Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Sto uciniti kad se u raspravi na forumu skrene s teme?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.01.2007. 18:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: › Nego, evo tebi zahtjeva: implementiraj granastu strukturu i nećeš imati brige oko offtopičarenja (koja složenica Smile).


Forum je sam po sebi vec organiziran granski. Forumi su grane, a topici su zadnji cvorovi na granama. Topice bi bilo besmisleno dalje granati jer je empirijski dokazano da su flat-view forumi daleko pregledniji, jasniji i s vecim usability-em. Ovako (hibridno) rjesenje se pokazalo najpogodnijim za web.

Inace, nisam mislio da ce ova rasprava uopce skrenuti u vode o tome koliko je smisleno imati uredjenost.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.01.2007. 18:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: › Kakve veze ima ono što sam napisala s Bijelo-plavim oglasnikom...
Dobro si primjetila. ;-) Krivo sam izabrao kad sam selio temu. Smile Eh, tako je to kad do dugo u noc moras glumiti higijenicara jer je netko bio lijen/sebican da bi sam premjestio raspravu u odgovarajuci forum (ne mislim sad ni na koju temu konkretno).

Citat: › Daj, @Leon, pretjeruješ.
Danice, mogu jedino utvrditi da ti nedostaje iskustva u e-komunikaciji. Sustav bez reda ne zivi dugo. Pokazalo se to na BBSovima, pokazalo se na Usenetu (.hr Usenet je toga postedjen iz samo jednog razloga - postoje abuse sluzbe koje sankcioniraju "sebicnost") i svim ostalim forumima.

Citat: › Osim toga, nekada su i offtopic teme skcrollale desno pa si znao da postoje, ovako samo vidim da dio sadržaja nedostaje, pa ajd' traži pod offtopic temama.
Mislim da te ovdje nisam shvatio. Kako mislis da su se "scrollale desno"?

Sto se tice digresije iz tvoje poruke - digresija funkcionira u real-time komunikaciji izmedju manjeg broja ljudi. Recimo, dvoje ljudi se sretne na piji i onda pricaju. Ovdje digresija unistava komunikaciju, jer se misaona nit prekida, a to djeluje demotivirajuce za sudionike u raspravi.


Zadnja promjena: Leon; 06.01.2007. 22:45; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.01.2007. 19:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la: › E, a kak' ćemo odlučit' što je ovdje offtopic? ;-)


Svaki od korisnika bi trebao biti svjestan vrijednosti samouredjenja. Buduci da ce uvijek postojati oni koji ce zloupotrebljavati ovakve anarhoidne ideje, nazalost, nuzno je i postojanje korektora i reduktora potencijalnog povecanja entropije.

Dakle, idealno bi bilo ono sto sam vec napisao - da svaki korisnik premjesti nastavak rasprave u odgovarajuci forum kad god misli da bi to moglo dovesti do narusavanja kvalitete izvorne rasprave.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sale car
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1703
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 06.01.2007. 22:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la: ›
Redar na forumu i higijeničar bi zbog općenito sve slabije svijesti o važnosti poretka i hijerarhije morao biti netko sizifovskih živaca i beskrajnoga milosrđa...

Predlažem da se stvari brišu i sele, samo kad to ne odgovara nekome u diskusiji, kada je kvaliteta postanog sadržaja ispod kvalifikacijskog minimuma (diskrecijsko pravo suca)...

Ovako nema smisla, onaj sroljo usere s kavom gdje god stigne, a nije napisao post s više od pet redi.

Također, predlažem da se korisnicima koji ostavljaju romaneskno sročene potpise, urešene u maniri Hlebinske škole, ukaže na štetnost takvih sadržaja.

A kako imam iskustava s Leonom od prije, znam da će on po svomu i dalje. Što naravno, pogoduje samo kretenima koji razaraju debatno tkivo, a nikako onima koji animiraju i doprinose.


Osjecam se prozvanim u par redova ovog opsirnog odgovora i veoma intelektualnog...

Ako netko zeli nesto kratko reci, ne govorim sada o onim postovima tipa "evo ti kikach", "da", "ne znam" i takvima , vec nesto kratko i jasno tipa "ne slazem se s tim, mislim kako je papa trebao biti madjar", cemu duziti onda post... napisao si svoje misljenje na temu i cemu sada pisati cijelo stivo samo zato da se neki ljudi ne bi uvrijedili zato sto je post kratak...

Mislim kako je cak i bolje pisati krace postove, posto se nema puno sta za citati ( nemam nista protiv duzih postova ), jer ako netko ne dede duze vrijeme ili se netko raspise sa kilometarskim postovima kako bi izjavio da bi papa trebo biti madjar odna te prodje volja i za citanjem, a kamoli za pisanjem ( govorim iz iskustva )

A sto se gazdine kave pise, ne kazem da nije dosadan vec s njom, ali toliko sam vec postova procitao s njegovom kavom da vise ni ne obracam paznju na to.... ako ti toliko to smeta, onda preskoci njegov post i kreni dalje... i ne vidim razloga za vrijedjanje....

_________________
imam osjecaj da osjecam osjecajno jako

Bolje ispast glup nego iz tramvaja

mozda pijan ali nisam jako, Bože zdravlja pa kući polako

fuck you man čovječe
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.01.2007. 22:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Leon,
Lijepo što si našao vremena za odgovore.
Možda kako ga nazivaš "sustav bez reda ne živi dugo", ali sustav s previše reda je d o s a d a n.
Izuzetno cijenim tvoj trud da uvedeš reda na portal i da to ima neki svoj red, ali smanji doživljaj, bit će zanimljivije........ svima, pa i tebi.....
Što se tiče digresije, tek djelomično se mogu složiti. Iole inteligenta osoba mora biti u stanju pratiti sadržaj s "digresijama", ako nije..... žalim slučaj.
Osim toga, kada netko treći odlučuje da li je nešto dio topica ili spada negdje drugdje, počinje ličiti na cenzuru, ti to nazvao higijeničarstvom, ali jednako mi zvuči (bljak). Jedno je kada ljudi postanu zločesti i počne pljuvada i vrijeđanje, a drugo kada se našale i malo odlutaju.
Sve ovo sam napisala u najboljoj namjeri.......

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.01.2007. 22:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sale car je napisao/la: › Ako netko zeli nesto kratko reci, ne govorim sada o onim postovima tipa "evo ti kikach", "da", "ne znam" i takvima , vec nesto kratko i jasno tipa "ne slazem se s tim, mislim kako je papa trebao biti madjar", cemu duziti onda post... napisao si svoje misljenje na temu i cemu sada pisati cijelo stivo samo zato da se neki ljudi ne bi uvrijedili zato sto je post kratak...


Postovi tipa "slazem se" i "ne slazem" nemaju kvalitativnu vrijednost za samu raspravu. Probaj si zamisliti kako bi sve ovo izgledalo kada bi na neciji post svih VXYZ korisnika napisalo "slazem se" ili "ne slazem se". U tom slucaju je bolje suzdrzati se od pisanja.

Takodjer, treba prihvatiti cinjenicu da postoje i ljudi koji su u stanju procitati i 20, 30, pa cak i vise recenica odjednom.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.01.2007. 22:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: › Možda kako ga nazivaš "sustav bez reda ne živi dugo", ali sustav s previše reda je d o s a d a n.
Danice, moram priznati da u mnogim uredjenim temama nisam primjetio nikakvih naznaka dosade. Siguran da bi se s ovim slozio dobar dio sudionika samih rasprava.

Citat: › Što se tiče digresije, tek djelomično se mogu složiti. Iole inteligenta osoba mora biti u stanju pratiti sadržaj s "digresijama", ako nije..... žalim slučaj.
Iole inteligentna osoba primjecuje razliku izmedju real-time komunikacije i foruma.

Citat: › Osim toga, kada netko treći odlučuje da li je nešto dio topica ili spada negdje drugdje, počinje ličiti na cenzuru, ti to nazvao higijeničarstvom, ali jednako mi zvuči (bljak).
Cini mi se da nisi citala postove u kojima se spominje samouredjenje. Mislim da sam u njima bio dovoljno jasan i mislim da nema potrebe za ponavljanjem. Vjerujem u slobodu, ali i u osobnu odgovornost. Slobodno me nazovi anarhistom. ;-)

Citat: › Jedno je kada ljudi postanu zločesti i počne pljuvada i vrijeđanje, a drugo kada se našale i malo odlutaju.
Odlutaj u pravom smjeru i sve 5.

Citat: › Sve ovo sam napisala u najboljoj namjeri.......

Prihvacam cinjenicu da su ti namjere dobre, ali svakako bih ti savjetovao dodatno informiranje o problematici. Prihvatio bih tvoje argumente kao valjane kada ne bih bio siguran da su posljedica tvoje nedovoljne upucenosti u problematiku. Zelim vjerovati da je neupucenost posljedica neiskustva u e-komunikaciji.

Zaista nisam ocekivao da ce ova rasprava zavrsiti na prici o tome zasto je uredjeni sustav bolji od kaosa. Kao sto rekoh, volio bih da odredjeni korisnici sami shvate stetnost povecanja entropije.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sale car
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1703
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 06.01.2007. 22:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: ›
Sale car je napisao/la: › Ako netko zeli nesto kratko reci, ne govorim sada o onim postovima tipa "evo ti kikach", "da", "ne znam" i takvima , vec nesto kratko i jasno tipa "ne slazem se s tim, mislim kako je papa trebao biti madjar", cemu duziti onda post... napisao si svoje misljenje na temu i cemu sada pisati cijelo stivo samo zato da se neki ljudi ne bi uvrijedili zato sto je post kratak...


Postovi tipa "slazem se" i "ne slazem" nemaju kvalitativnu vrijednost za samu raspravu. Probaj si zamisliti kako bi sve ovo izgledalo kada bi na neciji post svih VXYZ korisnika napisalo "slazem se" ili "ne slazem se". U tom slucaju je bolje suzdrzati se od pisanja.

Takodjer, treba prihvatiti cinjenicu da postoje i ljudi koji su u stanju procitati i 20, 30, pa cak i vise recenica odjednom.


Slazem se s tim da postovi tipa "znam", "ne znam" nemaju nikakvu vezu s vezom i da su totalno nepotrebni ( shvatio sam to nakon upozorenja ), a isto tako i shvacam da je netko sposoban procitati kilometarski post odjednom, ali to svejedno nije razlog da netko razvlaci post na 30 recenica ako to moze sasvim normalno i bez ikakvih problema srociti u dvije recenice... i to da sve bude bistro i jasno... kuzis sta zelim reci???

_________________
imam osjecaj da osjecam osjecajno jako

Bolje ispast glup nego iz tramvaja

mozda pijan ali nisam jako, Bože zdravlja pa kući polako

fuck you man čovječe
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.01.2007. 0:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: ›
Odlutaj u pravom smjeru i sve 5.



a pravi smjer odlučuje tko? Bog?

pojam "samouređenje" me asocira na autocenzuru, a to mi dođe grozno.

anarhisti su mi simpatični (anarhija je super, ali čini mi se da ne podrazumijevamo pod tim pojom istu stvar), no ne mogu prihvatiti tvoje argumente, ako se tak mogu nazvati Wink budući kao administrator imaš ovlasti "rezanja" , a mi samo mogućnost da budemo prisutni na portalu, temi i sl. ili ne.... to nije ravnopravan položaj, iako smatram da ti prilično održavaš ravnotežu i na tome svaka čast.

p.s.
entropija mi je bilo jedno od ispitnih pitanja iz informatike kada ste bili još jako, jako mali....

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.01.2007. 0:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: › a pravi smjer odlučuje tko? Bog?
Ukoliko pojam "boga" dozivimo onako kako ga smatra vecina religija (dakle, ne i ono sto smatra vecina pripadnika tih religija), odgovor je - da.

Citat: › pojam "samouređenje" me asocira na autocenzuru, a to mi dođe grozno.
Pojam "samouredjenje" asocira na slobodu i odgovornost, harmonican odnos elemenata sustava.

Citat: › anarhisti su mi simpatični (anarhija je super, ali čini mi se da ne podrazumijevamo pod tim pojom istu stvar)
I ja mislim da ne mislimo na istu stvar. Govorio sam o anarhizmu kao drustvenom uredjenu. Ono o cemu ti razmisljas je vjerojatno kaos, odnosno anarhija u pejorativnom znacenju, pijani adolescenti sto ciglama razbijaju izloge, jer misle da je to glavno obiljezje anarhije.

Citat: › budući kao administrator imaš ovlasti "rezanja" , a mi samo mogućnost da budemo prisutni na portalu, temi i sl. ili ne....
Ne bih to nazvao "ovlastima", nego nuznim korekcijama. Mozes biti sigurna da meni najvise nedostaje vrijeme koje gubim ispravljajuci i reagirajuci na neciju neodgovornost.

Citat: › to nije ravnopravan položaj....
Vise odgovornosti od strane nekih pojedinaca bi rezultiralo potpuno ravnopravnim polozajem svih. Ravnopravnost moze postojati samo u sustavu gdje se elementi sustava ponasaju ravnopravno odgovorno.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.01.2007. 15:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): ›
anarhisti su mi simpatični (anarhija je super, ali čini mi se da ne podrazumijevamo pod tim pojom istu stvar)


Anarhija te proće s posljednjim prištevima.

Dakle, sustav s istim pravima sudionika jedino može funkcionirati ako svi imaju iste kompetencije i dužnosti. Ovako nema smisla.

Leon je napisao/la (Pogledaj post): ›
8 je napisao/la: › E, a kak' ćemo odlučit' što je ovdje offtopic? ;-)


Svaki od korisnika bi trebao biti svjestan vrijednosti samouredjenja. Buduci da ce uvijek postojati oni koji ce zloupotrebljavati ovakve anarhoidne ideje, nazalost, nuzno je i postojanje korektora i reduktora potencijalnog povecanja entropije.

Dakle, idealno bi bilo ono sto sam vec napisao - da svaki korisnik premjesti nastavak rasprave u odgovarajuci forum kad god misli da bi to moglo dovesti do narusavanja kvalitete izvorne rasprave.


I među anđelima postoje anđeli višega reda... Hoću ti reći da to možeš odmah zaboraviti jer:

1. Da su diskutanti svjesni, štetnih digresija ne bi niti bilo.
2. Kako očekivati da će se onaj kojemu odgovoriš na drugome mjestu, javiti na tao?

i

3. Ako je nešto u offtopicu otišlo u offtopic, čini li ga to ontopicom? Matematički razmišljam.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zeko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 599
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.01.2007. 16:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

joj daj šta ti je...jel shvaćaš koliko je ovo besmislena rasprava?
jel uopće shvaćaš kako forum funkcionira i da si samo član a ne moderator i da ako želiš sudjelovati poštuj pravila...
leon obavlja svoj posao i stvarno je jadno što ga svi napadate jer da nema moderatora ne bi ni bilo ovog foruma na kojem svi očito liječite frustracije...
nitko vam ne brani da otvorite milijun topica u kojima ćete pričati al baš o svemu...i ako odete u offtopic onda bar budite fer pa priznajte to jer ovako neki ljudi guše temu sa svojim preserancijama i nekim izazivanjem svađa koje uopće nemaju smisla kao ovo sad...
a mislim da svrha foruma nije nekoga vrijeđati i svađati se stalno...

ni ja e nisam mislila upatljati u ovu raspravu jer uopće nije trebala biti rasprava, nego ako vas moderator nešto zamoli budite ok prema njemu pa ili to ispoštujte ili nemojte ali onda bar šutite...

neću nikoga vrjeđati jer se ne namjeravam spustiti na tu razinu, ali ne vidim što vam je netko tu napravio da ga prozivate za nešto...npr gazda, njegova je stvar hoće li on odgovoriti s jednom riječju ili tisuću...i hoće li spomenuti kavu ili ne...nisam vidjela da to nekome smeta, a uostalom s čovjekom se bar može normalno razgovarati...
i zato umjesto da prozivate nekoga ili napadate leona samo zato što radi ono što treba raditi počnite malo zrelo razmišljati i prestanite biti mizantropi...

isto ovo nije u lošoj namjeri...samo sam htjela ukazati na neke stvari Rolling Eyes Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.01.2007. 16:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la: ›
3. Ako je nešto u offtopicu otišlo u offtopic, čini li ga to ontopicom? Matematički razmišljam.


Ne. Nije moguće postojanje više od jednog offtopic-a.
Ali, naravno, živimo u multidimenzionalnom svemiru, pa: http://www.tenthdimension.com/medialinks.php

Kvragu 8, mislim da sam pronašao svoju vjeru! Vjerujem kako tamo negdje postoji forum u koju su svi off-topic postovi on-topic Very Happy

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.01.2007. 16:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: › Kvragu 8, mislim da sam pronašao svoju vjeru! Vjerujem kako tamo negdje postoji forum u koju su svi off-topic postovi on-topic Very Happy


Postoji. Zove se Cavrljanja

@8, vrlo je mala vjerojatnost da ce kaos nastao iz kaosa imati deterministicki rezultat.

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.01.2007. 18:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Leon,

možemo se ovako dopisivati koju godinu. pod anarhijom ne smatram kaos, niti sam to nekada smatrala. evo, ovdje lijepo opisano:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Anarhija

samo i dalje mislim da nisu sve "nužne korekcije" zaista bile nužne.

stavljam točku na ovo.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: