Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Vrkić kao medijator: "Ćirilica se ne može uvesti dok Srbi u Vukovaru ne poštuju Hrvatsku"; Vlada odgovorila na Vrkićevu ponudu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65860
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.09.2013. 13:51 
Naslov:  Vrkić kao medijator: "Ćirilica se ne može uvesti dok Srbi u Vukovaru ne poštuju Hrvatsku";
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[05.09.2013.] Osječki gradonačelnik Ivica Vrkić neće biti posrednik u rješavanju situacije u Vukovaru, doznaje se u Vladi iz koje poručuju da su državne institucije dužne provoditi Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, čija se primjena na lokalnoj razini regulira Statutom jedinice lokalne samouprave.

Vrkić je jučer Hini rekao kako je spreman, ako to od njega zatraže, pomoći u rješavanju složene situacije u Vukovaru, a pojedini su mediji objavili da će on biti posrednik u rješavanju spora između Vlade i Stožera za obranu hrvatskog Vukovara. Iz Vlade je Hini odgovoreno kako je 'netočno da će Ivica Vrkić biti posrednik između Vlade RH i nije jasno koga oko primjene Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina'.

Državne institucije dužne su provoditi Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, a što se tiče primjene tog zakona u lokalnoj samoupravi, ona se regulira Statutom jedinice lokalne samouprave, naglašavaju u Banskim dvorima. U konkretnom slučaju, dodaju, Grad Vukovar ima pravo sukladno Zakonu propisati u Statutu da se ravnopravna službena uporaba jezika i pisma nacionalne manjine može uvesti na dijelu područja Grada i u užem opsegu od prava predviđenih Zakonom.

Pritom se, napominju iz Vlade, u proces donošenja takve odluke, sukladno članku 32. Ustavnog zakona, mora uključiti i Vijeće srpske nacionalne manjine Grada Vukovara.

Izvor: tportal.hr


[04.09.2013.]Na povratku iz Splita s otkrivanja spomenika 4. gardijskoj brigadi Ivica Vrkić u ponedjeljak oko 23 sata došao je pred zgradu vukovarske policije među prosvjednike. Ne kao političar ili osječki gradonačelnik, već kao počasni građanin tog simbola stradanja i jer je uvidio da nije završio mirnu reintegraciju, za što se osjeća suodgovornim. Vrkić se time nametnuo kao posrednik u vukovarskoj drami pa ga i Stožer za obranu Vukovara vidi kao takvog.

"Svakako podržavamo takav prijedlog i mi Vrkića smatramo našom tihom diplomacijom. Radi se o čovjeku koji je učinio mnogo za Vukovar za mirne reintegracije pa može i sada. Kao počasni građanin ima i određenu moralnu obvezu", kaže Vlado Iljkić, jedan od čelnika vukovarskog Stožera.

"Nisam mogao otići kući mirno spavati kad vidim da je Vukovar budan. Samoinicijativno sam otišao u Vukovar da razgovaram s prosvjednicima i policijom na način kako sam to radio i u mirnoj reintegraciji. Dijalogom je uvijek moguće naći rješenje, kako bi se ljudi i odnosi hladili, a ne zagrijavali.", rekao je Vrkić u intervjuu za Večernji list.

Kaže kako je većina prosvjednika za dijalog, ne radikalizaciju te kako nije prisutan politički aspekt, već 'domoljubna dimenzija koju treba razumjeti. "Svaka figa u džepu s bilo koje strane samo nas razdvaja i za to nemamo više vremena i prostora, moramo se baviti gospodarstvom kako bismo preživjeli, a ne baviti se glupom politikom. Rekli su mi da sam ja kriv što su Srbi ostali u Vukovaru. Naravno da sam im odgovorio da nisam kriv, već zaslužan što su ostali, pod pretpostavkom da poštuju hrvatsku državu. Štitio sam interese Srba, ali i interese Hrvatske. Smatrao sam i da je moje moralno pravo da kažem našim ljudima da su u pravu, da se ne može primjenjivati zakon a da se ne primjenjuje u političkom kontekstu.", pojašnjava Vrkić.

No dodaje kako se zakon u u Vukovaru ne može primijeniti "jer tamo vlada neravnopravnost u političkim odnosima. Hrvati nemaju povjerenje u Srbe kako se odnose prema hrvatskoj državi, a Srbi sporo prihvaćaju hrvatsku stvarnost".

"I nije problem u ćirilici, problem je u odnosima. A odnosi su tamo takvi jer se ne razgovara ozbiljno koji su to interesi Srba, a koji Hrvata, a posebice ne o tomu kako se Srbi ponašaju prema hrvatskoj državi. Ako Srbi nisu spremni pomoći u traženju nestalih i poginulih, ako nisu spremni sudjelovati u koloni sjećanja, onda normalno da Hrvati razmišljaju kakav je njihov odnos prema Hrvatskoj. U takvom neravnopravnom odnosu ne može se stavljati simbol koji nas može vraćati u prošlost. Zato je najvažnije stvoriti uvjete kroz koje će konsenzusom i Srbi i Hrvati utvrditi kada je moguće primijeniti zakon. A ne ga forsirati i trenirati strogoću", kaže Vrkić.

Više pročitajte ovdje.

Autor: tportal.hr/Večernji list
Foto: Foto-arhiv Osijek031.com


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.09.2013. 14:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Ne kao političar ili osječki gradonačelnik, već kao počasni građanin tog simbola stradanja


Lijepo od Vrkića da se angažirao. Samo, kad je netko gradonačelnik Osijeka, onda ne može nastupati "ne kao gradonačelnik Osijeka". Nije to značka, da ju skineš kad ti ne odgovara.

Ovaj angažman, pohvalan za Vukovar, ipak nam pokazuje, opet, da je Vrkić naprosto pogrešna osoba za gradonačelnika Osijeka. On se bavi svojom prošlošću, mirnom reintegracijom, odnosima Hrvata i Srba, Vukovarom, i tako dalje, i da nije u isto vrijeme gradonačelnik upropaštenog Osijeka, koji ima sasvim dovoljno svojih problema, ne bi mu nitko mogao prigovoriti ni riječ. Vrkić je naprosto sjajan odabir za folklorno pokazivanje, političke fraze, ceremonijalne povorke, protokolarne sastanke, i tako dalje. Osijeku je nažalost sve to potpuno nepotrebno. Izgleda da su u pravu oni koji
osjećaju da je netko drugi zapravo gradonačelnik Osijeka, a ne Vrkić.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.09.2013. 15:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nego, može li se ćirilica uvesti onim Srbima u Vukovaru koji poštuju Hrvatsku? Ili je već traženje ćirilice nepoštivanje? Onda bi trebalo ćirilicu uvoditi samo tamo gdje ju Srbi ne žele, i to silom ako treba! Uglavnom, ovo otvara neka pitanja...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
borisk1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 190
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.09.2013. 15:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što god ovaj čovjek napravio ili rekao, uvijek će se naći dežurni kritičari i osuditi ga.
Za ne povjerovati!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Baudolino
Offline
Ukupno postova: 300
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.09.2013. 15:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

O Vukovaru ne bih. Ivana Simić Bodrožić je lijepo sažela:

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/284033/Covjek-koji-je-izgubio-dva-sina-cekicem-ne-udara-na-cirilicu-nego-na-nepravdu.html

Ovdje fasciniraju dvije stvar:

1. Vrkić se bavi Vukovarom, dok je njegov grad najgora kaljuža u kojoj se niti dvanaest odgajateljica u vrtićima ne mogu zaposliti bez stranačkog kadroviranja, odnosno upravo zbog stranačkog kadroviranja.

2. Portal osijek031 nastavlja prenositi političke vijesti u kojima se afirmativno govori o trenutnoj vlasti, a izbjegava svaku kritički intoniranu vijest.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
borisk1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 190
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.09.2013. 15:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › Nego, može li se ćirilica uvesti onim Srbima u Vukovaru koji poštuju Hrvatsku? Ili je već traženje ćirilice nepoštivanje? Onda bi trebalo ćirilicu uvoditi samo tamo gdje ju Srbi ne žele, i to silom ako treba! Uglavnom, ovo otvara neka pitanja...


S obzirom da je od 8 Srba samo 3 željelo ćirilicu, ovo stvarno otvara neka pitanja...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
borisk1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 190
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.09.2013. 15:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="borisk1";p="438763"]
DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › Nego, može li se ćirilica uvesti onim Srbima u Vukovaru koji poštuju Hrvatsku? Ili je već traženje ćirilice nepoštivanje? Onda bi trebalo ćirilicu uvoditi samo tamo gdje ju Srbi ne žele, i to silom ako treba! Uglavnom, ovo otvara neka pitanja...


S obzirom da je od 8 Srba samo 3 željelo ćirilicu, ovo stvarno otvara neka pitanja..

@Baudolino
Jesi li se zapitao možda (ja jesam kad sam gledao jučer onaj cirkus sa zagrebačkim HNK-om) ima li išta u ovoj DRŽAVI, ne samo u Osijeku, da nije vezano za politiku, a ne za sposobnost i uspješnost u radu?! Mislim da nema; slikovito rečeno- evo politike i u vrtiću!

Što se tiče vijesti sa 031, zar nije dozvoljeno svima komentirati i kritizirati koga hoće?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
borisk1
Offline
Avatar

Ukupno postova: 190
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.09.2013. 15:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="borisk1";p="438763"]
DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › Nego, može li se ćirilica uvesti onim Srbima u Vukovaru koji poštuju Hrvatsku? Ili je već traženje ćirilice nepoštivanje? Onda bi trebalo ćirilicu uvoditi samo tamo gdje ju Srbi ne žele, i to silom ako treba! Uglavnom, ovo otvara neka pitanja...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dino_bno
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1157
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.09.2013. 17:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ajd Vrka i od tebe neka pametna Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vilenjak
Offline
Ukupno postova: 442
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.09.2013. 0:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vrkicu, ko Boga te molim, ne seri. nit te je ko sta pitao, nit je na tebi da rjesavas probleme suzivota Hrvata i Srba. izgradi kvalitetne biciklisticke staze u Osijeku, to si obecao, to je tvoja politicka, gradjanska i moralna odgovornost, zbog toga si dobio glas. kad to napravis, voljno si.

a onda lipo u penzionerskom miru, ko pravi Titin omladinac, sjedi i pisi Istocno od Zapada II. prvi ti je dio, ocigledno, pun vrtoletnih grjesaka. i daj molim te vise, oprosti Starom. mislim, Franji. ko oprasta, i njemu je oprosteno.

...

bicikl, staza, EU fondovi, bicikl, staza, EU fondovi, bicikl, staza... (pa zapisi, jebiga!)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
borod
Offline
Avatar

Ukupno postova: 282
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.09.2013. 6:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baudolino je napisao/la: ›
O Vukovaru ne bih. Ivana Simić Bodrožić je lijepo sažela:

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/284033/Covjek-koji-je-izgubio-dva-sina-cekicem-ne-udara-na-cirilicu-nego-na-nepravdu.html

Ovdje fasciniraju dvije stvar:

1. Vrkić se bavi Vukovarom, dok je njegov grad najgora kaljuža u kojoj se niti dvanaest odgajateljica u vrtićima ne mogu zaposliti bez stranačkog kadroviranja, odnosno upravo zbog stranačkog kadroviranja.

2. Portal osijek031 nastavlja prenositi političke vijesti u kojima se afirmativno govori o trenutnoj vlasti, a izbjegava svaku kritički intoniranu vijest.


Jesi bolestan ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.09.2013. 11:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Iz Vlade je Hini odgovoreno kako je 'netočno da će Ivica Vrkić biti posrednik između Vlade RH i nije jasno koga oko primjene Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina'.


Ivica Vrkić došao je na mjesto gradonačelnika Osijeka za pričom da će on donijeti promjene, najviše bolju suradnju sa državom, a već nakon nekoliko mjeseci država se ograđuje od njegovih ideja, koje u isto vrijeme nemaju veze s Osijekom. Mirovina je bila najbolje rješenje za Vrkića, a i za Osijek.

Redakcija 031 je napisao/la: ›
Državne institucije dužne su provoditi Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, a što se tiče primjene tog zakona u lokalnoj samoupravi, ona se regulira Statutom jedinice lokalne samouprave


Evo nam i rješenja svih problema. Kako je HDZ odlučio da se u Vukovaru postave dvojezične ploče, vrlo brzo bi trebao imati priliku da to ispravi. Sabo je pokušao podmititi vijećnicu Hdz-a, nema većinu u vijeću, dakle, ako ga ne smijene, vijeće uvijek može isprovocirati nove izbore oko glasanja u proračunu. Gradsko vijeće Vukovara također može i promijeniti statut kojim je uvelo dvojezične ploče. Pa neka HDZ to i napravi, i problem je riješen. Tomica Karamarko zapravo može riješiti problem, a druga je stvar što ga je i kreirao, i što mu nije u interesu da se problem riješi.

U tom smjeru, Ivica Vrkić bi mogao samo posredovati između svih svojih bivših stranaka, da se tu formira većina i zajednički stav, no neka prije toga podnese ostavku na mjesto gradonačelnika Osijeka, pa neka radi što god hoće, samo neka ne maltretira Osijek svojim gradonačelničkim mandatom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Vilenjak
Offline
Ukupno postova: 442
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.09.2013. 13:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vrkic izgleda puca na predsjednicke izbore, tako barem ja vidim njegov angazman / populisticko petljanje u stvari na drzavnom nivou. tako da mu ovo osjecko gradonacelnikovanje dodje samo kao odskocna daska / sredstvo za postizanje cilja.

gadni su to (veliki) kompleksi iz malenog Krcenika.
jebiga!

...

nije problem u Vrkicu, on je isti posljednjih 50 godina, problem je sto sam ja morao glasati za njega da bi skinio Glavasa s vlasti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.09.2013. 16:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vilenjak je napisao/la (Pogledaj post): › Vrkicu, ko Boga te molim, ne seri. nit te je ko sta pitao, nit je na tebi da rjesavas probleme suzivota Hrvata i Srba. izgradi kvalitetne biciklisticke staze u Osijeku, to si obecao, to je tvoja politicka, gradjanska i moralna odgovornost, zbog toga si dobio glas. kad to napravis, voljno si.

a onda lipo u penzionerskom miru, ko pravi Titin omladinac, sjedi i pisi Istocno od Zapada II. prvi ti je dio, ocigledno, pun vrtoletnih grjesaka. i daj molim te vise, oprosti Starom. mislim, Franji. ko oprasta, i njemu je oprosteno.

...

bicikl, staza, EU fondovi, bicikl, staza, EU fondovi, bicikl, staza... (pa zapisi, jebiga!)


Kad je on to obećao?

Sviđa mi se kako si zapeo za bic. staze. Wink Javi se BMD-u za suradnju. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vilenjak
Offline
Ukupno postova: 442
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 06.09.2013. 3:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la: › Kad je on to obećao?


u predizbornoj kampanji, dobio sam taj neki njegov letak s programom, pa eto, jedna od tocaka bila je biciklisticke staze. to je u biti jedina stavka za koju sam procjenio da je sposoban odraditi ju, i to lovom iz EU fondova. ostalo me nije zanimalo, djelovalo je apsolutno nerealno. i za njega, i za bilo kojeg drugog kandidata.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: