Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Igre » S.T.A.L.K.E.R. - shadow of chernobyl Idite na [1], 2  Sljedeća  :| |:

#1:  S.T.A.L.K.E.R. - shadow of chernobyl Autor: Monstrum Post Postano: 01.05.2009. 0:39



I tako sam konačno na ruke dobio s.t.a.l.k.e.r.- shadow of chernobyl (ubuduće pisan kao stalker jer previše vremena oduzima kucanje ovih interpunkcijskih znakova). Prva igra u nizu iz serijala stalker. Igru je razvila kijevska firma GSC Game World i kao objektivan promatrač mogu reći, gotovo savršeno.

Igra

Skraćenica S.T.A.L.K.E.R. stoji za "Scavenger, Trespasser, Adventurer, Loner, Killer, Explorer, Robber", što zapravo i opisuje igru u cjelosti.
Godina je 2012. i prošlo je 6 godina od druge katastrofe u chernobylu. igra se u potpunosti odvija u chernobylu, u izdvojenoj i izoliranoj "zoni" koja prijeti čovječanstvu. prošlo je mnogo godina od prve katastrofe i vrijeme je da "zona" otkrije što skiva, sve misterije i to pod svaku cijenu. samo odabrana junačina može stupiti u "zonu" i otkriti što ga čeka tamo.
Pretpostavljate naravno da ste vi ta junačina. vi se kao takav nalazite u ulozi plaćenika koji štiti znanstvenike na području černobila gdje u stvari saznajete da u černobilu nije explozija nuklearnog reaktora napravila opći urnebes i pomutnju nego je došlo do nekakvog pomaka u prostorno-vremenskom kontinuumu ("zona") koji je onda oštetio nuklearku i pogoršao stanje. Da ne bi svima upropastio igru ostatak saznajte sami.

Sučelje

Lagao bih kada bih rekao da je to rpg, a isto tako bi bio lažovčina kad bih rekao da je to čisti fps. stalker je kombinacija. Rpg je u tome što dobijate razne zadatke i zadačiće od raznih npc-jeva u igri. Rješavanjem zadačića kamarite leševe koje pljačkate, opljačkano prodajete, kupujete opremu, nalazite artifakte koje uklapate u opremu, nadograđujete oružje i opremu. sve u svemu igra ima sve dijelove jednog rpg-a osim najvažnijeg dijela, "role" dijela i to mi je najžalosnije. Igra nema "role" dio i jednostavno se nakon samo malo vremena osjeti to. Nema nadogradnje lika kao u klasičnim rpg-ovima što bi ovu igru učinilo možda najboljom igrom koju sam ja u životu zaigrao.

Igrivost

Igrivost je nevjerovatna. Engine je savršen. Kretanje je kao pravo, s noge na nogu, trčanje umara, količina opreme koju nosite određuje koliko brzo možete trčati, kretanje kroz vodu je troduplo sporije. Nadogradnja oružja napokon ima veze s pogotkom jer npr. na početku same igre morate popucati 3 spremnika municije da bi pogodili nekoga. Jedan metak pravilno plasiran ubija ali isto tako možete poginuti od samo jednog metka.
Fps u kojem nema zaletanja i svaki pokret se mora pravilno isplanirati inače je game over. Konačno igra gdje balistika ima ulogu. Nema više pucanja na 500 metara u oko, gađa se ispred npc-ja i ovisno o daljini, iznad ili u ravnini tzv. "Preticanje" i što me je najviše oduševilo, interaktivna okolina kakva je, pazite sad, ovisno o podlozi u koju pucate i kalibru oružja, ostavljaju se različiti tragovi na podlozi. O čemu pričam, pa lijepo ako pucate u drvo i u kameni zid, ovisno o debljini drveta ono će biti ili propucano ili će se metak zaustaviti, a ako u ciglu pucate s velikim kalibrom on ostavlja duplo veći trag od recimo 9mm.

Grafika

Okruženje u igri jednostavno oduzima dah. Njihanje vlati trave i drveća, lišće koje vjetar nosi, pijesak, prestrašno. Površina vode je stravično lijepa. Stajao sam pored nekog jezerceta čitavih deset minuta s otvorenim ustima i nisam mogao vjerovati.
Teksture u igri su naprosto bolesne. na ciglenom zidu se jasno može vidjeti svaka cigla. Svaka cigla je osjenčana i teksturirana do najmanjeg detalja. u naletima mi se činilo kao da su svaku ciglu u igri radili posebno i što je najbolje za razliku od većine igara, nema 2-3 vrste zidova/podova koji se ponavljaju kroz cijelu igru, ima ih jako puno i savršeno su ukomponirani da jednostavno ubijaju monotoniju. U igri koliko sam vidio nema dvije iste kuće, sve je rađeno do najmanjeg detalja. Grafika jednom rječju NEVJEROVATNA!!!!. Nešto neopisivo, nevjerovatno, predivno, umjetnost, prestrašno, bolesno itd.

Fizika i ozračje u igri su dorađeni do maximuma. Aktivne izmjene dana i noći, šuškanja u mraku, konstantan osjećaj da vam je netko iza leđa, napetost, strah. čudovišta u igri su prvi puta (koliko sam ja do sada vidio) prepoznatljiva. Može se vidjeti iz čega su mutirali i falim ti se bože više na tome. Dosta mi je igara gdje žohar veličine plavetnog kita bljuje vatru i jede mačiće. Napokon igra gdje se doslovno userete od straha kad na vas natrči mutirana divlja svinja iz nekog šaša i olakšanje kad joj u svoj toj panici spremite metak u čelenku. Neprocjenjivo.

Minimum system requirements:
Microsoft Windows XP (Service Pack 2)/Microsoft Windows 2000 SP4
Intel Pentium 4 2 Ghz/AMD XP 2200+
512 MB RAM
10 GB available hard drive space
128 MB DirectX 9c compatible card/ nVIDIA GeForce 5700/ATI Radeon 9600
DirectX 9 compatible sound card
LAN/ Internet connection with Cable/DSL speeds for multiplayer
Keyboard, Mouse.

Recommended system requirements:
Intel Core 2 Duo E6400/AMD Athlon 64 X2 4200+
1 GB RAM or better
256 MB DirectX 9c compatible card/ nVIDIA GeForce 7900/ ATI Radeon X1850.

Zaključak

Igru sam tek počeo igrati pa mi je već 3-4 puta "pala" što će reći da moram na netu naći stabilniju verziju da bih mogao nastaviti ali do sada što sam vidio je i više nego dovoljno da sa sigurnošću mogu reći da je stalker jedna od najboljih igara koje sam u životu zaigrao, a ova moja naklapanja samo i potvrđuje nagrada koju je igra pokupila. 2008 godine za najbolju atmosferu u igri.

Ocjena: 8/10

evo malo da i napasete oči










Zadnja promjena: Monstrum; 19.11.2009. 9:06; ukupno mijenjano 1 put.

#2:   Autor: ajwar Post Postano: 01.05.2009. 10:54

izgleda stvarno dobro, koja konfiguracija se preporuča? kontam da je zahtjeva dosta

#3:   Autor: Svebor Post Postano: 01.05.2009. 11:15

Naziv igre: S.T.A.L.K.E.R: Shadow of Chernobyl
Žanr: FPS
Proizvođač: GSC games
Izdavač: THQ
Platforme: PC
Min. konfiguracija: Pentium 4 2 ghz, 512mb RAM, dx 8 grafička 128mb
Prep. konfiguracija: Intel Core 2 Duo E6400 / Athlon 64 X2 4000+, 1gb RAM, 256MB dx 9 grafa
Datum Izlaska: 23.03.2007
Multiplayer: Da

http://www.hcl.hr/recenzije.php?TekstID=150&select=18

_________
google je naš prijatelj. Smile
_________

plakat ću... imam koju godinu stari ali lepi leptop pa ne mogu igrati ništa bolje od csa... :/
a ove ukrajnice pamtim još od rtsa EW: kozaci...
sjećam se kako sam svojedobno čitao recenzije i najave o ovoj igri...

#4:   Autor: Monstrum Post Postano: 01.05.2009. 11:17

stravično puno traži. kao preporučeno je AMD Athlon 64x2 4800+ ili Intel Core 2 Duo, 1Gb RAM, 3D Hardware Accelerator Card - 100% DirectXR 9.0c compatible 256MB (npr Geforce 7800 i jače naravno).

ja ga tjeram na intel dual core 3.0 (1333) i 8gb ram s grafuljom od 2gb i leti na max rez, stravično izgleda, baš jako bolesno.

#5:   Autor: Seba Post Postano: 04.05.2009. 20:00

A sad 100gb ram-a najbolje Very Happy

isto tak i grafa... Kolko si ti čovječe platio tu konfiguraciju?

#6:   Autor: Monstrum Post Postano: 28.06.2009. 14:29

8500kn Smile
doduše sad se popela na 9000kn jerbo sam zamijenio grafičku gts 250 sa gtx 275 Very Happy sad je stravično

#7:   Autor: goose Post Postano: 28.06.2009. 15:13

Brate monstrume, obožavam tvoje recenzije igara!

Ću da je skinem odma
Pusača Smile

#8:   Autor: iizuzetan Post Postano: 21.06.2010. 9:46

Odigrao sam je svojevremeno i mogu reci da je jedna od boljih igrica koje su se ikad pojavile. Ne samo sto se tice grafike vec i igrivosti, smeka i svega ostalog.

#9:   Autor: Frost Post Postano: 21.06.2010. 10:16

Pošto sam tek nedavno apgrejdo komp, nedavno sam ju probao, odigrao nekih sat vremena i uninstalirao.

Jednostavno nemam konkretan razlog zašto, nije igra po mojoj mjeri (reče freak za ME i ME2 Very Happy )

#10:   Autor: Monstrum Post Postano: 02.07.2010. 13:21

najizbagiranija igra svih vremena. ne postoji na svijetu igra s više bugova

#11:   Autor: tyler_durden Post Postano: 02.07.2010. 14:44

Monstrum je napisao/la (Pogledaj post): › najizbagiranija igra svih vremena. ne postoji na svijetu igra s više bugova


Uf, ne znam baš... Jesi probao igrati Arma2? Naglasak je na probao, jer je igrica fucking neigriva.

Dobra konfiguacija btw.

#12:   Autor: Monstrum Post Postano: 02.07.2010. 14:52

eo upravo skidam arma2 znači da ću automatski i prestat skidat arma 2 jer sam izgubio sve jebene živce s jebenim stalkerom. ovo je zadnji put da sam instaliro ovu igri. igra u kojoj 10 officialnih patcheva nije dovoljno za neko normalno tjeranje. kako je neki lik napisao u nekoj recenziji na internetu (slobodan prijevod s engleskog):

"programeri stalkera su gomila nesposobnjakovića kojima je u cilju izbaciti igru na tržište, pokupiti novce, a onda usklađivanje i popravke prepustiti internetskom komjunitiju, te s vremena na vrijeme fixove ugurati u patch i opet čekati"

UŽAAAAS !!!!!!!!!

hvala Wink

#13:   Autor: tyler_durden Post Postano: 02.07.2010. 16:17

Ja budala kupio igru...
Probao sa najnovijim patchevima i opet niš'.
Čekam da izađe novi MOH.



#14:   Autor: Monstrum Post Postano: 02.07.2010. 17:28

KUPIO !!!!



ma meni žao stalkera. jedna od najboljih igara svih vremena, al brate tolko izbagirano da je to strašno. probo bi stalker 3 igrat al bojim se da je to još gore, ako ikako može bit gore.

#15:   Autor: Dylan Post Postano: 02.07.2010. 17:37

ak misliš na onaj call of pripyat, mnogo je manje bugovit, ali i manje zanimljiv od originala.
Osijek031.com » Igre » S.T.A.L.K.E.R. - shadow of chernobyl Idite na [1], 2  Sljedeća  :| |:


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 2.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::