Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Presuda u tužbi BIH protiv Srbije

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Jeff Murdock
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1502
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.02.2007. 13:46 
Naslov:  Presuda u tužbi BIH protiv Srbije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Pokolj u Srebrenici jest bio genocid, ali Srbija kao država nije za njega odgovorna. Tako je presudio Međunarodni sud u Haagu u povijesnoj tužbi BiH protiv Srbije za najteži ratni zločin."

Ovakva presuda ismijavanje je u lice pravu, pravdi, svim žrtvama rata na području ex-Yu, a posebice onima u Srebrenici.
Sramota!

_________________
Zbirka poezije: Na rubu ljubavi
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.02.2007. 14:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...ah...vrzino kolo...rekle bi komšije...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.02.2007. 15:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm, ne bih zelio zvucati ko netko tko kvari zabavu, ali bilo bi smijesno kad bi jedna drzava bila optuzena i stigmatizirana kao "genocidna". Institut genocidnost drzave nije koristen od WWII, a kontam da nikad ni nece biti, jer je to apsurd kojeg su svjesni vjerojatno i oni koji su Njemacku proglasili "genocidnom" drzavom.

Doduse, u pravo se ne kontam, mozda sam ja u krivu, mozda je zaista moguce da jedna drzava bude proglasena genocidnom, i da zbog toga sljedecih 1000 godina nekoj drugoj drzavi (ili narodu) titra po jajima i placa milijarde mara... pardon, EUR-a ratnih odsteta, nadoknadi za dusevne boli i sl. Interesi i pare mogu skrojiti bilo kakav zakon.

Kako god, kad razmisljas o ovom pitanju i ovo proglasavas pravnom sramotom, probaj zamisliti da ti Srbin koji zivi u Beogradu i kojeg odjednom svi pocinju etiketirati kao "genocidnog", a nit' si luk jeo, nit' luk miris'o. Mozda si cak i "rusio Milosevica".

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jeff Murdock
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1502
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.02.2007. 18:10 
Naslov:  Re: Presuda u tužbi BIH protiv Srbije
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Složio bih se s tobom da Milošević za svoju politiku nije do kraja devedesetih imao fanatičnu podršku u narodu Srbije. Koja je počela jenjavati tek kada im se ta politika počela obijati o glavu.
A ratnu odštetu moraju platiti bez obzira koliko se vlast pomijenila.

Nije ni Hrvatska nacionalizirala imovinu koju sada vraća, ali ju svejedno treba vratiti.

_________________
Zbirka poezije: Na rubu ljubavi
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
LucijaX
Offline
Avatar

Ukupno postova: 188
Spol: Žensko Žensko
Zabranjen pristup
Post Postano: 26.02.2007. 19:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Hm, ne bih zelio zvucati ko netko tko kvari zabavu


Što se "etikete" nad Srbima tiče: -eno, davne 2007. 30% biračkog tijela u Srbiji upelo se ne bi li ispravili moralno-politički diskurs velikosprstva.

Pravno, presuda je opravdana i uređena tako da se njome može što hoćete. Mogu ju stalno stavljati na stol i njome ucjenjivati Srbiju, može ju se nakelji na nos Banjoj Luci, a mogu si ju i zaboraviti.
Tržišno, ona je mala cijena za ono što Srbija i Srbi gube.

Ljudski, mislim da međunarodna zajenica ne bi trebala slati "izaslanstva" svakog srpnja u Bosnu, jer je to očigledno sprdačina.

Prvo su gledali kako Bošnjake skupljaju, pa kako ih odvode, pa kako ih strijeljaju i na kraju kako ih zakapaju. Onda su poslali druge da ih otkapaju.

A na kraju su se slavni nizozemski vojskovođe još i odlikovali prošle godine.

Jel' sprdačina dobra riječ?

Da ne spominjem da se istoj toj međunarodnoj javnosti ista stvar, doduše u manjem opsegu, dogodila u Vukovaru 3,5 godine ranije. Ako tu povijest ne uoči uzorak, onda će se ovakve stvari ponavljati.

Ja sam inače veliki zagovornik kažnajvanja i sankcija. Ni od kakve pomoći i oprosta ne postaješ pametniji.

Vojsku bosanskih Srba stvorio je državni vrh SRJ. Financijski, logistički, tehnološki. U Banjoj Luci nitko nije smio povući okudač na vodokotliću bez znanja Beograda, a sad se tu priča o nekoj podijeljenoj odgovornosti. Rezervisti, "dobrovoljci" i ostale paravojne jedinice došle u BIH iz Srbije.

I kad su na Vukovar išli, na tenkove je 1 000 000 Beograđana bacalo cvijeće. Ne znam kakve to veze ima s rušenjem Miloševića? Srbi su žrtve postali malo prije, Milošević im je samo pomogao da daju ono "najbolje" od sebe.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.02.2007. 21:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da su Srbi stvarno genocidan narod. Govorim o većini, kao i njihovom vodstvu. Zapravo, njihovi planovi stari su pokoje stoljeće, a preživjeli su nekoliko država. Najbolje su uspjevali u bivšoj jugi; službeni jezik JNA - srpski; najveći manevri, kao i kontraobavještajne akcije, poduzimane u cilju otkrivanja strategije napada na SFRJ od strane NATO-a bili su planovi potpune i brze okupacije hrvatske i bosne. Hrvatska je u to vrijeme (druga polovica 80-tih) dobrano zabrazdila u nacionalizam (nedopustivo u bivšoj državi) a vodeća struja KPS-a (ex komunistička partija srbije) otvorila je kovčeg i izvukla svoje vjekovne pretenzije. Milošević je (u startu) bio jugoslavenski nacionalist (čudan naziv, znam), izigran da igra na kartu očuvanja federacije.
Na sreću, plan JNA nikada se nije ostvario - bio je unaprijed prepoznat (jedan od tvoraca istoga prebjegao je u HV) i ameri su zaprijetili (već su tada bili u poziciji za to). Rusija je poklekla, složila se s amerima i dala zeleno svjetlo za gušenje 'pobune hrvatskih terorista' JNA-i. JNA se kasnije (službeno) kao povukla.
No, kada gledam danas srbiju, sve mi se nekako čini da njihovi političari i dalje vjeruju u ideju srpske granice na liniji Virovitica - Karlovac - Karlobag. Sa bosnom, naravno.
Ne bih se uopće čudio da tamo postoji nekakvo 'bractvo' koje, okupljeno oko velikih krijesova sa kukuljicama na glavi - jebe kokoši i spletkari međunarodne urote (hrvatski srbi - bosanski srbi).
Ne generaliziram, samo ukazujem na zaključke moje analize svega. A trajala je oko godinu dana.
Naime, pretprošle sam se godine našao u situaciji u kojoj sam se pitao koji je bio pravi uzrok ratu i nisam mogao naći odgovor. Dakle, ili je u pitanju nekakva sick višestoljetna urota ili su gmazovi, nešto od toga je. Iskreno, u niske pobude poput para i moći ne vjerujem, to su bili motivi sitnih gospodara rata (šešelj, arkan, glavaš...). Pravi su motivi bili, vjerujem, povijesni. Ovaj rat nitko nije dobio.
Nit' Hrvatska Bosnu (eeee, što ti je vjekovni san), nit' Srbija sve. Dobila je Europa. Podijelila i vlada. Hej, Slaveni!

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.02.2007. 1:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
Ovaj rat nitko nije dobio.
Nit' Hrvatska Bosnu (eeee, što ti je vjekovni san), nit' Srbija sve. Dobila je Europa. Podijelila i vlada. Hej, Slaveni!
Odlican zakljucak...

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jeff Murdock
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1502
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.02.2007. 2:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I ja se slažem.

_________________
Zbirka poezije: Na rubu ljubavi
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.02.2007. 7:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.02.2007. 7:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rekla bih da ne postoje genocidni narodi.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
LucijaX
Offline
Avatar

Ukupno postova: 188
Spol: Žensko Žensko
Zabranjen pristup
Post Postano: 27.02.2007. 9:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): › Rekla bih da ne postoje genocidni narodi.


Naravno da ne postoje.
Kad takvo nešto pročitam, ostalo automatski ne vrijedi ništa.

Srbi nikako nisu genocidni. Zapravo, po mnogim stvarima smo jako slični, zato je sve skupa zanimljivo. Ipak, red bi bilo da se prebroje mrtvi i sjedne za stol pa se onda svatko sa sobom suoči.

Svi redom imaju svoje grijehe i tek kad se sve prebroji, moći ćemo govoriti o motivaciji i o kronologiji događaja te o prirodi rata.

Jedino bitno u ovom trenutku je to što u BIH zapravo ne postoji država. Najblaže rečeno, današnje stanje tamo opravdava dogovore Milošević-Tuđman s kraja rata.
Bošnjaci i Hrvati mogu zajedno, ali Srbi su uvijek ekstra kobasica.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
peaches_lorka
Offline
Avatar

Ukupno postova: 58
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.02.2007. 10:41 
Naslov: Snif ! 
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ok ne postoji genocidan narod, ali postoji genocidna država koju vode političari i koji nas na žalost zastupaju, odlučuju u naše ime , a posljedice snosimo mi mali jer ovi "veliki" su se sakrili ili umrli. to je nažalost pravilo.
ali za genocid u srebrenici nitko nije kriv.to je bila masovna halucinacija.koju će se uskoro zaboraviti.jer eto nažalost nema tko snosit odgovornost.žao nam je , žao nam je...samo se to (NE) može reći.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.02.2007. 10:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

LucijaX je napisao/la: ›
Srbi nikako nisu genocidni. Zapravo, po mnogim stvarima smo jako slični, zato je sve skupa zanimljivo. Ipak, red bi bilo da se prebroje mrtvi i sjedne za stol pa se onda svatko sa sobom suoči.


Dakako da Srbi nisu genocidni. Barem ne više od Hrvata. I ostatka ljudske rase.
Malo sam zbrzao gornji post i izostavio to, ali glupo mi ga sad editirati...
Što se Daytona tiče, on je bio cementiranje statusa quo u regiji. Bosna u stanju u kakvom je, a uzevši u obzir da je upravo ona centar svake vojne i političke strategije u regiji, odgovara velikim silama. One su dobile poveći prostor za raznorazne diplomatske zavrzlame, a stabilnost u regiji se konstantno ocjenjuje 'zabrinjavajućom'. Iako je ta stabilnost bolja u Hrvatskoj i Srbiji nego u BiH i Makedoniji (koja je postala američka vojna baza).
Možemo mi srat koliko god hoćemo, ali postoji dobar razlog zašto EU ne želi nas, srbiju i bih. Na pomolu smo novog hladnog rata, krize u opskrbi pitkom vodom i još milijun sranja koja nas čekaju. Gledajući stanje u HR danas, krivo je reći 'barem imamo državu', a ispravno 'barem imamo mir'...

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
LucijaX
Offline
Avatar

Ukupno postova: 188
Spol: Žensko Žensko
Zabranjen pristup
Post Postano: 27.02.2007. 12:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
Dakako da Srbi nisu genocidni. Barem ne više od Hrvata. I ostatka ljudske rase.


Ne volim znakove jednakosti jer ostavljaju prostor kasnijem natezanju.
Narod nije genocidan, ali o njegovom kulturno-civilizacijskom dosegu ovisi njegova politika i ostale manifestacije njegovog stanja.

U jednom trenutku Srbija je bila prilično jadna, moralno, materijalno i svakako - a imali su dovoljno baruta i olova da spale čitavu Jugoslaviju.
Jednostavno se nisu znali nositi s tim, zato na kraju nisu ni uspjeli (uza svu pomoć i međunarodne simpatije s početka rata u Hrvatskoj).

To ti je klasičan nesrazmjer odgovornosti i moći. Vještine i mudrosti.
Kao da djetetu povjeriš pištolj na čuvanje.

Kad bi ijedan narod imao vatrenu moć kao Amerikanci - i on bi počeo rat protiv onih koji su im najrazličitiji. To je jednostavno u ljudskoj prirodi.

Dakle, svi (cijeli svijet) smo s razlogom tu gdje jesmo.

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): › Gledajući stanje u HR danas, krivo je reći 'barem imamo državu', a ispravno 'barem imamo mir'...


Najpemtnija stvar koju je Tuđman napravio je prihvatio Z4 (plan kojim se jamčila visoka autonomija koji danas Hrvatski Srbi sanjaju, a onda su ga odbili uvjereni u neraskidivost sveza s Beogradom).
Rat je završio, pa velikim doprinosom Hrvatske - ali mir još nije nastupio.

Elem, da se vratim Srebreničkom genocidu.
Ian Traynor iz zagrebačke perspektive već dosta dugo piše o bivšoj Jugoslaviji. O presudi je napisao sljedeće: http://www.guardian.co.uk/frontpage/story/0,,2022282,00.html .

Uglavnom, ako se nekome ne da čitati - država Srbija nije kriva za planiranje i provođenje genocida, ali je kriva što ga nije spriječila s obzirom na svoj utjecaj (vojni, financijski, logistički, politički) na bosanske Srbe.
Zato se ja ne slažem da je to katastrofalna ili sramotna odluka. Kao i u svakom pitanju, modernoj Srbiji ponuđena su dva puta pa će odlučiti sama kamo će.

Hoće li se usredotočiti na onaj dio o krivnji za nesprječavanje ili će mersaultovski oprati ruke i zauzeti stav "što je bilo, bilo je".

Žalosno je jedino da je pored svih spominjanja taj kraj, za čiju su tragediju krivi i Srbija i UN (preciznije Nizozemska) nitko nije našao za shodno da odnesu neku sitnu lovu, da naprave školu, osiguraju posao ili omoguće povratak u istočnu Bosnu, pardon "Republiku Srpsku".


P.S. Ne bih se složio da su po hrvatskoj tužbi sve lađe potonule.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.02.2007. 13:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Presuda otvara brojna pitanja. Kako je Milošević mogao potpisati mir za rat u kojem prema ovoj presudi Srbija nije učestvovala? Zašto je Srbija dobila sankcije, kada nije učestvovala u ratu? Zašto je onda Slobodan Milošević bio uhapšen?"


http://www.sarajevo-x.com/clanak/070226101

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: