aktualne izložbe:
XI Memorijal Ive Kerdića – triennale hrvatskog medaljerstva i male plastike
Rudolf Gerhard Bunk - Akvarele
Projekt Art Lab GLUO – Vesna Gašparić i Tamara Meščić
Program:
10.00 – 12.00 - Likovna radionica Medaljerstvo
11.00 - Stručno vodstvo kroz izložbu XI Memorijal Ive Kerdića – triennale hrvatskog medaljerstva i male plastike
12.00 - Izvlačenje dobitnika nagradne igre Muzejske pričalice
15.00 - Likovna radionica Akvarel
18.00 - Stručno vodstvo kroz izložbu XI Memorijal Ive Kerdića – triennale hrvatskog medaljerstva i male plastike
19.00 – 22.00 - Art Lab GLUO: autorice Vesna Gašparić i Tamara Meščić predstavljaju sebe i svoj rad publici, uz opušteno druženje u prostoru Galerije
Zahvaljujući osječkim umjetnicama street arta, posjetitelje Galerije na Dan Muzeja dočekati će jedan sasvim novi i neobičan ulaz u Galeriju!
Art Lab GLUO
U sklopu manifestacije Međunarodni dan muzeja, Galerija likovnih umjetnosti, Osijek predstavlja projekt– Art Lab GLUO u suradnji s Umjetničkom akademijom Osijek. Cilj ovog projekta je promicanje i proširenje suvremenog umjetničkog djelovanja Galerije te činit je još dinamičnijom otvaranjem vrata baštinske institucije mladoj likovnoj sceni i publici. Sami naziv, Art Lab ili Art laboratorij, daje naslutiti da se radi o multiperspektivnim i inovativnim pristupom muzejskoj djelatnosti. Tema Međunarodnog dana muzeja u 2013. Muzej (memorija + kreativnost) = društvena promjena naglašava važnu kulturološku ulogu muzeja u promicanju i pokretanju konstruktivnih društvenih mijena. Muzeji, osim što čuvaju memorije prošlih vremena kroz svoje funduse i izložbe, također imaju važnu ulogu u stvaranju ono što će se baštiniti za buduće generacije, poticanjem kreativnost u svim vidovima svoje djelatnosti . Na tragu ovog razmišljanja, Galerija u tjednu obilježavanja Međunarodnog dana muzeja (14. – 18. svibnja) pozvala je u svoj izložbeni prostor Vesnu Gašparić i Tamaru Meščić, apsolventice Umjetničke akademije Osijek- smjer grafike, pod mentorstvom docenta Maria Čaušića. Boraveći i radeći u Galeriji u popodnevnim satima, u vrijeme kad je izložbeni prostor otvoren za posjetitelje, mlade umjetnice rade svaka na svom diplomskom radu: unutar trijade autor, prostor i publika stvara se i dokumentira jedna od dionica u procesu prema zaokruženoj priči umjetničkog djela. Muzeji nisu isključivo prostor za čuvanje baštine, već su mjesta susreta i mjesta koja unutar svojih zidova sadrži bivša, trenutna i buduća siječanja, i koja nam to na razne načine komuniciraju. Tako suočene s publikom u prostoru Galerije, svaka u svom „ateljeu“/izložbenom prostoru, autorice rade na vlastitim pričama propitivanja memorije i sjete, javnog i privatnog , svjesnog i nesvjesnog, brišući na taj način klasično postavljene granice između dovršenog umjetničkog djela i njegove publike, sve to u instituciji koja tradicionalno ima za ulogu tumačenje takovih procesa. Upravo je to i siže ideje Art Laba – pružanje mladim autorima prostor i vrijeme kako bi sebe i svoj rad „testirali“ i propitali pred publikom i to iskustvo generirali dalje u vlastitom radu.
Tamara Meščić:
Skriveno:
Vesna Gašparić:
Skriveno:


[15.05.2013.]U Muzeju Slavonije Osijek se povodom Međunarodnog dana muzeja otvaraju dvije izložbe "Saša Došen Lešnjaković – kostimografije / scenografije / lutke" i "Odijevanje u srednjem vijeku i renesansi kroz kazališne kostime Jasmine Pacek". Izložbe se otvaraju u sklopu projekta "Tri hitne intervencije u Tvrđi", kojega su zajedničkim snagama pokrenuli Muzej Slavonije Osijek, Umjetnička akademija u Osijeku i Državni arhiv u Osijeku. Otvorenje izložbi je u petak 17. svibnja 2013. u 19 sati na Trgu Svetog Trojstva (kod Kužnog pila).
Izložba "Saša Došen Lešnjaković - kostimografije / scenografije / lutke" predstavlja presjek autoričina dosadašnjeg rada u kazalištu. Izložba će biti postavljena u istoj prostoriji Muzeja Slavonije (Trg Sv. Trojstva 6) u kojoj je zaživjela lutkarska predstava "U potrazi za čudovištima" (koprodukcija Muzeja Slavonije i Umjetničke akademije u Osijeku, prema motivima knjige Stanislava Marijanovića "Čudovišta u Muzeju"), nagrađena na 23. Susretu lutkara i lutkarskih kazališta Hrvatske u Zadru 2011. godine nagradom za najinventivniju, likovno najdosljedniju te najoriginalniju kreaciju lutaka. Na izložbi će biti predstavljene skice, makete, lutke, elementi dekora i kostimi iz devet predstava realiziranih u periodu od 2005. do 2011. godine.
Izložba "Odijevanje u srednjem vijeku i renesansi kroz kazališne kostime Jasmine Pacek" (u Muzeju Slavonije Osijek / Arheološkom muzeju, Trg Sv. Trojstva 2) ne predstavlja bogati kazališni opus autorice nego je jedan mali ciljani segment njenih umjetničkih ostvarenja iz predstava Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku ("Mletački trgovac" i "Kraljevi i konjušari") koje je iskoristila u pedagoške svrhe i napravila edukativno povijesnu priču, šire uporabne vrijednosti. Izložba se bazira na originalnim kostimama , koji su kvalitetni stilski predstavnici srednjeg vijeka i renesanse. Kazališni kostimi, inače nedostupni na pozornici, će na ovoj izložbi biti dostupni izbliza u svoj svojoj raskoši i detaljima. Uz pomoć radnih skica, objašnjenja autorskog izričaja, konstrukcija, kolorita, povijesnih okolnosti, socioloških momenata, poveznica sa današnjim odijevanjem i društvom, te mogućnošću taktilnog doživljaja autorica će nam otkriti i neke nove dimenzije kazališnog kostima.
[klik za uvećanje]

U subotu, 18. svibnja 2013. godine, Muzej će biti otvoren od 17 do 23 sata. Ulaz za sve posjetitelje je besplatan. Muzej će na adresama Trg Svetog Trojstva 6 i 2 organizirati besplatna vodstva za zainteresirano građanstvo s početkom u 18 i 19 sati.
Izložbe koje će se moći pogledati:
Muzej Slavonije Osijek (Trg Sv. Trojstva 6)
- Muzej na lenti vremena grada
- Stalni postav Lapidarij - zbirka antičkih kamenih spomenika
- Saša Došen Lešnjaković - kostimografije / scenografije / lutke
Muzej Slavonije Osijek / Arheološki muzej (Trg Sv. Trojstva 2)
- Stalni postav Prapovijest
- Stalni postav Seoba naroda i srednjeg vijeka
- Poljske tradicijske igračke
- Odijevanje u srednjem vijeku i renesansi kroz kazališne kostime Jasmine Pacek
U četvrtak, 18. travnja 2013. godine službeno je započela 18. muzejska pedagoška akcija koju organizira Hrvatsko muzejsko društvo – Sekcija za muzejsku pedagogiju. Akcija će službeno završiti 18. svibnja 2013. godine, na Međunarodni dan muzeja. U vremenu trajanja akcije, sudionici (muzeji i druge kulturne ustanove) će se raznim događanjima (radionicama, izložbama, okruglim stolovima...) uokviriti u zadanu temu - "Muzejske pričalice". Muzej Slavonije se, kao i proteklih godina, uključuje u akciju.
Posjetitelji muzeje često opisuju kao mjesta gdje se čuvaju stare i vrijedne stvari. Upravo te vrijedne i stare stvari (muzejski predmeti) pričaju priče, zajedno na jednom okupu pričaju i neke zajedničke priče koje često nazivamo izložbama. Iza priča koje gledate, čitate i slušate u muzejima stoje vrijedni muzealci. Oni svojim radom skrbe o baštini, gradu i zavičaju, a često malo znate o njima, pa i u trenucima kada njihovo ime nosi poneka ulica u gradu.
U sklopu 18. muzejske pedagoške akcije, nekolicina studenata krenula je u potragu za pričama o zaslužnim muzealcima Muzeja Slavonije. Svi su oni na svoj način i svojim radom zadužili ovaj grad i regiju. Priče o njima će se po završetku akcije prezentirati, a priče koje su muzealci pretočili u trenutne izložbe reinterpretirati za svekoliko zainteresirano građanstvo tijekom mjeseca svibnja.
Foto: Foto-arhiv 031
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)