Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Položaj žene u Crkvi!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.03.2013. 13:30 
Naslov:  Položaj žene u Crkvi!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svaki prosinac obilježavamo “Dan borbe protiv nasilja nad ženama”. Prošle godine ubijeno ih je trinaest. Ali nije stvar samo u fizičkom nasilju, nego i mnogim drugim stvarima.

Postoji i problem žene u Crkvi. Neću ulaziti u neka teološka pitanja vezana za položaj žene i njezinu službu u Crkvi, spomenut ću samo naizgled banalan primjer: u mnogim župama djevojčice i djevojke ne mogu biti ministrantice jer župnici smatraju da to nije dolično.

Kad se prije nekoliko godina organizirao put na susret ministranata u Rim, onda je jedan osječki župnik, u čijoj župi su djevojke ministrantice već skoro trideset godina, za put prijavio i djevojke, na što je iz Đakova (sjedišta Đakovačko-osječke nadbiskupije) dobio odgovor (ordinarijata) da može poslati samo dečke. On je nakon toga, razočaran, povukao prijavu i nije poslao nikoga. Kad bi i drugi slijedili njegov primjer možda bi s godinama taj, naizgled mali, potez promijenio sveukupni položaj žene u Crkvi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.03.2013. 0:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Papa Franjo je na Veliki četvrtak u maloljetničkom zatvoru oprao noge dvanaestero ljudi. Među dvanaestero bile su i dvije djevojke. Nije to prvi puta da papa na Veliki četvrtak pere noge i ženama.

Nažalost, u našim krajevima to da biskupi i svećenici peru noge i ženama nismo do sada mogli vidjeti. Možda još nije sazrio duh za to, a možda nitko nije ni razmišljao o tome. U mnogim našim župama župnici se čak ustručavaju pustiti djevojke da budu ministrantice i suradnice.

A ako smo pažljivo slušali današnje čitanje iz Ivanova Evanđelja i ako znamo nešto o Pavlovim zajednicama, onda smo mogli čuti da je upravo žena prvi svjedok Kristova uskrsnuća i znati da su žene zauzimale vrlo važna mjesta u prvoj Crkvi. Nije papa ženama oprao noge zbog neke nove crkvene mode, nego zbog Evanđelja.

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.03.2013. 9:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

SrodnaDuša je napisao/la (Pogledaj post): ›

A ako smo pažljivo slušali današnje čitanje iz Ivanova Evanđelja


Mr. Green osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.03.2013. 10:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
SrodnaDuša je napisao/la (Pogledaj post): ›

A ako smo pažljivo slušali današnje čitanje iz Ivanova Evanđelja


Mr. Green osijek031.com smile

Možeš li i meni objasniti što ti je toliko smiješno?

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jaz
Offline
Avatar

Ukupno postova: 142
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.03.2013. 11:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo još jedan banalni primjer...Kao mala bila sam jako ljuta što ne mogu biti ministrantica u svojoj župi, ali ti je tako kod nas oduvijek i naravno da nisam mogla ništa promijeniti. Zato sam, eto, bila barem čitačica i pjevala u zboru.
Ali mi isto nije nikad bilo jasno zašto žene ne mogu biti svećenice...i kadgod mi je netko pokušao odgovoriti na to pitanje, uvijek bih dobila diplomatski, ucelofanirani odgovor, a nikad neko pravo objašnjenje... Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.03.2013. 11:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jaz je napisao/la: ›
Evo još jedan banalni primjer...Kao mala bila sam jako ljuta što ne mogu biti ministrantica u svojoj župi, ali ti je tako kod nas oduvijek i naravno da nisam mogla ništa promijeniti. Zato sam, eto, bila barem čitačica i pjevala u zboru.
Ali mi isto nije nikad bilo jasno zašto žene ne mogu biti svećenice...i kadgod mi je netko pokušao odgovoriti na to pitanje, uvijek bih dobila diplomatski, ucelofanirani odgovor, a nikad neko pravo objašnjenje... Rolling Eyes

Stvarno je šteta što žene ne mogu biti svećenice, pogotovo kad se uzme u obzir njihov prirodni dar govora. Smile

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Jaz
Offline
Avatar

Ukupno postova: 142
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.03.2013. 11:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa normalno. I još usto bi nas ljepše bilo vidjeti na propovjedaonici Razz

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.03.2013. 12:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jaz je napisao/la: ›
Pa normalno. I još usto bi nas ljepše bilo vidjeti na propovjedaonici Razz


samo bi se promijenila struktura onih koji dolaze...više ne bi slinile babe za popom...vec bi dolazili dedeki sliniti za žemskom...i to je to

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jaz
Offline
Avatar

Ukupno postova: 142
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.03.2013. 12:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa zato bi bilo fino da se podijelimo, pa kome se slini za popom ide u tu crkvu, kome za "žemskom", ide tamo i svi sretni. Iako, najljepše je kad netko ide na misu zbog sebe i Boga, a ne zbog onoga tko je na oltaru... Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.03.2013. 12:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jaz je napisao/la: ›
Pa normalno. I još usto bi nas ljepše bilo vidjeti na propovjedaonici Razz

Moja žena bi bila vrlo ozbiljan kandidat za biskupicu. Smile

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.03.2013. 14:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Moram ovo malo raščlaniti jer me, ako su moji osjećaji uopće za javnost bitni, papa Benedikt razočarao!

Ako je točno što prenosi Silvije Tomašević, papa kaže (1. CELIBAT): 'Pokušaji disidenata koji tvrde da su motivirani brigom za Crkvu zapravo su očajnički pokušaji da učine nešto čime bi promijenili Crkvu u skladu sa svojim vlastitim željama i idejama – kazao je papa.'

Zatim Tomašević dodaje (2. REĐENJE ŽENA): potvrdio je i da je stanje u Crkvi često dramatično te citirao riječi svog prethodnika Ivana Pavla II. koji je naglašavao kako za zaređivanje žena 'Crkva od Isusa nije dobila nikakvu dozvolu.'

Istina, Crkva nije dobila izričitu dozvolu od Isusa da redi žene (iako Isus nikada nije ni spominjao ređenje, ni službe). A neka nam profesori teologije odgovore na pitanje je li Isus ikada dao dozvolu za uvođenje celibata? Je li Isus ikada to naredio? (samo usput: NIKADA!)

Kakva kontradikcija (kriteriološka kontradiktornost)! Kakva selektivna teologija koja uzima samo ono što joj ide u prilog, a odbacuje ono suprotno. Sumnjam da papa toga nije svjestan.

U prvom slučaju, CELIBAT, imamo klasično i subjektivno odstupanje od Evanđelja (Novog Zavjeta) kao teološkog kriterija i njegovo zanemarivanje. Drugim riječima - CELIBAT je uveden, a da za to nije bilo nikakve podloge u Isusovim riječima, baš nikakve! A papa sada to teološki brani!

U drugom slučaju, REĐENJE ŽENA, imamo žestoko pozivanje na Evanđelje (Novi Zavjet) kao kriterij! Iako se ni ovdje ne radi o Isusovim riječima (Isus NIKADA nije rekao ništa o neprikladnosti žena za službu u Crkvi) nego više o onome što Isus nije rekao i nije radio - nije birao žene među apostole!

U prvom slučaju papa Benedikt Evanđelje ne vrednuje, tj. izbjegava ga, a u drugom je radikalan u njegovom prihvaćanju.

Kako protumačiti ovu nedosljednost nego kao teološku subjektivnost, koja Crkvu oblikuje, upravo kako to papa kaže, prema osobnim željama i idejama. Pišući optužbu teolozima ustvari sudi sebi. Naravno da iza toga ne stoji samo papa, nego čitava jedna teološka škola utemeljena na ograničenoj povijesnoj tradiciji koja je prije mnogo stoljeća kriterij Novog Zavjeta, prve Crkve i Tradicije stavila na margine.

Ako baš hoćete (CELIBAT) - Isus o celibatu nije ništa govorio. Birao je među apostole i oženjene i neoženjene, znači celibat (život bez žene) mu nije bio nikakav kriterij. Dakle, ako ćemo uzeti Isusa kao kriterij, a on je temeljni kriterij, celibat mora biti na izbor. Tim Isusovim smjerom je išla i prva Crkva.

Benedikt XVI. optužuje današnje teologe koji preispituju obvezu celibata za subjektivnost i kako žele Crkvu prilagoditi sebi i svojim idejama svojim, a ustvari je uvođenje celibata kao obveze u svoje vrijeme bila subjektivna teološka novotarija. Bio je to katolički Naw age, koji je s vremenom, nažalost, postao tradicija. Dakle, Benedikt VXI., a ne navedeni teolozi, brani nešto što je bilo prilagođavanje sebi i svojim idejama koje su daleko od Isuove prakse!

Još malo (REĐENJE ŽENA) - Isus ništa nije govorio ni o ređenju žena, ali nije ih uzeo među apostol(ice)e. Stoga možemo uzeti u obzir Benediktov argument da za ređenje žena nema novozavjetnog temelja. Iako Isus nikada nije izričito ni branio ređenje žena. Iako treba reći da su neke teologinje u svojim istraživanjima ukazale na to da su neke žene u prvoj Crkvi vjerojatno bile na razini apostolske službe (npr. Junija, Pavao ju spominje u Poslanici Rimljanima 16,7: 'Pozdravite Andronika i Juniju, rođake i suuznike moje; oni su UGLEDNI MEĐU APOSTOLIMA i prije mene bili su u Kristu.'). A ređenje žena je i pitanje socijalnog i kulturnog kontkesta Isusovog djelovanja.

Dakle: ima više razloga tvrditi da je ređenje žena bliže Isusu, nego je to održanje obveznog celibata.

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.03.2013. 14:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nikako ne smijemo zaboraviti ni ĐAKONISE prve Crkve!!

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.03.2013. 17:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
Stvarno je šteta što žene ne mogu biti svećenice, pogotovo kad se uzme u obzir njihov prirodni dar govora. Smile
OCJENA 5 za prirodni dar govora! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.03.2013. 20:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
PEGY je napisao/la: ›
SrodnaDuša je napisao/la (Pogledaj post): ›

A ako smo pažljivo slušali današnje čitanje iz Ivanova Evanđelja


Mr. Green osijek031.com smile

Možeš li i meni objasniti što ti je toliko smiješno?


cijela rečenica mi je smiješna jer nikad ne slušam pažljivo, a di još evanđelje

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SrodnaDuša
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.03.2013. 20:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
PEGY je napisao/la: ›
SrodnaDuša je napisao/la (Pogledaj post): ›

A ako smo pažljivo slušali današnje čitanje iz Ivanova Evanđelja


Mr. Green osijek031.com smile

Možeš li i meni objasniti što ti je toliko smiješno?


cijela rečenica mi je smiješna jer nikad ne slušam pažljivo, a di još evanđelje


Ako nikada bar jučer si trebala sušati pažljivo jer se čitala Muka Gospodina našega Isusa Krista po Ivanu!!

_________________
"Gospodine, čuvaj nas... od svojih 'sljedbenika'!" (s jednog grafita u Londonu)
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: