Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Halloween

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Zodijak
Offline
Ukupno postova: 543
Lokacija: Halloweentown
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.10.2007. 2:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bilo bi ludo slaviti halloween kao stari pagani (kakvi smo i mi bili prije otprilike 12.stoljeća) negdje vani na otvorenom uz veliku vatru i dobru zajebanciju =)))

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 9:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja nikad nisam bio stari pagan, a sigurno ni ti Wink

Mislim da smo kao nacija opsjednuti bilokakvom isprikom za 'party', pijenje i zajebanciju. Uza sve domaće, tradicionalne i uvriježene praznike i blagdane, sad uvozimo još i strane, e ne bi li imali još koju priliku se napit ko guzice. Tako su postali ti Halloween partiji, St Patrick's day partiji i sl strašno popularni kod nas.

Smeće ako se mene pita, s kojim ne želim imati nikakve veze. Iako, smatram da na Halloween većina žena skida svoje maske i pokazuju svoje pravo lice. Maskirane su ostatak godine Very Happy Very Happy

_________________
The voices are back. Excellent.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Evil Poodingh
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2517
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 10:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Klap Klap, evo jos jednog istomisljenika...

Kao da je meni potreban razlog da se napijem, ionako imamo sutra anti helovin privatni parti Smile

_________________
https://www.facebook.com/GO.Osijek
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Svebor
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1672
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 15:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

true, true...
samo da je dobro jesit i popiti... i nikome se ne zamjeriti. još su stari monti pajtonovci otkrili smisao života... Very Happy

_________________
"si quid novisti rectius istis, candidus imperti; si nil, his utere mecum."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
game
Offline
Avatar

Ukupno postova: 474
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.10.2007. 20:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kiki_08 je napisao/la: ›
Ne planiram ništa jer sam mišljenja da je halloween besmislen u našim krajevima i nametnut nam od strane trgovačkih centara kako bi se uveo još jedan praznik više na kojem bi zaradili.
Naime,u našoj tradiciji postoji vrijeme kad se maskira,vrijeme poklada ili fašnika i možda bi se trebalo više voditi računa o nekim našim običajima,a ne prihvaćati svau bedastoću sa zapada!
Znam da je ovo malo oftopic,ne zamjerite!

da, ali ove me godine začudilo upravo to što svi ljudi tragaju kao za nekim maskama, a nigdje ničeg nema... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
da... a inače mislim da bi u školama, kako pod engleskim djeca uče o halloween-u, kao dijelu strane kulture, bilo dobro naučiti ih nešto i o našim starim običajima...
oni u školi spominju samo dan mrtvih (što im nije baš zanimljivo- naravno, pa djeca su!!!!), a ima tu i nekih zanimljivih običaja, o kojima ja na žalost ne znam mnogo...
ali znam da su naši stari također rezbarili bundeve (u nešto drukčijem kontekstu...). bilo bi mi baš drago da netko od vas zna nešto više o tome i da nas prosvijetli i o našim običajima...Smile

inače, ja ću otići van i taj dan... zašto se ne bi zabavila i na foru tuđe kulture Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zodijak
Offline
Ukupno postova: 543
Lokacija: Halloweentown
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.10.2007. 20:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gotovo svi naši običaji su preuzeti od pagana, tj. ostali još i nakon pokrštavanja...npr Božić, Uskrs... A sad ne znam koliko su debele veze između keltskog i slavenskog paganizma, s obzirom na Halloween, All Hallows Eve, Samhain...kako god.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 21:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ajd kad moram pisati velikim slovima na ploči...u Hrvatskoj nikad nije bilo niti će biti paganizma. Mi nismo pagani.
Da li smo pogani, o tome bi se dalo raspravljati Wink Hrpetina stvari u našem životu polazi od kojekakvih praznovjerja (crne mačke, svrab dlanova, veći prst na nozi, horoskop) i sl. I sama Crkva je još za vrijeme Rima 'preuzimala' tuđe blagdane kako bi privolila više ljudi za svoju stranu (Christmas, anyone?). Što je poganstvo, što praznovjerje, što propaganda, što dogma, što religija u tom ćušpajzu osobnih uvjerenja, teško je reći.

_________________
The voices are back. Excellent.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zodijak
Offline
Ukupno postova: 543
Lokacija: Halloweentown
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.10.2007. 22:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako nije bilo?? Sigurno nismo bili krščani točno u 7.st, a ni prije. Uzmi za primjer pokrštavanje u vrijeme onih kneževina; zadnja je ostala Paganija (Južna Dalmacija); a prozvana je Paganija zato što je to bila jedina kneževina na ovim prostorima koja se žestoko opirala pokrštavanju.

S ostalim se u potpunosti slažem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 22:40 
Naslov:  Re: Halloween
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zodijače, izgleda da si na hrvatski kao nastavni predmet išao zajedno sa malim_ivicom. Bez uvrede.

Paganstvo ne postoji u hrvatskom jeziku. U nas se govori o 'poganstvu'.

_________________
The voices are back. Excellent.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zodijak
Offline
Ukupno postova: 543
Lokacija: Halloweentown
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.10.2007. 22:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ok, hvala što primjećuješ moje gramatičke pogreške, ostalo mi je u navici jer sam o tome čitao na engleskom; ali ako ti je to jedini "argument" kojim češ me hvatati za zub, onda je uzaludno i raspravljati o RELIGIJI KOJA JE U NAŠIM KORIJENIMA.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 23:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zodijak je napisao/la (Pogledaj post): › Ok, hvala što primjećuješ moje gramatičke pogreške, ostalo mi je u navici jer sam o tome čitao na engleskom; ali ako ti je to jedini "argument" kojim češ me hvatati za zub, onda je uzaludno i raspravljati o RELIGIJI KOJA JE U NAŠIM KORIJENIMA.


Ajme, ovo je sad već opaka sličnost. ivice, zlato, jesi to ti Very Happy

što se tiče sutrašnje večeri.. iskoristit ću priliku za maskiranje. obožavam to jer se smijem našminkat onako kako inače nemam muda. Dobro je netko rekao, mi zapravo skidamo maske tih dana Wink Ove godine je na repertoaru cowgirl Fight

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 23:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zodijak je napisao/la (Pogledaj post): › Ok, hvala što primjećuješ moje gramatičke pogreške, ostalo mi je u navici jer sam o tome čitao na engleskom; ali ako ti je to jedini "argument" kojim češ me hvatati za zub, onda je uzaludno i raspravljati o RELIGIJI KOJA JE U NAŠIM KORIJENIMA.


Ok, priznajem da tjeram mak na konac inzistiranjem da se koristi izraz 'poganstvo'. Strane riječi se uvlače u naš jezik konstanto, ponekad je potrebno da netko ukaže da se u hrvatskom neki pojam kaže drugačije. Ispričavam se ako sam bio nepristojan u tome; radio sam to nesvjesno, isfrustriran općenitom (čast izuzecima!) nepismenošću na forumu i općenito na Internetu.

Mogao bih te uhvatiti na zub vezano za porijeklo riječi 'paganus' jer wikipedia kaže drugačije. Wink

Da je to religija koja je u našim korijenima, ne bih se nikako složio. To je bila 'naša' (uvjetno rečeno) religija prije tisuću dvjesto godina. Kao što smo se složili ranije, puno je tih običaja i festivala preuzeto u kršćanstvu, s potpuno drugačijim značenjima i objašnjenjima. I kao što sam rekao i ranije, ljudima je potrebna samo još jedna isprika da bi pili i bančili.
Ono zbog čega je meni odbojan Halloween i St. Patrick's day i sl. jest to što to nisu praznici koji su u skladu s našom povijesti i kulturom. Oni su vezani više za keltsku (druidsku) kulturu i povijesno njihove sljedbenike, englesku i američku. Kao takvi, nama su nametnuti kao obrazac ponašanja preko filmova i medija. A kako se mi želimo trpati u tu zapadnu Europu, bez razmišljanja kopiramo sve što nam ta Europa može proturiti.
U tome leži moj problem s tim praznikom; zato ga ne želim slaviti. Neću smetati one koji žele, ako žele. Ja ne želim.

_________________
The voices are back. Excellent.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Zodijak
Offline
Ukupno postova: 543
Lokacija: Halloweentown
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.10.2007. 0:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se sa svime!!!!

....osim: Halloween se uopće ne slavi da bi se pilo. Niti se slavi da bi se zabavilo. A što se tiče samog poganizma, ipak jest bio naša religija. Nije bitno jesu li Halloween naši preci slavili, kako su ga slavili ili jesu li uopće. Poganizam ima svoje tradicije, pa se čak i razlikovao u običajima na pojedinim područjima.

No, to su religije i glupavo bi bilo prepucavati se koja je bolja. Meni je nekako najbliži poganizam, ali smatram se agnostikom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Balkanska svinja
Offline
Ukupno postova: 50
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.10.2007. 7:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja pjevushim u old bridge pubu, pa ako je netko u tvrđi...feel free to stop by. osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.10.2007. 20:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja ne slavim helovin. Ja se opijam za helovin Smile

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: