Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Anketa on line : Ozbiljne Posljedice

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.06.2007. 0:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

swamp je napisao/la (Pogledaj post): ›
8 je napisao/la: ›
Stoga, svi smo robovi, nitko nije slobodan.
Najveći rob je onaj tko misli: "šta ovaj sere, ja sam slobodan."

šta sereš, ja sam slobodan Very Happy


E moj šaljivac...
Ka's taki pametan, de da ti ja malo zafrčkam vijuge.
Trebao bi znati da svijest o slobodi podrazumijeva i svijest o onome od čega si sve slobodan.
S obzirom da nemamo pojma od čega smo sve slobodni, nalazimo se u stalnom i trajnom stanju prividne slobode kojega se ne možemo osloboditi nikako.

Matematički razloženo, ne samo da smo robovi, nego sam upravo dokazao da smo robovi na kvadrat!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
swamp
Offline
Avatar

Ukupno postova: 396
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.06.2007. 2:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la: ›
E moj šaljivac...
Ka's taki pametan, de da ti ja malo zafrčkam vijuge.
Trebao bi znati da svijest o slobodi podrazumijeva i svijest o onome od čega si sve slobodan.
S obzirom da nemamo pojma od čega smo sve slobodni, nalazimo se u stalnom i trajnom stanju prividne slobode kojega se ne možemo osloboditi nikako.

Matematički razloženo, ne samo da smo robovi, nego sam upravo dokazao da smo robovi na kvadrat!

Ma nije da sam pametan, neg su te semantičke igrice smješne same po sebi. Ovo je sve samo ne matematički razloženo, jer početni pojmovi nisu definirani. Pojam slobode je jako rastezljiv, a posredno i pojam ropstva.
Ako pričamo o apsolutnoj slobodi (koji posjeduju jedino bogovi i idioti), onda naravno da nitko nije slobodan. Ja nisam slobodan da ubijam ljude i bušim gume autima, ali to je jedino zato što sam član društva. Ne slažem se da sam rob samo zato što sam potpisao društveni ugovor. Neka Rousseau njegov noble savage, meni je ipak bolje da ne mašemo svi sjekirama jedni na druge.
Što se tiče manje doslovne interpretacije, robovanje navikama, čokoladi, nikotinu, to su samonametnute ovisnosti. To se može jedino metaforički nazivati ropstvom.
I treća interpretacija, je da smo robovi u psihološkom smislu. Robovi superega, usađenih arhetipa, kolektivnog nesvjesnig, reklama za deterdžente i tih šema.. Tu se donekle slažem, al ne bi to baš nazvao ropstvom. Jednostavno smo ljudska bića, i kao takvi po definiciji nismo savršeni. I volimo prcat jedni druge u mozak. Pogotovo ak smo žensko Very Happy
Totalno slobodan nije nitko, al govorit za sebe da si rob mi je malo "drama queen". Pogotovo ako se usporediš s pravim robovima, koji su bili u nešto nezavidnijem položaju. Reko bi da smo puno bliže kmetovima.

btw, zanimljiva činjenica: engleski "slave" dolazi od "slaven" Very Happy

eto, zafrkačio si mi vijuge, osjećam se tako prljavo Very Happy

_________________
"Now remember, I do my best work when I'm being worshiped as a god."
-- Johnny Bravo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.06.2007. 7:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

swamp je napisao/la (Pogledaj post): › jer početni pojmovi nisu definirani.

Ma da... Jesu definiraini, kako nisu?

swamp je napisao/la (Pogledaj post): › Ako pričamo o apsolutnoj slobodi (koji posjeduju jedino bogovi i idioti)

Bogovi su ovisni o bogoštovlju, a idioti o kvalifikacijskim mjerilima koja moraju postići da bi bili idioti.

swamp je napisao/la (Pogledaj post): › Ja nisam slobodan da ubijam ljude

Čuj, a što ako si u prilici ubiti čovjeka koji neposredno i očito namjerava potopiti brod na kojem si ti i još 500 duša?
Jesi li i onda tako neslobodan ubiti?

swamp je napisao/la (Pogledaj post): › I treća interpretacija, je da smo robovi u psihološkom smislu. Robovi superega, usađenih arhetipa, kolektivnog nesvjesnig, reklama za deterdžente i tih šema.. Tu se donekle slažem, al ne bi to baš nazvao ropstvom.

O, to je tek početak našeg svekolikog sužanjstva! O tome se pišu knjige, o tome razmišljaju oni koji tek ulaze na tržište pokušavajući zaraditi... Njihov posao je da otkriju čemu robujemo.

swamp je napisao/la (Pogledaj post): › Jednostavno smo ljudska bića, i kao takvi po definiciji nismo savršeni.

Čovjek je odustao od sebe ako asimptotski ne doživljava savršenstvo.

swamp je napisao/la (Pogledaj post): › btw, zanimljiva činjenica: engleski "slave" dolazi od "slaven"

Mislim da je latinski u pitanju. S(c)lavus je i rob i Slaven. Nego, jedno drugo narodsko ime dolazi od "servus"... A u tekstvovima starijim od 100 godina redovito ćeš naći "Servia".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: