Forum: Kolumne, komentari & osvrti Topic: Gdje je nestao hrvatski san? ------------------------------------ Redakcija 031: Dragi prijatelji, neprijatelji, bivše i sadašnji, rodjaci barba Luke i ostali, da li ste se ikada zapitali, gdje je nestao hrvatski san o sigurnom poslu, srednjim primanjima taman dovoljnim za pristojan život, s kreditom za polovni automobil, eventualnim odlaskom na more kod rodbine, plaćanje računa na vrijeme, gdje je sve to nestalo? Tko se to drznuo zadirati u naš mir, želju za normalnim životom, bez straha za prehranjivanje četveročlane obitelji, u derutnom podstanarskom stanu, s eventualno jednom zaposlenom osobom? Tko je to našoj djeci oduzeo pravo na studiranje, pravo na posao, pravo na budućnost? Gdje su naše godine, gdje su naše mirovine, osigurane marljivim i napornim radom? Tko si to daje za pravo praviti nas ovcama i pastirima, uzimajući od nas i zadnju lipu za svoje luksuzne bemvee i nezasluženo velike plaće? Dragi političari, dok bezbrižno sjedite u Saboru (ako ikada i sjedite) i bunite se kako vam je preskup saborski objed, da li se zapitate kako je vašim građanima dok sa diplomom u ruci čekaju na red u pučkoj kuhinji, ljudima koji su vas slijepo postavili na sadašnje pozicije trudeći se izabrati manje zlo od postojećeg? Mislite li to na to ikada, ili samo jednom u 4 godine? Da li se zapitate zašto u Republici Hrvatskoj ima 200 bogatih obitelji i 2 000 000 gladnih ljudi? Zašto ste poslodavcima dali tolika prava naspram običnih radnika tako da nas tlače, psihički ubijaju i prijete nam otkazima do te mjere da se danas mlada žena boji začeti dijete jer će biti otpuštena ako otvori trudničko bolovanje? Nije li vam ipak malo čudno što toliko radnika radi za minimalac? Nazire li se tu negdje siva ekonomija? Padne li vam to ikada na pamet dok navečer skidate Martin Arbanas odijelo i zlatni Rolex, i liježete u svilenu posteljinu? Proradi li vam savjest kad vidite gladne i umorne ljude u brodogradilištima, dok se bore za svoja prava? A možete li si možda zamisliti kako je to raditi nekoliko mjeseci i ne primati plaću, dok vam draga domovina harači po ionako praznom kućnom budžetu? Draga gospodo, a gdje je nestao srednji stalež Republike Hrvatske? Što ste učinili s njim, s nama? Tko je odgovoran za njegovo topljenje u masovnoj privatizaciji 90-ih godina? Zar još nitko nije za to odgovarao? Zašto nam se ruši zdravstveni sustav, nekada jedan od najboljih u Europi? Zašto svaki odlazak doktoru moramo dodatno plaćati, iako imamo zdravstveno osiguranje i zašto liječnik opće prakse mora odbijati pacijente, jer se ne zna koristiti s svom birokracijom koju ste mu stavili za vrat? Gospodine Milinoviću, zašto sustavno razboljevate ljude i lažete nam u oči? Kako bi se vi osjećali da, ne daj bože, imate bolesno dijete čija cijena lijekova prelazi ukupne prihode kućanstva? Draga premijerko, da li ste ikada čuli za Slavoniju? Zapravo, da li znate da granice RH ne završavaju u Bjelovaru, Koprivnici i Sisku? Znate, i mi bismo se rado razvijali. Da li znate da i mi u Osijeku dišemo isti zrak poput vas? Da, zvuči nevjerovatno, ali probajte jednom, na istoj smo adresi zadnjih 20-ak godina. Da li pak znate da je Osijek grad s najvećim brojem studenata u odnosu na broj stanovnika, sa samo 2 studentska doma? Naravno da znate, kad i u studentskom zboru imamo hadezeovu struju. A ti, dragi moj Osječe, što ti kažeš na ove nedaće koje su te spopale? Da li još imaš snage kriknuti nasav glas u ovom mrtvom žamoru riječi, gdje se sve svodi na 2 opcije - ili si podoban ili si protiv? Dragi moj grade, u punom sjaju, gdje su nestali svi tvoji kontejneri u koje upadaju stari i nemoćni u potrazi za plastičnim bocama? Pitam te ja, gdje su? Gdje je nestao tvoj građanin, gdje su se sakrile ptice pjevice u rano proljeće, gdje je nestala sva ta zelena boja zbog koje nam uporno naplaćuju kazne za parkiranje? I, dragi moj grade, gdje je nestala sloboda govora, sloboda pisane riječi? Do kada će nas cenzurirati i sputavati jer smo se usudili koristiti svoj potencijal, svoju krvavo zarađenu diplomu i buniti se protiv njih? Tekst: Hrvoje Jurić Foto: Samir Kurtagić/ foto-arhiv 031 Sir William: What happened to the Croatian Dream? It came true! You're lookin' at it... Yoanna35: Nažalost hrvatski san nije njima isto što je i nama, oni su ostvarili svoj hrvatski san i Hrvastku kakvu su oni htjeli...razlika u njihovoj i našoj Hravstkoj je velika. Dijete sam roditelja koji su odradili svoj radni vijek, imali su kredite, kuću su sagradili od istih, jednom godišnje smo išli u četvero na more i jednom godišnje su mama i tata nekamo otputovali sami, novac se davao na knjige, ploče, umjetnost, kazalište , koncerte i učenje.Meni je normalno da nastavim tim nivoom i da obojam sama ogradu kad je hrđava, normalno mi je da moj otac nema posilne ljude koji dođu odraditi neki dug u fušu već se nazove tavrta zadužena za poslove i plati se svaki račun....voz se normalan automobil star 13 godina, japanskog porijekla, znači plati se kvaliteta koja traje i čuva se stečeno. Poznajem neke koji su ovamo došli kao kad se ljudi sele u Kaliforniji, bili radnici, ratovali, ozljeđeni su ali ne tolko da ne mogu radilti, ali sada imaju sve ono što meni na pamet nikada palo ne bi, kako e to je druga stvar, ali značajna razlika je da se ponašaju onako kako ja nikada ne bi, ne poštuju tuđe, nasilni su, korumpirani i krevelje se svakodnevno dok netko za njih radi samo u jednom danu 22 radna sata. E to nije moja Hrvastka kao što i nije Osijek onaj moj Osijek. Kad bi vidjeli slike Osijeka u kojem su moji bake i djedovi živjeli, kako su izgledali, što su cijenili, kakve knjige čitali, koliko radili bilo bi svima jasnije. Moj Osijek odavno nije građanski niti pristojan, a ponajmanje kad ga u samo dva mjeseca obljepe plakatima ...zadnjim šundom davno zaboravljene Šumadije. Probelm meni osobno nije što netko tko je bio radnik sada ima....... prblem je što to prolazi i što takva osoba od mene i meni sličnih radi zajebanciju, ismijava sve što je meni sveto, a ne zna se ni potpisati i što svešto sam j aod roditelja naslijedila.kroz odgoj i sve što sam tijekom svojeg školovanja naučila, sve što sam odradila radeći ...meni ne daje niti posao niti kruh u ruke, niti ono osnovno podstnarstvo, plaćene račune, a ovi mi još kažu U facu ne možeš ti raditi tamo i tamo nisi naša...e pa dragi moji vi sigurno niste moji...neki su Hrvastku branili da sačuvaju dom, neki jer ju vole, a neki zaprepašćujuće je ali istinito da bi ju pokorili , nametnuli svoje vrednote i life stil od kojeg mi se povraća...nenačitana, nepismena, bahata, zla, korumpirana ekipa koja se s time još i ponosi i kaže " Došli Hercegovci , a Šokci ostali Šokirani" sram ih bilo. WalterWolf: Nemojte ostati sami u toj misli, nego izađite van i recite što mislite i ne samo jednom. Yoanna35: Da me netko krivo ne shvati, nisu svi Hercegovci korumpirani, ali ...opciju da imaš posilnog čovjeka za ovo i ono su donjeli oni, to mi odavdje nemamo, isto tako u pravilu on voze BMW ili Mercedes, prije bilo koje opcije nešto odraditi nazvat će se nekoga tko će im nešto srediti, međusobno su povezani kumstvima..za razliku od nas kojima kumstvo znači doslovce opciju da nedaj bože smrti zadesi majku dijeteta ja to dijete odgajam ..njima su kumstva isključivo materijalni interes..i zato ih imaju po 20-ak, a ja imam jedno ali pravo, bez obzira tko je kakav u smislu poštenja , znanja i pameti ako je s kamena pomoći će mu se, kod nas se pomaže jer želiš pomoći, ne s razlogom da nekoga praviš doživotnim dužnikom i tu osobu kroz život tretiraš kao posilnu, njima nije strano nemati obraza ni stida i gurati se tamo gdje stvarno nemaju prđu jer nemaju refernce, nije im strano podmiti carinika, imati opet svojg čovjeka u policiji za kazne, imati nekoga u inspektroratu pa se svaki ulaz inspekcije mora najaviti i sl, u pravilu ne govore strane jezike 8 govorim o generaciji koja sada ima 50-ak ) godina, jedan liječnik mi je sponosom rekao kako je sam kucao doktorat, šta sam ja onda lumenica jer sam sama sebi pisala diplomski, znači meni ne bi palo na pamet platiti nekome da mi uradi nešto što označava kraj studija, njima je to normalno, žive uz kartanje, napijanje preko svake mjere, žderanja preko svake mjere, osobito ako je badava, nikad ne idu u kazališta , kina, koncerte ozbiljne glazbe, kulturno obilaženje spomenika, gradova u svijetu i sl, jedni bez drugih ne mogu, vezani su kao vukovi, pa i na skijanja idu istih 6 ljudi, a more opet je rješeno jer su i vikendice jedne pored drugih..Svi žive relativno sličnim životima, to ugrađuju u svoju djecu i najsretniji su kad se djeca žene s bratom kojeg znaju...Sve ovo se može lako preslikati na cijelu državu..Osijek je jednom u Glasu Slavonije bio prestavljen kao grad kojeg posjeduje Hercegovina i Posavina i to je istina, od sudtsva polocije, inspektorata, preko školstva, javnih ustanova, gradskih tvrtki, banaka, hotela, privatnih tvrtki..i sve je jasno...nisu oni ni pametniji ni sposobniji samo im ništa nije sveto i nemju granica..zato su tako lako preuzeli Hrvastku jer ovi pristojni se jednostavno u tome ne snađu...njih je stid kao što je stid bilo mene..nisam znala šta bih rekla na bezobrazluk tipa "Tebe su tvoji roditelji prepošteno odgajali" što reći ili si pošten ili nisi i točka. Isto tako kako nikome od nas koji smo normalno živjeli nije palo na pamet da je moguće da će netko kupiti firmu za nula kuna i zatvoriti ju da bi on bio bogat isto tako nam nije palo na pamet da će ovakve stvari raditi, da im ništa neće biti sveto osim vlastite guzice i trbuha..da su pametni bili manje zbunjeni reagirali bi na vrijeme...Došli divlji i otjerali pitome. ukratko. Jedan Nikša je napisao strašan tekst o našoj premijerki na net.hr-u ukratko sramota ga je ...meni nije jasno ako su sad svi protiv premijerke tko je iz kojih poriva glaso za HDZ 2005. ja nisam nikada ...ali me nitko ne može uvjeriti da ti glasači nisu znali za koga gasaju, znali samo su svaka grupacija za sebe mislila neka oni su naši , bit će meni dobro....i eto zajeb..a sad više nikome nije dobro..nije ni prebogatima jer su u strahu da će ih netko u gradu napasti jer nema što jestii u pravu su. Yoanna35: Da se ne zaboravi HDZ je od 1991. dva mandata imao vlast na državnoj razini. Za to vrijeme se točno zna tko je bio u fondu za privatizaciju s ovih područja i čija je desna ruka bio . Isti taj čovjek je omogučio da se 20 osječkih tvrtki kupi za kunu i kroz kratko vrijeme zatvori.Svima je pamet pojedena onog trenutka kad je ta opcija zavladala ovim gradom i sad se predstavlja kao spasiteljska. U to vrijeME OD 1991. DO 2003 ako se ne varamovim gradom je vladala lijeva opcija i vjerujet mi svi do jednoga su se ponašali onako kako se od 2005 HDZ ponašao na državnoj razini, dakle od načina zapošljavanja, mita, crnih fondova, kredita i sl. razlog zašto oni nisu po zatvorima je samo taj što USKOK nije stigao do osječko -baranjsku županije, neki od tih ljudi danas normalno šeću gradom, žive u stanovima koje im je grad dao na isti način kao i što ga je dobila premijerka i naravno misle kako su dobro prošli. Rado bi izašla na ulicu , ima samo jedan problem ja iskreno ne vidim rješenje, odnosno oporbu ....jedino za koga bi ja ovu kampanju radila je Rohatinski uz uvjet da on posloži vladu i ima otvorene ruke..svi ostali su predugo u politici i kao takvi odavno prekaljeni , nastavili bi istim stilom koji nas je ovamo i doveo.. Preobrazba naroda, pa onda sustava je ono što nas može spasiti..birati one koji četiri mandata sjede u Saboru s bilo koje strane je glupo i tapkanje u mjestu. Današnja oporba je HDZ light. passati5: tekst je odličan komentari još bolji, ali nažalost sve ostaje na tome, čak me čudi da se ovako nešto uspjelo objaviti. WalterWolf: draga moja, izlazak na ulice nemora stati kad dodje do promjene vlasti. ljudi izlaze na ulice jer su ogorceni sistemom koji nas sustavno unistava i to se mora promjeniti. ne samo cija tri ili cetiri slove ce bit u vladajucoj ekipi Yoanna35: "Draga moja izlazak na ulice ne mora statai...." Onda dobro voli šetati...noge ostaju vitke dugim šetnjama dužine 5km..Nego ekipa moja imam rješenje... Budući da me na traženju posla u struci testiraju ko majmuna ...a psihotestove ovi u Saboru nisu pohodili bilo bi sigurno moguće u svijetu Harry Pottera realizirati nekakav lakmus papir , pa kandidatim staviš to na jezik i on ..papir promjeni boju u..jel već.. e sad ovako po meni osobe za takvo mjesto bi iz intelekta trebale imati ocjenu 5 ( na taj način bi riješili HDZ-ovu većinu koja je SSS) , onda proaktivnost bi trebala imati ocjenu 5, samokontrola isto,, taština ..ajde mora je malo biti ocjena 3, samokritičnost bar 4..i sad ne znam kako bi se to dalo izmjeriti poštenje 5 i najvažnija osobinaa to je opće dobro isto 5, pa lego tko ne prođe test ne može ni na papir izborni porezni obveznik: Kakav narod takva vlast...žalosno ali istina, a još me više nervira što su i ovu Slavoniju uništili domaći ljudi, koji su samo obukli neki novi dres, a slijepi narod ih i dalje prati. Gradjanin: Aj koliko pitanja... Kakvi komentatori takvi i političari. Provokator: koja hrpa sranja na jednom mjestu, od komentara do teksta ! simo031: HDZ-u je danas najteže. Moraju gledati tragediju u koju su uvalili svoj narod. Ostavka bi bila moralan čin, no oni su političari. zbonj: Ljudi ne živi se od komentara i kukanja nego od rada. Nekidan sam se susreo sa curom u jednoj firmi sa kojom uspješno surađujem već par godina. Kaže dobila je u isto vrijeme 3 posla a odabrala je baš ovaj. Šljaka se naporno al plaća je tu i posao ju ispunjava a to je najbitnije. Znam da nisu svi rođeni sa sposobnošću za "biznis" ali isto tako ni naši starci koji su došli iz HERCEGOVINE nisu bili rođeni za čuvanje ovaca nego su otišli trbuhom za kruhom. Izuzetno sam socijalno osjetljiv i najviše mi je žao onih što na žalost nemaju u glavi ( ili rukama ) što si u ovim teškim vremenima ne mogu priuštiti dostojan život koji svaki čovjek zaslužuje. Što je pisac htio reći... na žalost vremena su takva da si čovjek pristojan život nekada mora potražiti na nekom drugom mjestu. Znam da je lako pričati kada se ne radi o tvojoj koži ali tako je na žalost. Iako ću po 100-ti puta na ovom forumu ponoviti; osobno ne vjerujem da 10% ljudi na burzi ni ne želi raditi! I to odgovorno tvrdim. Ljudi bi se ipak trebali spustiti na zemlju... ljudi i u drugim zemljama teško rješavaju stambeno pitanje, teško kupuju aute, idu na godišnje... to je izuzetno visok standard. Da ne spominjem većinu svijetske populacije koja o tome ni ne sanja... Treba ipak biti sretan i realan sa onim što imamo. Volio bih vidjeti kako biste komentirali da ste rođeni u Kini, Indiji ili da ne uzimam tako ekstremne primjere Meksiku, Brazilu, Argentini, cijelu Afriku da i ne spominjem, dali bi onda razmišljali o svojim vlastitim stanovima, automobilima i drugim vrijednostima koje danas svaki prosječni hrvat posjeduje. Ipak nismo kao nacija ni toliko ni vrijedni a očito ni toliko pametni da bi živjeli na standardu koji gledamo na TV-u. Stoga malo skromnosti nebi nikom naškodilo. Isprika svakom koga sam uvrijedio ( osim naravno drkadžijama koji samo sjede za kompjuterom/televizorom i samo kukaju ) ali to je samo jedno subjektivno mišljenje. Glavu gore ljudi, bit će bolje... alom: Krivci za nastalo stanje u Osijeku (i Hrvatskoj) nemaju neko posebno porijeklo, boju kože niti vjeroispovjest. Ovo natezanje oko "hercegovaca". "dalmuša", "purgera" i sl. je djetinjarija. Tko ne vidi da nam gaće kroje kriminalci pod zaštitom floskula "demokracije", "tržišnog natjecanja", "ujedinjene europe", "slobodnog protoka kapitala", obučeni u razna stranačka ruha-taj ne vidi osnovu problema. Problem je bio i ostao u sukobu kapitalista (kriminalaca) i onoga tko stvara višak vrijednosti (radnici). Neće biti pravde ni naše lijepe Hrvatske, dok ju silom ne vratimo nazad. tranquilize: Yoanna35 oprosti ali ti si zesci mentalni slucaj :=) takvi proljevi mrznje i generaliziranja , gadis mi se Yoanna35: Poštovani Zbonj drago mi je što si iznio svoje mišljenje, ukratkou 5. 2011. ne daj Bože ali bit će da sam dvije godine bez posla , e sad tu sam rođena i spadam u neku građansku opciju,ja sam četvrta generacija.nebitno. Nisam tip koji nije u stanju otići nekamo dalje potražiti posao, ali : od 200-ak poslanih zamolbi pozvana sam na 15-ak razgovora..imam papr za prehrambenu tehnologiju..nebitno opet... u Saponiji nisam primljena primljena je kčer radnika prezime Šarlija, u Meggle nisam pozvana ni na testiranje, apozvane su neke moje kolegice koje imaju daleko manje iskustva za traženo mjesto, Uljara Čepin...Jukić prezime nema ni natječaja u zadnjih 10 godina, Kandit..nema terorije bila na razgovoru, nedavno primljena osoba koju nimalo ne cijenim kao stručnjaka prezime Grgić, dva prezimena istog podneblja direktno s faksa ušla imaju stipendiju Žita ,a zna se da se ta stipendija ne veže za uspjeh na studiju, Pivovara ..nema potrebe itd. U Rijeci bili kolega i ja, primljena riba koja nije ni na razgovor morala doći prezime Popijač, u PIK Vrbovcu..opet ista linija nikog nemam da nazove pa nisam ušla u drugi krug, u Varždinu nudili za posao koji vrijedi 10 000 kn nudili su 3000 kn, ja s tim novcima tamo ne mogu živjeti, u Coca Coli me testirali za isti posao kojeg sam radila...kao našli boljeg kandidata, u Koestlinu ..isti posao kojeg sam radila dali su pripravnici prezime..s kamena, u Minsistastvu poljoprivrede posao dobila Skakelja ..radila je tamo tri godine na ugovoru o djelu ..namješten natječaj..načelnik odjela prehrambene industrije mi se osobno ispričavao i on i ona su HDZ, u Ugostiteljskoj školi ..raspisan natječaj radi riba koja nema PPO ..nema veze, u Medisnskoj školi samo dva sata je trebalo tjedno nekoga, ne mogu ja s dvije diplome, ali može netko iz bolnice, u Bolnicu, Agenciju za hranu HZZJ nemora se ni javiti, neki privatnik sa sokovima..počinjete za tri dana, onda me ne treba, nedavno AS Commerece ispunite upitnik ..direktroice nema, nema je ni slijedečik 5 dana, ne možeš ni telefon dobiti, kafić u blizini..ne možeš jer si prekvalificirana, prodaja igračaka u Portanovi prejaka je konkurencija bila...možda sam nešto izostavila putema..da hotel Solaris..ne možeš timeni s diplomom spremati sobe...reče predjednik uprave, u KANDIT možeš sam ako nađeš nekoga tko će ..pa ime i prezime reći njemu da valjaš...ukratko nitko ali baš nitko me nije pitao šta tii znaš...dok sam radila hvatala sam se za glavu od očaja kakavi ljudi drže radna mjesta,kako se odnose prema radu i koliko ne znaju..eto oni rade..ne patim za statusom nikada nisam...ali ja na sebi imam bicik, role i diplomu ..nemam ni za dopunsko osiguranje trenutno..stan, plaćene režije , samostalnsot , automobil hahahahahah to je za mene izgleda nosvojiva planina..zašto jer nisam njihova, jer mi sarci nemaju firmu preko koje se nešto može prelomiti i nemam nikoga nedgje gdje bi se neka usluga moga vratiti... Yoanna35: tranquilize...evo još jedna osoba koja ima potrebu vrijeđati..daj argumentiraj nešto..ako se već ne slažeš samnom Caleb: Yoanna35 imam par prijatelja koji su zavrsili faks i koji traze vec 2-3godine posao i u isto su pozicij kao ti samo sto oni nemaju iskustvo.. firme kao saponija itd. neces dobiti tamo poso ako nemas preporuku ili vezu to mozes odma prekriziti to su firme koje nikad ne objave najtjecaj za posao sve ide preko rodjaka to znam iz iskustva.. nedaj boze da netko doktorira taj nebi nigdje mogo raditi ili ako vec radi dobio bi otkaz jer je prekvalificiran za svoje radno mjesto.. Yoanna35: u priloga ovoj svojoj gore navedenoj teoriji trebala bi sročiti spisak imena i prezimena, vodečih ljudi po insitucija, firmama, školama, fakultetima, bankama , gradskim poduzećima i opet bi došli do istog zaključka, 90% vodećih mjesta je u pitanju.Nakon toga nekim automatizmoms te pozicije navedeni vodeći ljudi zapošljavaju sebi slične...možemo tim putem krenuti i po Saboru, Minstarstvima, Agencijama, Dražavnoj Upravi..svugdje u svijetu postoji korupcija..ovo je naš prilog tome...ako živiš čisto pošteno principijelno, plačaš svoje račne..pošteno ulaziš u tržišnu utakmicu..pošteno se boriš za svoje nema te ni na karti Yoanna35: Calebe dragi znam ja to...samo pokušavam detektirati preporuke...rođačke veze sve su one istog nazivnika..o tome je upravo riječ..samo mi nije jasno kako te sve firme još uvijek rade...iskustvo prvo sam stekla volontiranjem...kakav sam ja budala u očima mnogih.. Caleb: zbonj je napisao/la : Što je pisac htio reći... na žalost vremena su takva da si čovjek pristojan život nekada mora potražiti na nekom drugom mjestu. Znam da je lako pričati kada se ne radi o tvojoj koži ali tako je na žalost. Iako ću po 100-ti puta na ovom forumu ponoviti; osobno ne vjerujem da 10% ljudi na burzi ni ne želi raditi! I to odgovorno tvrdim. Ljudi bi se ipak trebali spustiti na zemlju... ljudi i u drugim zemljama teško rješavaju stambeno pitanje, teško kupuju aute, idu na godišnje... to je izuzetno visok standard. Da ne spominjem većinu svijetske populacije koja o tome ni ne sanja... Treba ipak biti sretan i realan sa onim što imamo. Volio bih vidjeti kako biste komentirali da ste rođeni u Kini, Indiji ili da ne uzimam tako ekstremne primjere Meksiku, Brazilu, Argentini, cijelu Afriku da i ne spominjem, dali bi onda razmišljali o svojim vlastitim stanovima, automobilima i drugim vrijednostima koje danas svaki prosječni hrvat posjeduje. Ipak nismo kao nacija ni toliko ni vrijedni a očito ni toliko pametni da bi živjeli na standardu koji gledamo na TV-u. Stoga malo skromnosti nebi nikom naškodilo. Onda bi ostali narodi koji zive u boljim drzavam reci pa vidi one rvate ako oni mogu raditi bez place i neimati radno vrijeme pa mogli bi i mi... Svatko ima svoju cijenu jer tako jedino radnik dobije na cijeni jer kad bi svatko prihvatio posao koji mu se ponudi poslodvaci bi to debelo iskoristvaju sto vec i rade i zato se treba boriti jer ovo je preslo sve granice normale.. Caleb: Yoanna35 je napisao/la : Calebe dragi znam ja to...samo pokušavam detektirati preporuke...rođačke veze sve su one istog nazivnika..o tome je upravo riječ..samo mi nije jasno kako te sve firme još uvijek rade...iskustvo prvo sam stekla volontiranjem...kakav sam ja budala u očima mnogih..Ma svaki se posao nauci to kasnije krene u rutinu.. Yoanna35: Caleb nisi me shvatio, navela sam volontiranje kao opciju sticanja iskustva ..u smislu da bi tvoji prijatelji koji su dugo bez posla i bez iskustva bar tako stekli iskustvo..naravno nekima koje čeka radno mjesto ..omah po diplomi ne pada na pamet volontirati..toje za budale koje sebe ne cijene.. tyler_durden: Yoanna35 je napisao/la : Da me netko krivo ne shvati, nisu svi Hercegovci korumpirani, ali ... Yoanna35 je napisao/la : isto tako u pravilu on voze BMW ili Mercedes, prije bilo koje opcije nešto odraditi nazvat će se nekoga tko će im nešto srediti, međusobno su povezani kumstvima.. Yoanna35 je napisao/la : u pravilu ne govore strane jezike Yoanna35 je napisao/la : žive uz kartanje, napijanje preko svake mjere, žderanja preko svake mjere, osobito ako je badava, nikad ne idu u kazališta , kina, koncerte ozbiljne glazbe, kulturno obilaženje spomenika, gradova u svijetu i sl Yoanna35 je napisao/la : .nisu oni ni pametniji ni sposobniji samo im ništa nije sveto i nemju granica Yoanna35 je napisao/la : Došli divlji i otjerali pitome Krasno, baš krasno. Ovakvu hrpu govana već odavno nisam pročitao. Mislim da je sa ovakvom retorikom (koju ti koristiš) Hitler započeo svoj krvavi pir na starom kontinentu... Jednostavno je divno vidjeti kako mlada osoba sa diplomom može biti tako primitivna i nazadna. ps Malo mi je čudno da su dežurni foumaški moralisti ostali nijemi na ovakve šovinističke ispade... tranquilize: Yoanna35 je napisao/la : tranquilize...evo još jedna osoba koja ima potrebu vrijeđati..daj argumentiraj nešto..ako se već ne slažeš samnom tyler ti je sve pojasnio, slazem se isto tako da je zanimljivo da se takvo sto na ovome forumu uopce i dopusta, bas me zanima da li bi se bez bana proslo i da se ovako fasistoidno krene pisati o nekoj drugoj regionalnoj, vjerskoj , nacionalnoj... skupini :roll: snaša: Yoanna35, u puno stvari se slažem s tobom, većina stanovnika u HR je bolesna od nepotzma. Da li si se pitala kako je došlo do tog da "divlji došli,oterali pitome" ? Slavonci izumiru, natalitet je već desetljećima u banani. Ja se ništa ne čudim, koliko je negativan ali doseljavanje je logičan slijed. Ja sam čistokrvna šokica i znam da je bilo sramota imati više od dvoje djece čak i u najbolje vrijeme (gledam dva stoljeća unazad), i to se sad vidi. MNOWAR: E jebiga sve se to popravi za godinu dana ali nitko od vladajućih nema volju. Situacija je takva da se mora pod hitno uvesti DOMICIJEL. Svi koji nisu rođeni na tlu RH, PA PA. To imate u Njermačkoj, stranac može raditi, ali ne vladati. Nećete viditi ni jednog njemca koji radi u restoranu a nije voditelj, da radi na gradilištu a nije u nadzoru, u policiji sami njemci. Znači mora se znati tko je tu rođen, a tko je došao i to se lako provjeri. U neka davna vremena u Njemačkoj si za javnu službu morao dokazat 100 godina porijekla, a za časnike u vojsci 300 godina porijekla uz detaljnu provjeru rodoslovnog stabla. Tako dok se to ne rješi nema napredka. Yoanna35: Uopće nisam fašistoidno i slično nastrijena, priča moja je išla u smjeru problema koji su nastali, nikad nikoga odavdje tjerala ne bi niti mislim da su Hercegovci zato štosu došli ljudi dugog reda. Činjenica je da neki koje ja znam nikada nisu prihvatili gradski život, da su ovamo donjeli ono što su živjeli tamo i da su jaki u smislu da oni nameću svoje, a ono što je pristojno i tu rođeno se stakvim ponašanjima ne zna nositi. Nije problem što su tu, nego je problem što rade gore navedeno i što u trenutku kad ja u svojem gradu tražim posao nemaju nikakav problem meni reći "NISI Hercegovka, ne možeš raditi kod mene ili još bolje nabavi Hercegovnicu" dakle prema meni su se oni ponjeli kao da sam ja građanin drugog reda, kad čujem iz nečijih usta riječ onaj...koja ne postoji nigdje u riječniku naježim se i nije mi jasno da netko živi ovdje više desetljeća i još uvijek se nije potrudio naučio govoriti. Ono najvažnije želim da svaku svoju potrebu bilo podići kredit u banci, bilo obavit pregled kod liječnika, bilo rješiti si dopunsko osiguranje, bilo javiti se za radno mjesto, bilo iznajmiti stan..rješim tako da nikoga ne zanima moje ime i prezime, nego da se to odradi zato što je to nečiji posao, a ne da mi se kaže.e to onaj tamo rješava brže ..javi se njemu.. Apropo doseljavanja, je li nekome ovdje noramlno i u redu da su u ljekarnama grada Osijeka zapsoli 20 osoba dodudše s ugovorom na određeno koje nemaju ni državljanstvo RH pored svih mladih osoba koje ovdje žive ili još bolje da se meni ovakvoj kaže potraži svoju sreću negdje dalje halo ljudi ne može tako. zen031: Yoanna, bez uvrede, ali kad čitam tvoje postove zaboli me glava, to je kao bujica riječi, tok misli. Daj ubuduće napravi koji odjeljak, pripazi na interpunkcije, ovo se ne da čitati. Yoanna35: ok Zen evo svima se ispričavam, ubuduće ću paziti.. barba: tyler_durden je napisao/la: Yoanna35 je napisao/la : Da me netko krivo ne shvati, nisu svi Hercegovci korumpirani, ali ... Yoanna35 je napisao/la : isto tako u pravilu on voze BMW ili Mercedes, prije bilo koje opcije nešto odraditi nazvat će se nekoga tko će im nešto srediti, međusobno su povezani kumstvima.. Yoanna35 je napisao/la : u pravilu ne govore strane jezike Yoanna35 je napisao/la : žive uz kartanje, napijanje preko svake mjere, žderanja preko svake mjere, osobito ako je badava, nikad ne idu u kazališta , kina, koncerte ozbiljne glazbe, kulturno obilaženje spomenika, gradova u svijetu i sl Yoanna35 je napisao/la : .nisu oni ni pametniji ni sposobniji samo im ništa nije sveto i nemju granica Yoanna35 je napisao/la : Došli divlji i otjerali pitome Krasno, baš krasno. Ovakvu hrpu govana već odavno nisam pročitao. Mislim da je sa ovakvom retorikom (koju ti koristiš) Hitler započeo svoj krvavi pir na starom kontinentu... Jednostavno je divno vidjeti kako mlada osoba sa diplomom može biti tako primitivna i nazadna. ps Malo mi je čudno da su dežurni foumaški moralisti ostali nijemi na ovakve šovinističke ispade... A da se zapitaš što osobu s 2 fakulteta može natjerati na takva razmišljanja i komentare ili jedostavno pročitaj još jednom isto Yoanna35: tyler_durden osobu pod ovim nikom bih pitala, ako ima građanske hrabrost neka navedene načine ..dakle ne zanima me ni tvrtka u kojoj radi, niti iznos prihoda, nego način na koji je zaposlna, jeli pozvana na natječaj pa bila najbolja ili je netko iz obitelji okretao telefone i obilazio ljude, ako je na ovaj drugi način stekla radno mjesto jeli je ta osoba iz obitelji dužnik zbog toga, kako je riješila svoje stambeno i ostala pitanja...je li nešto od toga stečeno nasljeđem, dobiveno, kupljeno, radi li jedan posao privatno , a drugi u državnoj tvrtci, da li za vrjeme radnog vremena u državnoj tvrtci pod normalno izlazi van i rješava privatne poslove, ako ima svoju privatnu tvrtku jeli netko ubo nekakav iznos za početak i jeli se netko od obitelji ili rodbine potrudio mu naći poslove? Da li se ti poslovi dobijajujavljajući se na natječaj ili smo članovi opscije pa imamo političkog zastupnika koji će nam poslove dati..pa baš mi imamo najnižu ponudu??? Yoanna35: da skratimo priču i spustimo tenzije ako se na natječaj za bilo kakav posao..bilo u smislu zaposšlavanja bilo u smislu posla za privatne firme bilo gdje u Hrvatskoj jave 4 domicilne osobe koje nemaju nikoga nigdje u poziciji i jedan Hercegovac ZNA SE tko dobiva posao i pun kufer mi je toga, jebo reference. tyler_durden: Yoanna35 je napisao/la : tyler_durden osobu pod ovim nikom bih pitala, ako ima građanske hrabrost neka navedene načine ..dakle ne zanima me ni tvrtka u kojoj radi, niti iznos prihoda, nego način na koji je zaposlna, jeli pozvana na natječaj pa bila najbolja ili je netko iz obitelji okretao telefone i obilazio ljude, ako je na ovaj drugi način stekla radno mjesto jeli je ta osoba iz obitelji dužnik zbog toga, kako je riješila svoje stambeno i ostala pitanja...je li nešto od toga stečeno nasljeđem, dobiveno, kupljeno, radi li jedan posao privatno , a drugi u državnoj tvrtci, da li za vrjeme radnog vremena u državnoj tvrtci pod normalno izlazi van i rješava privatne poslove, ako ima svoju privatnu tvrtku jeli netko ubo nekakav iznos za početak i jeli se netko od obitelji ili rodbine potrudio mu naći poslove? Da li se ti poslovi dobijajujavljajući se na natječaj ili smo članovi opscije pa imamo političkog zastupnika koji će nam poslove dati..pa baš mi imamo najnižu ponudu??? Nije baš da zaslužuješ odgovor nakon onakvih izljeva šovinizma... al' nema veze. Radim u privatnoj firmi. Svojoj privatnoj firmi. Medicinska djelatnost. Nitko mi nije dao novce za početak rada. Nitko osim banke uz nemalu kamatnu stopu. Kredit još uvijek otplaćujem. Slijedećih 10 godina. Jamci kredita roditelji. Ovo mi je treće radno mjesto do sada. Stan u kojem živim mi također nitko nije dao. Kupljen kreditom kojeg ću otplaćivati slijedećih 12godina. Kreditom u jebenim švicarcima. Jamac supruga. Supruga radi u privatnoj firmi. Najnormalnije otišla na natječaj za posao, obavila razgovor, testiranja i dobila posao. Bez veza, bez cimanja za rukav i nečeg sličnog. Odlične ocjene na faksu, komunikativnost, poznavanje stranih jezika, struka koja se traži... Malo da se vratimo na temu šovinizma i netrpeljivosti (temu koju si ti započela). Niti sam hercegovac, niti vučem korijene iz hercegovine. A i da jesam bilo bi svejedno. Ne dijelim ljude prema nacionalnom, vjerskom ili bilo kakvom drugom ključu. Što se ne bi moglo reći za tebe. Sve dok se ne ispričaš ljudima koje si uvrijedila ovo je moja zadnja poruka upućena tebi. ps Stvarno mi je nevjerovatno da se dopušta ovakva doza šovinizma i netrpeljivosti na forumu. Nisam valjda jedini koji to primjećuje? anakonda: ...nepotizam je vrlo izražen u svim strukturama, mito i korupcija također...no, to nema nikakve veze s nacionalnom ili vjerskom netrpeljivošću koja je u cijelom topiku vrlo izražena od strane određenih forumaša...i ja imam problema s predrasudama, ali se ravnam po onoj da se ne može iz opanaka u salonke, bez obzira dolaze li opanci iz bosne, hercegovine, tajlanda ili iz kanzasa...... raky: @Yoanna35, cisto da znas...HDZ je i na ovim lokalnim izborima u osijeku doslovnopomeo konkurenciju!!!! znaci ni oni lopovi iz HDSSB-a im nisu bili ravni. HDZ vlada slavoniom, i slavonci su sami birali vlast...sami birali drzavu, sustav, vodje....i sad s nikakvim pravom nemamo zasto da se bunimo. evo, ja u Tenju mogu reci da je toliko ocito sta im je cilj...zele tenje odviiti od osijeka, sve kako bi sebi omogucili poslove, javne nabave, gradjevinske radove, vise novca za lovacki dom, nogometni klub(koji vode, al' igraci od toga nemaju korist...osim mozda novu garnituru dresova od po kn), svoje autobusne linije... do bi mali gradjani(tj mi seljaci iz tenja) zbog njihovih ideja ispastali..jos vise Sir William: nisu doslovno pomeli konkurenciju.. nije konkurencija nešto što se može pomesti (osim u rjetkim extremnim slučajevima).. a i da može, nebi nitko iz hdz-a uzeo metlu u ruke, vjeruj mi.. Leteci mungos: raky je napisao/la: ...sve kako bi sebi omogucili poslove, javne nabave, gradjevinske radove, vise novca za lovacki dom, nogometni klub(koji vode, al' igraci od toga nemaju korist...osim mozda novu garnituru dresova od po kn), svoje autobusne linije...do bi mali gradjani(tj mi seljaci iz tenja) zbog njihovih ideja ispastali..jos vise Klasika. Nazalost, to je jedini razlog zasto se danas sva ta bulumenta ljigeza i bavi politikom. Zato imamo projekte poput poduzetnickih zona bez poduzetnika, odnosno bez realne potrebe (od Antunovca, preko Tenja i dalje), mostova, dvorana, tretiranja komaraca. Za 30 milijuna kuna, koliko se prica da ce kostati ovogodisnja operacija "pljacka komaraca" -se moze kupiti 100 Antonova AN-2, a ne napraviti 50tak letova i jos toliko puta tretirati komarce s tla. Yoanna35: od HDZ-a koji mete meni je muka Yoanna35: Županijska skupština i o koncertu Lepe Brene - sad ću biti bezobrazna, odkudaje ovo stiglo....tko ovo gura..kome nakon svega što smo prošli ovo treba...i ono najvažnije Veliki Hrvati i nešto HSP-a pali se na Šumadiju..fuj...kakav čast Lepa Brena je stigla...jebote stvarno za ne povjerovat... anakonda: Yoanna35 je napisao/la : Županijska skupština i o koncertu Lepe Brene - sad ću biti bezobrazna, odkudaje ovo stiglo....tko ovo gura..kome nakon svega što smo prošli ovo treba...i ono najvažnije Veliki Hrvati i nešto HSP-a pali se na Šumadiju..fuj...kakav čast Lepa Brena je stigla...jebote stvarno za ne povjerovat... ...ili nisi pročitala tekst ili ne znaš čitati s razumijevanjem.....potpuno si promašila poantu...... OligofreniDikobrazoid: Yoanna35 je napisao/la: Županijska skupština i o koncertu Lepe Brene - sad ću biti bezobrazna, odkudaje ovo stiglo....tko ovo gura..kome nakon svega što smo prošli ovo treba...i ono najvažnije Veliki Hrvati i nešto HSP-a pali se na Šumadiju..fuj...kakav čast Lepa Brena je stigla...jebote stvarno za ne povjerovat... Tijek tvojih misli vjerovatno je samo tebi jasan. Kad ga pokušavaš pretočiti u pisani tekst na forumu, ne uspijeva ti nikako... Sve mi se više čini da to što nisi hercegovka uopće nema veze s tvojom nezaposlenošću... Bez uvrede... Yoanna35: istina pročitala nsalov , dalje nisam mogla...sam pojam da se na takvom tijelu o ovako čemu govori me uznemiri..shvatila..ali svejedno ona će da peva..isprika HSP-ovcima anakonda: Yoanna35 je napisao/la : istina pročitala nsalov , dalje nisam mogla...sam pojam da se na takvom tijelu o ovako čemu govori me uznemiri..shvatila..ali svejedno ona će da peva..isprika HSP-ovcima ...onda dobronamjerni savjet od mene (što se baš i ne događa često): ispeci pa reci, jer ovako ispadaš vrlo neozbiljan sugovornik...u najmanju ruku....pozzzz...... ToniOsk: Hrvatski san je nestao još davne 1995. kad smo se osamostalili i zamislili da ćemo imati Švicarsku, Ameriku, Katar i tako nešto.. Yoanna35: OligofreniDikobrazoid..gle imaš pravo pukla sam ko kokica bez ikavog razloga.. Toliko poniženja, udaraca, novih nameta, problema, laži, prevara u svakom smislusam doživjela u zadnje dvije godine, pa ovaj moj čudan tok misli uopće ne bi trebao nikoga iznenaditi. Kad si ti izgrađen kao osoba s jedne strane batine...a sudaraš se stalno s onom drugom stranom, koja je dijagonalno po svemu drugačija od tebe i svaki put se nakon udarca iznova dižeš i kažeš sam sebi ma nije to tako i onda uslijedi novi udarac, e dragi moj onda nešto što se zove tolerancija prestaje postojati. Tok mojih misli sigurno nije bitan, pri spremanju soba i konobarenju pa nisam ni to mogla raditi, a ostali poslodavci nisu ni stigli do mojeg toka misli ..nije ih zanimao. Dođem na razgovor u Saponiju i dobijem upitnik sa osnovnim podacima, onda imaš pitanja ako si bio branitelj što si počinu..e onda se ja tu već počinjem čuditi..zatim uslijede pitanja imaš li stan, pa ima li netko tvoj privatnu firmu, pa imaš li prihod od nečeg još, pa od čega i koliko godišnje..e onda meni već blesača na čelu iskače..i moj tok misli ide u ovom pravcu "Šta koga boli k...c što ja imam" . Prosječan hrvatski građanin će ponizno sve to ispisati, spusti se se pred poslodavcem na koljena i šutiti. Zato nam i je tako. E onda se zaljubim u lika, nebitna priča koji zna da ja ne radim, te me redovno pita kako je bilo na intervjuu, kao stalo mu je za moje dobro, da bi ja na kraju otkrila da čovjek zida tvrtku u kojoj se traži moja struka, eto tu sitnicu mi je utajio, iz meni nepoznatih razloga imao je potrebu reći mi da mi neće pomoći, da zna neke face po gradu, ali eto sad je njemu to zbog posla nezgodno. Pa onda u firmi gdje sam radila sa SSS, ne mogu postati tehnolog , ali se mogu primiti dvije nove osobe, prtiv sbvakog hravstskog zakona osobe sa VSS rade kao SSS za SSS plaću, a šef odjela gle čuda nema diplomu. Pa sam davno volntirala u pivovaru , dođemu Calsberg u drugi krug, šef proizvodnje me pita hoću li mu prekovremen raditi badava, te ismije moje volntiranje ...tražila sam 5000kn plaću, no tada sam dobila tvrdnju ovakvu mi ne plaćamo diplomu nego radno mjesto..za to radno mjesto je uvjet bila diploma U rijeci su mi rekali " Da pa svi iz Osijeka bi se nama doselili!, šutila sam, onda me je druga osoba pitala " Kako je primati lovu s biroa?" , na moju rečenicu znam HACCP, ako vam treba , kaže jedna od njih tri"Što?" ona jadna nikad čula, a radi u prehrambenoj tvrtci. Koliko poniženja čovjek može izdržati. Sve ovo i puno više onog što sam prešutjela ja nikada u životu nikome nisam niti rekla niti napravila. Previše suludog postaje normalno i prihvatljivo. anakonda: ...u dubini duše se iskreno nadam da ti je sad poslije ove mini-psiho-self terapije malo bolje, ali misli ti zaista idu toliko u širinu da ih je nemoguće pratiti ni uz najbolju volju....ličiš mi na neku babu od 100 godina koja pati od demencije, te se gubi u objašnjavanju od adama do avnoja.... ...ono što mi je bilo zanimljivo, izgubilo se u prijevodu, tako da bi bilo najbolje sve ovo staviti u oftopik.... simo031: ToniOsk je napisao/la: Hrvatski san je nestao još davne 1995. kad smo se osamostalili i zamislili da ćemo imati Švicarsku, Ameriku, Katar i tako nešto.. Što je najbitnije, to tada (ranih 90'-ih) i nije bilo nemoguće... Yoanna35: Draga Anakonda nitko nije reagirao na činjenice koje sam navela a)da moj Osijek odavno nije oni što je bio b) na činjenicuda je jedna osoba odgovorna za privatizaciju za nula kuna 20-ak gradskih tvrtki koje su nakon toga zatvorene, te da se sad ta opcija predstavlja kao spasiteljska c) neki su moj pogled na situaciju da Osijek posjeduje Hercegovina i Posavina potvrdili, većina nije ništa rekla d) nitko nije regirao na činjenicu da 90% vodećih mjesta u gradu drže isti e) nitko nije ni riječi rekao na sve što sam napisala na temu da je mene kao domicilnu osobu netko uvrijedio i na razgovru za posao mi rekao ne možeš tu raditi nisi Hercegovka f) nitko nije regairao na sve istinite navode u pogledu vrijeđanja i ponižavanja od strane poslodavaca Jedino kako je većina regirala je napad na mene kao ..babu i slično s namjerom da se moji navodi shvate kao gluposti,stigli od osobe koja se na ovaj način liječi..puno puta u životu sam naletila na sličnu retoriku ..deplasiraj osobu , time ćeš umanjiti važnost njezinih riječi. Nije uspijelo. zen031: Pada mi na pamet da nitko nije reagirao na ovo što navodiš od a) do f) zbog toga što im nije uspjelo proniknuti u ono što pišeš jer pronicanje u to izaziva glavobolju. Iskreno, ako misliš išta pisati na forumu i pritom očekivati nekakav odgovor, onda se moraš potruditi da drugi razumiju što hoćeš reći, a trenutno način na koji pišeš izaziva napor pri čitanju, kao što ti je nas nekolicina ovdje i rekla. Ne znam je li se tako i inače izražavaš u privatnom i poslovnom životu, pisano i usmeno, ali ako je tako, to sigurno predstavlja problem, pogotovo pri zapošljavanju. P.S. Da ne ispadne da cjepidlačim, ne želim reći da pisanje na forumu mora biti a la Krleža, ali nekakvog reda i smisla mora biti. Yoanna35: Zen nitko nije reagirao na činjenice od a)do f) jer nema protuargument. Uskratiti ću svima muke pa prestati pisati. raky: Yoanna35, ne daj se smesti....ja te razumijem. ok, nije forum mjesto za svakodnevna jadikovanja, ali kad covijeku pukne film, kad shvati koliko je obespravljen ni sam ne zna sto mu je ciniti. isto tako, vazno je prilikom kukanja i prikazivanja sebe kao zrte (sto svi jesmo) ocekivajuci bar neki znak podrske, ostati covijek pa i ostalim ljudima ponuditi zrno ljudskosti, dokazati da i tako mali i zgazeni imamo razumijevanja za druge, kao i da nemamo nista ni protiv hercegovaca na vlasti,ne mrzimo ih automatski samo zato sto su hercegovci, niti protiv EU i natoa, samo jer nas nasi vlastodrsci pljackaju, prezentirajuci pljacku nuznom za ulazak u EU, a isto tako a jos i bitnije prilikom takve prezentacije nije potrebno pljuvati po drugima,etiketirajuci ih nizima od sebe, jer recimo vole Lepu Brenu. s jedne strane pljuvanje, s druge ocekujes da te neko podrzi, suosijeca se...to ide tesko zasjedno. a ljudski je prihvatiti druge sa svim vrlinama i manama, i sa cinjenicama koje se nama osobno ne svidjaju....jedna je od tih da puno ljudi slusa narodnjake npr. Lepa Brena je pjevacica zabavljacica...bas kao i Madonna recimo, i ko voli neka izvoli... iako se slazem sa konstataciom da je ona duh proslosti, nesto sto pretstavlja san bivse nam republike a ne hrvatski san, san iza '90. moramo staviti granicu izmedju politike i zabave. hrvati JESU ostvarili san, stvorivsi drzavu...ali to ne znaci da sad ne smiju uzivati u nekim drugim snovima, jer je ovaj ispao nocna mora. Lepa brena pri tome ne znaci da se zele vracati na staro...na onu javu, nego jednostavno da zele uzivati u njeno muzici, nista vise...i nista manje. @Sir William, a jbg...i ti me bas doslovno shvacas kada napisem "doslovno" metaforicki ;) znam i ja da niko iz HDZa nece hvatati metlu...ispod casti im je,ali imaju oni ljude koji obavljaju prljave posloe za njih. jeftino Leteci mungos: Yoanna35, kontam da si prozivjela dosta dramaticnih trenutaka i covjek se nakon svega toga sigurno osjeca vrlo bespomocno i jako frustrirano. Proci ce ti zivot u nerviranju i patnji, a mozda negdje postoji neko mjesto gdje bi ti zivot bio kao iz onoga sto smatras bajkom. Mozda je to drugi grad, druga drzava. Ako te nista ne veze za RH, pici za Australiju... Trenutno stanje u RH je uzasno. Bili to Hercegovci, Posavci, Srbi, pingvini ili neki treci - potpuno je svejedno kojeg su porijekla i kakva su im krvna zrnca - vazno je samo to da u mnogim slucajevima u RH doista vlada nemoral, neeticnost, neljudskost, politicki klijentelizam, korupcija i masovna pljacka javnih sredstava. Jedan od uzroka i mogucih rjesenja takvog stanja je upravo politicka situacija, odnosno garnitura koja osvaja lokalne, zupanijske, drzavne izbore. Smatras da se nesto treba mijenjati?! Za pocetak izadji na izbore i izaberi one koje smatras najboljima, ili najmanje losima. Jesi do sada izlazila na sve izbore?! Btw. privatna tvrtka moze zaposliti koga god hoce, na koju god poziciju hoce, s kakvim god obrazovnim ili iskustvenim backgroundom ta osoba dolazila. U tom slucaju poslodavac preuzima rizik, a kad netko preuzima rizik - onda se trudi da taj rizik bude sto manji. Yoanna35: Evo ipak moram pisati hvala Vam ljudi. Odgovor Mungosu. Ja sam radila u lijevoj opciji 7 godina, tada nisam imala diplomu u rukama i iskreno nije mi palo na pamet tražiti posao u struci na takav način. Bilo mi j e prije svega zabavno, pa onda poučno, naučila sam kako funkcionira taj svijet, moram priznati da sam se putem i u njih razočarala, u stvari razočarala sam se u čovjeka koji ima mogućnost napraviti dobro, pametno, racionalno, sve za opće dobro, a on napravi potpuno suprotno za svoje dobro. Nije mi palo na pamet nepostistički tražiti posao za sebe jer pod a) nisam imala diplomu , a pod b) ne bi mogla na oči ljudima koji me poznaju. Radila sam za neku plaću bez dana radnog staža i bez prijave. Nakon diplome kad se ekipa raspala odlučila sam sama se snači. Tek na prvim razgovorima sam postala bolno svjesna da a) ja ne smijem reći da sam 7 godina radila jer je ta činjenica meni protureklama..bez obzira na to što se nisam bavila politikom već sam bila čisti administrativac,a pod b) ako ne kažem da nisam radila ništa,ja sam neradnik. Jednog dana za vrijeme jedne kampanje zvao me profesor na faks da odradima diplomski rad, dečki iz stranke su odmah rekli idi mi ćemo se snaći. Banalna tehnička stvar a to je nemanje mobitela, dovela je do toga da me dečki zovu na faks jer ne znaju gdje je neki dokument. Ta banalna glupost je dovela do toga da se na faksu pročuje gdje ja radim. Nikad o tome nisam na faksu nikoe govorila. Jednog dana moji kolege su diplomirali, ja nosim cvijeće i prisustvujem domjenku, na to dojenku su bili neki moji profesori. Ja nikada do tada nisam imala pojma niti me je zanimalo jesu li oni politički oredjeljeni i u kojoj su stranci. No rešetali su me pitanjima. Da ne duljim sve se okrenulo u zlo, jedan profesor me pitao za izborne rezultate, rekla sam da nije mjesto ni vrijeme za takve razgovore, upala je profesorica s rečenicom da ona jako dobro zna za koga ja radim, tada mi je bilo jasno zašto me je šest mjeseci prije toga vrijeđala na ispitu, slučajno je ona bila Kramarićev 13-ti glas, a on i ovaj moj su se pokefali, onda me je uzela na red profesorica kod koje sam imala same petice, pa kaže ona meni čula sam da su vas kolegice čekale s uzorcima dok ste vi obavljali vaše političke rezultate, na moje na rubu plaća pitanje ćemu to sve rekla je pa bili ste na listi, moš mislit 24 od 25 čovjek nije imao koga staviti pa je stavio mene, priča s uzorcima je laž, jer sam svako jutro prvo išla po uzorke, pa radila na faksu do 15 sati, onda sendvi u ruke i put u stranku do dva -tri sata ujutro. Ono ćemu se nisam nadala je da se o meni vodi evidenicja i da je moj taj smješan rad za smješnu plaću bio nekima gori nego da dilam drogu. Nakon par godina, a od 2005 se time ne bavim lega mikaže šalji CV -i na mene tamo je pisalo 7 godina admisntrativni posao , pa onda iskustvo u struci, nisam uopće znala gdje lega radi samo sam znala da je faca. Da ne duljim sutradan stigne umotana priča da revidiram CV-ija kontam i kontam i totalno zbunjena ukucam u Google legino ime kad ono ..jel ..lega radi za poslodavca od 3000 zapsolenih, revidiram ja CV i pozovu me na razgovor, znači u novom CV-u politike nema ima samo iskustvo u struci. Prima me osoba b, na opit o dužini godina studija ja kažem da sam morala raditi i čovjek ničim izazvan napiše ..stranku i 7 godina, jel netko ovdje misli da ću ja ikada tamo moći raditi??' Zašto je to važno ako se ja time ne bavim od 2005. i tražim posao u struci??? Slijedeće loše iskustvo , ja bila tada u radnom odnosu i meni se uči još, pozovem profesora, opcija s 4 slova na kavu, i kažem mu da trebam njegovu suglasnost jer treba suglasnost dva profesora, uglavnom pa vi ste žensko, pa ja sad obajšnjavam...pa igubit ćete posao, pa puno je to novaca..uglavnom rekla sam mu neću kupti auto na kredit nego ću taj novac -prije svega svoj dati na školovanje . profesor pristaje i sad kreče ludost, čovjek se sam ponudi kako je on u nekoj komisiji za stipendija, ja mu kažem ali profesore ja ne ispunjavam uvjete imam slabiji prosjek od 3.5. , on kaže ništa vi ne brinite samo rješite sve oko prijave, ja psolije posla letala po gradu, potrošila 400kn, da bi na kraju popušila naravno i nazovem ja profesora i ptam ćemu ta igra kaže čovjek pa znate ja sam u drugoj komisiji... Kad sam mogla pomoći pomogla sam ,nikad nisam odmagala, niti pružala lažnu nadu. Yoanna35: Raky dragi glede Lepe Brene i slično. Znaš dok sam ja drastala u mojoj kući se slušala ABBA, Demis Rusos, Josipa Lisac, Bony Mi sl. U ta vrmena gdje god si krenuo po gradu slušala se normalna glazba, od rocka domaćeg i stranog do jazza , gdje god si krenuo sa radio stanica se čulo isto, Merlin na Copacabani itd, narodnjak su slušali ljudi doma uglavnom i po nekim birtijama van grada. Danas ja imam na raspolaganju tri mjesta u gradu gdje mogu izaći da bi izbjegla narodnjake. Kad god je neki koncert meni interesantan on je u HNK gdje ima 300-ak mjesta , ja kartu ne uspijem kupiti, dvorane pune Brene i slični. To je nepobitan dokaz migracije ljudi, te promjene vrijednosti u smislu ugođaja koji glazba čovjeku treba pružiti, nemoj me krivo shvatiti ali ja narodnjak ne mogu doživjeti.Na 10 narodnjačkih zvijeza u O sijek dođe jedan nenarodnjak...to je strašno.