Umjetnička akademija u Osijeku, poziva Vas u subotu 29. listopada 2011. godine na hrvatsku praizvedbu četiri mikrotonalne kompozicije za solo klavir, kooja će se održati u Svečanoj dvorani Umjetničke akademije u Osijeku, s početkom u 21 sat.
Nakon seminara i izvedbe u Helsinkiju, Beču i Varšavi, ovim autorskim koncertom će po prvi puta u Hrvatskoj biti predstavljen glazbeno geometrijski sustav kojim je Zoran Šćekić riješio antički problem očuvanja prirodnih intervala.
Zoran Šćekić
Skriveno:
Jazz gitarist, kompozitor i aranžer
Rođen 1972. u Đakovu. Osnove gitare učio kod oca, Tomislava Šćekića. 1993. upisao studij glazbe i primjenjene umjetnosti (Akademie fur Musik und Dartstellende Kunst) u Grazu, Austriji. Godine 1998. postaje dobitnikom stipendije grada Bruxellesa te odlazi u Helsinki, Finsku, na Muzičku akademiju Sibelius gdje nastavlja post-diplomski studij kompozicije i aranžmana te učestvuje na medjunarondnom Jazz festivalu kao predstavnik Sibelius akademije. Povratkom u Graz, radi na rearanžiranju etno glazbe Balkana, suradjuje s Big Bandom Graz te piše kompozicije za različite sastave. Osniva „Zoran Šćekić quintet“ s kojim sudjeluje na Free Jazz Fest-u u Grazu (2001). Povratkom u Hrvatsku (2002.) dolazi u Zagreb gdje piše glazbu za plesne predstave “Jedno” (2002.) i “Sjena” (2004.) u produkciji Histeria NOVE, a glazbu za metalne udaraljke “Wege der Toleranz” izvodi u Grazu i Zagrebu u sklopu projekta “Graz- grad kulture 2003”. Na Muzičkom Biennalu Zagreb, prvi put se predstavlja 2005. sa 'Glazbom za komorni orkestar i Free Jazz kvintet' a potom i 2007. sa glazbom za plesnu predstavu "Ritam harmonije niskih frekvencija" u koprodukciji Histeria NOVE i Cantus-a. Pored autorskih koncerata, svoja kazališna iskustva upotpunjuje pišući glazbu za predstavu "Najbolja juha" (2008.) u režiji Rene Medvešeka i produkciji ZKM-a. 2009 dobitnik nagrade 'Porin' za najbolji Jazz aranzman u izvedbi HRT Big Band-a. Iste godine na «International symposium on microtonality» u Beču i Helsinkiju predstavlja glazbeno geometrijski sustav kojim je riješio antički problem očuvanja prirodnih intervala i prezentira prototip mikrotonalne klavijature (Z-bord) izradjene u San Diegu po njegovim uputama. 2010 premijerno predstavlja mikrotonalnu kompoziciju '23.10.' u Warshavi na Chopinovom konzervatoriju u sklopu medjunarodne manifestacije 'ARTMUSFAIR'. Trenutno radi u Zagrebu na Srednjoj školi za Popularnu i Jazz glazbu. Realizira komplet od 6 CD-ova pod nazivom 'Selected Works In Equal Temperament'. Autor je multimedijalnog projekta 'Panmonizam' koji obuhvaća mikrotonalnu muziku, geometriju, mehaniku, grafiku i edukaciju. Koautor je reizdanja knjige “Muzika i Matematika” dr. prof. Zvonimira Šikića i autor knjige "Five limit intervals – theory & praxis" u kojoj objašnjava glazbeno geometrijski sustav. U pripremi je autorski koncert za HRT Big Band pod nazivom 'Spiralne kronike', 2012.
Ana Žgur
Skriveno:
Akademski glazbenik, klavirist
Profesor glasovira (Glazbena škola „Vatroslav Lisinski“, Zagreb)
ŽIVOTOPIS
Rođena 1974. u Našicama. Nakon završene osnovne muzičke škole u Donjem Miholjcu, nastavlja srednje muzičko obrazovanje na Glazbenoj školi „Franjo Kuhač“ u Osijeku a završava ga 1993.g. na Glazbenoj školi “Pavao Markovac” u Zagrebu. Iste godine, osvaja 1.Nagradu iz glasovira na 29. državnom natjecanju glazbe i upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu. Tijekom studija postala članica Akademskog glasovirskog dua s kojim je ostvarila niz nastupa u zemlji i inozemstvu. Od 2006.g. do danas usavršava se kod prof. Dr.h.c. Arba Valdme, profesora glasovira na “Hochschule für Musik und Tanz” u Kölnu. Trenutno živi u Zagrebu gdje od 1999.g. radi kao profesor glasovira na Glazbenoj školi „Vatroslav Lisinski“ istovremeno surađujući sa kompozitorom Zoranom Ščekićem na mikrotonalnoj netemmperiranoj glazbi.
Obrazovanje
1981.-1987. Osnovna muzička škola, Donji Miholjac
1987.-1991. Srednja muzička škola „Franjo Kuhač“, Osijek
1991.-1993. Srednja glazbena škola „Pavao Markovac“, Zagreb
1993.-1997. Muzička akademija u Zagrebu
Diplomirala glasovir u klasi profesora Đorđa Stanettija.
1994. seminar prof. Zygmunt Krauze, Dubrovnik
1995. seminar prof. Alfons Kontarsky, Dubrovnik
2006. seminar prof. Arbo Valdma u Pärnu, Estonija
2007. seminar prof. Arbo Valdma u Pärnu, Estonija
2008. seminar prof. Arbo Valdma u Heidelbergu, Njemačka
2009. seminar prof. Arbo Valdma u Heidelbergu, Njemačka
2010. seminar prof. Arbo Valdma u Heidelbergu, Njemačka
Od 2001.g. članica je L’elephant kvarteta s kojim ostvaruje niz nastupa:
Franjevački samostan u Hvaru, Dominikanski samostan u Bolu, Baščaršijske noći u Sarajevu, Ascoli Piceno festival u Italiji i ostali.
Od 1999. zaposlena kao profesor glasovira na Glazbenoj skoli “Vatroslav Lisinski” u Zagrebu.
Od završetka studija do danas bavi se korepeticijom.
Od 2000.g. do danas surađuje sa pjevačicom Ladom Bujas Majić sa kojom trenutno radi na snimanju CD-a.
Od 2009.g. surađuje sa kompozitorom Zoranom Ščekićem na mikrotonalnoj netemperiranoj glazbi ( 2010 praizvela kompoziciju “2310” na festivalu "Artmusfer" u Varsavi)