Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Budimpešta?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
digi
Offline
Ukupno postova: 43
Lokacija: Žu / Os
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.05.2007. 13:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Budem, budem...

Ajde proučim ove karte pa ako mi nesto ne bude jasno javim vam Smile

Ići ćemo ranije, pa makar morali u Pečuhu presjedati iz razloga da se izgubimo pa da ipak stignemo na koncert na kraju. Nadam se da ne zalutamo nigdje Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.01.2009. 22:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja s dragom proveo nekoliko dana oko nove godine u Budimpešti, pa da podijelim dojmove...

Bili smješteni u Pešti, u "Evergreen Guest House" bed & breakfastu, Visegrádi 9, dvije minute od velikog trgovačkog centra WestEnd i kolodvora Nyugati, gdje je i stanica linije 3 metroa. Na 5-6 minuta hoda od Dunava i Margitina mosta, ni 10 minuta hoda od Oktogona, 10-15 minuta od katedrale i 20-ak od Veresmarti trga. Ukratko, vrlo dobra lokacija. Cijena je 65 eura za sobu s doručkom.

Sobe su vrlo lijepo i kvalitetno namještene (Samsung plazma, Kolpa-san sanitarije i sl.). Minus je što je u ponudi na netu pisalo da u sobama ima mini bar, mikrovalna i fen, a istih nije bilo. Nakon što smo se požalili na nedostatak mini bara (zbog rashladnih mogućnosti!), vlasnik nam je u sobu dopremio mini frižider, a i inače je bio dosta susretljiv i uslužan, pa je to ublažilo taj minus. Doručak je mogao biti malo raznovrsniji, ali nije bio loš. Doručak se služi tijekom cijelog prijepodneva (a po želji i kasnije), a gostima je 0-24 besplatno ponuđeno voće i više vrsta čaja.

Primjetili smo da tečaj jako varira, npr. za kunu je varirao od 2700 do 3600 forinti za 100 kn, mada je najčešći 3300-3400 forinti. Najviše se isplati plaćati karticom tekućeg ili žiro računa, jer se onda potrošene kune pretvaraju po hrvatskom tečaju (srednjem, ako se ne varam) banke čija je kartica, i tu ušteđujete oko 30 lipa na 100 forinti (prema najčešćem mađarskom tečaju), što je na 1000 kn oko 100 kuna uštede.

Ono što svakako preporučujemo je restoran "Karma", na zadnjem katu WestEnda. Lijepo uređen restoran s uslužnim osobljem i zanimljivom ponudom jela, kao i pristupačnim cijenama. Ja sam u dva navrata jeo jela iz woka, a probali smo i neka druga iz ponude. Prosječna cijena glavnog jela je 50-60 kn. Jela su lijepo poslužena, obilna i vrlo ukusna! Uz nekoliko jela smo kao prilog imali rižu na različite načine, i svaka od njih je najbolje pripremljena riža koju sam jeo! Jela ju je čak i moja djevojka, koja inače ne voli rižu! Imajte u vidu, a to smo primjetili i na nekim drugim mjestima u Budimpešti, da na konačnu cifru po defaultu dodaju i 10% za napojnicu, ali vam to i napomenu.

Druga je preporuka slastičarna Ruszwurm (pogledati galeriju: http://www.ruszwurm.hu/a_menu.html ) u Budimu, minutu udaljena od crkve sv. Mátyása, u uličici koja izbija na glavni ulaz crkve. Cijene su vrlo pristupačne (za mađarske pojmove, jer su kolači inače nešto skuplji nego kod nas), dosta jeftinije nego u okolnim objektima, a kolači i deserti su uistinu odlični! Preporučujemo poznati mađarski desert somlói galuska, ali mislim da nećete promašiti ni s bilo kojim drugim kolačem.

Treća preporuka - kokteli: Cafe de Paris, na samom Veresmarti trgu. Lijepo uređen kafić, malo classy (lik diskretno dočekuje na ulazu, pozdravlja goste i upućuje ih prema slobodnim stolovima), brzi i uslužni konobari, dobra atmosfera. Cijena koktela oko 50 kn (ovisi o koktelu, jasno), odlično pripremljeni.

Ljubiteljima umjetnosti, a i običnim znatiželjnicima preporučujemo obići Muzej lijepe umjetnosti (Szépmuvészeti Múzeum) na Trgu heroja. Tijekom našeg posjeta gostujuća izložba je bila kolekcija starih španjolskih majstora, uključujući El Greca i Goyu. Za obilazak stalnog postava laiku kojeg iole zanima umjetnost trebaju minimum 3 sata! Ne preskočite ni radove zlatnog doba nizozemskog slikarstva na 2. katu. Ulaznica košta 1400 forinti za stalni postav, a 1600 (oko 48 kn) s gostujućim. Ako ste student (ili vas dožive kao takvog Wink ), plaćate samo pola cijene.

Savjet: u Budimpešti na puno mjesta studenti, odnosno mladi do 26 godina imaju i do 50% jeftinije ulaznice; na većini mjesta je dovoljno samo tražiti tu "student ticket", bez ikakvog dokazivanja akademskog statusa ili godina.

Ako vam se ukaže prilika, posjetite Tropicarium. Nalazi se u ogromnom trgovačkom centru Campona, na budimskoj strani, ali praktički izvan grada. Do tamo izravno s trga Astoria vozi bus 233E ili isto tamo sjednite na 7, a na Móricz Zsigmond trgu presjednite na 33. Tropicarium je oceanarij u kojemu možete vidjeti razne vrste riba, gmazova, kukaca i sličnih stvorenja, doživjeti mini tropsku oluju, a najveća zanimljivost je stakleni tunel kroz bazen u kojemu plivaju morski psi, raže i još neke ribetine. Ulaz je, mislim, oko 60 kn, ali se isplati.

Ukoliko tko zna šta predstavljaju onih stotinjak brončanih cipela uz Dunav ispred Parlamenta, neka me prosvijetli.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.02.2009. 19:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › Ukoliko tko zna šta predstavljaju onih stotinjak brončanih cipela uz Dunav ispred Parlamenta, neka me prosvijetli.


To je memorijalni spomenik grupi Židova koje su Arrow Cross-ovci ubili i bacili u Dunav '45.

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: