Forum: Ljepota, zdravlje, hrana Topic: Zdravstvena reforma --------------------------- Leteci mungos: ...kucaa aa vrata. Od svih mogucih modela, nas Velebni Umovi izabrali su i predlozili onaj za koji neki smatrajuda ce nas dugorocno najvise pribliziti amrickom modelu zdravstva. Kako je uredjen zdravstveni sustav u Americi, a kako u drugim drzavama dobro je opisao Michael Moore u svom filmu Sicko. U nekim trenucima s pomalo nategnutim tezama, ali i uz te nedostatke ostaje kao remedjelo i obavezno stivo za sve one koji misle da je nase zdravstvo (do sada bilo) u kurcu. Ako sam dobro razumio prijedlog, velika vecina gradjana ce uzimanjem dopunskog zdravstveog moci izbjeci svu participaciju. Hm, to i nije tako lose. Dok god se zdravstvo temelji na solidarnosti - lakse je podnijeti nesto manje na placi, nego eventualne troskove lijecenja. Ovako je to Milinovic slikovito opisao: Skriveno:  'Ako idete na operaciju žuči i boravite u bolnici deset dana, a prije toga napravite pretrage, platit ćete oko 1.500 kuna. Ako imate policu zdravstvenog osiguranja u HZZO-u, umirovljenici 50 kuna, zaposleni 80 kuna, riješeni ste participacije. Što se tiče umirovljenika, Republika Hrvatska će zaštititi gotovo 900.000 od oko 1.066.000 umirovljenika, a oni čija mirovina iznosi 2.600 i 5.200 kuna, bit će 2 do 3 posto. Oni s mirovinom iznad 5.200 kuna platit će 5 posto više', objasio je Milinović. Svima koji imaju nesto protiv instituta solidarnosti u zdravstu, predlazem gledanje ovog filma... Sicko - dugometrazni dokumentarni film (2h) Isjecak iz filma koji govori o tome kako je to u UK i velikoj vecini zemalja u Europi... Leteci mungos: Il je gore nego sam skontao... hm... Hebrang je to bolje opisao. Skriveno:  Zavod bi formirao “košaricu osnovnog osiguranja” dok bi ostatak do pune cijene usluge plaćao osiguranik. Stopostotno pokriće osnovnog osiguranja imali bi samo primarna zaštita, zaštita djece i trudnica te liječenje malignih bolesti. Dopunsko zdravstveno osiguranje izuzelo bi se iz osnovnog i prepustilo osiguravateljskim kućama koje djeluju na tržištu, koje bi građanima nudile pakete dopunskog osiguranja, za razliku do pune cijene usluge, te dodatno osiguranje za zdravstveni nadstandard. Postojale bi i dvije liste lijekova - osnovna na kojoj bi se nalazili najjeftiniji generici, i lista sa skupljim lijekovima za koje bi se plaćala razlika u cijeni. Od uvođenja dviju lista očekuje se ušteda od petsto milijuna godišnje, rekao je Hebrang. Hm, ono sto ne kuzim je - ako uzmem dopunsko zdravstveno (80kn mjesecno), znaci li to da ne placam nikakvih 15 ili 20% ukoliko npr. avrsim u bolnici par dana? Leteci mungos: Evo sto britanski lijecnici misle o svom zdravstvenom sustavu... Monstrum: pa hajde da krenem, mislio sam otvoriti temu na ovu tematiku no srećom je otvoreno tako da opet imam priliku pljuvat po državi i vladajućima jeeeeej. trebalo mi je par dana prvo da zatomim bijes od ove reforme da mi post ne bi izgledao ovako : "csmnewčva7lihaq89hefwg23Q$#&Q$&$Walreihgelinrjg hzkji55ewkhzu54z4wu65eUI%EZ$#Z#$"Z&%UIo6r9zuj5893wth43qt8o3ztrhbu43wzn" sad sam malo smireniji pa bih mogao reći i pokoju pametnu. ovo što nas sljeduje je pa mogao bih reći nešto najdebilnije što je naša, kretenoidima izabrana, debilna, lopovska, koruptirana vlada iznjedrila i to ne bilo tko nego kreten nad kretenima darko "čudovište iz crne lagune" milinović. uz mnoge uspješne privatizacije, afere maestro i dr., ukidanje 0.0% alkokola nakon što su ga donjeli na vlast, uvođenje jmbg nakon što su ga ukinuli, uvođenje ovog zdravstvenog sranja nakon što su dio ukinuli (plaćanje kod doktora) je nešto super i za svaku pohvalu NOOOOOOOOT!!!!!!!! ovo samo pokazuje da se ekipa u saboru samo vrti u krug i ne rade ništa za jako velike novce, a da je gosn Milinović pa čak bi mogao reći dorastao onom idijotu andriji"vjerujem u zdravstvo RH pa se zato liječim van države" hebrangu. zapravo kad malo razmislim o novom zdravstvenom sustavu se nema šta pametno reći osim da bi mogao proći kao i državne mature gospodina primorca, samo ne znam kako će neko bojkotirat nešto što se bojkotirat ne može, možda ljudi prestanu ići kod doktora, hm ako malo razmislim pa i hoće ali ne svojom voljom nego zato što NEĆE IMAT PREBIJENE KUNE!!!!!!! jebemtidržavusanaderujebemtimaterjertidobarnovisatkurvinsinedabogdatilozaizumrla :E Loona: Kretenizam. U ovoj vladi ne možeš ni mikroskopom naći atom inteligencije. U pravu si Monstrume kad kažeš da se samo vrte u krug, a to dokazuje najnovija reforma zdravstva. Ona je nažalost produkt svega što u državi ne valja, jer da išta valja bilo bi dovoljno zaposlenih koji bi iz svojih plaća, kao i do sada, financirali zdravstvo i to masno. Ja znam da će mene ova nova reforma, ako ne uzmem dopunsko koje će poskupiti na 130 kn, koštati mjesečno minimalno 180 kn, a ne daj Bože da završim u bolnici. To je previše samo za recepte koje dobijem a da me doktorica i ne vidi. A definitivno previše, obzirom na ono koliko mi sada skidaju sa plaće. No, očigledno ima i jedna pozitivna stvar, nećemo imati toliko umirovljenika na leđima zato što će svi poumirati jer si neće moći priuštiti odlazak liječniku. Samim time smanjiti će se redovi u čekaonicama, čime ću ja uštedjeti vrijeme. Hm, možda ta reforma i nije tako loša. :roll: Monstrum: ma meni je najjače to što su se svi oni od reda, milinović, sanader i šuker kleli svojim životom i grobovima da se sada dovoljno novca slijeva u zdravstvo i da je to dovoljno, čak i previše za onaj sistem zdravstva i onda sam skonto pa ne treba njima novac od zdravstva za zdravstvo nego da pokriju rupe koje pravi nesposobna vlada na drugim resorima, da se pokrpaju tamo gdje su tanki zbog loših investicija, promašenih projekata i naravno kao šećer na kraju, zbog KRAĐE!!!!!. Loona: Uf, dođe mi da popizdim! :E Pašće: samo grrrrrrrrrrr Heroina9: Svaki dan sve veće i veće razočarenje, a ovog nesposobnog i zatucanog milinovića čim vidim na tv-u pozli mi od njega i njegovih pametnih izjava! Neznam, ali dosta često se u zadnje vrijeme pitam što bi ljudi, odnosno građani cijele hrvatske trebali poduzeti da se sva ta sranja vlade napokon prekinu i da napokon dođe netko na vlast kome će na prvom mjestu biti borba za bolji živog građana RH, a ne za punjenje vlastitog džepa...bože, ko glasa za hdz.... :zid: mali_ivica: Leteci mungos je napisao/la : ...kucaa aa vrata. Od svih mogucih modela, nas Velebni Umovi izabrali su i predlozili onaj za koji neki smatrajuda ce nas dugorocno najvise pribliziti amrickom modelu zdravstva. Kako je uredjen zdravstveni sustav u Americi, a kako u drugim drzavama dobro je opisao Michael Moore u svom filmu Sicko. U nekim trenucima s pomalo nategnutim tezama, ali i uz te nedostatke ostaje kao remedjelo i obavezno stivo za sve one koji misle da je nase zdravstvo (do sada bilo) u kurcu.Sorry,iako je naslov rubrike: ... ljepota, zdravlje, hrana... Mislim kako se ovdje pod terminom zdravlje mislilo nešto u užem smislu (glede rubrike) Ovdje dakle negovorimo o zdravlju, nego o zdravstvu, što je dakako prikladnije staviti u temu POLITIKA, jer je to njezin dio. Pa eto jedna mala digresija. Callistemon: slusam tj. gledam nesto jutros u Dobro jutro HR i cini mi se da mi zapravo nismo bas nesto detaljno informirani! Uvijek moze bolje, ali moramo jednom shvatiti da ova jadna i siromasna drzava ne moze i ne treba sve placati. Ocito je vrijeme da postepeno sami (osobno) preuzimamo odgovornost i financiranje sve vise toga! evil monkey: Callistemon je napisao/la: moramo jednom shvatiti da ova jadna i siromasna drzava ne moze i ne treba sve placati. Ocito je vrijeme da postepeno sami (osobno) preuzimamo odgovornost i financiranje sve vise toga! jel ovaj post netko platio? ili je neka zajebancija? hajdemo redom: ova jadna i siromasna drzava. tko konstituira tu jadnu i siromasnu drzavu? neki jadni i siromasni ljudi. kako to da onda u toj jadnoj i siromasnoj drzavi imamo palamudane u saboru koji imaju placu 3,5 puta vecu od drzavnog prosjeka? kako to da imamo premijera koji se razbacije svojim skupocjenim satovima? kako to da imamo krezove tipa todorica i keruma koji kupuju jahte i vile na kojima bi im i oni u holivudu bili zavidni? kako onda imamo menadzere koji zaradjuju basnoslovne sume, pazljivo skrivajuci tocne iznose od jadne i siromasne javnosti? kako onda vlastodrsci u nekom malom gradu na dravi imaju obraza traziti 800 000 000 kuna za sportsku dvoranu za koju se ispostavilo da kosta 170 000 000, koja ce se zatim koristiti jednokratno svake prijestupne godine? kako to da propadaju citave industrijske grane koje su u svijetu savrseno profitabilne (recimo brodogradnja), a silan novac iz kojekakvih pretvorbi, koji je trebao biti ulozen u razvoj ove zemlje i u korist njezinih siromasnih stanovnika, jednostavno ispari? zasto se ne smanji mamutski drzavni administrativni aparat u cijim uredima sjede kojekakvi polupismeni rodje i dobijaju placu za prodavanje zjaka? zasto se s novcima od poreza kojeg ja placam financiraju privatne prcije nikogovica koji misle da su boga za bradu uhvatili jer sjede u nekim ministarstvima ili u nekim zupanijama ili u nekim gradskim poglavarstvima ili u nekim pocijskim upravama ili u nekim sudovima ili u nekim upravnim odborima drzavnih firmi? zbog svih njih smo mi danas jedna jadna i siromasna zemlja... a reforma zdravstva? samo najveci naivci mogu vjerovati da ce poskupljenjem zdravstvene zastite profitirati oni zaista jadni, zaista siromasni gradjani, koji ce nakon sto poplacaju sve namete drzavi moci samo leci negdje u jarak i crknuti od gladi. Monstrum: evil monkey je napisao/la :Callistemon je napisao/la: moramo jednom shvatiti da ova jadna i siromasna drzava ne moze i ne treba sve placati. Ocito je vrijeme da postepeno sami (osobno) preuzimamo odgovornost i financiranje sve vise toga! jel ovaj post netko platio? ili je neka zajebancija? hajdemo redom: ova jadna i siromasna drzava. tko konstituira tu jadnu i siromasnu drzavu? neki jadni i siromasni ljudi. kako to da onda u toj jadnoj i siromasnoj drzavi imamo palamudane u saboru koji imaju placu 3,5 puta vecu od drzavnog prosjeka? kako to da imamo premijera koji se razbacije svojim skupocjenim satovima? kako to da imamo krezove tipa todorica i keruma koji kupuju jahte i vile na kojima bi im i oni u holivudu bili zavidni? kako onda imamo menadzere koji zaradjuju basnoslovne sume, pazljivo skrivajuci tocne iznose od jadne i siromasne javnosti? kako onda vlastodrsci u nekom malom gradu na dravi imaju obraza traziti 800 000 000 kuna za sportsku dvoranu za koju se ispostavilo da kosta 170 000 000, koja ce se zatim koristiti jednokratno svake prijestupne godine? kako to da propadaju citave industrijske grane koje su u svijetu savrseno profitabilne (recimo brodogradnja), a silan novac iz kojekakvih pretvorbi, koji je trebao biti ulozen u razvoj ove zemlje i u korist njezinih siromasnih stanovnika, jednostavno ispari? zasto se ne smanji mamutski drzavni administrativni aparat u cijim uredima sjede kojekakvi polupismeni rodje i dobijaju placu za prodavanje zjaka? zasto se s novcima od poreza kojeg ja placam financiraju privatne prcije nikogovica koji misle da su boga za bradu uhvatili jer sjede u nekim ministarstvima ili u nekim zupanijama ili u nekim gradskim poglavarstvima ili u nekim pocijskim upravama ili u nekim sudovima ili u nekim upravnim odborima drzavnih firmi? zbog svih njih smo mi danas jedna jadna i siromasna zemlja... a reforma zdravstva? samo najveci naivci mogu vjerovati da ce poskupljenjem zdravstvene zastite profitirati oni zaista jadni, zaista siromasni gradjani, koji ce nakon sto poplacaju sve namete drzavi moci samo leci negdje u jarak i crknuti od gladi. samo jedan odgovor postoji na sve ovo demokracija i kapitalizam balkan style evil monkey: Monstrum je napisao/la: demokracija i kapitalizam balkan style ma da je makar balkanska demokracija - ovo je balkanska oligarhija i kapitalisticki teror... pumpkin: Callistemon je napisao/la : slusam tj. gledam nesto jutros u Dobro jutro HR i cini mi se da mi zapravo nismo bas nesto detaljno informirani! Uvijek moze bolje, ali moramo jednom shvatiti da ova jadna i siromasna drzava ne moze i ne treba sve placati. Ocito je vrijeme da postepeno sami (osobno) preuzimamo odgovornost i financiranje sve vise toga! Molim? ... Rado ću prva financirati što god treba, ako mi omogućeda radim i zaradim tako da mogu financirati, a pri tome i živjeti... Ali u državi gdje se ne otvaraju nova radna mjesta, gdje i većina ljudi koja radi jedva preživljava od svoje plaće, a o umirovljenicima da i ne govorimo, ne možemo pričati o tome da obični smrtnici sebi mogu priuštiti da financiraju kojekakve budalaštine i namete koje nam serviraju bogati, dobro situirani političari, koji nakon par godina valjanja guzice u foteljama još dobiju i debelu mirovinu. Ako se ne daj bože razbole, nije improblem otići u Švicarsku ili u Ameriku, i nije ih briga da li običan smrtnik uopće ima za participaciju ili za usrani recept, ili ne daj bože za tramvaj do prvog doktora. Svaka tebi čast, ti plaćaj ako možeš, ali nije stvar u tome da su ljudi komotni i navikli dobivati besplatno, nego se radi o tome da ima ljudi koji si stvarno ne mogu priuštiti ono što je nekim drugim ljudima sasvim normalno. Kad bi ti isti majmuni omogućili ljudima posao, i razvoj, ne bi bilo problema, ali nažalost, oni samo znaju udarati poreze na brkove i bradu, ništa pametno od njih... Elena_Os: Pobuna..trebali bi svi otići kod liječnika opće prakse i tražiti papirić kojim se ne bi odricali svojih organa u slučaju smrti, te darivaoci krvi prestati davati krv, pa da banda više stane sa svojim glupostima... evil monkey: Skriveno:  17.11.2008. | 09:52izvor: Slobodna Dalmacija (online izdanje) Hrvatski građani imaju najveći zdravstveni doprinos u Europi, ali od toga novca imaju malo koristi Zdravstvo plaćamo najviše, a dobivamo najmanje Hrvatska, prema nedavnom izvješću iz Bruxellesa, ima treći najgori sustav zdravstvene skrbi u Europi. Prema Europskom indeksu potrošača zdravlja, naša je država, primjerice, dobro ocijenjena što se tiče zakona o pravima pacijenata i istodnevnog pristupa obiteljskom liječniku, dok je lista loših ocjena znatno dulja. Loše je, među ostalim, ocijenjen pristup specijalistu, presađivanje bubrega na milijun stanovnika, stopa mamografskih pregleda, osiguranje protiv liječničke greške, te neformalna plaćanja liječnicima. Stanje je za nas vrlo porazno ako se promatra tablica koja prikazuje koliko se od uloženog novca učinkovito iskoristi, odnosno koliko pacijent dobije za uložena sredstva (Bang for the Buck scores) gdje se Hrvatska nalazi na europskom začelju. Porazni rezultati Istodobno, radno aktivno stanovništvo u Hrvatskoj, njih oko 1,5 milijuna, iz bruto plaća izdvaja najveći zdravstveni doprinos u Europi, od čak 15 posto, što, poznato je, nije dovoljno da se podmire sve zdravstvene usluge i lijekovi za 4,5 milijuna stanovnika, te plaće zaposlenih u sustavu zdravstva. Obvezno zdravstveno osiguranje, prema još uvijek važećim zakonima, osim hitne pomoći, u cijelosti pokriva sve oblike zdravstvene zaštite i sva pomagala za mlađe od 18 godina, standardna cijepljenja, kao i zdravstvenu zaštitu trudnica, osoba s HIV infekcijom, oboljelih od raka, bolesnika s presađenim organima i kroničnih psihijatrijskih bolesnika. Za ostale kategorije besplatna je primarna zaštita, te lijekovi s osnovne liste, dok u ostalim uslugama zdravstveni osiguranici, koji nisu oslobođeni plaćanja participacije, financijski sudjeluju. S 15 posto cijene usluga participira se kod specijalističkih pregleda i dijagnostike, zatim za nabavu ortopedskih i drugih pomagala, te kod specijalističkih stomatoloških usluga. Participacija od 25 posto predviđena je kod bolničkoga liječenja kroničnih bolesti, te kod mobilne i fiksne protetike za osobe starije od 65 godina, dok 30 posto cijene plaćaju osiguranici koji se hospitaliziraju zbog neke akutne bolesti, kao i osobe na fizikalnoj rehabilitaciji. Participacija od 50 posto predviđena je za mobilnu i fiksnu protetiku odraslih osoba, a iz HZZO-a navode kako obvezno osiguranje ne pokriva eksperimentalno liječenje, estetsku kirurgiju te kirurško liječenje pretilosti. Stomatolozi protupropisno naplaćuju usluge Još uvijek važeći model HZZO-ova dopunskog osiguranja po mjesečnoj cijeni od 80 kuna za radno aktivno stanovništvo, te 50 kuna za umirovljenike, pokriva navedene iznose participacija, dok lijekove s B-liste polica dopunskog osiguranja ne pokriva. Pri tome se ne smiju zanemariti činjenice iz prakse, primjerice, da stomatolozi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti naplaćuju svoje usluge, iako iz HZZO-a tvrde da glavarina pokriva njihove troškove, zatim da i dio primarnih ginekologa protupropisno naplaćuje ultrazvučne preglede i Papa- testove, te da se za preskakanje lista čekanja u bolnicama često plaća u kuvertama. To koriste i osiguravajuće kuće u Hrvatskoj, koje police dodatnog zdravstvenog osiguranja, čija se cijena kreće od 50 do 500 kuna mjesečno, nude pozivajući se na duga čekanja na specijalističke preglede i mjesece koji trebaju proći do postavljanja dijagnoze kod osoba koje imaju samo HZZO-ove iskaznice. Autor: Divna Zenić Obvezno osiguranje: - obiteljski liječnik: u Hrvatskoj je za sada pregled besplatan, a reforma predviđa da se svaki posjet liječniku plaća 15 kuna. U Njemačkoj se plaća deset eura svaki kvartal, a u Belgiji pacijent participira s 20 posto cijene. - stomatolog: u RH se formalno naplaćuju samo protetika (50 posto), te oralna kirurgija i parodontologija (15 posto), no zapravo se plaća svaka plomba. Stanovnici Njemačke i Belgije kod zubara participiraju s 50 posto cijene. - specijalistika i bolničko liječenje: u RH obvezno osiguranje pokriva 85 posto cijene specijalistike i 70 posto za liječenje akutnih stanja, a reformom se najavljuje jedinstvena stopa od 20 posto participacije na bolničke usluge. Slično je u Njemačkoj i Belgiji. Belgija: 50 eura za 15 dana Belgija je pri samom vrhu u EU po kvaliteti medicinskih usluga i po mogućnosti gradjanina da ih iskoriste. Svaki zaposleni Belgijanac ili belgijski umirovljenik pokriven je obaveznim zdravstvenim osiguranjem, koje se omogućava preko desetak neprofitnih društava dobrovoljnog osiguranja, ‘mutuelle’. U slučaju teških, po život opasnih bolesti, zdravstveno osiguranje, kroz bilo koju od tih zdravstvenih zadruga, pokriva sve troškove liječenja u odredjenim klinikama, u kojima su liječnici posebnim ugovorom vezani za državu i obavezni su naplaćivati svoje usluge po strogo odredjenom cjeniku. U tom slučaju plaća se minimalna participacija. Pacijent može dobiti bilo koju pretragu za koju mu liječnik opće prakse da uputnicu. Ovisno od toga koju ‘mutuelle’ izabere, pacijentu se vraća izmedju 75 do 80 posto troškva cijene medicinske usluge, a kako bi pokrili ostatak, Belgijanci biraju dopunsko osiguranje, koje pokriva određeni postotak nepokriven osnovnim osiguranjem. Tročlana obitelj malo dopunsko osiguranje plaća oko 500 eura godišnje. Medjutim, 90 posto belgijskih liječnika nema specijalni ugovor s državom i kod njih je cijena pet puta veća. Zdravstveno osiguranje Belgijancima nadoknadjuju troškove do visine tarife koju država garantira, dok se za ostatak obraćaju svojim dopunskim osiguranjima, koja nadoplaćuju određeni postotak. Liječnici opće prakse naplaćuju pregled, a obvezno zdravstveno osiguranje osiguranicima će vratiti 75 ili 80 posto plaćenog iznosa. Obavezno osiguranje nešto je štedljivije kod zubara, gdje se nadoknadjuje oko 50 posto troškova za plombu ili 80 posto za liječenje zuba. Prve naočale i stakla nadoknadjuju se 60 posto, a daljnje 50 posto. Ines SABALIĆ Njemačka: deset eura za svaki dan u bolnici U Njemačkoj će zdravstvena reforma stupiti na snagu od nove godine, a poduzeće i zaposlenik ubuduće će zajedno pokrivati izdatke za zdravstveno osiguranje u visini 14,6 posto od mjesečnih primanja, s time da radnik izdvaja dodatnih 0,9 posto iz svoga džepa. Iz državnog budžeta u blagajne obveznih osiguranja uplatit će se još četiri milijarde eura, što prema ocjenama njemačke vlade garantira pokrivanje svih očekivanih troškova. U obvezno zdravstveno osiguranje spadaju odlasci liječniku zbog lakših oboljenja, standardna cjepljenja, ali i terapija težih oboljenja. – I dalje se po kvartalu plaća deset eura za posjet liječniku u ordinaciji. Stacionarni boravak u bolnici odobrava se za maksimalno 28 dana, s time da se za svaki dan plaća po deset eura, kazao nam je Prominac Milan Bilandžija, dugogodišnji radnik u stuttgartskoj tvrtki Porsche objašnjavajući da pacijent za lijekove koje propisuje liječnik plaća udio od minimalnih pet, a maksimalnih deset eura po medikamentu. Preporučene kontrole za pravodobno otkrivanje raka osiguranje kod žena plaća od 20., a kod muškaraca od 45. godine života. Odlazak na rehabilitacijsku gimnastiku i fizioterapeutu plaća se deset posto od cijene, uz dodatnih deset eura po propisu liječnika. Ukoliko su pacijentu potrebna pomagala kao proteza, kolica ili slušni aparat, osiguranje plaća tek osnovni iznos. Za bandaže, kompresijske čarape ili uloške pacijent izdvaja 20 posto od cijene. Prilikom odlaska stomatologu, njemačko zdravstveno osiguranje plaća tek pedeset posto troškova, u što nikako ne spadaju skupocjeni implantati. Samo tko redovito odlazi na kontrole može povećati udio subvencioniranja osiguranja za dodatnih trideset posto.