Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
čet 14. 05. 2026.
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba p...
Dječje kazalište...
CineStar Osijek ...
Kino Urania [14....
pet 15. 05. 2026.
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba p...
Dječje kazalište...
CineStar Osijek ...
Kino Urania [14....
sub 16. 05. 2026.
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba p...
Dječje kazalište...
CineStar Osijek ...
Kino Urania [14....
ned 17. 05. 2026.
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba p...
Dječje kazalište...
CineStar Osijek ...
Kino Urania [14....
pon 18. 05. 2026.
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba p...
Medicinski fakul...
CineStar Osijek ...
Kino Urania [14....
uto 19. 05. 2026.
GISKO: Izložba s...
GISKO: Izložba p...
Young Leaders Fe...
CineStar Osijek ...
Kino Urania [14....
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Po prvi put u Osijeku, za više od 760 školaraca iz Osijeka i Belišća u pratnji njihovih učitelja i nastavnika, bit će izvedena opera za djecu Brundibár.

U novootvorenoj koncertnoj dvorani Franjo Krežma pri Kulturnom centru Osijek (Kneza Trpimira 2/A) bit će upriličene dvije izvedbe, u utorak 26. studenog 2024., u 15 sati i u 17 sati.

Operu je 1938. za židovsko sirotište u Pragu skladao češki Židov Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistera. „Brundibár“ su 1944. godine ponovno izvodila djeca iz koncentracijskog logora Terezina, u okupiranoj Čehoslovačkoj. Opera je u logoru prikazana 55 puta, a gotovo svi sudionici kasnije su deportirani u Auschwitz. Većina je život skončala u plinskim komorama. Ova bajkovita opera progovara protiv svakog oblika tiranije i genocida kroz priču o djeci koja su iskusila nezamislive zločine.

Svakoj od dvije izvedbe prethodit će svjedočenje Darka Fischera, Osječanina koji je zbog ustaških progona Židova kao dijete s obitelji morao napustiti svoj dom u Osijeku. Obitelj se pred progonima sklanjala na različite lokacije u Hrvatskoj, Bosni i Mađarskoj. Darko Fischer s majkom tako je uspio preživjeti holokaust, no oca Alfreda Fischera ubili su mađarski fašisti početkom 1945. godine. Za Alfreda Fischera u Osijeku je postavljen i prvi kamen spoticanja u rujnu ove godine, na adresi Keršovanijeva 6.

Izvedbe opere za djecu Brundibár od 2018. godine organiziraju Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust i Festival suvremenog židovskog filma Zagreb.

Hrvatsko izdanje opere Brundibár režiraju Krešimir Dolenčić i Kristina Grubiša, na hrvatsku verziju libreta Ane Tonković Dolenčić i Marije Tonković. U izvedbi sudjeluju Djevojački zbor Zvjezdice pod umjetničkim vodstvom maestra Zdravka Šljivca, bariton Božidar Peričić te glumac Zoran Pribičević, a producentica je Nataša Popović.

Hrvatska praizvedba opere Brundibár održana je 27. siječnja 2018. na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta ispred Prve hrvatske tvornice ulja u Zagrebu. Nakon trinaest izvedbi na više pozornica u Zagrebu i u spomen-području Jasenovac, dvije izvedbe dočekali su i osječki mladi, zahvaljujući financijskoj podršci Grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, JANAF-a d.d., Židovske općine Osijek, Nacionalne kontakt točke Programa CERV Ureda za udruge i Udruge VeDRA iz Splita.

Partneri u pripremi i izvedbama su Kulturni centar Osijek, Centar za kulturu i informiranje Maksimir (Zagreb) i Jadran Film d.d.

Izvedbe dječje opere Brundibár izvode se s dopuštenjem Boosey & Hawkes Music Publishers Limited.


 Stranica prilagođena ispisu

Sa radoscu obavestavam...
Povoljno iznajmljujem ...
Prodajem mesingani : ...
Maltipoo vrhunske gene...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:108

Registrirani online (1): Redakcija 031