Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osijek - Što sve znamo o svom gradu?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Dora
Offline
Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.08.2005. 2:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

crna rupa je nastala jer se otamo vadio pijesak koji se bacao na kopiku kad se uredivala i to je to...
evo pitala mamu, ona se sjeca bila je tad srednjoskolka

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
D
Offline
Avatar

Ukupno postova: 328
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.09.2005. 11:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

listala sam monografiju pa evo par podataka:
- crkva sv.mihaela građena je na temeljima srednjovjekovne kršćanske crkve i
kasim-pašine džamije
- prve tiskane novine izlazile su od 1848. godine, zvale su se "Der Volksredner" (iliti
glasnogovornik) i bile su na njemačkom jeziku. Prve tiskane novine na hrvatskom
jeziku pojavile su se 1878. godine pod nazivom "Branislav"
- prvi je vlak na gornjogradski željeznički kolodvor stigao 1870. godine
- osijek je od 1884. godine imao prvi konjski tramvaj na jugoistoku Europe
- unutrašnjost neogotičke crkve sv. petra i pavla oslikao je hrvatski slikar mirko
rački u razdoblju od 1938. do 1942. godine
- dan grada se slavi 12. prosinca kao spomen na davnu 1768. kada su na taj dan
dekretom cara josipa II. ujedinjene osječke općine gornji grad, donji grad, novi
grad i unutarnji grad (današnja tvrđa) u jedinstveno poglavarstvo sa sjedištem
unutar vojne tvrđave. Za prvog je gradonačelnika, zapravo gradskog suca,
izabran stanovnik unutarnjeg grada, trgovac Franjo Blažić.

_________________
"...sav sam k'o ona staklena stvar u kojoj veje kada je pomeriš..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.09.2005. 12:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dora je napisao/la (Pogledaj post): ›
crna rupa je nastala jer se otamo vadio pijesak koji se bacao na kopiku kad se uredivala i to je to...
evo pitala mamu, ona se sjeca bila je tad srednjoskolka


Sad nabacuju kod Zelje....ko zna odakle...

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.09.2005. 19:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ljudi ja sam ovo danas prvi put vidio i mogu reći da sam ugodno iznenađen.
Pa pogledajte i vi
http://www.tzosijek.hr/tvrdja/tvrdja.htm

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anastazija
Offline
Ukupno postova: 689
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.09.2005. 22:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ljudi, tek toliko da se zna, ja svoj (nas) grad obozavam i prekrasan je i definitivno ga uvijek prezentiram u najboljem svijetlu bez obzira na neke zamjerke.
I svakim danom Osijek je sve ljepsi i ljepsi i ima se sto pokazati turistima...

_________________
Anastazija
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anastazija
Offline
Ukupno postova: 689
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.09.2005. 22:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Btw. nije mi se dalo sad nabrajati sve sto bih nekome pokazala, ali trajalo bi vise od jednog dana.

_________________
Anastazija
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
D
Offline
Avatar

Ukupno postova: 328
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.09.2005. 9:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

debeli je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ljudi ja sam ovo danas prvi put vidio i mogu reći da sam ugodno iznenađen.
Pa pogledajte i vi
http://www.tzosijek.hr/tvrdja/tvrdja.htm


svaka čast! nadam se da će to napraviti i za ostatak grada!

_________________
"...sav sam k'o ona staklena stvar u kojoj veje kada je pomeriš..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
domagoj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 77
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.11.2005. 10:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pogledajte one dvije tri kućice preko puta Bille, one što se nikako ne uklapaju u Sjenjak - e to je bio početak Frankopanske nekada.
A Sjenjak je ime dobio po čemu?
To bila livada na kojoj se nalazilo sijene za konje vojnika koji su se nalazili u Tvrđi. Toliko od jednog ex-Sjenjačana...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gost
Post Postano: 21.11.2005. 18:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

D je napisao/la: ›
mislim da je Stjepan Tomaš u jednoj kratkoj priči ispričao povijest male kapelice ljubavi kod STUC-a koju su jedva premjestili pored benzinske na suprotnoj strani ceste.
Po sjećanju priča ide nekako ovako - mladi šegrt je bio zaljubljen u suprugu nekog uzornog građanina (bogataša, generala ili tako nekako) i jedne su noći vodili ljubav. Ali igrom sudbine iste je noći opljačkana i neka radnja, a čuvari zakona su uhvatili baš tog nesretnog zaljubljenog mladića dok se vraćao od svoje drage. Kako ne bi ukaljao njenu čast čak ni na suđenju nije ništa rekao. Kada su ga osudili na smrt ona je bila prisutna ali nije rekla ni riječi. To mu je slomilo srce. Mladića su pogubili, a mlada gospođa je nekoliko dana nakon njegove smrti mučena grižnjom savjesti priznala da je mladić te kobne noći bio u njezinoj postelji. U spomen nevinoj žrtvi mladićevi su roditelji dobili dopuštenje od grada za izgradnju kapelice za dušu svog sina i na spomen nesretno okončanoj ljubavi.


Mislim da nije udana gospođa nego nečija kćer. Dalje, ako se ne varam ubijena je i opljačkana star osječka dama i dobrotvorka(ne znam kako se zove ali nekad se ulica Republike zvala po njoj, Desatičina ulica a neki su je znali zvati Desatična). Policija ga je uhvatila tu večer na ulici i optužili su ga jer nije htio reći gdje je bio te noći.

Download Poruke   Ocijeni poruku  
Nekvinda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 138
Lokacija: Istočno od šanka
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.11.2005. 2:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ispravio bih netocne navode:

Zalosna kapelica

Izgradena je1780. godine, povrh Kamenog kriza.Hodocastili su joj vjernici iz Osijeka i blize okolice u velikom tjednu, na spomen Isusove muke, posebice u noci od Velikog cetvrtka na Veliki petak. Kameni kriz i kapelica bili su i poticaj osudenicima da se pokaju. To je ujedno bilo i stratiste gdje su se izvrsavale smrtne kazne. Objesene bi ostavljali na vjesalima toga stratista i nekoliko tjedana kako bi se u puk utjerao strah. Sve do kraja 1870., mjesto oko Kamenog kriza bilo je prostor s grobnim humcima smaknutih. Poravnato je kada se gradila prva zeljeznicka pruga u Slavoniji - Villany - Osijek - Dalj.

Kameni kriz

Danas Kamenog kriza nema, ali se za njega veze jedna legenda. Neke noci sin jedinac jednog osjeckog postolara vracao se kuci u Njemacku ulicu(danasnju Pejacevicevu).Vracao se u doba noci za koje je vrijedila zabrana kretanja. Vojna ophodnja uhitila je mladica, a za svaki tezi zlocin sudilo se po kratkom postupku pred prijekim sudom. Ujutro je postolar saznao kako su mu sina optuzili za kradu i objesili kao zlocinca na vojnom stratistu uz zidine Tvrde. Dva dana poslije u vojni sud, dosla je djevojka iz ugledne gradanske obitelji i pod zakletvom izjavila da je mladic bio s njom, o cemu on nije htio nista reci. Na temelju te izjave vojni sud je dopustio mladicevu ocu da na grob nevino osudenog sina postavi spomenik - Kameni kriz.

Desaticina ulica

Vec napomenuh kako su Osjecani isli na jutarnju molitvu do Zalosne kapelice.Tako je 9.veljace 1885. krenula na molitvu Adela Deszaty, imucna udovica ljekarnika Deszatya. Netko ju je ubio i bacio u obliznju tvrdavsku jamu. U ono doba nije djelovala detektivska sluzba, te je umorstvo ostalo nerazjasnjeno. Kako udovica nije imala nasljednika, ostavila je svoj imetak za gradske potrebe. Iz zahvalnosti je grad ulicu Divljeg covjeka preimenovao u ulicu Adele Deszaty ili tada poznatiju kao Desaticinu, a danasnju ulicu Hrvatske republike.

Eto, ima takvih legendi puno. Ovo sam uzeo iz knjizice "Svastice iz starog Osijeka".

_________________


Kroz moj život prolaze mnoge budale. Samo ja ostajem!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
D
Offline
Avatar

Ukupno postova: 328
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.11.2005. 15:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hvala na ispravkama, nekvinda, ja sam to onako iz sjećanja pa naravno da nije posve točno. de nabaci još koju svašticu!

_________________
"...sav sam k'o ona staklena stvar u kojoj veje kada je pomeriš..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Nekvinda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 138
Lokacija: Istočno od šanka
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.11.2005. 1:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Daklem, 'vako:

Zapis o prvoj pivovari

Poslije oslobodenja od Turaka u Osijek 1697. godine stigla je popisna komisija, koja je u zapisnik zapisala ovo: "Ima tu u Gornjem gradu i jedna pivara koja godisnje placa tridesetnicaru Geroldu 100 forinti". Nakon ove, nikle su u Osijeku i druge pivare. Pivo su pili najvise Nijemci, a rakiju i vino Hrvati.

Zasto me ovo za rakiju uopce ne cudi? Very Happy

_________________


Kroz moj život prolaze mnoge budale. Samo ja ostajem!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
aethur
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2861
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.09.2007. 21:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Budući da je forum sve više počeo ličiti na, citiram "bojišnicu", izvukoh ovu staru (skoro dvije godine) temu... ja recimo znam da zgrada pošte izgrađena 1912. godine... ali svaka informacija je korisna...

_________________
Can't stand me now...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Blofeld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 636
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.09.2007. 23:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo ja ću vam natuknuti jednu informaciju koju vjerojatno većina ne zna, a možda neće ni povjerovati.

Sedamdesetih godina u Osijeku se jedno vrijeme nalazio i vjerojatno njegov najpoznatiji posjetilac u povijesti, a da su to znali samo rijetki pojedinci. Radilo se naime o osobi imena Ilich Ramirez Sanchez, puno poznatijoj pod nadimkom Carlos Šakal. On se u Jugoslaviji skrivao nakon jednog od većih terorističkih poduhvata. Ako se dobro sjećam, skrivali su ga u jednoj kući u Aninoj ili Ružinoj ulici. Kako je bio poznati playboy, čak su mu dovodili i ženskice. Uskoro ga se Jugoslavija odlučila riješiti, jer je trpila enormne međunarodne pritiske, pa ga je kao fol uhitila i poslala u Bagdad.

Tu priču sam čuo od čovjeka koji je bio na određenoj poziciji koja je garantirala da zna takve stvari, tako da ni jednog trenutka nisam sumnjao.

Danas je jadni Carlos u strogo čuvanom francuskom zatvoru, i teško da će izaći.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.09.2007. 4:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Blofeld je napisao/la: ›
Evo ja ću vam natuknuti jednu informaciju koju vjerojatno većina ne zna, a možda neće ni povjerovati.
Mislim da je to bilo izmedju 1975-76, a poznati smo po bujnoj masti pa se nije vjerovalo ni u to vrijeme.
aethur je napisao/la: ›
Budući da je forum sve više počeo ličiti na, citiram "bojišnicu", izvukoh ovu staru (skoro dvije godine) temu... ja recimo znam da zgrada pošte izgrađena 1912. godine... ali svaka informacija je korisna...
Zgrada poste je izgradjena 1912, a prva sluzbena posta je bila u Tvrdji od 1735.

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: