Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
pon 21. 07. 2025.
OLJK - Osječko l...
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba t...
CineStar Osijek ...
Kino Urania [17....
uto 22. 07. 2025.
OLJK - Osječko l...
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba t...
CineStar Osijek ...
Kino Urania [17....
sri 23. 07. 2025.
OLJK - Osječko l...
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba t...
CineStar Osijek ...
Kino Urania [17....
čet 24. 07. 2025.
OLJK - Osječko l...
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba t...
Kulturni centar ...
GISKO: 3D olovke...
pet 25. 07. 2025.
OLJK - Osječko l...
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba t...
Svemirski petak ...
sub 26. 07. 2025.
OLJK - Osječko l...
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba t...
Glazbeni zalazak...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U sklopu projekta Zajedno za prava svih žrtava, Centar za mir vas pozva na predstavljanje knjiga "Rat, dokumentiranje i pravni status žrtve" (Documenta, 2011.ur: Igor Roginek) i "Prava civilnih žrtava rata" (Documenta, 2012; ur. Emina Bužinkić) u utorak, 17. travnja 2012. godine u 11h u Klubu Knjižara Nova (Trg A. Starčevića 4, Osijek).

Na promociji će osim publikacija biti predstavljen i projekt, ciljevi, očekivani rezultati te aktivnosti koje će biti provođene na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije. O tome će govoriti:

- Igor Roginek, Documenta, koordinator projekta "Zajedno za prava svih žrtava rata"
- Slaven Rašković, Documenta, koordinator projekta "Ljudski gubici u Hrvatskoj 1991-1995"
- Eugen Jakovčić, Documenta, koautor publikacije "Prava civilnih žrtava rata"
- Miren Špek, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek

Projekt "Zajedno za prava svih žrtava – osnaživanje organizacija civilnog društva za istraživanje činjenica i zagovaranje obeštećenja" usmjeren je na istraživanje, zagovaranje prava žrtava utemeljeno na rezultatima istraživanja te prijenos znanja o metodama suočavanja s prošlošću u zajednicama.

Projekt zajednički provodi pet organizacija civilnog društva : Documenta – Zagreb, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek, Centar za podršku i razvoj civilnog društva "Delfin" – Pakrac, Miramida Centar – Regionalne razmjene mirovnih iskustava – Grožnjan, te Udruga osoba oštećenih terorističkim djelovanjem "Pravda"- Bjelovar, a financijski ga je podržala Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva.

U sklopu ovog projekta, Documenta – Zagreb će sa svojim stručnim istraživačima, a uz pomoć volontera iz županija pojedinih nevladnih organizacija ili onih volontera koji su se pridružili ili će se naknadno pridružiti projektu, raditi na popisivanju ljudskih gubitaka nastalih oružanim sukobom na području Republike Hrvatske od 1991.-1995.

Popis je već završen u pojedinim hrvatskim županijama (npr. Sisačko-moslavačka), a nastavak slijedi po ujednačenoj metodi u Požeško-slavonskoj, Bjelovarsko-bilogorskoj, Brodsko-posavskoj, Osječko-baranjskoj, te Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Javnim zagovaranjem utvrđivanja činjenica o svim žrtvama rata i obeštećenja za sve civilne žrtve želi se upozoriti javnost i vlasti kako su žrtve zaboravljene i vidljive samo prilikom dana sjećanja. Javno zagovaranje ovakve ideje temeljit će se na istraživanju potreba i utvrđivanju činjenica o svim poginulim i nestalim građanima i građankama Republike Hrvatske, uključujući naravno i civilne žrtve rata.

Rat, dokumentiranje i pravni status žrtve:
Skriveno: 
Posljednjih nekoliko godina Documenta intenzivno radi na prikupljanju podataka i dokumentacije o svim stradalim građanima i građankama Republike Hrvatske u razdoblju 1991. - 1995. Cilj projekta je stvaranje istinitog i na činjenicama utemeljenog pregleda ratnih događanja te što potpunijeg poimeničnog popisa žrtava rata. Smatraju da je obaveza svakog društva osvijestiti da žrtve ratnih stradanja nisu naprosto brojevi, već ljudi s imenom i prezimenom. Upravo iz tih razloga organizirane su dvije javne rasprave o problematici dokumentiranja ljudskih gubitaka. Ti su okrugli stolovi, održani u Zagrebu 2006. i 2010. godine, okupili stručnjake/inje koji/e godinama predano rade na utvrđivanju činjenica o stradalima, ubijenim i nestalim građanima i građankama, na izgradnji mira i povjerenja i ublažavanju ratnih posljedica. Ova publikacija rezultat je upravo tih javnih rasprava i sadrži cjelovite transkripte te zaključke i preporuke koji su, ili će tek biti, od velike pomoći u aktivnostima sustavnog prikupljanje građe o ratnim zbivanjima i utvrđivanju činjenica.


Prava civilnih žrtava rata:
Skriveno: 
Kako bi osmislili prijedlog programa reparacija/odšteta, Documenta se odlučila na istraživanje potreba civilnih žrtava. Provest ćemo ga putem intervjua sa stradalima uz dopunske razgovore s donositeljima odluka. U svom dosadašnjem radu uvjerili su se da za preživjele i za žrtve još uvijek ostaje otvoreno pitanje kako iscijeliti rane. To je posebno teško kad nema priznanja patnje svih žrtava. Radi se na tragu ostvarivanja prava na istinu, pravdu, naknadu štete i garanciju neponavljanja zločina. Smatraju da svaka žrtva i stradalnik ima pravo na pravovremenu i primjerenu potporu od trenutka počinjenja zločina te naknadu štete. U publikaciji "Prava civilnih žrtava rata" analiziraju postojeću praksu i zakonodavni okvir, a bave se svim oblicima patnje i stradavanja u ratu - naknadom nematerijalne štete zbog smrti bliske osobe, invaliditetom uzrokovan ratnim djelovanjem, seksualnim zlostavljanjem kao vidom izvršenja ratnog zločina, stradavanje od mina, naknadom štete za imovinu uništenu terorističkim aktima...


 Stranica prilagođena ispisu




Advertisement

imamo ženskih i muških...
Pomeranac Boo. Vrhuns...
Pomeranac Boo. Vrhuns...
Štenci škotskog terije...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:196

Registrirani online (): Nitko