Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Fiskalne blagajne - od 1. siječnja odzvonilo sivoj ekonomiji u ugostiteljstvu, obrtu i turizmu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65811
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.12.2012. 16:21 
Naslov:  Fiskalne blagajne - od 1. siječnja odzvonilo sivoj ekonomiji u ugostiteljstvu, obrtu i turizmu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao što ste svi vjerojatno čuli, od 1. siječnja iduće godine u Hrvatskoj se uvode fiskalne blagajne. Hrvatski je sabor donio Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom koji bi trebao omogućiti Ministarstvu financija učinkovit i efikasan nadzor nad ostvarenim prometom gotovinom i suzbijanje sive ekonomije, pogotovo u ugostiteljstvu, obrtu i turizmu.

Prema tom zakonu, svi korisnici obveznici fiskalizacije moraju imati naplatne uređaje spojene sa serverom Porezne uprave putem interneta te će prije izdavanja svakoga računa Poreznoj upravi dostaviti podatke o računu te od iste dobiti jedinstveni identifikator. Uvođenje fiskalnih blagajni trebalo bi stati na kraj učestaloj praksi onih koji rade s gotovinom, a iskazuju premale promete i dohotke.

Naime, prema dostupnim podacima ispada da su prosječni dnevni dohoci tako niski da se od njih ne može živjeti. Tako je npr. dnevni dohodak u kafićima u centru velikih gradova 95 kuna što je doista smiješno. Ministarstvo financija procjenjuje da će prihodi nakon fiskalizacije biti veći za milijardu kuna, dok će rashodi u prvoj godini iznositi 13 milijuna kuna.

Uvođenje fiskalnih blagajni odvijat će se po skupinama. Fiskalne blagajne od 01.01.2013. postaju obavezne za:
- velike i srednje poduzetnike
- usluge smještaja (hoteli, apartmani, kampovi...)
- sve tipove ugostiteljskih objekata (restorani, kafići, kavane, slastičarnice, objekti brze prehrane, disko klubovi...)

Fiskalne blagajne od 01.04.2013. postaju obavezne za:
- trgovinu na malo i na veliko
- popravak (servis) motornih vozila i motocikala
- slobodna zanimanja (liječnici, veterinari, odvjetnici, javni bilježnici, revizori, arhitekti, porezni savjetnici, stečajni upravitelji, tumači, prevoditelji, turistički djelatnici, znanstvenici, odgojitelji, novinari, sportaši...)

Fiskalne blagajne od 01.07.2013. postaju obavezne za:
- sve ostale koji izdaju račune – manje poduzetnike i obrtnike.

Obveznici koji ne podliježu fiskalizaciji su oni koji obavljaju slijedeće djelatnosti: prodaja karata i žetona u putničkom prometu, prodaja ulaznica, prodaja na tržnicama, prodaja dnevnog tiska, prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda, prodaja proizvoda i usluga u poštanskom prometu, zaprimanje uplata za sudjelovanje u igrama na sreću i zabavnim igrama, prodaja robe i usluga putem prodajnih automata, pružanje bankarskih usluga te promet ostvaren putem mjernih instrumenata (električna energija, plin, voda, telefon i slično) od energetskih, komunalnih, elektroničkih komunikacija i drugih pravnih osoba.

Obveznik fiskalizacije obvezan je nabaviti uređaj za elektronsku naplatu ili postojeći uskladiti sa zakonom, odgovarajuće programe koji će registrirati svaki račun te digitalne certifikate koje će dodijeliti Financijska agencija, a koji će se koristiti za identifikaciju obveznika fiskalizacije prilikom elektroničke razmjene podataka. Obveznici fiskalizacije obvezni su po završetku radnog dana, a najkasnije prije početka slijedećeg radnog dana, dostaviti dnevno izvješće u Poreznu upravu čime ona vrši dodatnu kontrolu prometa u gotovini.

Predviđene su kazne za one poduzetnike koji će pokušati eskivirati nova pravila, i to u iznosu od pet tisuća do čak 500 tisuća kuna. Građani će moći i sami provjeriti jesu li njihovi računi prijavljeni Ministarstvu financija ali i oni sami moraju biti oprezni. Uhvati li ih inspekcija pred trgovinom bez računa, kazne su od 200 do 2000 kuna. Ministarstvo financija razaslat će poslije nove godine 750 inspektora diljem zemlje da provjeravaju jesu li obveznici fiskalizacije počeli s implementacijom novoga sustava. U prvih mjesec dana inspektori će samo izdavati upozorenja, ali bi od 1. veljače trebali početi kažnjavati neposlušne obveznike.

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.12.2012. 17:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

konacno....ne moze bolje....kad su bezobrazni prema radnicima nek i njima odzvoni vise i nek plate svaku kunu poreza koju su radnici na minimalcu zaradili...

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.12.2012. 23:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš me zanima kako će se ovo odraziti na sve. Još jedan način punjenja proračuna za bogaćenje bogatih.
Sve bi to imalo smisla da naša država nije kriminalna tvorevina i da nije pri samome vrhu u cijelom svijetu po visini poreza i davanja državi.
Ubiti, mislim da se poštenim radom ugl. ne može zaraditi pristojna plaća, a kamoli još platiti radnike i sve ostalo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
Zdrale
Offline
Avatar

Ukupno postova: 539
Lokacija: Metropola
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.12.2012. 23:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sad ces sve 3-5 kn gore u ugostiteljskim objektima! -.-

_________________
Winning isn't everything. It's the only thing!! Vince Lombardi
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dani_os
Offline
Ukupno postova: 307
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 30.12.2012. 8:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Boost je napisao/la: ›
Baš me zanima kako će se ovo odraziti na sve. Još jedan način punjenja proračuna za bogaćenje bogatih.
Sve bi to imalo smisla da naša država nije kriminalna tvorevina i da nije pri samome vrhu u cijelom svijetu po visini poreza i davanja državi.
Ubiti, mislim da se poštenim radom ugl. ne može zaraditi pristojna plaća, a kamoli još platiti radnike i sve ostalo.




pa da. zato poduzetnici voze aute koji troše ko manji avion, servis, osiguranje im dodje za te ko
prosječna godišnj plača hrvata. svaki vikend se ide negjde, svagdje godine na more, sinovi i kčerke im se školuju di god treba, idu na skijanje, takodjer svake godine, uglavnom ne rade ništa, a novaca naravno imaju. ali za radnika nema

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.12.2012. 10:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dani_os je napisao/la: ›
Boost je napisao/la: ›
Baš me zanima kako će se ovo odraziti na sve. Još jedan način punjenja proračuna za bogaćenje bogatih.
Sve bi to imalo smisla da naša država nije kriminalna tvorevina i da nije pri samome vrhu u cijelom svijetu po visini poreza i davanja državi.
Ubiti, mislim da se poštenim radom ugl. ne može zaraditi pristojna plaća, a kamoli još platiti radnike i sve ostalo.




pa da. zato poduzetnici voze aute koji troše ko manji avion, servis, osiguranje im dodje za te ko
prosječna godišnj plača hrvata. svaki vikend se ide negjde, svagdje godine na more, sinovi i kčerke im se školuju di god treba, idu na skijanje, takodjer svake godine, uglavnom ne rade ništa, a novaca naravno imaju. ali za radnika nema

Tako je, kao što rekoh...za bogaćenje bogatih. Znaš li koliko puta više ima običnih poduzetnika, malih poduzetnika, obrta, firmica koje jedva spajaju kraj s krajem zbog brutalnih davanja državi? Ovakvih kakve si ti naveo ima jako malo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dani_os
Offline
Ukupno postova: 307
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 30.12.2012. 11:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne znam baš da ih ima jako malo, ja vidim puno bmw-a i sličnih auta po gradu.
znam dosta njih koji kukaju da jedva spajaju kraj s krajem, a imaju bar 5 puta više novaca nego ja, stalno negdje idu, na more svake godine.

ili bi trebali s ne znam trgovinom od 20 kvadrata i oni kupit novog bmw-a? zaposlit nekoga, a oni da lade jaje, jel eto oni otvorili trgovinu i sad trebaju neredait ništa?

otvaraš firmicu da zaposliš sebe i dobro.
al ne ovdje bi otvorili firmicu i birtiju i ne bi plačali porez, nego bi prijavili prometa 200kn mjesečno i vozili 2 auta itd..
znam milion takih, koji su otvorili birtiju zaposlili 2 konobara, kojima daju neku mizernu plaču.
kukaju kak je velik porez kojeg upče neplačaju
slabo znam onih koji su otvorili birtiju i sami sebe zaposlili, ima ih al jako malo

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.12.2012. 11:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cekajte malo zelite reci da treba raditi na crno????da je uredu da se ne prijavljuje promet ???jesam ja glup onda sto placam porezi ili su oni pametni ?

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.12.2012. 11:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@rockeros, potpisujem.

Doista je nevjerojatno da danas ljudi u nemalom broju podrzavaju izbjegavanje placanja poreza, dok istovremeno zele bolje zdravstvo, bolje ceste, bolje place, bozicnice i vise poslava u drzavnim i javnim tvrtkama.

Gdje se prekinuo mentalni lanac koji je doveo do ovakvog nerazumijevanja osnovnih drustvenih odnosa?!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dani_os
Offline
Ukupno postova: 307
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 30.12.2012. 12:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

to se i ja pitam. valda je do tog dovela sebičnost, zavist koja nam valada državom

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.12.2012. 13:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eto, igrom slučaja znam nekoliko vlasnika birtija koji imaju tek prosjčene hrvatske plaće i to zato što dio posla rade na crno..i tako uspiju zaposliti još nekoga.
Isto tako znam nekoliko cura koje muku muče s frizerskim salonima koje moraju i kod kuće šišati da bi si omogućile skroman život.
Isto tako znam nekoliko ljudi koji su zatvorili obrte i firme zbog količine davanja.
Znači, treba krenuti od početka, od vrha, a to je kriminalna tvorevina zvana Hrvatska.
Zavirite malo van lijepe naše pa ćete skužiti na što mislim.
Istina, ima i onih koji voze BMW...ali daleko, daleko manje.
Hvala bogu da ja uz svoj posao (vrlo složen, jako odgovoran i specifičan) mogu raditi i neke stvari na crno, jer bi inače jako teško preživio bez obzira na sve pa i fakultet.
Ovo bi sve podržao da su porezi i davanja normalni..a ovako..nema šanse..država uzima preko 50% zarađenih novaca..malo sam i rekao...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
dani_os
Offline
Ukupno postova: 307
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 30.12.2012. 13:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam recimo bio u sitaciji da nemam kune i super lagano sam preživio.
ako dobivaš plaču za taj poso koji radiš, ja nevidim nijednog razloga da bi ti teško preživio?
ne kontam pošto radiš složen poso šta nisi otišo u te države u kjima je bolje?
firme propadaju svagdje, svagdje imaš trošak te firme, svagdje te moež zakačit da neuspiješ zaradit dovoljno novaca

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.12.2012. 14:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ti onda vjerojatno nisi bio kreditno opterećen i imaš nekoga tko ti pomaže i to je sasvim ok...nebitno..ne radi se o tebi i o meni..
Radi se o našoj državi koja uzima previše poreza, previše davanja a pruža jedno veliko ništa, nikakvu sigurnost.
Iz određenig razloga poznajem jako puno ljudi i puno njih je pokušalo, pokušava, kemija...
Npr. jedan kolega se javio u BIOS s odličnom idejom. Savjetovali su mu da radi na crno jer će ga inače davanja pojesti.
Ponavljam. Ovo je samo još jedan način da se bogati bogate.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dani_os
Offline
Ukupno postova: 307
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 30.12.2012. 15:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jesam, bio sam krditno opterečen i nemam nikog ko mi pomaže.
koja to država pruža sigurnost? šta je sigurno danas?

ovo je porez, koji se trebo davno prije počet naplačivat, država živi od poreza, a bogate se ljudi tako što neplačaju porez, neplačaju radnike itd.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.12.2012. 15:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vidim ja da ti je ova problematika strana. I da si hrvatina te da voliš Hrvatsku.
To je tvoj izbor i imaš pravo na to.
Uključi se malo u svijet, proširi horizonte, počeni se baviti nekim hobijima preko kojih ćeš steći neka strana poznanstva, počni se kretati stranim forumima itd..možda ti stvari budu malo jasnije.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: