Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



tečajevi programiranja

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
BlackxXxDevil
Offline
Ukupno postova: 198
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.07.2007. 2:16 
Naslov:  tečajevi programiranja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ae ak netko zna gdje u osijeku mogu ici na pošteni tečaj programiranja... c, basic , perl itd. ...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
flatline
Offline
Avatar

Ukupno postova: 139
Lokacija: dno Drave ispod željezničkog mosta
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.07.2007. 9:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Najpošteniji tečaj je da si instaliraš IDE za ono što želiš učiti i onda zasurfaš za basic tutorialima na tu temu. Zatim skineš komadiće source koda od drugih programera i počneš tako što ih mjenjaš po svojim potrebama. Ukoliko te to doista zanima, vjerujem da je to najbolji način kako naučiti programirati...bez obzira da l je to pearl, php, asp , ceoid, basicoid ili nešto drugo!

Na tečaj idi kada si dobro naučio to što želiš položiti. Tečajevi inače postoje da bi dobio certifikat za nešto št znaš i možda da malo utvrdiš gradivo. Do sada nisam upoznao nekoga tko je bez dobrog predznanja upisao tečaj i "naučio" programirati. Svi ga završe, tog se ne moraš bojati,ali NE NAUČE.

Moj najprijateljskiji savjet je da napraviš ono što sam napisao gore i da se povežeš sa istomišljenicima...mladim programerima, uživo il na forumima i zajednicama kojih ima na pretek.

Pitanje ti je poprilično generalizirano, pa imam osjećaj da nemaš u glavi nekakav jasan cilj (neki program koji želiš napraviti), što će ti otežati odluku. Bavim se ovim od devete godine, imam poprilično znanja,no i dan danas, iako znam što služi za što, i imam jasan cilj a trebam se opredjeliti za neki novi smjer-jako se teško odlučujem:-)

Koji te jezik zanima i što bi želio napraviti?
Napiši pa ću te uputiti točnije.
To jest jedino pitanje je:
ŠTO ŽELIŠ NAPRAVITI?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
BlackxXxDevil
Offline
Ukupno postova: 198
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.07.2007. 15:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma zelim znati u biti svega pomalo.. iako sam cuo da je c najbolja osnova.. jer je dosta zahtjevan pa učeči njega nauči se i puno o ostalome... htio bih neke svoje programe napravit... ni sam neznam još što bih.. al zelim PC koristiti više za takve stvari nego za igrice glupave koje su mi već na veliko dopizdile.. kuzim se u kompove i to onak super.. al opet.. neznam odakle početi.. na internetu ima previše tih stvari.. pa sam zato pitao neki tečaj di bi me netko konkretnu učio i pomagao u nečemu.. ali ako ti kazes da je to u biti tako glupo.. da zapravo ništa ne naučiš ni ne zelim to.. kasnije cu mozda otići na neki zbog lakšeg pronalaska posla...

čime se ti baviš? sto ti radiš .. koji program ti koristiš.. vjerovatno se isto nisi opredjelio sam za jednu stvar.. jer te vjerovatno zanima sve.. mene tako zanima u biti SVE vezano za komp... ali neznam di početi.. neznam koji program ćemu služi.. nakon što sam shvatio da u školi radimo samo sranja.. odlučio sam sam nešto poduzeti.. jer u školi sve znam čak i bolje od profesorice.. mislio sam posjetiti neku knjižnicu il neš pa uzeti neke knjige.. iako ne volim čitati i nisam u životu pročitao više od dvije lektire.. rado bih čitao tako nešto .. što me zanima..

aaaaaaaa
pomoć...

_________________

pridruzite se preko 700.000 igraca diljem cijelog svijeta...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
flatline
Offline
Avatar

Ukupno postova: 139
Lokacija: dno Drave ispod željezničkog mosta
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.07.2007. 18:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mene također zanima sve vezano uz računala-
od kako napraviti igru, stranicu, normalan program, projekat u arhitekturi, robota, satelit itd Sad, cluster superračunalo ili normalnu mrežicu.

Uglavnom ta želja za znanjem me gurala da učim sve to. I dan danas 50 % vremena provedeno za računalom mi je vezano za učenje a ostatak za neki konstruktivni rad. Nažalost u posljednjih 10-ak godina, posebno od kada je internet doživio expanziju zbog multimedije, zanimanja su se račvala tako da "programer" danas znači puno više stvari.
Čuti ćeš da se puno ljudi bavi php-om, asp-om, c-om, basicom, javom, action scriptom, max-scriptom, pearlom, sharpom i gomilama drugih pojmova. Nešto od navedenoga su "pravi jezici" nešto skriptni, namjenjeni upravljanju nekakvim procesima.
Ono što za slijedećih 10 godina stvarno stoji je to da će se mreže i dalje razvijati (nadam se do gibsonovskih mjera) i da će biti potrebno programirati gomilu novih servisa i kojekakvog serverskog softwera. U tu svrhu bilo bi pametno učiti Javu i C pošto su krosplatformski alati, to jest isti program možeš namjeniti windowsima, linuxu ili unixu, u slučaju jave čak i mobilnim uređajima. Svaki puta kada pošalješ sms on ide preko servera koje dijelom testiraju, izrađuju, programiraju dečki iz Osijeka (siemens), taj je software izrađen Javom.

Što ja koristim???
Pošto vjerujem da koristiš windowse, toplo ti preporučujem slijedeće:

Visual studio- teška artiljerija programiranja, -moš' što oš!
Želiš li napraviti da ti se veš mašina pokreće preko interneta, i da t na web stranici piše koji je program pranja u tijeku i da po završetku dobiješ sms na mob koji će obraditi java aplikacija i izvuči ti graf na ekranu moba sa potrošnjom energije itd???. Možeš.
visual studiom možeš programirati u c-u, javi , basicu, raditi html stranice, asp, java script...manje više sve vezano uz microsoft tehnologiju.
koristim ga za programiranje u c-u i ponekada basicu. pošto mi je instaliran na kompovima uvjek nekad u njemu radim i html.

3dsMAX- autodeskov software za 3d. U njemu sam dugo, tamo od 95, prije sam radio u DOS-u.Igre, specijalni efekti u filmovima, reklame i sve i svašta vezano uz simulaciju ili vizualizaciju. Trenutno ga koristim u svrhu vizualizacija u arhitekturi i za simuliranje kretanja čestica u modelima. Uz njega predlažem Vray, RealFlow.
Ako ti se ne svidi on imaš Mayu, Lightwave, SoftImage. Za max ćeš pronači najviše tutorijala.
Jedan od "svježijih " naa tržištu je Sketchup. Jednostavan je za koristiti, dobar za početak.

Za rastersku grafiku je nezaobilazan Photoshop i predlažem ti da to prvo naučiš, jer čim god da se baviš -kat, tad ćeš trebati PS!!!

za vektorsku grafiku Corel, ili u mom slučaju Adobe Illustrator.
Za obradu videa Sony Vegas , Adobe premier i aftereffects.
Sa flešom se ne bavim, iako je super.
Mreže, linux, unix, održavanje istih, serveri i ta sranja su "drugi par opanaka " pa sad neću ni pisati o tome:-)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.07.2007. 19:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Definitivno Visual Studio, ali obavezno uz MSDN library (kompletna dokumentacija, od a do z, dakle od 'hello world' programa do deep shita).
Pojedine programske jezike VS-a možeš bespla skinuti na http://msdn.microsoft.com/vstudio/express/ . To su upravo edukativne inačice (ponešto ograničene - ništa što ćeš ti osjetiti) velikog VS-a. Naravno, tamo je i kompetan SQL server (baza podataka), a imaju i ovaj novi XNA, koji nisam još stigao isprobati, al' kažu ljudi da je dosta jednostavno i zabavno.
S obzirom na to da XNA služi kao 'game development' platforma, kontam si da bi ti to bio logičan prvi korak. Priznajmo, rijetko koji aestogodišnjak danas voli ANSI C i slična izdrkavanja. XNA i Visual Basic će te uvesti u objektno programiranje (ako nikada nisi programirao - još bolje ;-)), a dalje - sky is the limit.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
swamp
Offline
Avatar

Ukupno postova: 396
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.07.2007. 21:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Šta ga jebete s C-om, trebat će mu tjedan dana da samo iskompajlira "hello world". Header guardovi, pointeri, macroi.. Kome to treba u nježnjoj dobi od 16 godina? U najboljem slučaju će se navuć na neki microsoftov bastardoizni framework, koji će bit odjeban od ostatka svijeta za 5 godina (mfc).
Ono što njemu treba je java i eclipse IDE. Jednostavno je za programirat, a neće mu spalit mozak anti-patternima ko bejzik i php. Još je sve open source (bespla) i radi na svakoj platformi.

Dakle, bacaj se na:
http://java.sun.com/docs/books/tutorial/index.html

_________________
"Now remember, I do my best work when I'm being worshiped as a god."
-- Johnny Bravo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
BlackxXxDevil
Offline
Ukupno postova: 198
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.07.2007. 23:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hvala svima.. probat cu taj.. visual studio...
inace.. ne zanima me baš neke gotove skripte preko kojih cu raditi.. nego "prave jezike" jer me to stvarno zanima.. ako to naučim.. lako ću napraviti i sam svoju skriptu.. a iz gotovih skripti.. mogu učiti jedino tako da izvlačim source.. al i to treba prvo skontati..

_________________

pridruzite se preko 700.000 igraca diljem cijelog svijeta...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ana18os
Offline
Ukupno postova: 372
Lokacija: somewhere over the rainbow...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.08.2007. 2:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

IVORA www.ivora.hr Oni imaju razne tečajeve, znam da imaju i za programere

_________________
"Odlika glupih ljudi je da kritiziraju ono što ne shvaćaju."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.08.2007. 7:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

swamp je napisao/la: ›
Kome to treba u nježnjoj dobi od 16 godina? U najboljem slučaju će se navuć na neki microsoftov bastardoizni framework, koji će bit odjeban od ostatka svijeta za 5 godina (mfc).


Ne bih se složio; puno stvari se i dan-danas radi u VS 6.0. Druga je priča tempo izdavanja VS-a, ali express edition si svatko može priuštiti. A što se podrške za više platformi tiče, postoji (relativno dobar) framework za Linux, Solaris i MacOS X -- Mono.
Moja preporuka je C#. Jednostavnije od Jave, brže se izvodi (na desktop platformi, embedded nije za ovu temu), a moćno ko' c. Nek' kaže tko što želi, al' MS i dalje ima najbolji IDE, općenito gledajući. Al' ovo nije topic za prepucavanje oko razvojnih okolina, zar ne? ;-)

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
_Jimmy_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1375
Lokacija: Legagrad
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 01.08.2007. 7:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nemoj se zamarati s c-om ... prvo nauči javu i nauči objektno-orijentirano razmišljati ... a onda lako za c/c++

_________________
Lock 'n' Load Baby Cool
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
flatline
Offline
Avatar

Ukupno postova: 139
Lokacija: dno Drave ispod željezničkog mosta
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.08.2007. 8:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dajte, nemojte se razbacivati s gomilom pojmova koji će čovjeka zbuniti...

slažem se s gore naveenim ...java 100%

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
swamp
Offline
Avatar

Ukupno postova: 396
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.08.2007. 9:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
Ne bih se složio; puno stvari se i dan-danas radi u VS 6.0. Druga je priča tempo izdavanja VS-a, ali express edition si svatko može priuštiti. A što se podrške za više platformi tiče, postoji (relativno dobar) framework za Linux, Solaris i MacOS X -- Mono.
Moja preporuka je C#. Jednostavnije od Jave, brže se izvodi (na desktop platformi, embedded nije za ovu temu), a moćno ko' c. Nek' kaže tko što želi, al' MS i dalje ima najbolji IDE, općenito gledajući. Al' ovo nije topic za prepucavanje oko razvojnih okolina, zar ne? ;-)

Ma to je sve oke, al znam da kad sam ja imo 16, jedino šta je tad postojalo od high level alata, a da se i danas koristi je java. Tko danas započne projekt u VS6 stvarno ima gadnih problema Smile
C# vs. java je vječita diskusija, al dovoljno su slični da nijedno nije totalni promašaj, lagano se prešaltat na drugi, ak ti prvi ne sjedi...

_________________
"Now remember, I do my best work when I'm being worshiped as a god."
-- Johnny Bravo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.08.2007. 9:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao sto su ti neki vec napisali, niti na jednom tecaju neces nauciti programirati. Nitko nikada nije naucio programirati na tecaju. Pogotovo izbjegavaj firme koje nude tecajeva za masne pare i naglasavaju kako se tecajevi upisuju u radnu knjizicu, jer poslodavci koji traze programera ionako na to ne gledaju.

Tecaj ti moze pomoci, ali za ulozeno vrijeme i novac, mozes daleko vise nauciti doma. Na Netu postoji hrpetina knjiga, tutoriala, manuala.

Moj skromni savjet bi bio da za sto god se odlucis - izaberi samo jednu knjigu (koja odgovara stupnju tvog predznanja) i onda idi redom po njoj. Nemoj skidati 1000 knjiga (mozes ih skinuti i vise ;-)), misleci da ce se one same procitati. ;-)

Sto se tice jezika i okruzenja, jednako tako nemoj zapocinjati s ucenjem njih 100. Prvo razmisli sto bi zelio raditi.

Java je super ako ostatak zivota zelis provesti kao programer u nekoj firmici koja pise dio koda za upravljanje aparatima za kavu.

MS (citaj: Visual Studio), s druge strane, nudi holivudski pristup svemu i prihvaceniji i smatran ozbiljnim u korporativnom svijetu (citaj: kod onih koji imaju para). Alati su pristupacniji, ljepsi, ugodniji za rad, bolji manuali, primjeri, puno jednostavnije i jasnije, potrebno je manje mozga za programiranje, a nakon 10 godina programiranja (ako u medjuvremenu ne poludis), uvijek ces se moci prebaciti na nekakvu funkciju tipa project manager za Navlacenje Kozice ili kao konzultant (citaj: prodavac) kod nekog "sistemskog integratora" (citaj: trgovina debele magle).

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
flatline
Offline
Avatar

Ukupno postova: 139
Lokacija: dno Drave ispod željezničkog mosta
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.08.2007. 10:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Smile

ŠTO ŽELIŠ NAPRAVITI?

kontam da mu je prisjelo programiranje od posljednjih par postova:-)

ovo će uskoro kulminirati u juvenilnu raspravu tipa "moj alat je bolji (veći?) od tvog alata", kakve mrzim jer su čisto preseravanje.

@BlackxXxDevil NAJBOLJI ALAT JE UVIJEK ONAJ KOJEG ZNAŠ KORISTITI, A DA MOŽE NAPRAVITI ŽELJENI POSAO!!!

ŠTO ŽELIŠ?

zaraditi nešto sitno novaca???
U pc kasama se i dan danas vrte programi iz klipera sa dbase bazama...ne moraš biti kvantni mehaničar za održavati takav komp.
Slaži kompjutere tetama i NAPLAćUJ TO!

bez naplate te nitko neće poštovati!

Kada budeš načisto s ciljem-što konkretno želiš, onda potraži savjet. Kao što gore vidiš ima dovoljno ljudi da ti pomogne u odabiru i da te povremeno savjetuje.
Ono što sam skužio u posljednjih 15 g je da nije važno da li znaš odgovoriti na neko pitanje, već da li ga znaš postaviti! Smile
možda ti to čudno zvuči ali nakon što se budeš bacio u neko od ovakvih zanimanja, shvatiti ćeš zašto je tvoje pitanje gotovo nemoguće za odgovoriti.
Ono što je mene tjeralo u ovim glupostima su: kako i zašto?

To dvoje me proganja godinama i sve što naučim je derivirano iz ta dva pitanja.
Mogu ti reći kako je to teklo kod mene...
recimo:

Ponekada bi me (bez nekakvog normalnog razloga) mučilo kako nešto napraviti i kako bi bilo baš cool kad bi mogao TO napraviti.

Krenulo bi sa jednostavnim problemima- kako upaliti svijetlo u sobi sa kompjuterom?
pa polako počneš kopati na tu temu...
...skontaš što ti je potrebno-sada već znaš postavljati pitanja!

pa se problem proširi.."ok, upalim,ugasim ali ja to želim u određeno vrijeme!"
pa onda kopaš za time, i shvatiš da ti treba i hardwera kakav ne možeš kupiti nego ga moraš sam napraviti.
...učiš o komponentama, lemljenju, teoriji i sve što možeš naći elektronici. tu negdje shvatiš da ono sve što si mislio da znaš zapravo- ne znašSmile.
svaka budala sa interesom može sastaviti računalo iz komponenti i instalirati sustav na njega, no tebi je potrebno nešto što nema u prodaji i/ili košta pun k.
... ok. sastavio si svoj prvi interfejs, spojio ga na komp, svjetlo se pali i gasi kad ti hoćeš, ali problem se konstantno proširuje:-)
hoću više svjetala kontrolirati... hoću mobitelom ući u stan... hoću preko web sučelja vidjeti kolika mi je temperatura u stanu (pa učiš web programiranje) ili nakon što mi neko pozvoni da mi se na mob pošalje mms sa slikom posjetitelja. To odrazumjeva postavljanje web servera pa naučiš i to. Pa skontaš ak već imam server bolje da ne dobivam sms već jednostavno strimati video preko weba... a i taj komp sa sučeljem je preglomazan-bolje je da to radi nekakav mikrokontroler-pa onda počneš učiti o mikrokontrolerima ostalim pizdarijicama vezanim uz njih...
pa onda shvatiš da ti je mikrač premal da ti treba neš između mikrokontrolera i PC-a pa počneš učiti neš o mips/arm procesorima, embediranim sustavima, krnjim linuxima i tak tome.
Tu negdje shvatiš da si otišao u pičku materinu Smile
treba ti bar 3 kompa, el. labaratorij, jedna ogromna soba za sve to, puno razumjevanja od okoline Smile i ponešto para za taj hobi/posao.


učenje ovakvih stvari je jedan beskrajan proces, koji se razvija po TVOJIM potrebama.
Ono što moraš znati je: što želiš. Smile

u kjurac, po stoti put sam ovo napisao idem sam sebi na jaja.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
swamp
Offline
Avatar

Ukupno postova: 396
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.08.2007. 12:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Java je super ako ostatak zivota zelis provesti kao programer u nekoj firmici koja pise dio koda za upravljanje aparatima za kavu.

Nadam se da te netko plaća za propagandu Very Happy

_________________
"Now remember, I do my best work when I'm being worshiped as a god."
-- Johnny Bravo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: