Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Korizma

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Za vrijeme korizme odreći ću se:

slatkog
0%
 0%  [ 0 ]
cigareta
0%
 0%  [ 0 ]
nešto treće ...
100%
 100%  [ 2 ]
Ukupno glasova : 2


Autor Poruka
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.03.2013. 20:16 
Naslov:  Korizma
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vrijeme je korizme, vrijeme kada se oni koji se nazivaju vjernicima odriču nečega.Sudeći po odricanjima nema sumnje da smo mi Hrvati doista veliki vjernici.Što vi mislite o samom odricanju, i o ljudima koji se odriču recimo cigareta tih 40 dana, ali zato poslije Uskrsa, puše " ko Turci ".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.03.2013. 20:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

milo_moje je napisao/la: ›
Što vi mislite o samom odricanju, i o ljudima koji se odriču recimo cigareta tih 40 dana, ali zato poslije Uskrsa, puše " ko Turci "?

Za mene je to smiješno. Tko 40 dana može bez cigarete - može i zauvijek.

Ali, nažalost, druga je stvar važnija: velika večina Hrvata se mora mnogo toga odricati tijekom cijele godine, a ne samo za korizmu. Sad

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.03.2013. 21:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zaljubljena u Osijek je napisao/la: ›
milo_moje je napisao/la: ›
Što vi mislite o samom odricanju, i o ljudima koji se odriču recimo cigareta tih 40 dana, ali zato poslije Uskrsa, puše " ko Turci "?

Za mene je to smiješno. Tko 40 dana može bez cigarete - može i zauvijek.

Ali, nažalost, druga je stvar važnija: velika večina Hrvata se mora mnogo toga odricati tijekom cijele godine, a ne samo za korizmu. Sad



Za mene je to smiješno. Tko 40 dana može bez cigarete - može i zauvijek.

U tome i jeste poanta

Ali, nažalost, druga je stvar važnija: velika večina Hrvata se mora mnogo toga odricati tijekom cijele godine, a ne samo za korizmu. Sad

ovo je nažalost svaki dan sve izraženije

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.03.2013. 22:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Smisao korizme, nije odricanje, radi odricanja, nego odricanje, u korist onih kojima je potrebito.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
milo_moje
Offline
Ukupno postova: 2875
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.03.2013. 16:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
Smisao korizme, nije odricanje, radi odricanja, nego odricanje, u korist onih kojima je potrebito.


Da, istina. Samo što polako, ali sigurno i ja se odričem svega potrebitog.

_________________
Život je teška škola, prvo ti da test, pa onda lekciju!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.03.2013. 16:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Smisao korizme, nije odricanje, radi odricanja, nego odricanje, u korist onih kojima je potrebito.
Nemora bit, doduše nebi htio biti negativan pa reči kako ne treba dat. Ali je odricanje u smislu odricanja da se odrekneš nečega bez čega "ne možeš" da bi na neki način sudjelovao u "patnji" dakle to su onda cigarete i slično...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.03.2013. 17:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Smisao korizme, nije odricanje, radi odricanja, nego odricanje, u korist onih kojima je potrebito.
Nemora bit, doduše nebi htio biti negativan pa reči kako ne treba dat. Ali je odricanje u smislu odricanja da se odrekneš nečega bez čega "ne možeš" da bi na neki način sudjelovao u "patnji" dakle to su onda cigarete i slično...

 Nas dvojica očito nismo išli na isti vjeronauk. Korizma ovakva kakvu ju danas doživljavaju, a nažalost u većini slučaja i provode, zaživjela je dolaskom "velikih Hrvata" devedesetih. Isti ti su od krštenja, prve pričesti, krizme i drugih svetih sakramenata, napravili bal razmetanja, neskromnosti i svega ono što ne bi trebali biti. Gdje je tu skromnost i odricanje iz svetog pisma? Korizma je odricanje u korist onih kojima je potrebito, korizma je molitva za one kojima je potrebito, korizma je pokornost.
P.S. Da pojasnim da ne bi bilo zabune…
Primanje svetih sakramenata nekad se obilježavalo svečanim ručkom uz obitelj i kumove. U što se to danas pretvorilo? Iznajmljuju se sale, glazba, i ostalo kao da su u najmanju ruku svatovi. O tom razmetanju pričam…

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.03.2013. 18:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Smisao korizme, nije odricanje, radi odricanja, nego odricanje, u korist onih kojima je potrebito.
Nemora bit, doduše nebi htio biti negativan pa reči kako ne treba dat. Ali je odricanje u smislu odricanja da se odrekneš nečega bez čega "ne možeš" da bi na neki način sudjelovao u "patnji" dakle to su onda cigarete i slično...

 Nas dvojica očito nismo išli na isti vjeronauk. Korizma ovakva kakvu ju danas doživljavaju, a nažalost u većini slučaja i provode, zaživjela je dolaskom "velikih Hrvata" devedesetih. Isti ti su od krštenja, prve pričesti, krizme i drugih svetih sakramenata, napravili bal razmetanja, neskromnosti i svega ono što ne bi trebali biti. Gdje je tu skromnost i odricanje iz svetog pisma? Korizma je odricanje u korist onih kojima je potrebito, korizma je molitva za one kojima je potrebito, korizma je pokornost.
P.S. Da pojasnim da ne bi bilo zabune…
Primanje svetih sakramenata nekad se obilježavalo svečanim ručkom uz obitelj i kumove. U što se to danas pretvorilo? Iznajmljuju se sale, glazba, i ostalo kao da su u najmanju ruku svatovi. O tom razmetanju pričam…
Ti mene kao da nisi razumio... Tko je spominjao ikakve balove i katolike poslije devedesetih. NE KONTAM?!

Dakle ponovit ću još jednom:
1) Korizma je vid priprave za Uskrs, te odricanje koje se radi u Korizmi se radi kao vid priprave za Uskrs, odnosno vid patnje kojom samog sebe spremaš za najvažniji blagdan. U smislu odolijevanja iskušenju kao što imamo prilike čitati u Bibliji kako je Đavo iskušavao Isusa u pustinji 40 dana pa eto iz toga simbolike...

2) Davat, pomagat ljudima u potrebi se treba kad god se može i to nema veze s korizmom.

Što ako ljudi oko tebe ne trebaju pomoć u tih 40 dana, jel to znači da se ti zbog toga ne trebaš ničega odreč? besmislica. Cilj korizme nije davanje, nego odricanje, KUŠNJA.

Što kad netko ide postit? Jel to znači da on jede kruh i vodu samo zato da bi komši ostavio janje. To nema smisla..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.03.2013. 19:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
Ti mene kao da nisi razumio... Tko je spominjao ikakve balove i katolike poslije devedesetih. NE KONTAM?!

Dakle ponovit ću još jednom:
1) Korizma je vid priprave za Uskrs, te odricanje koje se radi u Korizmi se radi kao vid priprave za Uskrs, odnosno vid patnje kojom samog sebe spremaš za najvažniji blagdan. U smislu odolijevanja iskušenju kao što imamo prilike čitati u Bibliji kako je Đavo iskušavao Isusa u pustinji 40 dana pa eto iz toga simbolike...

2) Davat, pomagat ljudima u potrebi se treba kad god se može i to nema veze s korizmom.

Što ako ljudi oko tebe ne trebaju pomoć u tih 40 dana, jel to znači da se ti zbog toga ne trebaš ničega odreč? besmislica. Cilj korizme nije davanje, nego odricanje, KUŠNJA.

Što kad netko ide postit? Jel to znači da on jede kruh i vodu samo zato da bi komši ostavio janje. To nema smisla..

 Ja sam tebe razumio, no tvoje i moje poimanje kršćanstva i vjere se očigledno podosta razlikuju...
Korizmeno vrijeme, je prvenstveno vrijeme čišćenja srca, a ne tijela. Srce se ne čisti izbjegavanjem zla, nego činjenjem dobra. Činjenje dobra je temelj pokore. U svetom pismu stoji da pokornost vodi spasenju, a pokornost se iskazuje kroz post, molitvu i milosrdna dijela. Po mom mišljenju, dobra djela su najvažnija jer ona donose radost, post nam donosi čišćenje tijela, a molitva čišćenje duha.
 U svetom pismu kaže: „Ne slavite sebe i svoje tijelo, koje će zauvijek propasti!“ Ljepota svetog pisma je u njegovom tumačenju i provođenju, svatko neka sebi odredi prioritete kako u životu, tako i u korizmi, bilo kroz sveto pismo ili bez njega.
Opet ponavljam, da je više nego očito da smo se mi u različitim crkvama bogu molili.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.03.2013. 22:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
 Ja sam tebe razumio, no tvoje i moje poimanje kršćanstva i vjere se očigledno podosta razlikuju...
Ne bih se složio. Samo bih primjetio da malo drugačije shvaćamo neke stvari, izvući ću ti par citata.
simo031 je napisao/la: › Činjenje dobra je temelj pokore.
Ja se slažem, ali nitko ne kaže da je činjenje dobra prema sebi i odricanje od nekih stvari u vidu borbe protiv svojeg drugog ja, loša stvar.
simo031 je napisao/la: ›  U svetom pismu kaže: „Ne slavite sebe i svoje tijelo, koje će zauvijek propasti!“ Ljepota svetog pisma je u njegovom tumačenju i provođenju, svatko neka sebi odredi prioritete kako u životu, tako i u korizmi, bilo kroz sveto pismo ili bez njega.
I opet, apsolutno se slažem, ali moram još jednom naglasit po meni odricanje od nekih stvari ne mora biti samo čišćenje tijela pa makar pri tom direktno baš i ne pomogao nekom. Ali treba pomoć to stoji ako možeš i ne samo kad je korizma i to po meni nije direktno vezano za samu korizmu, nego za čitav period života. To je jedna od osnovnih kršćansik vrednota koja proizlazi iz druge zapovijedi ljubavi.
simo031 je napisao/la: › Opet ponavljam, da je više nego očito da smo se mi u različitim crkvama bogu molili.
Po meni je očito da nismo, nego da je opet došlo do malog nesporazuma, al nema veze.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oggy031
Offline
Ukupno postova: 125
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.03.2013. 5:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam dao otkaz u firmi... dakle odrekao sam se nečega...
na moje radno mjesto je došao drugi čovjek... dakle, napravio sam dobro djelo za nekog druog...
a sad i da postim, kontam da bi bilo previše...

btw. ja sam ateist, tak da mi sve to bzvz -.-'

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.03.2013. 5:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
...

 Ja smatram da je u korizmi važnije čišćenje srca i duše, od tijela (iako je tijelo ogledalo duše). Iz tvojih odgovora nisam stekao dojam da čvrsto braniš ovaj ili onaj stav, o ovoj temi, te mi ova rasprava više mi ne izgleda osobito smislena, stoga ću je završiti još jednim citatom iz svetog pisma.
"Nak' svatko živi po svojoj mudrosti". Smile

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.03.2013. 8:30 
Naslov:  Re: Korizma
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sam se odrekla evo već 7 kila.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.03.2013. 9:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja se nemam čega odreči

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.03.2013. 10:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...odrekla sam se dobrog raspoloženja, što zapravo i nema nikakve veze s korizmom....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: