Forum: Kolumne, komentari & osvrti Topic: Put za nigdje: Lijepa naša nuklearka (1. dio) ----------------------------------------------------- Ljiljanka Mitoš-Svoboda: Još sam davne 1980. godine slušala o gradnjinuklearke na Dunavu, kod Erduta. Kao mlada učiteljica učila sam hrvatsku, mađarsku, srpsku, slovačku i romsku djecu u Erdutu, Dalj-planini, Aljmašu i Aljmaš-planini o prirodnim ljepotama tadašnje nam države, od Vardara pa do Triglava, od Dunava i Drave sve do Jadrana. Na daljski plato stizali su ljudi u bijelim i zelenim kombinezonima i uz obalu Dunava ukopavali sonde i premjeravali zemljište. Saznavši da se to ispituje lokacija za megalomanski projekt prve jugoslavenske nuklearke, stanovništvo se ubrzo pobunilo i nakratko omelo istraživanja, no projekt je zaustavljen tek nakon katastrofe u Černobilu i pojave radioaktivnog oblaka i nad našim glavama. Lobisti nikad ne spavaju Ratne i poratne godine prekrile su taj projekt debelim slojem prašine. Ali, vrag nije dao mira našim lobistima. S tom sam se idejom ponovno susrela u vrijeme hrvatsko-američke energetske afere „Enron“ 2000. godine, pa 2004. kada smo sa Slovencima razgovarali o gradnji još jedne zajedničke nuklearke, te 2006. i dogovora stručnjaka Energetskog instituta „Hrvoje Požar“ s europskim nuklearnim lobistima u Bruxellesu, o eventualnoj financijskoj pomoći gradnje nuklearke na Dunavu kod Erduta ili na Savi kod Privlake. U prilog toj ideji bio je i protokol iz Kyota. Iste se godine dogodio cirkus u mađarskoj nuklearki Paks. Nakon razgovora predstavnika hrvatskog i mađarskog ministarstva zaštite okoliša potpisana je Konvencija o prekograničnoj suradnji za opasna postrojenja, koja od država u regiji traži suradnju u slučaju gradnje, kvarova i sličnih događaja oko nuklearki. Budući da je u regiji na snazi moratorij na gradnju i obnovu nuklearki, a Mađari su ga prekršili radeći nešto u tajnosti, Hrvatska je intervenirala iznoseći stav da „nismo pobornici nuklearki“. Otad na temu prve hrvatske nuklearke vlada blažena tišina. Sve donedavno. Hrvatski mrak… Na nekom presijecanju vrpce, još u veljači, potpredsjednik Vlade, Damir Polančec, govoreći o novoj energetskoj strategiji zemlje, nabacio je da „Hrvatskoj prijeti mrak“. Na to su se odmah nadoštikljali Ivan Mravak, direktor HEP-a i Dubravko Pevec, predsjednik Hrvatskog nuklearnog društva, potencirajući strahove od nedostatka električne energije. Na kongresu Društva u svibnju sve je vrvjelo od hrvatskog mraka, globalnog zatopljenja, povećanja emisije CO2 i zagovaranja najčistije i najsigurnije energije, one iz atomskih centrala. Bilo je jasno da je HEP iz ropotarnice povijesti izvukao tridesetogodišnji Jugo-projekt nuklearke na Dunavu „Tanja“. O njoj se počelo naveliko pričati kao da je Polančec u njezine temelje već bacio prvu lopatu. No, kako se premijer Sanader nije jasno odredio, priča o atomskoj centrali ostala je nedorečena. Otad, niti jedna nadležna institucija nije potvrdila, niti opovrgnula pretpostavke o namjeri gradnje nuklearke u Hrvatskoj. Antinuklearna kampanja Bio je petak, početak lipnja, kada sam u emisiji Radio Osijeka otvorila problem hoće-neće biti atomske centrale u blizini Erduta. Telefoni u studiju nisu prestajali zvoniti i slušatelji iz Osijeka, Našica, Baranje i općine Erdut zgražavali su se od pomisli na život pored nuklearke. Tražili su objašnjenja, psovali državu i vladu, podsjećajući da još uvijek živimo okruženi minskim poljima, siromašni i ranjivi. Javio se i jedan nukle-fan, nazvavši nas laicima i neznalicama, upozoravajući na mračnu budućnost ako ne izgradimo to atomsko čudovište. Emisija je bila moćna i efektna, pa mi je sinula ideja o pokretanju antinuklearne kampanje. Moja prijateljica Vlasta predsjednica je političke stranke Zelena lista u Zagrebu. Čim sam joj javila za problem, odlučila se pridružiti kampanji. Naime, sve su zelene stranke u Europi i svijetu velikim dijelom izrasle upravo na antinuklernim kampanjama. Napisale smo zajednički proglas „NE nuklearkama u Hrvatskoj – STOP nuklerki na Dunavu“, postavili peticiju na web stranici Zelene liste, a mainstream mediji dobili su malo štofa u nastupajućoj sezoni kiselih krastavaca. Duga Kako bih animirala stanovnike općine Erdut, kojima i prijeti suživot s nuklearkom, drugog sam petka pošla autobusom u Dalj. Padala je kiša, sastalo se nebo sa zemljom, a preko ceste, iznad Dunava i vinograda na Daljskoj planini, nestvarno se raširila duga žarkih boja i širokih lukova. Razmišljala sam o atomskoj centrali koja bi svojim tornjevima razbila te pitome vizure, a toplina koju bi isijavali tornjevi hladeći se dunavskom vodom, zagrijali bi nebo i istopiti buduće žute, plave, zelene… lukove. Odlučih krenuti ljudima od vrata do vrata čim izađem iz autobusa i reći im što ih čeka. Pitat ću i načelnika Općine zna li za plan izgradnje nuklearke? Koga god sam u Dalju srela toga kišnog dana, od konobara Željka u restoranu na ulazu u Dalj, gospođe Gordane i njene obitelji ili žena iz daljske udruge GORD, pitala sam znaju li što nam se sprema? I ne da su znali, nego su bili i kategorično protiv! Jedino što ih još nitko nije ništa pitao. Pismo iz HEP-a Preko puta zgrade Općine u centru Dalja je Pravoslavni dom, lijevo prema Dunavu je škola, obnovljen školski park i patrijaršijski dvor. Nešto niže sporo teče široki plavi Dunav. Uspomene na rat vire iza svakog ugla, prozora, drveta, kao i moja sjećanja na davne godine kada sam radila u tom kraju. Stajala sam malo i razmišljajući tko je živ, a koga više nema od mojih nekadašnjih kolegica i kolega, koliko je ostalo bivših učenika. Prekide me oronuli stojadin sa svježe posječenim drvima u prikolici i povika vozača da se sklonim s ceste. U uredu načelnika dočekala me njegova tajnica. - Dobar dan, dobar dan, ja sam ta i ta, želim pitati načelnika nešto oko nuklearke. Žena me zbunjeno pogledala i pomislila odakle je ova pala? Pružila sam joj posjetnicu i zamolila da je preda načelniku, kojem još nisam znala niti ime. - Načelnik ima sastanak, kaže, ustane i uđe u susjedni ured. Već sljedećeg trenutka na istim se vratima pojavi markantan lik duge sijede kose i jakih brkova. Uplašila sam se kada sam ga vidjela, a on mi pružio ruku i rekao: „Načelnik Jelić“. Pitala sam ga znade li što o energetskimplanovima Vlade na području općine i je li načuo o namjeri gradnje nuklearne elektrane? - Ma što načuo, dobio sam pismo iz HEP-a, ispalio je kao iz puške Jovan Jelić, sav izvan sebe od zabrinutosti, jer ga nitko iz državnog vrha nije kontaktirao, a u dvorištu mu očito pripremaju teren za gradnju nuklearke. (Kraj prvog dijela. Nastavlja se...) maxxp: svi se zgrozaju na ovu nuklearku koju ce tu gradit ijako vec imamo jednu odma preko puta madjarske granice koja nije puno dalje od ove sto ce se izgradit u erdutu.... a i da crke bilo koja u evropi... eto koliko je cernobil daleko pa svejedno... pa eto mapa svih nuklearki u evropi pa idemo protestirat da to sve zatvore http://farm1.static.flickr.com/185/468296929_b44b17330f.jpg?v=0 Circa: OK, Zeleni su protiv nuklearke, moraju bit... Vidim, glasno se i bore za svoja uvjerenja, a jedino uvjerenje je da su nuklearke sjeme sotonino. Mene zanima sto Zeleni predlazu kao alternativu... Elektricna energija danas je skupa jer ju dobrim djelom kupujemo od susjeda. I Zeleni kod kuce imaju hladnjake, perilice, televizore, klima uredjaje i sto sve ne pa me zanima sto Zeleni predlazu kao rjesenje nedostatka elektricne energije. I ne, nemojte drobit o smanjivanju gubitaka u dalekovodima, jer su gubitci u ddistribucijskoj mrezi neizbjezni... ljilja: Circa je napisao/la: OK, Zeleni su protiv nuklearke, moraju bit... Vidim, glasno se i bore za svoja uvjerenja, a jedino uvjerenje je da su nuklearke sjeme sotonino. Mene zanima sto Zeleni predlazu kao alternativu... Elektricna energija danas je skupa jer ju dobrim djelom kupujemo od susjeda. I Zeleni kod kuce imaju hladnjake, perilice, televizore, klima uredjaje i sto sve ne pa me zanima sto Zeleni predlazu kao rjesenje nedostatka elektricne energije. I ne, nemojte drobit o smanjivanju gubitaka u dalekovodima, jer su gubitci u ddistribucijskoj mrezi neizbjezni... ŠTEDNJU , ŠTEDNJU, ŠTEDNJU I ŠTEDNJU. pa nismo odrasli u kamenom dobu! svi smo progledali i prohodali uz televizore, hladnjake, perilice, žarulje,pegle i slično... zašto nitko ne želi pročitati recimo, stručne radove o energiji nekadašnjeg inspektora u NE krško i jednog od najuglednijih hrvatskih i svjetskih energetičara, dr.Branimira Molaka? :oops: Circa: ljilja je napisao/la: ŠTEDNJU , ŠTEDNJU, ŠTEDNJU I ŠTEDNJU. Isuse, kakva utopija... To je kao da netko kaze da bi troskove vojske mogli srezat tako da svi budu "dobri" i ratovi postanu nepotrebni... mauser: Već sljedećeg trenutka na istim se vratima pojavi markantan lik duge sijede kose i jakih brkova. Uplašila sam se kada sam ga vidjela, sokrat: Circa je napisao/la : OK, Zeleni su protiv nuklearke, moraju bit... Vidim, glasno se i bore za svoja uvjerenja, a jedino uvjerenje je da su nuklearke sjeme sotonino. Mene zanima sto Zeleni predlazu kao alternativu... Elektricna energija danas je skupa jer ju dobrim djelom kupujemo od susjeda. I Zeleni kod kuce imaju hladnjake, perilice, televizore, klima uredjaje i sto sve ne pa me zanima sto Zeleni predlazu kao rjesenje nedostatka elektricne energije. I ne, nemojte drobit o smanjivanju gubitaka u dalekovodima, jer su gubitci u ddistribucijskoj mrezi neizbjezni... Zeleni, oni smatraju da se treba okrenuti alternativnim izvorima el.energije....vjetroelektrane, hidroelektrane,biomasa..... ..ok na mjestima gdje je to moguće....Hrvatska nažalost nema mogučnost za vjetroelektrane ( bar ne u onolikoj mjeri i broju vjetroelektrana koje bi zadovoljile neše potrebe )...a i Sunce, vjetar i biomasa kao obnovljivi izvori su skupi , nisu stabilni i ne daju trajnu energiju ...ali oni se vjerojatno ne pitaju što se događa sa tokom rijeke na kojoj se izgradi HE, sa naseljima uz samu rijeku....ma ko da je to bitno....samo da nam je sve zeleno i da ptičice pjevaju...... ..za primjer imamo gradnju HE u Kini ( brana na rijeci Jangce je najveća brana na svijetu )....Sveukupno je evakuirano 1,4 milijuna ljudi kako bi se mogla izgraditi 2.309 metara duga i 185 metara visoka brana iza koje bi se moglo smjestiti 630 km vode....u branu je ugrađeno 27 milijuna prostornih metara betona,a projekt je vrijedan oko 25 mlrd $.....( raseljeno je oko 300 sela i gradova ) ..................................... e sad, kažeš da ne dorobimo o smanjenju gubitaka u dalekovodima.....pa bit struke je da se uspiju naći rješenja kako smanjiti te gubitke....možda jesu neizbježni,ali ih je moguće smanjiti na minimum.....smanjenjem gubitaka smanjuje se i cijena el.energije.... ...i naći će se riješenja....( kada zažive supravodiči) ..................... vidjet ćete kako će svi"zeleni" promijenit mišljenja kada nafta toliko poskupi, pa kad naša TE-TO drastično povisi cijenu,već ionako preskupe el.energije.... ....dakle, nuklearna energija nam je neophodna......zašto...??? zato što je najjeftinija i ekološki najprihvatljivija.... ...doći će vrijeme kada će domaćinstva imat svoje male privatne elektrane na biomasu, kada će se vozit auti na biodizel....kada nećemo ovisit o nafti,koje kako kažu ima sve manje,a opet neki tvrde da je ima dovoljno..... ................... Circa: Sokrat, jedan od rijetkih na ovom forumu po pitanju ove teme, mudro zbori... Slazem se sa svime sto si napisao... El-Fatih: Ljudi su po svojoj prirodi ovce....vole pricat o stvarima o kojima nemaju apsolutnog pojma. Ta NE ce biti izgradjena, htjeli to neki ili ne. Osobno sam protiv svih gradjevina koje narusavaju prirodu, ali bi ipak volio NE u svom susjedstvu nego TE. I sam rast cijena energenata nam govori da moramo graditi NE. Pa Francuska ima vise od 30 NE I nitko ne pita gdje taj otpad ide, ide u Rusiju ili Japan na reciklazu, za bombe ili ko zna za sta vec. Problem je medjutim i sto smatram da najvise brine nase sugradjanke i sugradjane, jest to gdje, kako i tko ce deponirati taj otpad. Nedavno smo imali prilike slusati o azbestu i slicnim stvarima u salonitu.... pffffffff.... Moram reci da sam se nasmijao veoma kad sam procitao kako su nasi ministri nasli cijeli projekt negdje u skladistu.....zakooon..... obyzouth: sokrat je napisao/la : ....dakle, nuklearna energija nam je neophodna......zašto...??? zato što je najjeftinija i ekološki najprihvatljivija.... Treba sagledati stvar iz svih kutova (objektivnost i tada bježi zbog jedne stvari, a to je STRAH). Slažem se s tvojim mišljenjem da se ovaj vid energije izdvaja po mnogo čemu, ali nisi spomenuo nuklearni otpad koji predstavlja nemali problem. I ljudi se boje, što je normalno, jer rad nuklearke opet ovisi o ljudima koji trebaju znati svoj posao. Čisto sumnjam da će od toga nešto biti, čak bi se voljela zaposliti u nuklearki s obzirom da kao fizičar ne mogu pronaći posao u struci. Smiješno mi je kod ljudi koliko se boje, umjesto da se educiraju, jer strah uglavnom dolazi iz neznanja. Koliko se samo trujemo zbog raznih drugih stvari... sokrat: obyzouth je napisao/la : Treba sagledati stvar iz svih kutova (objektivnost i tada bježi zbog jedne stvari, a to je STRAH). Slažem se s tvojim mišljenjem da se ovaj vid energije izdvaja po mnogo čemu, ali nisi spomenuo nuklearni otpad koji predstavlja nemali problem. I ljudi se boje, što je normalno, jer rad nuklearke opet ovisi o ljudima koji trebaju znati svoj posao. Čisto sumnjam da će od toga nešto biti, čak bi se voljela zaposliti u nuklearki s obzirom da kao fizičar ne mogu pronaći posao u struci. Smiješno mi je kod ljudi koliko se boje, umjesto da se educiraju, jer strah uglavnom dolazi iz neznanja. Koliko se samo trujemo zbog raznih drugih stvari... istina, nisam se dotakao problema kao što je zbrinjavanje otpada..........možda to nekima zvuči smiješno i ne znam kako,ali sve više se radi na tome da se nuklearni otpad šalje van naše planete.....opet se mogu javiti neki dušebrižnici kojima će i to smetati..... ...nedavno sam bio u NE Paks u Mađarskoj, tamo smo postavili pitanje zbrinjavanja otpada, onda nam je jedan od glavnih inženjera tamo objasnio, odnosno, prikazao na modelu kako se to radi (sistem sa bačvama,betonom i zakopavanjem duboko,duboko...).....i ako se to obavi stručno i bez pogrešaka,nema straha od neželjenih posljedica..... ....i da složio bih se s tobom da je STRAH jedan od glavnih razloga zašto ljudi i "zeleni" ne žele NE u blizini..... ....već sam negdje na forumu i ja rekao da bi bio prvi koji bi se prijavio za rad u nuklearci....imam još 2 ispita do kraja faksa,pa bi mi to došlo kao naručeno.... ............ i da još me samo nešto zanima.....ona gospođa što je napisala onaj prvi tekst....da li ga je pisala ručno, na pisačoj mašini ili na računalo.....da li u kući ima rasvjetu ili stare petrolejke....da li pere rublje u mašini za rublje ili ručno......da li navečer sjedi i priča priče ili gleda TV.... El-Fatih: uuuu brale zbilja si lucidan....znas da nuklearke ti daju 2 godine da zasnujes obitelj i poselj toga nis ne garantiraju....plodnost(muska/zenska)!!! treba imati sve to u vidu kad se zaposljavas u NE ;) Evo ga...ovo povlaci pitanje opstanka ljudske rase :) Svebor: el-faith, sličan problem ako ne i teži imaju i radiolozi koji svaki dan "zrače" i sebe i druge pa ih opet ima i ljudi se školuju za to zvanje svjesni rizika... ;) dobra je plata. mislim da nisu ludi, a kada je nužda svi smo im zahvalni što rade svoj posao. a nije li stara yuga teškom mukom izgradila i ovu jednu elektranu u krškom?! kada smo već kod nje... gledao sam davno reportažu koja je govorila kako su je HR i SLO zajedničkim sredstvima izgradile te da se otpad po zatvaranju elektrane dijeli pola - pola... planiralo su to strpati u brda na Papuku ali se lokalna raja pobunila, a usput je tamo ubrzo nakon toga proglašenpark prirode. isto tako, prije nekoliko godina bila je aktualna priča o dugovanjima SLO prema HR zbog neisporučivanja struje iz krškog. jebiga, govna ćemo čini se dijeliti skupa ali plodove rada očito ne. ne znam točno sve detalje pa ću se maniti te priče... zanima me... koliko košta izgradnja NE? mislim kako zeleni skaču bez veze. crtica: - česi su morali francuzima obećati da će vrlo brzo po ulasku u uniju ugasiti svoja postrojenja, to je izjavio njihov predsjednik osobno... ;) smatram kako imamo puno većih problema, kao država i društvo u cjelini, nego što je rasprava o tome da li nam je nešto potrebno što nam je zaista potrebno i korisno. nekako sumnjam da imamo para za tako nešto ali ako će NE iole pripomoći cilju energetske neovisnosti Hrvatske, a hoće, glasam ZA nuklearku! bolje da imamo vlastitu struju, ma bolje i da je prodajemo nego da je moramo uvoziti kao do sada. iako, sumnjam da je birokratima iz EU u interesu da jedna mala Hrvatska ima nešto svoje. OligofreniDikobrazoid: Circa je napisao/la: I ne, nemojte drobit o smanjivanju gubitaka u dalekovodima, jer su gubitci u ddistribucijskoj mrezi neizbjezni... Mora netko i o tome progovoriti.... Treba osnovati komisiju i neku službu koja će dalekovodima zabraniti da poduzimaju akcije koje dovode do gubitaka u distribucijskoj mreži ;-) Sramota je što nam rade neodgovorni dalekovodi!!!!!!! esseker: Svebor je napisao/la : - česi su morali francuzima obećati da će vrlo brzo po ulasku u uniju ugasiti svoja postrojenja, to je izjavio njihov predsjednik osobno... ;) ...ali ako će NE iole pripomoći cilju energetske neovisnosti Hrvatske, a hoće, glasam ZA nuklearku! bolje da imamo vlastitu struju, ma bolje i da je prodajemo nego da je moramo uvoziti kao do sada. iako, sumnjam da je birokratima iz EU u interesu da jedna mala Hrvatska ima nešto svoje. Bugari su se uspjeli oduprijeti zamolbama tj. prijetnjama EU za zatvaranjem nekoliko (?) reaktora i tako spasili tisuće radnih mjesta! A mi imamo šansu stvoriti tisuće novih radnih mjesta od posla oko izgradnje pogona do njegova rada, održavanja i distribucije energije. Bio sam u Dalju i Erdutu. Tamošnji turizam kojem bi NE eventualno štetila? Hmmm ugostiteljstvo u povojima, atmosfera lagano depresivna čak i na lijep ljetni dan pa bi stoga jedan trenutno najekološkiji energetski pogon itekako doprinijeo gospodarskom oporavku Dalja ali i našeg čitavog istoka. Druga opcija za naš energetski sustav je termoelektrana a ta prljavština i smrad zaslužni za za kisele kiše i efekt staklenika nam ne trebaju! Što dulje čekamo s izgradnjom sve smo dalje od nje. ...a radioaktivni otpad jednog dana poslat na Sunce! Da nas još dugo dugo grije 8) bazooka_joe: sokrat je napisao/la: ..ok na mjestima gdje je to moguće....Hrvatska nažalost nema mogučnost za vjetroelektrane ( bar ne u onolikoj mjeri i broju vjetroelektrana koje bi zadovoljile neše potrebe )...a i Sunce, vjetar i biomasa kao obnovljivi izvori su skupi , nisu stabilni i ne daju trajnu energiju Da, a tu je i pitanje utroška energije u samu proizvodnju uređaja; vjetrenjače i solarni paneli koštaju puno, a vraćaju malo... sokrat je napisao/la: ...ali oni se vjerojatno ne pitaju što se događa sa tokom rijeke na kojoj se izgradi HE, sa naseljima uz samu rijeku....ma ko da je to bitno....samo da nam je sve zeleno i da ptičice pjevaju...... Moram te ispraviti, prije dosta sam godina bio na jednom predavanju u organizaciji jedne ekološke udruge na kojemu je predavač hidroelektrane predstavio kao, po okoliš najgoru opciju dobivanja električne energije; mislim da nije potrebno puno objašnjavati zašto, dosta si toga i sam spomenuo gore. sokrat je napisao/la: e sad, kažeš da ne dorobimo o smanjenju gubitaka u dalekovodima.....pa bit struke je da se uspiju naći rješenja kako smanjiti te gubitke....možda jesu neizbježni,ali ih je moguće smanjiti na minimum.....smanjenjem gubitaka smanjuje se i cijena el.energije.... Gubici su značajni, ali više bi se trebalo raspravljati o alternativama primjeni el. energije za grijanje; što se mene tiče - grijanje strujom je grijeh. Točka. Puno bi se uštedjelo već eliminacijom el. energije kao sredstva za grijanje ili pokretanje klima uređaja. Postoje puno pametniji načini i grijanja i hlađenja. sokrat je napisao/la: vidjet ćete kako će svi"zeleni" promijenit mišljenja kada nafta toliko poskupi, pa kad naša TE-TO drastično povisi cijenu,već ionako preskupe el.energije.... Udruge i pokreti protiv nuklearne energije samo će dobiti zamah poskupljenjem nafte, naftni lobi ih je osnovao, od početka ih plaća, a međunarodni fondovi 'zelenih' zatvoreni su za sve ekološke udruge koje 'misle drugačije'. Zanimljivo je koliko na ruku ide nedavno ponovno populariziranje čovjekova učinka na globalno zatopljenje (Goreov oskarom nagrađeni dokumentarac o 'manbearpig-u' pravi je primjer) naftnoj industriji, dok se s druge strane među znanstvenom zajednicom već desetak godina vodi zanimljiva rasprava: je li Zemljino zatopljenje lokalno ili se događa na razini cijelog sunčevog sustava, kao što pokazuju neki nalazi? Zadnja sonda poslana na Mars panično je traženje odgovora na pitanje - gdje su nestale Marsove polarne kape, koje su još 70-tih godina u doba Viking sondi prekrivale polove?! sokrat je napisao/la: kada nećemo ovisit o nafti,koje kako kažu ima sve manje,a opet neki tvrde da je ima dovoljno..... Da, zanimljivo je kako te nafte ima, pa ima. Da je Lomonosov živ danas, možda bi malkice preformulirao svoju tvrdnju o organskom podrijetlu tog crnog zla(ta). I, ukoliko je već moguće dobiti naftu iz minerala (I.G. Farben tehnika, jelte), je li zbilja bila potrebna smrt i raspadanje milijardi praživotinjskih trupala za ovo 'malo' nafte što imamo? kopile: Ako niste znali ta teorija o organskom porijeklu nafte je danas odbačena od velike večine eminentnih znastvenika iz tog područja. bazooka_joe: kopile je napisao/la: Ako niste znali ta teorija o organskom porijeklu nafte je danas odbačena od velike večine eminentnih znastvenika iz tog područja. Yup, ali ne i od strane onih koji formiraju cijene ;) ljilja: Vodeće industrijske nacije stoje danas pred dilemom: Povećati investicije za gradnju novih nuklearnih reaktora na račun zapostavljanja razvoja obnovljivih izvora energije, ili prekinuti daljnju izgradnju nuklearki a povećati investicije u obnovljive energije. Vođa pronuklearnog scenarija je Francuska, a scenarija obnovljivih energija je Njemačka. Zamislite turističku Hrvatsku, u globalnoj konkurenciji, u kojoj dominira obnovljiva energija i produkcija biološke hrane. Ne rušimo tu fantastičnu viziju s nedovoljno promišljenom gradnjom atomskih reaktora. Ne odlučujmo brzopletno, konačna odluka je sudbonosna, jer Hrvatska neće ostati ista s novim reaktorom ili bez njega! Većina aktivnih građana je protiv nuklearne energije, ali to nije slučaj za industrijske bosove. Razlog je jednostavan: ako država (poreznici), investira u gradnju jedne nuklearke, onda danas samo pogon privatnoj industriji donosi u prosjeku dnevno po milijun eura čiste zarade. Srećom, nedavno je došlo u svijetu do revolucionarne spoznaje i konsenzusa (koji se, nažalost, skoro ne odražava u hrvatskim medijima) da je dugoročno nuklearni scenarij slijepa ulica i da su obnovljive energije jedina alternativa. Posve je neupitno da su, dugoročno, obnovljive energije jedino samoodrživo rješenje sa stanovišta resursa, ekologije, cijene, izbjegavanje ratova i terorizma. Ostaje samo tehničko pitanje koliko vremena znači dugoročno. Argumenti za nuklearne je da produciraju puno manje CO2 plina od fosilnih, i da cijena fosilnih resursa brzo raste zbog ograničenih rezervi, dok potrebe, osobito u zemljama u razvoju, rastu još brže. No, to je samo djelomično istinito jer se prešućuje kompleksni ciklus za dobivanja goriva za nuklearke. Evo što se prešućuje: Nuklearka od 1000 MWe (milijun kilovat električne snage) treba godišnje 200 tona prirodnog urana. Da se to dobije treba u prosjeku 100 tisuća tona uranove rudače. Cijena jednog kilograma prirodnog urana 2003. godine bila 60 dolara, a početkom 2008. već 510. Danas rudnici zadovoljavaju oko 60% potrebe svjetske potražnje urana, pa se za sada taj manjak nadopunjuje s 90% obogaćenim uranom iz zaliha za atomsko oružje SAD-a i Rusije! Da se dobije prirodni uran treba puno električne energije, koja se dobiva iz elektrana na ugljen!!!!!!!! muvifrik: ....dakle, nuklearna energija nam je neophodna......zašto...??? zato što je najjeftinija i ekološki najprihvatljivija.... [/quote] a nitko se od vas koji lobirate za NE ne pita koji su scenariji po okoliš i stanovništvo ako se dogodi neka katastrofa. svi gledate samo na profit. današnja ekonomija i način na koji ona funkcionira je najveći neprijatelj ovog planeta i njezinih stanovnika. zar se stvarno moramo povoditi za svijetom? jedna smo od rijetkih država koja je još donekle sačuvana od zagađenja, imamo predivne šume i more, zar to sve treba upropastiti zato da bi jeftinije plaćali hladne stanove po ljetnim žegama? osobno bi prije plaćao skuplju struju nego strepio hoće li NE otići kvragu i kakve bi mogle biti posljedice za moju buduću djecu. zar mislite da su ljudi u springfieldu slučajno žuto nacrtani? Svebor: zar tiživiš u crtiću? imaš već jednu nuklearnu elektranu pod nosom. živiš kraj nje. odmah preko granice ti je. bi li radije plaćao struju hepu ili hepu i mađaru? bazooka_joe: ljilja je napisao/la: Zamislite turističku Hrvatsku, u globalnoj konkurenciji, u kojoj dominira obnovljiva energija i produkcija biološke hrane. Ne rušimo tu fantastičnu viziju s nedovoljno promišljenom gradnjom atomskih reaktora. Ne odlučujmo brzopletno, konačna odluka je sudbonosna, jer Hrvatska neće ostati ista s novim reaktorom ili bez njega! Zamišljam turiste u baranjskom polju kako viču jer se ne čuju međusobno od buke stotina vjetrenjača koje su izgrađene umjesto jedne NE. Zamišljam seljaka koji računa koliko je plodne zemlje uludo potrošeno na ogromnu površinu solarnog polja. ljilja je napisao/la: Većina aktivnih građana je protiv nuklearne energije, ali to nije slučaj za industrijske bosove. Razlog je jednostavan: ako država (poreznici), investira u gradnju jedne nuklearke, onda danas samo pogon privatnoj industriji donosi u prosjeku dnevno po milijun eura čiste zarade. Zašto bi to bilo loše? Zar nije upravo ta 'milja ojra dnevno' jedan od argumenata ZA gradnju NE? Ili su napredak industrije i s njom srodnih tehničkih znanosti loša stvar? Ne zaboravimo koliki bi utjecaj gradnja NE-a imala na potrebu za stručnjacima sa polja nuklearne energije, te koliki bi poticaj budućim studentima bila činjenica da RH ima svoj nuklearni reaktor i da se ispitivanja i istraživanja mogu raditi ovdje. Od tih milijun eura profita dnevno lijepa se svota može uložiti samo u istraživanje obnovljivih izvora energije (tj. nuklearne kao jedne od njih), efikasnijih tipova reaktora i parnih turbina, procesa obogaćivanja i još hrpetine drugih stvari koje su neophodne za korištenje nuklearne energije, a na razini su (u svijetu!) tehnologije sedamdesetih. RH i njezini aktivni građani mogli bi malo razmisliti o strateškim prioritetima; hoćemo li se orijentirati samo na turizam i prodavanje magle drugima, ili ćemo početi konačno početi razmišljati o podizanju razine proizvodnje, kvalitete proizvoda i proizvodnih procesa. Većina se gore spomenutog događa u tom 'zlom' privatnom sektoru od miljon ojra dnevno, ali se zbraja u dostignuća nacije, te postaje strateški interes. ljilja je napisao/la: Evo što se prešućuje: Nuklearka od 1000 MWe (milijun kilovat električne snage) treba godišnje 200 tona prirodnog urana. Da se to dobije treba u prosjeku 100 tisuća tona uranove rudače. Cijena jednog kilograma prirodnog urana 2003. godine bila 60 dolara, a početkom 2008. već 510. Danas rudnici zadovoljavaju oko 60% potrebe svjetske potražnje urana, pa se za sada taj manjak nadopunjuje s 90% obogaćenim uranom iz zaliha za atomsko oružje SAD-a i Rusije! Da se dobije prirodni uran treba puno električne energije, koja se dobiva iz elektrana na ugljen!!!!!!!! Da, upravo je nevjerojatno kako je iz WNA mogla procuriti ova šokantna činjenica! Čitam ovaj članak i ne vjerujem! :D Pregled cijena prirodnog U: http://www.uxc.com/review/uxc_Prices.aspx Circa: muvifrik je napisao/la: a nitko se od vas koji lobirate za NE ne pita koji su scenariji po okoliš i stanovništvo ako se dogodi neka katastrofa. svi gledate samo na profit. današnja ekonomija i način na koji ona funkcionira je najveći neprijatelj ovog planeta i njezinih stanovnika. zar se stvarno moramo povoditi za svijetom? jedna smo od rijetkih država koja je još donekle sačuvana od zagađenja, imamo predivne šume i more, zar to sve treba upropastiti zato da bi jeftinije plaćali hladne stanove po ljetnim žegama? osobno bi prije plaćao skuplju struju nego strepio hoće li NE otići kvragu i kakve bi mogle biti posljedice za moju buduću djecu... Ali odakle ti ta skuplja struja? Iz elektrane na fosilna goriva koja zagadjuje ko vrag. To je cinjenica koju stalno preskacete. Vjetrenjace i solarni kolektori su utopija, a fosilna goriva zagadjuju konstantno i svakodnevno, a isto tako stvaraju i opasan otpad... Dajte se malo raspitajte o nekim stvarima prije nego pocnete pricat kojesta... muvifrik: Circa je napisao/la: Vjetrenjace i solarni kolektori su utopija, a fosilna goriva zagadjuju konstantno i svakodnevno, a isto tako stvaraju i opasan otpad... Dajte se malo raspitajte o nekim stvarima prije nego pocnete pricat kojesta... a nuklearkin otpad je inače, čaj od kamilice... Svebor je napisao/la: zar tiživiš u crtiću? imaš već jednu nuklearnu elektranu pod nosom. živiš kraj nje. odmah preko granice ti je. bi li radije plaćao struju hepu ili hepu i mađaru? ne još, ali samo ti guraj projekt NE, pa ćemo izgledat ko da su nas djeca kredom crtala! očito nisi nikad čuo za sarkazam... htio sam reći da se ne slažem da mi NE bude u dvorištu i to je moje pravo. sve je to politika. neki biser se sjetio staviti NE na područje koje bi moglo i trebaloprehranjivati cijelu ovu zemlju, a ne da uvozimo hranu kao da živimo usred pustinje, i onda jedno povlači drugo, više uvozimo(bespotrebno, ali eto zato što je jeftinije), manje izvozimo, lobiji seru kako nam prijeti mrak, i tko zna šta će još smisliti da vas uvjere da nam je NE potrebna. možda i je, ali ne tu. da foteljaši ne dobijaju paru sa strane da lobiraju za razne gluposti, do ovoga ne bi došlo. dovoljno je i najnotorniju glupost dovoljno dugo forsirati u svim medijima i ljudi na kraju i sami počnu vjerovati da je TO baš to što nam treba i kako je naša vlada pametna. svijetom vladaju kompanije i njihovi lobiji. kao što smo prodali Coca-Coli izvor vode, pa sad pijemo BISTRU, prodajemo strancima zemlju, otoke, nacionalne kompanije. dolazi nam i NATO. zar stvarno mislite da smo ušli u taj savez zato što smo geo-bitni? ne, mi smo aqua-bitni, i to će ameri iskoristiti. idući ratovi će se voditi za vodu, pa će lijepo amer imati jeftinu hrvatsku vodu, kao što je imao i gorivo. a mi ćemo sisati palac pa piti vlastitu slinu, jer će nam voda biti preskupa. da se vratim na temu :) stranci guraju taj projekt, jer izgradnja NE košta a mi sigurno nemamo tih novaca i tu oni vide svoju zaradu. ako se ne varam, svaka NE ima svoj vijek trajanja, i šta će biti kad dođe vrijeme zatvaranja i kad nam zemlja bude puna nuklearnog otpada? imati ćemo čuda prirode ... Circa: muvifrik je napisao/la: Circa je napisao/la: Vjetrenjace i solarni kolektori su utopija, a fosilna goriva zagadjuju konstantno i svakodnevno, a isto tako stvaraju i opasan otpad... Dajte se malo raspitajte o nekim stvarima prije nego pocnete pricat kojesta... a nuklearkin otpad je inače, čaj od kamilice... Citanjem izmedju redova ubijas raspravu... Ja nisam rekao da je caj od kamilice... Dok si pisao sve ove retke potrosio si neku kolicinu elektricne energije. No, ta je energija iz uvoza jer mi nemamo dosta... Uhvati se onog bitnog sto sam rekao, a to je cinjenica da elektrana pogonjena fosilnim gorivima zagadjuje neusporedivo vise od bilo koje nuklearke, cak i kada bi otpad bacali u Dravu (sto se sigurno nece dogadjat)... Za struju iz vjetrenjaca i ekoloski prihvatljivih prdeza i cega sve ne jednostavno nismo dovoljno bogato drustvo i to je cinjenicno stanje... Dakle, elektranu trebamo, a nuklearka je CISTA!!! Ako ne vjerujes meni, pretrazi malo Internet, ali biraj cije clanke citas jer Zeleni nisu prave face za pricanje o tome, niti znaju nesto o problematici... muvifrik: kao što rekoh, možda nam treba, ali ne tu. da ne bi uvozili struju, gradimo NE. da ne bi uvozili hranu, ne činimo ništa, polja propadaju, poticaji poljoprivredi mizerija. wtf? Circa je napisao/la: Dakle, elektranu trebamo, a nuklearka je CISTA!!! a nuklearkin "čisti" otpad definitivno ne trebamo... bazooka_joe: muvifrik je napisao/la: da foteljaši ne dobijaju paru sa strane da lobiraju za razne gluposti, do ovoga ne bi došlo. Do ničega i nije došlo. Daleko smo od toga da je itko uopće rekao da će se u Hrvatskoj uopće graditi nova NE. muvifrik je napisao/la: svijetom vladaju kompanije i njihovi lobiji. kao što smo prodali Coca-Coli izvor vode, pa sad pijemo BISTRU, prodajemo strancima zemlju, otoke, nacionalne kompanije. dolazi nam i NATO. zar stvarno mislite da smo ušli u taj savez zato što smo geo-bitni? ne, mi smo aqua-bitni, i to će ameri iskoristiti. idući ratovi će se voditi za vodu, pa će lijepo amer imati jeftinu hrvatsku vodu, kao što je imao i gorivo. To gušteri iz niže četvrte dimenzije kontaju iskoristiti našu revitalizirajuću vodu za liježenje jaja... muvifrik je napisao/la: stranci guraju taj projekt, jer izgradnja NE košta a mi sigurno nemamo tih novaca i tu oni vide svoju zaradu. ako se ne varam, svaka NE ima svoj vijek trajanja, i šta će biti kad dođe vrijeme zatvaranja i kad nam zemlja bude puna nuklearnog otpada? Prokleti stranci; isto su tako prije stotinjak godina gurali izgradnju pruga i cesta i eto što su napravili... Puna država pruga i cesta! Deder ti bolje idi protestirati za Tompsona u areni nego to tu nešto sa tim atomskim strujama i sve. Circa: muvifrik je napisao/la: a nuklearkin "čisti" otpad definitivno ne trebamo... Vec sam ti rekao, procitaj neke stvari prije nego pocnes pametovat... Imas sjajnih podataka, istrazivanja, grafova i cega sve ne o utjecaju nuklearki i elektrana na fosilna goriva na okolis. Kada to proucis, ponovo se ukljuci u raspravu pa ispali i koji argument... Ovo sto sada radis je stiskanje slova na tipkovnici, stisces ih bez ikakve veze i tu se pojavljuju neki znakovi... muvifrik: Circa je napisao/la: Vec sam ti rekao, procitaj neke stvari prije nego pocnes pametovat... Imas sjajnih podataka, istrazivanja, grafova i cega sve ne o utjecaju nuklearki i elektrana na fosilna goriva na okolis. Kada to proucis, ponovo se ukljuci u raspravu pa ispali i koji argument... Ovo sto sada radis je stiskanje slova na tipkovnici, stisces ih bez ikakve veze i tu se pojavljuju neki znakovi... a koji si ti to argument ispalio osim što si rekao da nam NE treba i da je čišća od ostalih elektrana? isto ja tako ispaljujem da je nuklearni otpad gori od fosilnog, možda ne trenutno al za nadolazeće godine, da. bazooka_joe je napisao/la: Do ničega i nije došlo. Daleko smo od toga da je itko uopće rekao da će se u Hrvatskoj uopće graditi nova NE. ti očito blebećeš umjesto da čitaš. nitko i nije rekao, to i je jedan od problema, nego se sve radi ispod stola. zanimljivo mi je da smo se nas trojica tu kao nešto zakačili na ovu temu (koja je po meni vrlo bitna), a ostatak ekipe maltene ni da bekne. al kad se treba iskomentirati cura koja se skinila na koncertu T&T, onda se vodi rasprava unedogled o takvoj trivijalnoj stvari. bazooka_joe: muvifrik je napisao/la: ti očito blebećeš umjesto da čitaš. nitko i nije rekao, to i je jedan od problema, nego se sve radi ispod stola. Onda je ova rasprava besmislena - probudit ćemo se jedno jutro sa pogledom na zidine reaktora. Toliko će ju potiho sagraditi i pustiti u pogon da nitko neće primjetiti. Sad ozbiljno - takve se stvari ne rade baš 'ispod stola', ma koliko mi motivirani lošim filmovima to htjeli vjerovati. Tu nema prostora fušeraju, kvragu, čak ni rusi nisu fušarili. Da jesu, ovaj naš prošli rat bio bi nuklearni rat manjih razmjera... muvifrik je napisao/la: zanimljivo mi je da smo se nas trojica tu kao nešto zakačili na ovu temu (koja je po meni vrlo bitna), a ostatak ekipe maltene ni da bekne. al kad se treba iskomentirati cura koja se skinila na koncertu T&T, onda se vodi rasprava unedogled o takvoj trivijalnoj stvari. Ne zaboravimo onu raspravu o tomsonu i onu o tome "ko je rvat, a ko ne"... :D Circa: muvifrik je napisao/la: ti očito blebećeš umjesto da čitaš. nitko i nije rekao, to i je jedan od problema, nego se sve radi ispod stola. Kako "ispod stola" kada mi trenutno o tome raspravljamo... muvifrik: projekt se priprema ispod stola, na to sam mislio. za mene nije besmislena rasprava ako mogu nešto promijeniti. problem je što to rade ispod stola bez da pitaju ljude za mišljenje i žele ih dovesti pred gotov čin. zašto misliš da ne bi mogao biti fušeraj? u zemlji u kojoj se ni azbest ne odlaže kako spada, ne očekujem ni da će sa "močnim sevanjem" biti drugačije... Circa: Azbest ti je debilan primjer jer je velike probleme izazvao i u "zemlji gdje snovi postaju stvarnost" SAD-u, Njemackoj, Austriji, Francuskoj, Engleskoj i brojnim drugim zemljama koje su daleko razvijenije od nase male Rvacke... Uostalom, kada bi se baku Janju sa susjednog ulaza pitalo treba li RH nuklearku, gdje bi stigli... To je strucna tema o kojoj odluku donosi struka, a ne spomenuta baka Janja koja zivi u susjednom ulazu. muvifrik: Circa je napisao/la: Azbest ti je debilan primjer jer je velike probleme izazvao i u "zemlji gdje snovi postaju stvarnost" SAD-u, Njemackoj, Austriji, Francuskoj, Engleskoj i brojnim drugim zemljama koje su daleko razvijenije od nase male Rvacke... aj rest maj kejs... ljilja: Circa je napisao/la: Azbest ti je debilan primjer jer je velike probleme izazvao i u "zemlji gdje snovi postaju stvarnost" SAD-u, Njemackoj, Austriji, Francuskoj, Engleskoj i brojnim drugim zemljama koje su daleko razvijenije od nase male Rvacke... Uostalom, kada bi se baku Janju sa susjednog ulaza pitalo treba li RH nuklearku, gdje bi stigli... To je strucna tema o kojoj odluku donosi struka, a ne spomenuta baka Janja koja zivi u susjednom ulazu. takozvani circa, ti si stvarnoprovicincijalni ...!!! MacaPapucharica: muvifrik je napisao/la : zanimljivo mi je da smo se nas trojica tu kao nešto zakačili na ovu temu (koja je po meni vrlo bitna), a ostatak ekipe maltene ni da bekne. al kad se treba iskomentirati cura koja se skinila na koncertu T&T, onda se vodi rasprava unedogled o takvoj trivijalnoj stvari. ne mogu govoriti u ime drugih, ali osobno ne komentiram jer o temi ne znam dovoljno tj.gotovo ništa (priznajem) pa nemam što ni reći. Čitam ono što vi pišete, linkove koje nađem i nastojim se educirati. Ali, neću blebetati o nečem o čemu nemam pojma.Eto. ramika: sunce, biomasa, vjetar, voda, i štednja... .i pravi zeleni nemaju klime, nek se zna... ramika: esseker je napisao/la: Svebor je napisao/la : - česi su morali francuzima obećati da će vrlo brzo po ulasku u uniju ugasiti svoja postrojenja, to je izjavio njihov predsjednik osobno... ;) ...ali ako će NE iole pripomoći cilju energetske neovisnosti Hrvatske, a hoće, glasam ZA nuklearku! bolje da imamo vlastitu struju, ma bolje i da je prodajemo nego da je moramo uvoziti kao do sada. iako, sumnjam da je birokratima iz EU u interesu da jedna mala Hrvatska ima nešto svoje. Bugari su se uspjeli oduprijeti zamolbama tj. prijetnjama EU za zatvaranjem nekoliko (?) reaktora i tako spasili tisuće radnih mjesta! A mi imamo šansu stvoriti tisuće novih radnih mjesta od posla oko izgradnje pogona do njegova rada, održavanja i distribucije energije. Bio sam u Dalju i Erdutu. Tamošnji turizam kojem bi NE eventualno štetila? Hmmm ugostiteljstvo u povojima, atmosfera lagano depresivna čak i na lijep ljetni dan pa bi stoga jedan trenutno najekološkiji energetski pogon itekako doprinijeo gospodarskom oporavku Dalja ali i našeg čitavog istoka. Druga opcija za naš energetski sustav je termoelektrana a ta prljavština i smrad zaslužni za za kisele kiše i efekt staklenika nam ne trebaju! Što dulje čekamo s izgradnjom sve smo dalje od nje. ...a radioaktivni otpad jednog dana poslat na Sunce! Da nas još dugo dugo grije 8) Ljiljanka Mitoš-Svoboda je napisao/la: Još sam davne 1980. godine slušala o gradnjinuklearke na Dunavu, kod Erduta. Kao mlada učiteljica učila sam hrvatsku, mađarsku, srpsku, slovačku i romsku djecu u Erdutu, Dalj-planini, Aljmašu i Aljmaš-planini o prirodnim ljepotama tadašnje nam države, od Vardara pa do Triglava, od Dunava i Drave sve do Jadrana. Na daljski plato stizali su ljudi u bijelim i zelenim kombinezonima i uz obalu Dunava ukopavali sonde i premjeravali zemljište. Saznavši da se to ispituje lokacija za megalomanski projekt prve jugoslavenske nuklearke, stanovništvo se ubrzo pobunilo i nakratko omelo istraživanja, no projekt je zaustavljen tek nakon katastrofe u Černobilu i pojave radioaktivnog oblaka i nad našim glavama. Lobisti nikad ne spavaju Ratne i poratne godine prekrile su taj projekt debelim slojem prašine. Ali, vrag nije dao mira našim lobistima. S tom sam se idejom ponovno susrela u vrijeme hrvatsko-američke energetske afere „Enron“ 2000. godine, pa 2004. kada smo sa Slovencima razgovarali o gradnji još jedne zajedničke nuklearke, te 2006. i dogovora stručnjaka Energetskog instituta „Hrvoje Požar“ s europskim nuklearnim lobistima u Bruxellesu, o eventualnoj financijskoj pomoći gradnje nuklearke na Dunavu kod Erduta ili na Savi kod Privlake. U prilog toj ideji bio je i protokol iz Kyota. Iste se godine dogodio cirkus u mađarskoj nuklearki Paks. Nakon razgovora predstavnika hrvatskog i mađarskog ministarstva zaštite okoliša potpisana je Konvencija o prekograničnoj suradnji za opasna postrojenja, koja od država u regiji traži suradnju u slučaju gradnje, kvarova i sličnih događaja oko nuklearki. Budući da je u regiji na snazi moratorij na gradnju i obnovu nuklearki, a Mađari su ga prekršili radeći nešto u tajnosti, Hrvatska je intervenirala iznoseći stav da „nismo pobornici nuklearki“. Otad na temu prve hrvatske nuklearke vlada blažena tišina. Sve donedavno. Hrvatski mrak… Na nekom presijecanju vrpce, još u veljači, potpredsjednik Vlade, Damir Polančec, govoreći o novoj energetskoj strategiji zemlje, nabacio je da „Hrvatskoj prijeti mrak“. Na to su se odmah nadoštikljali Ivan Mravak, direktor HEP-a i Dubravko Pevec, predsjednik Hrvatskog nuklearnog društva, potencirajući strahove od nedostatka električne energije. Na kongresu Društva u svibnju sve je vrvjelo od hrvatskog mraka, globalnog zatopljenja, povećanja emisije CO2 i zagovaranja najčistije i najsigurnije energije, one iz atomskih centrala. Bilo je jasno da je HEP iz ropotarnice povijesti izvukao tridesetogodišnji Jugo-projekt nuklearke na Dunavu „Tanja“. O njoj se počelo naveliko pričati kao da je Polančec u njezine temelje već bacio prvu lopatu. No, kako se premijer Sanader nije jasno odredio, priča o atomskoj centrali ostala je nedorečena. Otad, niti jedna nadležna institucija nije potvrdila, niti opovrgnula pretpostavke o namjeri gradnje nuklearke u Hrvatskoj. Antinuklearna kampanja Bio je petak, početak lipnja, kada sam u emisiji Radio Osijeka otvorila problem hoće-neće biti atomske centrale u blizini Erduta. Telefoni u studiju nisu prestajali zvoniti i slušatelji iz Osijeka, Našica, Baranje i općine Erdut zgražavali su se od pomisli na život pored nuklearke. Tražili su objašnjenja, psovali državu i vladu, podsjećajući da još uvijek živimo okruženi minskim poljima, siromašni i ranjivi. Javio se i jedan nukle-fan, nazvavši nas laicima i neznalicama, upozoravajući na mračnu budućnost ako ne izgradimo to atomsko čudovište. Emisija je bila moćna i efektna, pa mi je sinula ideja o pokretanju antinuklearne kampanje. Moja prijateljica Vlasta predsjednica je političke stranke Zelena lista u Zagrebu. Čim sam joj javila za problem, odlučila se pridružiti kampanji. Naime, sve su zelene stranke u Europi i svijetu velikim dijelom izrasle upravo na antinuklernim kampanjama. Napisale smo zajednički proglas „NE nuklearkama u Hrvatskoj – STOP nuklerki na Dunavu“, postavili peticiju na web stranici Zelene liste, a mainstream mediji dobili su malo štofa u nastupajućoj sezoni kiselih krastavaca. Duga Kako bih animirala stanovnike općine Erdut, kojima i prijeti suživot s nuklearkom, drugog sam petka pošla autobusom u Dalj. Padala je kiša, sastalo se nebo sa zemljom, a preko ceste, iznad Dunava i vinograda na Daljskoj planini, nestvarno se raširila duga žarkih boja i širokih lukova. Razmišljala sam o atomskoj centrali koja bi svojim tornjevima razbila te pitome vizure, a toplina koju bi isijavali tornjevi hladeći se dunavskom vodom, zagrijali bi nebo i istopiti buduće žute, plave, zelene… lukove. Odlučih krenuti ljudima od vrata do vrata čim izađem iz autobusa i reći im što ih čeka. Pitat ću i načelnika Općine zna li za plan izgradnje nuklearke? Koga god sam u Dalju srela toga kišnog dana, od konobara Željka u restoranu na ulazu u Dalj, gospođe Gordane i njene obitelji ili žena iz daljske udruge GORD, pitala sam znaju li što nam se sprema? I ne da su znali, nego su bili i kategorično protiv! Jedino što ih još nitko nije ništa pitao. Pismo iz HEP-a Preko puta zgrade Općine u centru Dalja je Pravoslavni dom, lijevo prema Dunavu je škola, obnovljen školski park i patrijaršijski dvor. Nešto niže sporo teče široki plavi Dunav. Uspomene na rat vire iza svakog ugla, prozora, drveta, kao i moja sjećanja na davne godine kada sam radila u tom kraju. Stajala sam malo i razmišljajući tko je živ, a koga više nema od mojih nekadašnjih kolegica i kolega, koliko je ostalo bivših učenika. Prekide me oronuli stojadin sa svježe posječenim drvima u prikolici i povika vozača da se sklonim s ceste. U uredu načelnika dočekala me njegova tajnica. - Dobar dan, dobar dan, ja sam ta i ta, želim pitati načelnika nešto oko nuklearke. Žena me zbunjeno pogledala i pomislila odakle je ova pala? Pružila sam joj posjetnicu i zamolila da je preda načelniku, kojem još nisam znala niti ime. - Načelnik ima sastanak, kaže, ustane i uđe u susjedni ured. Već sljedećeg trenutka na istim se vratima pojavi markantan lik duge sijede kose i jakih brkova. Uplašila sam se kada sam ga vidjela, a on mi pružio ruku i rekao: „Načelnik Jelić“. Pitala sam ga znade li što o energetskimplanovima Vlade na području općine i je li načuo o namjeri gradnje nuklearne elektrane? - Ma što načuo, dobio sam pismo iz HEP-a, ispalio je kao iz puške Jovan Jelić, sav izvan sebe od zabrinutosti, jer ga nitko iz državnog vrha nije kontaktirao, a u dvorištu mu očito pripremaju teren za gradnju nuklearke. (Kraj prvog dijela. Nastavlja se...)