Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Vrt, cvijeće, biljni svijet » Problemi sa kruškama

#1:  Problemi sa kruškama Autor: simo031 Post Postano: 11.04.2010. 17:27

Imam problema sa nasadom krušaka (u pitanju je laički rečeno, neka crna palež /čađavost) . Ima li tko kakva iskustva ili savjet? Probao sam sa kojekakvim sredstvima za zaštitu ali ništa nije dalo rezultat.

#2:   Autor: PEGY Post Postano: 12.04.2010. 9:38

Koliko je star nasad?
Gdje se pojavljuje bolest i kada? (vrh grane,list,plod,cijelo stablo...? više dnevne temperature ili svejedno?)

Koja si sredstva TOČNO koristio?

Pretpostavljam (naglašavam PRETPOSTAVLJAM jer nisam vidjela i nisi dobro opisao) da je čađavost samo sekundarna pojava, a onaj pravi problem su grinje,uši i slični kornjaši-golom oku nevidljivi. Rješava se zimskim prskanjem i to 3X ,nije dovoljan samo bakreni preparat. Najjednostavniji gotovi preparat je CRVENO ulje (ne plavo,bijelo i slične varijacije),voćka se mora OKUPATI,primjenjuje se u mirovanju vegetacije i u manjoj conc.u početku vegetacije(sada više ne) jer je fitotoksično.

#3:   Autor: simo031 Post Postano: 12.04.2010. 15:16

PEGY je napisao/la: ›
Koliko je star nasad?
Gdje se pojavljuje bolest i kada? (vrh grane,list,plod,cijelo stablo...? više dnevne temperature ili svejedno?)

Koja si sredstva TOČNO koristio?

Pretpostavljam (naglašavam PRETPOSTAVLJAM jer nisam vidjela i nisi dobro opisao) da je čađavost samo sekundarna pojava, a onaj pravi problem su grinje,uši i slični kornjaši-golom oku nevidljivi. Rješava se zimskim prskanjem i to 3X ,nije dovoljan samo bakreni preparat. Najjednostavniji gotovi preparat je CRVENO ulje (ne plavo,bijelo i slične varijacije),voćka se mora OKUPATI,primjenjuje se u mirovanju vegetacije i u manjoj conc.u početku vegetacije(sada više ne) jer je fitotoksično.


Imam nasad od 70 krušaka star 4 godine. Svake godine mi se pojavljuje neka palež (predpostavljam da je palež). Listovi po rubu izgledaju crno i nagoreno kao kad papir spališ upaljačem vrh mladih izboja se osuši i savije prema dolje. Na granama se pojavilo crnilo poput čađi iz dimljaka . Špricao sam Nordoxom, Antrakolom, Ditanom, Captanom i tko zna s čim sve ne međutim nije bilo rezultata.Od insekticida sam koristio confidor i cromogor.

#4:   Autor: PEGY Post Postano: 12.04.2010. 20:02

Mislim da se radi o bolesti koja se naziva "bakterijska palež kruške"(ERWINIA AMYLOVORA).
Ukucaj si to u google pa pogledaj dali ti slike i opis odgovaraju, a pronaći ćeš i savjete-da ti ja sada tu ne pametujem.
Nasad je mlad te pretpostavljam da je došao zaražen iz rasadnika, ako ga nisi podigao na mjestu netom (manje od 5 god,optimalno je 10) iskrčenog starog voćnjaka.

#5:   Autor: simo031 Post Postano: 12.04.2010. 20:35

PEGY je napisao/la: ›
Mislim da se radi o bolesti koja se naziva "bakterijska palež kruške"(ERWINIA AMYLOVORA).
Ukucaj si to u google pa pogledaj dali ti slike i opis odgovaraju, a pronaći ćeš i savjete-da ti ja sada tu ne pametujem.
Nasad je mlad te pretpostavljam da je došao zaražen iz rasadnika, ako ga nisi podigao na mjestu netom (manje od 5 god,optimalno je 10) iskrčenog starog voćnjaka.

Kontaktirao sam proizvođaće sredstava za zaštitu (njihove stručnjake). Poslao im slike i detaljan opis i slažu se da se radi o kruškinoj buhi (ne suše mi se grane i nema iscjetka tipičnih za ERWINIU) Usljed masovnog napada kruškine buhe i izlučevine koje ona razvija na stablu se razvija neka gljivica i ona uništava lišće te izgleda kao spaljeno. Preporuka: žešća prevencija protiv kruškine buhe.

U svakom slučaju hvala na pomoći!
Osijek031.com » Vrt, cvijeće, biljni svijet » Problemi sa kruškama


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::