Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Andreina špajza: Najbolje proljetne namirnice s tržnice i kako ih kombinirati

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65676
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.03.2017. 10:28 
Naslov:  Andreina špajza: Najbolje proljetne namirnice s tržnice i kako ih kombinirati
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ljudi, stiže nam proljeće, a osim sunca, buđenja prirode i pozitive u nama te prepunih osječkih ulica, trga i promenade proljeće donosi i meni jednu od najdražih aktivnosti: uživanje u šetnji.

Najdraže su mi šetnje kroz tržnicu koja također oživi prilikom prvih znakova topline i sunca. Ožive biljke, oživi i tržnica. Ne kaže se bez razloga da je tržnica "trbuh grada" i slažem se da ako ste u prilici trebate iskoristiti sve bolju i uvijek svježu ponudu proljetnih namirnica.

Nakon duge zime, napokon imamo na odabir svježe povrće i voće. Osobno, najčešće posjećujem glavnu osječku tržnicu no nerijetko usput naletim na onu u donjem gradu ili onu kod Mačkamame. Svaka ima nešto svoje i uvijek naletim na neke zanimljive namirnice. Kupujem po principu onoga što je sezonsko, a nerijetko smislim što ću kuhati ovisno o tome što kupim na tržnici.

Kod proljetnih namirnica naglasak bih stavila na svježe povrće koje nije potrebno puno termički obrađivati pa su i jela brzo gotova. Kao "bazu" onoga što kupujem na tržnici su svježi domaći sir, kajmak i svježa jaja. Ubacimo li s ovim namirnicama svježe voće i povrće dobiti ćemo top proljetne
obroke.

TOP proljetne namirnice i recepti:


1. Šparoge:
Sa samo 25 kcal/100g te niskim glikemijskim indeksom (GI=15), šparoga je idealna za jednostavne i lagane obroke. Najbolji način pripreme je kratkotrajno dinstanje šparoga narezanih na 5 cm. Tvrde vrhove možete iskoristiti za povrtni temeljac. Najbolje ih je kombinirati u raznim proljetnim rižotima (riža, šparoge, bijelo vino, mladi luk, malo parmezana) ili najjednostavnije u "fritaji" ili omletu s jajima i malo pancete. Ako ih ne možete odmah pripremiti čuvajte ih u hladnjaku s krajevima umotanima u mokar papir.

2. Rotkvica:
Primamljive boje izvana, hrskave i sočne iznutra, ovo je ekstremno niskokalorično povrće sa samo 16kcal/100g. Sadrži više od 95% vode i samo 3.4% ugljikohidrata a uz to je odličan izvor vitamina C i dijetalnih vlakana. S njom ne treba komplicirati, rezati na ploškice i umiješati u svaku salatu, umiješati u svježi sir s malo mladog luka. Također može biti dio hladne salate od krumpira i govedine.

3. Mladi špinat:
Jedna od mojih najdražih proljetnih namirnica. Najdraži mi je svjež, opran i začinjen s malo octa (preporuka aceto balsamico ili jabučni), maslinovog ulja, soli i papra na salatu. No, od špinata se može raditi i pesto umak (blendati špinat, masl. ulje, sol, papar, parmezan i malo vrhnja), pita sa svježim sirom i špinatom pa i juha sa špinatom i češnjakom.

4. Mladi luk (mladi češnjak, vlasac) i poriluk:
Sve ove vrste luka pružaju organizmu važne nutrijente. Osim što snizuju razinu glukoze u krvi, reguliraju krvni tlak i kolesterol te smanjuju upalne procese u tijelu odlično se slažu sa svježim sirom, jajima, gljivama. Dodajte ih na kraju pripreme jela ili samo pospite sitno sjeckane po salati, svježem siru, tjestenini, rižotu.

5. Mlade lisnate salate (rukola, endivija, matovilac, kristal):

Radite miks ovih salata, kombinirajte one koje su gorke u manjoj količini s onim neutralnijim. Izmiješajte sve ove vrste salata, urežite malo rotkvice, malo mladog luka pa začinite dresingom od soka limuna i limete, maslinovog ulja, malo hladne vode, soli, papra i žličice senfa. Ako u ovakvu salatu ubacite 2 kuhana jaja rezana na ploške i svježeg sira imate super međuobrok ili lagani obrok.

6 . Mlada mrkva:
Najbogatiji je izvor karotenoida provitamina A, alfa-karotena i beta-karotena. Karotenoidi joj daju narančastu boju te antioksidativnu zaštitu. Cijela šalica mrkve ima 52 kcal. Kuhajte ju kratko na pari i služite uz ostalo povrće ili narežite na trakice uz jabuku i jedite svježu. Super je naribana u mješavini salate: ribana jabuka, ribana mrkva, ribana cikla.

7. Prokulice (kelj papučar) i kelj:
Spadaju među kupusnjače a kelj se može jesti i svjež na salatu. Ipak najbolji su kratko termički obrađeni pa npr. zapečeni sa sirom i začinima, također u pitama, složencima i juhi. Prokulice možete kratko prokuhati skupa s mladom mrkvom (ostaviti temeljac) pa baciti na kockicu maslaca na zagrijanu tavu, začiniti češnjakom, soli i paprom te pirjati 10ak minuta i poslužiti super prilog.

8. Jagode:
Jagode su niskokalorične, sadrže svega 28 kalorija u jednoj porciji, ne sadrže masti te imaju nisku razinu natrija i šećera. O kombinacijama ne treba puno pričati, pomiješajte šalicu grčkog kremastog jogurta za žličicom meda i u to dodajte sjeckane jagode i imate super desert/obrok ili ih dodajte u smoothie u kombinaciji s bananom, šakom špinata i vode po želji.

Za kraj evo recepta za muffine s jajima, sirom i povrćem. Sve namirnice dostupne su naravno na tržnici:



Sastojci (6 muffina):
- 5-6 svježih jaja,
- šunka deblje i šire rezana (pik šunka od buta ili pureća šunkarica),
- 2 žlice kiselog vrhnja
- 2 žlice svježeg sira,
- 100ml mlijeka,
- sol,
- papar,
- češnjak,
- vlasac suhi,
- brokula,
- špinat,
- feta sir i/ili mozzarella

Postupak:
- Napraviti smjesu za jaja: u većoj posudi mutilicom izraditi jaja koja smo posolili i popaprili, dodati vrhnje,sir i mlijeko pa izraditi, dodati i vlasac i češnjak.
- Kalup za muffine obložiti izrezanim papirom za pečenje ili još bolje peći u silikonskim kalupima.
- Dno svakog kalupa obložili šunkom kako bi ona bila dno košarice. Na šunku staviti cvjetić brokule, špinat, komadić feta sira i mozzarelle. (mogu i šampinjoni)
- Pećnicu prethodno zagrijati na 200 stupnjeva te staviti na 5-7 minuta zapeći pripremljeno kako bi brokula omekšala.
- Izvaditi iz pećnice i zaliti smjesom od jaja, napuniti 3/4 svakog kalupa.
- Vratiti u pećnicu i peći još 15-20 minuta, dok košarice ne postanu kompaktne i dobiju finu zlatnu boju. Zadnjih par minuta posuti po muffinima malo sira i zapeći (opcionalno).

Ovi muffini mogu se jesti i sami, no ja sam uz njih napravila osvježavajućI umak:
3 žlice grčki tip jogurta, par kapi limunovog soka, malo ribane korice limuna, vlasac, bosiljak, češnjak u prahu i par kapi maslinovog ulja dobro izmiješati.

Kako biste unijeli i svoje voće i povrće za doručak, kada je to i najbitnije te je iskoristivost najveća (ili primamili klince da ga pojedu) narežite mladu mrkvicu na trake i kiselu jabuku na ploške te okušajte kombinaciju okusa uz umak kao snack. Jako osvježavajuće i fino.
Voila!

Papajte svježe dok je toplo a poslužite s puno ljubavi, negdje na suncu!



Posjetite tržnicu, udahnite svježeg zraka, kupite "bazu"; med, jaja, svježi sir i obogatite povrtnim namirnicama koje birajte po bojama. Tijelo će vam samo reći što da odaberete.

Jeftinije, ukusnije, ekološki prihvatljivo te potičemo i podupiremo lokalne poljoprivrednike, naše sugrađane.



Tekst i foto: Andrea Krivak


Ja sam Andrea Krivak, gastro geek i food blogerica.

Entuzijast sam oko pripreme hrane, no posebice me zanimaju namirnice iz nutricionističke perspektive te zalazim "dublje" u analizu i utjecaj na organizam, um i tijelo.

Nutricionist sam u sportskom klubu Marital Arts Osijek, a vrijeme u kuhinji je moj odmor i užitak.

Moja filozofija je da se uz moje recepte može jesi pravilno, jednostavno i ukusno te osjećati odlično a hrana zaslužuje znanje i ljubav.

Pre(hrana) kao način života u kombinaciji sa aktivnšću put je ka zadovoljstvu, a ključ je u balansu što pokazuju i "obični" recepti na mome blogu Geeketa.

Možete me pronaći i na FB, a fotografije iz svakodnevice na Instagramu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: