Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
sri 24. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Općina Bizovac: ...
Kino Urania [18....
čet 25. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Općina Bizovac: ...
Akademija za kul...
pet 26. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Općina Bizovac: ...
Akademija za kul...
sub 27. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Blagoslov motora...
Akademija za kul...
ned 28. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
FFOS-ova bicikli...
Provjerite koje ...
pon 29. 04. 2024.
Nastavljaju se r...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Izložba s...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



[26.05.2013.] Završnim okupljanjem organizatora i dijela sudionika u petak, 24. svibnja 2013., navečer završen ovogodišnji veliki i, možemo sada već zaključiti, uspješni umjetnički projekt / izložba radova Proljetni salon 2013., koji je od 21. do 24. svibnja na nekoliko lokacija u staroj gradskoj jezgri Tvrđi, kao svoj seminarski projekt, organiziralo jedanaest studenata 1. godine diplomskog studija Odjela za kulturologiju osječkog Sveučilišta, pod mentorstvom doc. dr. sc. Vladimira Rismonda.

Podsjetimo, zanimljiv i kreativan projekt zamišljen je i realiziran kao suradnja studenata i svih građana koji se vizualno izražavaju, i to kroz izložbu radova, po uzoru na seriju izložbi Proljetni salon, održanih između 1916. i 1928. godine u Osijeku i Zagrebu. Značajka ovogodišnjeg Proljetnog salona pak bio je odmak od tradicionalnih galerijskih prostora. Stoga je tijekom četiri dana trajanja PS-a na četiri neuobičajene lokacije - dvorište Galerije Kazamat, i prolaz kroz Vodena vrata, zatim ulaz u Muzej Slavonije – Arheološki muzej te ulazni hodnik (prednji) u zgradu Rektorata Sveučilišta na Trgu sv. Trojstva – bio postavljen ukupno 41 raznovrstan rad (crteži, slike u različitim tehnikama, fotografije, skulpture, video i likovne instalacije), od 34 autora. Njih je, između ukupno 110 radova od 53 autora različite dobi i obrazovanja (nije bilo nikakvih ograničenja), pristiglih na poziv umjetnicima, izabrao tročlani stručni žiri: doc. dr. sc. Vladimir Rismondo, povjesničar umjetnosti, zatim Nikola Faller, akademski kipar i land art umjetnik, te Matija Drozdek, grafički i informatički dizajner. Tijekom Salona predstavljeni su i uradci dva posebna gosta Proljetnog salona: izložba deset fotografija "Snovi na javi" mlade, ali već poznate osječke fotografkinje Marine Filipović Marinshe te zvučne instalacije mladog umjetnika Ivana Jovanovca. Zanimljivost je kako su na otvaranju Salona biti putem videoprojekcije nazočnima prikazani i svi radovi koji nisu dobili potrebnu potporu žirija i nisu bili izabrani za klasično izlaganje.

Galerija 031: Proljetni salon 2013.
[Foto: Daniel Antunović][21.05.2013. Kazamat]
Napomena: Fotke pregledavate KLIKOM na fotku ili strelicama lijevo-desno, kao na Facebooku ;-)

Valja istaknuti kako smo iznimno ponosni na golem odaziv posjetitelja, osobito na otvaranju Salona u utorak, 21. svibnja. Tada ih je, po procjeni upućenih, u dvorište Galerije Kazamat došlo više od 500 (zasigurno bi bilo i više da vrijeme nije bilo loše), a u iduća tri dana sve je lokacije u radnom vremenu PS-a, unatoč povremeno prohladnom i kišovitom vremenu, obišlo najmanje još nekoliko stotina, a mi vjerujemo i nekoliko tisuća građana Osijeka. Pritom su se mogle čuti samo riječi pohvale za ideju i način realizacije Salona, a slični su se komentari mogli pročitati na društvenim mrežama te internetskim portalima i forumima.

Svi sudionici Salona, od kojih su mnogi bili manje poznati ili potpuno nepoznati široj javnosti, doživjeli su veliku afirmaciju i promociju. što dokazuje i činjenica kako je niz posjetitelja iznio želju za kupnjom nekoga od radova. Zbog toga su uspostavili kontakt između umjetnika i njih, a neki sudionici već su počeli planirati i samostalne izložbe. Na taj način Proljetni salon dobio je jednu dodatnu dimenziju pa čak i nadmašio očekivanja organizatora i suradnika.

Pročitajte i:
[FOTO] Otvoren Proljetni salon na nekoliko lokacija u Tvrđi



[20.05.2013.] Više nije tajna, otkrivene lokacije i mjesto održavanja!
Skriveno: 
Nakon što je stručni žiri odabrao radove, konačno je poznata mjesto održavanja Proljetnog salona 2013. U utorak, 21. svibnja 2013. godine, s početkom u 20 sati, otvorenje izložbe je u dvorištu Kazamata. Radovi će biti izloženi na ovoj i drugim lokacijama (prolaz kod Vodenih vrata, ulazni hodnik u dvorište Rektorata, ulazu u Muzej Slaovnije) do petka, 24. svibnja 2013., od 14 do 20 sati.

[klik za uvećanje]


Na tim lokacijama tijekom četiri dana bit će postavljen ukupno 41 raznovrstan rad (crteži, slike u različitim tehnikama, fotografije, skulpture, video i likovne instalacije), od 34 autora, koje je, između ukupno 110 radova od 53 autora različite dobi i obrazovanja, pristiglih na poziv umjetnicima, izabrao tročlani stručni žiri: doc. dr. sc. Vladimir Rismondo, povjesničar umjetnosti, zatim Nikola Faller, akademski kipar i land art umjetnik, te Matija Drozdek, grafički i informatički dizajner. Tijekom Salona bit će predstavljeni i uradci dva posebna gosta Proljetnog salona: izložba fotografija "Snovi na javi" mlade, ali već poznate osječke fotografkinje Marine Filipović Marinshe te zvučne instalacije mladog umjetnika Ivana Jovanovca. Ujedno se zahvaljujemo i svim volonterima koji su se prijavili, a koji će svakoga dana od 14 do 20 sati, čuvati radove na navedenim lokacijama i, po potrebi, uklanjati ih u slučaju lošeg vremena.

Zanimljivost je kako će na otvaranju Salona biti putem videoprojekcije nazočnima prikazani i svi radovi koji nisu dobili potrebnu potporu žirija i nisu izabrani za izlaganje.

Inače, Proljetni salon kao svoj seminarski projekt organizira jedanaest studenata 1. godine diplomskog studija Odjela za kulturologiju osječkog Sveučilišta, uz mentorstvo doc. dr. sc. Vladimira Rismonda.


[13.05.2013.]
Skriveno: 
Stručni žiri izabrao 34 autora i 41 rad za Proljetni Salon 2013. godine. Nakon zaključenja roka za prijave radova, stručni žiri protekloga tjedna pregledao sve radove i donio odluku koji će umjetnici, odnosno građani i njihovi radovi biti sudionici zanimljivog i kreativnog umjetničkog projekta/izložbe radova pod nazivom Proljetni salon 2013., koji se od 21. do 24. svibnja održava na nekoliko još uvijek tajnih lokacija na prostoru stare gradske jezgre Tvrđe.

Natječaj je bio otvoren za sve zainteresirane, bez obzir na dob i obrazovanje, tema Salona nije bila strogo zadana, a svaki kandidat mogao je prijaviti do tri rada koja do sada nisu bila objavljivana. Do zadanoga roka, 5. svibnja, pristigao je velik broj, ukupno 110 radova od 53 autora različite dobi i obrazovanja, sa čime su organizatori Proljetnog salona i više nego zadovoljni. Osobito jer su uspjeli u svojem naumu: privući što širu strukturu građana, u prvom redu onih koji se kulturom bave samo u slobodno vrijeme, te im dati priliku da svoje radove pokažu široj javnosti.

Naravno, radovi su u konačnici morali proći kroz "filter" tročlanog stručnog žirija, a činili su ga: doc. dr. sc. Vladimir Rismondo, povjesničar umjetnosti, zatim Nikola Faller, akademski kipar i land art umjetnik, te Matija Drozdek, grafički i informatički dizajner. Oni su na koncu za izlaganje izabrali ukupno 41 rad od 34 autora, o čemu su sudionici već obaviješteni, a ovom prilikom čestitaju. Valja podsjetiti da je posebna gošća Salona mlada, ali već priznata fotografkinja Marina Filipović Marinshe, čijih će desetak radova također biti prikazano. Točne lokacije bit će objavljene do konca ovoga tjedna.

Istodobno, zaključene su i prijave za volontere na Salonu, a hvala svima koji su se prijavili i time pomažu ovaj projekt. Inače, Salon organiziraju studenti 1. godine diplomskog studija Odjela za kulturologiju osječkog Sveučilišta, uz mentorstvo doc. dr. sc. Vladimira Rismonda.


[30.04.2013.]
Skriveno: 
Do 5. svibnja 2013. godine, produžen rok za prijave na Proljetni salon 2013.; organizatori traže volontere. Zbog velikog interesa građana i upita niza umjetnika koji su pri kraju sa završavanjem svojih radova, rok za prijavu na Proljetni salon 2013. Produžen do nedjelje, 5. svibnja 2013. godine, i to najkasnije u 21,05 sati.

Podsjećaju vas da će se od 21. do 24. svibnja 2013. godine, na za sada tajnoj lokaciji/lokacijama na prostoru stare gradske jezgre Tvrđe u Osijeku održati zanimljiv i kreativan umjetnički projekt/izložba radova pod nazivom Proljetni salon, koji organiziraju studenti 1. godine diplomskog studija Odjela za kulturologiju osječkog Sveučilišta, uz mentorstvo doc. dr. sc. Vladimira Rismonda.

Projekt je zamišljen kao suradnja studenata i svih građana koji se vizualno izražavaju, a ona će se realizirati kroz izložbu radova, po uzoru na seriju izložbi Proljetni salon, održanih između 1916. i 1928. godine u Osijeku i Zagrebu. Značajka ovogodišnjeg Proljetnog salona pak bit će odmak od tradicionalnih galerijskih prostora. Svi zainteresirani, bez obzira na dob i obrazovanje, čak i ako se umjetnošću možda bave samo u slobodno vrijeme, mogu se prijaviti najkasnije 5. svibnja 2013. do 21,05 (što je referenca na datum otvaranja izložbe), a prijave se mogu poslati na službenu e-mail adresu projekta: projektps.osijek[at]gmail[dot]com. Prijave poslane nakon toga termina neće se uzeti u obzir.

Prijava treba sadržavati:
-osobne podatke autora - ime i prezime autora, datum rođenja i kratki životopis, kontakt telefon i e – mail adresu
-podatke o radu - ime rada, kratak opis i fotografija rada (originali će se organizatorima predavati nakon izbora, a veličina fotografije mora biti minimalno 300 dpi)

Nema zadane teme niti bilo kakvih uputa, odredbi i pravila vezanih uz same radove pa ni toga kada su nastali. To mogu biti slikarska ili kiparska djela, grafike, fotografije ili druge vrste likovnog umjetničkog izražavanja. Jedino je pravilo da svaki autor može prijaviti najviše tri rada, i to svaki u različitoj tehnici, koja do sada nisu bila objavljivana. Zahtjevan posao izbora radova dodijeljen je tročlanom stručnom žiriju koji čine stručnjaci različitih umjetničkih profila, uspješni i priznati u svojim područjima djelatnosti: doc. dr. sc. Vladimir Rismondo, povjesničar umjetnosti, zatim Nikola Faller, akademski kipar i land art umjetnik, te Matija Drozdek, grafički i informatički dizajner.

Dodatne informacije o Proljetnom salonu mogu se pronaći na službenoj Facebook
stranici ovog projekta.




Skriveno: 
Od utorka 21. do petka 24. svibnja 2013. godine, na za sada tajnoj lokaciji/lokacijama, na prostoru stare gradske jezgre Tvrđe u Osijeku, održat će se zanimljiv i kreativan umjetnički projekt uz izložbu radova pod nazivom "Proljetni salon".

Objavljen je poziv zainteresiranim umjetnicima za slanje radova koji je otvoren zaključno s 1. svibnja 2013. godine.

Projekt je zamišljen kao suradnja studenata Odjela za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i svih građana s područja Osječko-baranjske županije koji se vizualno izražavaju. Suradnja će se realizirati kroz izložbu radova pod nazivom Proljetni salon, po uzoru na seriju izložbi Proljetni salon iz prve polovice XX. stoljeća. Voditelji projekta su studenti 1. godine diplomskog studija Odjela za kulturologiju, uz mentorstvo doc. dr. sc. Vladimira Rismonda.

Proljetni salon svojedobno je bio simbol odmicanja od akademizma i progresivnog stvaralačkog razmišljanja i djelovanja. Na dvadeset i šest izložaba održanih između 1916. i 1928. godine Salon je okupio više od osamdeset umjetnika i obuhvatio najvažnija djela hrvatskoga slikarstva, kiparstva i grafike toga vremena, a kritike tih djela bile su teorija razdoblja u kojemu su nastale. Proljetni salon je omogućavao afirmaciju mladih umjetnika koji su, bez uputa, odredbi i pravila, na taj način svijetu slali svoju poruku. Upravo je ta poruka i ogledalo današnjice.

Ovogodišnji Proljetni salon u prvom redu otvara prostor za mlade kreativce, ali i ostale dobne skupine, jer u krajnjoj liniji zapravo predstavlja generacijski osvrt na današnjicu; okarakteriziranu globalizacijom, velikom snagom medija i medijskom propagandom, gospodarskom krizom i skorim ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju, neoriginalnošću stvaranja i nedostatkom individualizma...

Postavljen kao takav, daje naslutiti potpuno nove motive, tehnike i dubinu razmišljanja, jer epoha kojoj svjedočimo je, kao što je za vrijeme nekadašnjih proljetnih salona bila, do tada/sada nikada zabilježena, drukčija. Značajka ovogodišnjeg Proljetnog salona pak bit će odmak od tradicionalnih galerijskih prostora.

Upravo zbog cilja generacijskog osvrta, na izložbi mogu sudjelovati svi! Svi zainteresirani s područja Osječko-baranjske županije stoga mogu prijaviti prijaviti svoj rad na natječaj, čak i ako se umjetnošću možda bave samo u slobodno vrijeme, možda da to nitko niti ne zna! Prijava je besplatna.

Natječaj je otvoren do 1. svibnja 2013., a prijave se mogu poslati na službenu e-mail adresu projekta: projektps.osijek[at]gmail[dot]com

Prijava treba sadržavati:
-osobne podatke autora - ime i prezime autora, datum rođenja i kratki životopis, kontakt telefon i e – mail adresu
-podatke o radu - ime rada, kratak opis i fotografija rada (originali će se organizatorima predavati nakon izbora, a veličina fotografije mora biti minimalno 300 dpi)

Nema zadane teme niti bilo kakvih uputa, odredbi i pravila vezanih uz same radove pa ni toga kada su nastali. To mogu biti slikarska ili kiparska djela, grafike, fotografije ili druge vrste likovnog umjetničkog izražavanja. Jedino je pravilo da svaki autor može prijaviti najviše tri rada, i to svaki u različitoj tehnici, koja do sada nisu bila objavljivana.

Zahtjevan posao izbora radova dodijeljen je tročlanom stručnom žiriju, čiji je sastav sada poznat. Čine ga stručnjaci različitih umjetničkih profila, uspješni i priznati u svojim područjima djelatnosti: doc. dr. sc. Vladimir Rismondo, povjesničar umjetnosti, zatim Nikola Faller, akademski kipar i land art umjetnik, te Matija Drozdek, grafički i informatički dizajner. Također, kao posebna gošća sa svojom izložbom fotografija sudjelovat će Marina Filipović Marinshe, mlada, ali već priznata i višestruko nagrađivana umjetnička, modna i portretna osječka fotografkinja, koja već osam godina živi i radi u Zagrebu. Biografije svih navedenih nalaze se u nastavku, a dodatne informacije o Proljetnom salonu mogu se pronaći na službenoj Facebook stranici ovoga projekta.

Vladimir Rismondo
Rođen je 9. siječnja 1966. u Zagrebu. Studirao je glumu i slikarstvo te diplomirao studijsku grupu Povijest umjetnosti - Povijest na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Upisao je poslijediplomski studij Povijest umjetnosti – kulturna baština na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a doktorirao je 2010. na poslijediplomskom studiju Književnost – kulturni identitet na Filozofskom fakultetu u Osijeku s tezom pod naslovom "Prostor teksta – prostor slike". Autor je više znanstvenih i stručnih tekstova prezentiranih na stručnim skupovima u Hrvatskoj i inozemstvu. U razdoblju od 1992. do 2000. godine bio je stalni likovni kritičar u listovima Slobodna Dalmacija, Privredni vjesnik i Hrvatsko slovo. Od 1992. do danas obradio je te s pratećim kataloškim tekstovima prezentirao više od dvije stotine samostalnih ili grupnih izložbi hrvatskih i stranih umjetnika. Autor je udžbenika Povijest umjetnosti XX. stoljeća u izdanju Školske knjige iz Zagreba. Posljednjih godina radi kao nastavnik i nositelj nekoliko kolegija na Odjelu za kulturologiju osječkog Sveučilišta.

