Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Položaj žene u Crkvi!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.04.2013. 8:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SrodnaDuša je napisao/la (Pogledaj post): ›
Istina, Crkva nije dobila izričitu dozvolu od Isusa da redi žene (iako Isus nikada nije ni spominjao ređenje, ni službe). A neka nam profesori teologije odgovore na pitanje je li Isus ikada dao dozvolu za uvođenje celibata? Je li Isus ikada to naredio? (samo usput: NIKADA!)
U drugom slučaju, REĐENJE ŽENA, imamo žestoko pozivanje na Evanđelje (Novi Zavjet) kao kriterij! Iako se ni ovdje ne radi o Isusovim riječima (Isus NIKADA nije rekao ništa o neprikladnosti žena za službu u Crkvi) nego više o onome što Isus nije rekao i nije radio - nije birao žene među apostole!


...okej, imaš li kakvih dokaza (osim Biblije koju si pisali raznorazni ljudi) da je:
1. Isus uopće postojao?
2. (ako je i postojao) - kako i kada je to rekao???? netko je vodio zapisnik?

...zvučiš kao da je Isus bio vrhunski znanstvenik, samo eto - malo vam fali dokaza...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.04.2013. 10:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

naravno da je Isus postojao i bio u vezi s Marijom Magdalenom, navodno su i dijete imali i to bi u stvari trebao biti tzv "sveti gral" tj. loza direktno od Isusa, zato križarski ratovi i crni petak, i templari i svašta,

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.04.2013. 11:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...pa da, na Mariju Magdalenu sam i zaboravila.....Pegy, moram ti priznati da je ovo jedno od boljih objašnjenja koja sam čula....
...btw. džaba me gađate paradajzima - imam pravo na drugačije mišljenje...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.04.2013. 11:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...pa da, na Mariju Magdalenu sam i zaboravila.....Pegy, moram ti priznati da je ovo jedno od boljih objašnjenja koja sam čula....
...btw. džaba me gađate paradajzima - imam pravo na drugačije mišljenje...


meni je to nekako najsmislenije objašnjenje u koje mogu vjerovati, prije nego u sve ono što mi crkva pripovijeda

mene isto gađaju paradajzima i skidaju mi zvjezdice, očito nekome smeta moje mišljenje...e pa sad sam još više uvjerena da sam u pravu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.04.2013. 11:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

..upravo to je u pitanju - nametanje svog mišljenja, a bez ikakvih dokaza.....IKAKVIH.....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.04.2013. 11:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
..upravo to je u pitanju - nametanje svog mišljenja, a bez ikakvih dokaza.....IKAKVIH.....


a cuj...da ste pažljivo slušale čitanje iz Ivanova Evanđelja onda bi vam bilo sve jasno
tako što se ne propušta.....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.04.2013. 11:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...imala sam najbolju namjeru, ali zeznilo me mijenjanje vremena, pa sam zakasnila na propovijed...

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.04.2013. 14:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
SrodnaDuša je napisao/la (Pogledaj post): ›
Istina, Crkva nije dobila izričitu dozvolu od Isusa da redi žene (iako Isus nikada nije ni spominjao ređenje, ni službe). A neka nam profesori teologije odgovore na pitanje je li Isus ikada dao dozvolu za uvođenje celibata? Je li Isus ikada to naredio? (samo usput: NIKADA!)
U drugom slučaju, REĐENJE ŽENA, imamo žestoko pozivanje na Evanđelje (Novi Zavjet) kao kriterij! Iako se ni ovdje ne radi o Isusovim riječima (Isus NIKADA nije rekao ništa o neprikladnosti žena za službu u Crkvi) nego više o onome što Isus nije rekao i nije radio - nije birao žene među apostole!


...okej, imaš li kakvih dokaza (osim Biblije koju si pisali raznorazni ljudi) da je:
1. Isus uopće postojao?
2. (ako je i postojao) - kako i kada je to rekao???? netko je vodio zapisnik?

...zvučiš kao da je Isus bio vrhunski znanstvenik, samo eto - malo vam fali dokaza...


Osim prikaza Isusova života u stotinama odlomaka Novog zavjeta, istina je kako postoje i brojni alternativni izvori koji govore u prilog Kristovom postojanju.

Rimljanin Tacit iz prvoga stoljeća, koji se smatra jednim od najtočnijih povjesničara drevnoga svijeta, spomenuo je praznovjerne „kršćane“ („prozvane po Hristusu“ što je latinski naziv za Krista), koji je trpio pod Poncijem Pilatom tijekom vladavine Tiberija.

Svetonije, glavni tajnik cara Hadrijana, napisao je da je postojao čovjek zvan Hrestus (ili Krist) koji je živio tijekom prvoga stoljeća (Anali 15.44 ).

Josip Flavije je najpoznatiji židovski povjesničar. U svome djelu Židovske starine govori o Jakovu ''bratu Isusa, zvanoga Krist.'' Postoji polemičan stih (18,3) koji glasi: '

'Negdje u ovo vrijeme živio je Isus, mudar čovjek, ako ga uopće možemo nazvati čovjekom, jer činio je čudesna djela. . . . On je bio Krist . . . ponovno im se pokazao živ treći dan, kao što su božanski proroci predskazali to i deset tisuća drugih predivnih stvari o njemu“.

Druga pak verzija glasi: ''U ovo vrijeme živio je mudar čovjek koji se zvao Isus. Lijepo se ponašao i bio je poznat po svojim krepostima. Mnogi Židovi i ljudi iz drugih naroda postali su njegovi učenici. Pilat ga je osudio na smrt raspećem. Međutim, oni koji su postali njegovi učenici nisu napustili njegovo učeništvo. Izvijestili su da im se ukazao tri dana nakon raspeća, i da je bio živ. Prema tome, možda je on bio Mesija, o kojemu su proroci pripovijedili čudesa.''

Julije Afrikanac citira povjesničara Talusa u pogledu tmine koja je popratila Kristovo raspeće.

Plinije mlađi, u svojim Pismima, pisao je o ranokršćanskom štovanju, uključujući činjenicu da su kršćani štovali Isusa kao Boga i bili veoma moralni, a spominje i gozbu ljubavi i Gospodnju večeru.

Babilonski Talmud potvrđuje Kristovo raspeće.

Grčki pisac Lucijan iz Samostate govori o Kristu kao mudrom i kreposnom čovjeku. Susrećemo se i s brojnim gnostičkim spisima (Evanđelje istine, Ivanov apokrif, Evanđelje po Tomi, Rasprava o uskrsnuću itd.) koji spominju Isusa.

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.04.2013. 14:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
..upravo to je u pitanju - nametanje svog mišljenja, a bez ikakvih dokaza.....IKAKVIH.....


Toliko o nametanju mišljenja i o ne postojanju dokaza!!

Uostalom nije mi jasno kako netko moze nekome bilo što nametnuti ako istinski vjerujes u ono što govoris. A još manje mi je jasno kako samoprozvane danas vrlo popularne agnostike i ateiste uvijek zanimaju ovakve teme i uvijek imaju nešto za reci.

Kada u nešto ne vjeruješ, kada te nešto ne zanima onda o tome ni nemaš što reći. Bar ja ne gubim svoje vrijeme na stvari u koje ne vjerujem!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.04.2013. 14:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...glavni su ti dokazi citati i psalmi iz Biblije???? o tome ti ja pričam.....konkretan dokaz želim, ali sve se svodi na jedno te isto kad pokušavam diskutirati s vjernicima....
....nametanje, da....jer čim vidite da imam drugo mišljenje od vas, budem popljuvana jer ne priznajem citate iz Biblije kao znanstvene dokaze da je Bog stvorio svijet....
...i jako me zanima ova tema, namjerno je ne izbjegavam jer se nadam da ću jednog dana dobiti neke konkretne odgovore...a vi ste ti koji ne vole razgovarati na tu temu, jer čim pokažem svoju stranu, ponašate se u najmanju ruku, kao da sam ja ta koja je probola Isusa na križu...
...a ne vidite koliko licemjerja se propovijeda na tim vašim govornicama po crkvama...uvjerena sam da bi Isus bio super hepi kad bi postojao i došao na zemlju, pa vidio koliko se praksa razlikuje od njegove teorije....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.04.2013. 14:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...evo, nije baš o položaju žena, ali i to se da iščitati između redova:


_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.04.2013. 21:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...glavni su ti dokazi citati i psalmi iz Biblije???? o tome ti ja pričam....


Možeš li citirati gdje sam ja u svom prethodnom odgovoru kao dokaz navela psalme i djelove Svetog Pisma??

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.04.2013. 21:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SrodnaDuša je napisao/la: ›
anakonda je napisao/la: ›
...glavni su ti dokazi citati i psalmi iz Biblije???? o tome ti ja pričam....


Možeš li citirati gdje sam ja u svom prethodnom odgovoru kao dokaz navela psalme i djelove Svetog Pisma??
Ali ako baš hočeš idemo dalje...

KOZMOLOŠKI ARGUMENTI - najstariji elementi (znanstveni, filozofski postupci po kojima svi pa i oni najpriprostiji dolaze do spoznaje Božje opstojnosti. Ništa nije nastalo samo od sebe. Nema zakona bez nekog zakonodavca.

Zasniva se na zahtjevu zdrave pameti da svešto postoji mora imati dovoljan razlog svog postojanja, zašto postoji? Razlog nije u samim bićima. Da smo nužni morali bi uvijek postojati, a mi ne postojimo uvijek! Pa da vidimo tih 5 puteva kozmoloških dokaza:

1. PUT IZ ZBIVANJA

- prvi put polazi od činjenice da u svijetu postoji zbivanje, odnosno promjena, tj. prelaženje iz potencije u akt. Budući da akt mora prethoditi potenciji (Aristotel) mora postojati biće koje je iskonski začetnik zbivanja, tj. biće koje je Čisti akt, tj. Bog.

Našim osjetilima primjecujemo da se nešto zbiva. Sve što se zbiva prima gibanje od nekog drugog bića. Gibanje prima biće koje se nalazi u stanju potencije prema drugom biću. Pokrenut gibanje znači izvesti nešto iz mogučnosti u zbiljnost (iz potencije u akt). Nemoguće je da jedno biće bude istovremeno u stanju akta i potencije. Ili jesi ili nisi. Nemoguče je da nešto bude istodobno i u istom pogledu začetnik i primalac gibanja, odnosno da samo sebe statavlja u gibanje. Sve što se zbiva prima gibanje od drugog bića.

2. OD POJMA PROIZVODITELJA

- polazište drugog puta. Svaka stvar mora imati svoj proizvodni uzrok. Taj niz mora imati svoj početak u biću koje za svoje postojanje ne treba proizvodni uzrok, koje je samo po sebi dovoljno, ne uzrokovano i koje je Bog. Ne postoji iskonski proizvoditelj.

Mora postojati iskonski pokretač od koga je sve krenulo.

3. IZ ČINJENICE POSTOJANJA NENUŽNIH (KONTINGENTNIH) BIĆA

- kontigentna = bića koja mogu postojati i ne postojati.

Ona ne mogu postojati svagda. Ono što može biti jednom bilo kada može i da ne postoji. Kad bi sva bića bila takve mogučnosne prirode uslijedilo bi to da nekada nije bilo ničega. Kad bi to bilo istina onda ni sada ne bi bilo ničega. Ono čega nema može nastati tek posredovanjem nečega što već postoji. Ako nekoc nije bilo ničega onda ništa nije moglo nestati.

Ne možemo očekivati da iz ničega nastane nešto. Nisu sva bića mogučnosne prirode i mora postojati NUŽNO BIĆE (logika). Neko samostalno, nužno biće.

4. IZ STUPNJA SAVRŠENSTVA

-koji postoje u bićima u ovom svijetu. Svi oni upućuju na jednu puninu savršenstva, pa se dolazi do toga da mora postojati biće koje ima puninu savršenstva, a to je Bog. Postoji punina istine, dobrote, plemenitosti... Postoji nešto što svim bićima priopcuju savršenstvo.

5. IZ SVRHOVITOSTI

- postojanje svrhovitosti u svijetu. Bića koja nemaju razum djeluju svrhovito (npr. životinje), a to upucuje na činjenicu da mora postojati jedno razumno biće koje je ovaj svijet razumno uredilo!!

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PsychoSoldier
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1719
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 02.04.2013. 23:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa zna se da su se svte knjige svih naroda prepisivale i prilagodavale podneblju... koliko ima slicnosti u kurnanu, talmudu, bibliji sa jos starijim knjigama poput veda...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.04.2013. 8:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...srodna dušo, opet si mi navela gomilu teza, ali niti jedan dokaz....pa, pošto vjerujem da ne znaš što ta riječ znači, evo:
"Dokaz su sredstva koja se koriste za dokazivanje osporene činjenice".

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: