Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti i Institut za promociju znanosti i edukacije organizirali su konferenciju pod nazivom OSNOVA – 1. Osječki dani digitalnih transformacija.
U sklopu događanja posvećenog digitalnim transformacijama, sudionici su imali priliku sudjelovati u raznovrsnim radionicama i panelima koji su obuhvatili ključne aspekte digitalizacije u suvremenom društvu.
Konferencija je započela radionicama koje su se održale u prostorija Fakulteta. Radionicu o digitalnim transformacijama u glazbi održala je doc. dr. sc. Ana Popović, a sudionici su se upoznali s glazbom u digitalnom dobu te stvarali glazbu pomoću digitalnog alata Splice. Radionicu o mentalnom zdravlju s naglaskom na stres i anksioznost koji nam predstavljaju „novo normalno“ vodila je Izabela Pleša, mag. educ. philol. croat., suosnivačica Kognitivne Muze.

Pozdravne riječi i osvrt na digitalno doba koje su dali: prof. dr. sc. Damir Matanović, prorektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, prof. dr. sc. Emina Berbić Kolar, dekanica Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, Karlo Ressler, mag. iur., europarlamentarni zastupnik, doc. dr. sc. Dragan Vulin, dogradonačelnik Osijeka, Dubravko Ižaković, prof., glavni tajnik Športske zajednice Osječko-baranjske županije u ime župana Mate Lukića te Dražena Vrselja, dipl. oec., državna tajnica Ministarstva kulture i medija.
Poseban simboličan doprinos događaju dali su učenici Osnovne škole Frana Krste Frankopana i studenti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, koji su pod vodstvom dr. sc. Vesne Tomaš s Instituta za poljoprivredu u Osijeku i prof. dr. sc. Irelle Bogut s Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti zasadili voćke – trajni podsjetnik na važnost rasta i razvoja, kako u prirodi, tako i u obrazovanju.

U sklopu panel rasprave Digitalna transformacija – Izazovi i prilike, stručnjaci iz različitih sektora razmijenili su iskustva o mogućnostima i izazovima koje donosi digitalizacija. Voditeljica panela bila je izv. prof. dr. sc. Gordana Lesinger, a panelisti su bili: Krešimir Macan, dipl. ing. el., stručnjak za komunikacije i digitalne medije, Mate Botica, mag. ing., predsjednik uprave Odašiljači i veze, Josip Popovac, mag. iur., predsjednik Vijeća za elektroničke medije, doc. dr. sc. Branimir Felger, Sveučilište Sjever i Dražena Vrselja, dipl. oec., državna tajnica Ministarstva kulture i medija.

U popodnevnom dijelu programa održane su radionice Digitalizacija u poljoprivredi, koju je vodio dr. sc. Vlatko Galić s Poljoprivrednog instituta u Osijeku, te Digitalna transformacija u nastavnim procesima, pod vodstvom doc. dr. sc. Karoline Dobi Barišić, gdje su studenti aktivno sudjelovali u kreiranju digitalnih nastavnih sadržaja.


Zaključni panel Generacija Z i digitalna budućnost pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Maje Brust Nemet otvorio je diskusiju o digitaliziranim uvjetima odrastanja novih generacija.
Panelisti su bili: Robert Kovač, mag. oec., televizijski voditelj STV-a, doc. dr. sc. Daria Župan Tadijanov, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti i Dubravko Ižaković, prof., glavni tajnik Športske zajednice Osječko-baranjske županije.
Konferencija je završila online predavanjem o Primjeni AI platformi u smart city paradigmi, uslužnoj i proizvodnoj djelatnosti koje je održao Igor Majdandžić, dipl. ing., predsjednik Uprave tvrtke ININ d.o.o. Informatički Inženjering.

Tekst i foto: IZE



![Sajam antikviteta [kolovoz, 2026.]](https://www.osijek031.com/wp-content/uploads/2026/08/2026_08_01_sajam_antikviteta_spaic_00002-768x512.jpg)

![[FOTO] 34. Street Race Show](https://www.osijek031.com/wp-content/uploads/2025/09/2025_09_07_street_Race_milicic_004-768x512.jpg)