Nikola Faller
Magistar kiparstva, rođen 13. svibnja 1978.u Osijeku. Od 1999. do 2000. boravi na predstudijskom putovanju po jugoistočnoj Aziji, a od 2000. do 2004. studira kiparstvo u klasi prof. Vladimira Komada i prof. Željke Momirov na ALU u Beogradu. Od 2004. do 2007. radi kao profesor likovne kulture na Školi za primijenjenu umjetnost i dizajn te kratko kao vanjski stručni suradnik za lijevanje na Umjetničkoj Akademiji u Osijeku. 2006. godine osniva kiparsku koloniju SLAMA koja ubrzo prerasta u međunarodni SLAMA - Land art festival te od tada sa Slamom gostuje na niz manifestacija i festivala u Slovačkoj, Mađarskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Njemačkoj i Italiji. U posljednje vrijeme sve se više usmjerava prema stvaralaštvu u skladu sa prirodom, prateći ciklus godišnjih doba te upotrebljava lako dostupne i prolazne materijale poput lišća, snijega, slame, trave, pijeska, piljevine, granja, trske... Pored land arta i ekološki osviještene skulpture bavi se crtežom, ilustracijom i performansom.

Matija Drozdek
Matija Drozdek rođen je 1985. u Osijeku. Djetinjstvo je proveo u Njemačkoj i Belgiji, a danas živi u rodnome gradu. Tijekom pohađanja jezične gimnazije u Osijeku javlja mu se interes za multimedijom te upisuje studij informatičkog dizajna u Zagrebu koji sada i završava. U dvije godine aktivnog rada izlaže fotografije, grafike i kolaže u Kanadi, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Srbiji i u Hrvatskoj sudjeluje na prvom "Dan D" za mlade dizajnere u Zagrebu. U tiskanim izdanjima njegovi se radovi pojavljuju u SAD-u, Australiji, Meksiku i više puta u Srbiji. Tijekom 2011. kao fotograf i voditelj projekta radio je na prvom nekonvencionalnom vodiču grada Osijeka. Taj projekt, radnog naziva "Little Global Cities" inicijativa je berlinske agencije Inter:est i do sada ima četiri izdanja – za četiri grada. Od početka 2012. radi kao referent za Muzej europskih kultura u Berlinu, na organizaciji putujuće izložbe o alternativnom stripu jugoistočne Europe koja započinje u lipnju u Muzeju suvremene umjetnosti Istre u Puli.

Marina Filipović Marinshe
Marina Filipović Marinshe (27) je portretna, modna i umjetnička fotografkinja, koja je rođena u Osijeku, a već osam godina živi i radi u Zagrebu. Bavi se fotografijom profesionalno sedam godina u kojih je objavila 1400 fotografija koje su zajedno privukle više od 20 milijuna on-line pogleda (marinshe.com). Iza nje je nekoliko izložbi, što samostalnih (4) a što grupnih (23), kako domaćih tako i međunarodnih (Italija, Francuska, Indija, Svedska, Srbija, Cipar, BiH). Njezine su fotografije osvojile više nagrada na međunarodnim natjecanjima fotografije, među kojima i naslovnicu prestižnog francuskog fotografskog časopisa "Photo" (photo.fr) te VIDI Web Oscar 2008 za najbolji (foto) blog u Hrvatskoj (marinshe.bloger.hr).
Marinine su fotografije objavljene i u meksičkom udžbeniku fotografije "Digital design", koji se koristi u nastavi fotografije za srednje škole. Mlada apsolventica ekonomije u Osijeku nije se ograničila samo na umjetničku fotografiju, a s obzirom na kvalitetu njenog rada, postala je tražena. Neki od njezinih klijenata uključuju Algoritam (naslovnice za James Bond knjige), Menart (Kraljevi ulice, Edo Maajka, Ivana Kindl, Damir Kedžo, Elemental), Gorenje, Extra, Wiley Publishing (USA), Bloomsbury Publishing (USA), Allianz Hrvatska, Prijatelji životinja, Večernji list... Do sada je fotografijama opremila više od 20 inozemnih i domaćih književnih naslova te 7 glazbenih albuma. U lipnju 2012. premijerno je prikazala svoj prvi dokumentarni film "Netocracy" o mladim Internet poduzetnicima u Hrvatskoj. Radi kao urednica fotografije poslovnog magazina netokracija.com








 Stranica prilagođena ispisu
Advertisement Advertisement Advertisement






Na prodaju štenci rase...
Porculanski kobalt tan...
U ponudi štenci Belog ...
Toy i patuljaste pudle...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:480

Registrirani online (): Nitko