Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Komentar: Zašto diploma nije dovoljna?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Nandino
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5431
Lokacija: redakcija portala Osijek031.com
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.12.2012. 10:15 
Naslov:  Komentar: Zašto diploma nije dovoljna?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Studenti, diploma je potvrda da ste svladali minimum znanja potrebnog da biste se bavili nekim poslom. Ok, postoji tu i neki prosjek, ali svi znamo kako za neke kolegije treba učiti više i za nižu ocjenu, za neke manje za visoku, a često profesori pogledaju kakve su druge ocjene prije davanja svoje, pa se uklope u prosjek. Dakle, prosjek možete "okačiti mačku o rep"! :) Diploma ne znači da ste stručnjaci u svom poslu. Ona vas ničime ne izdvaja od drugih s diplomom.

Kolega Saša Cvetojević osvrnuo se na situaciju kada je jedna mlada žena na nekom panelu pitala kako nikako ne može naći posao, a bila je odlikašica, sportašica, uvijek je sve odrađivala i sve je išlo kako treba. Pisala je desetke molbi i ništa, samo "zid". Kaže Saša: “I gledam ja ispred sebe zid, dok ju slušam, i mislim: istina, zid je ispred mene. Ona vidi taj zid i jedna zatvorena vrata. Da ju pitam koliko ima izlaza, rekla bi - jedan. A ja vidim 5 prozora, 2 otvora za ventilaciju, knauf ploče na stropu koje se pomiču i iza kojih je možda opet izlaz i gledam gdje je otvor za dimnjak... Stvar je percepcije, odmaknite se, pogledajte ponovo. Promijenite način. Promijenite pristup. Promijenite sebe. Zid će uvijek biti zid. Ili tražite izlaze na drugoj strani, ili nabavite pneumatski čekić! :) ”.

Takvo razmišljanje nećete steći učeći. Takvo razmišljanje stječete djelujući! A opcije za djelovanje tijekom studiranja su razne: od raznih studentskih i inih udruga, preko raznih projekata u koje se možete uključiti, do aktivnog sudjelovanja na društvenim mrežama. Dat ću nekoliko primjera.

Primjer 1. Za sudjelovanje u odličnom Projektu 180 kojega je organizirao Studentski zbor Ekonomskog fakulteta u Osijeku na čelu s Markom Weberom, od više tisuća studenata tog fakulteta, za sudjelovanje se prijavilo njih 12 (slovima: dvanaest)! Projekt je zamišljen kao natjecanje timova u radu na nekoliko case studyja različitih tvrtki, gdje dolazite u izravan kontakt s tim tvrtkama i upoznajete ih, kao i te tvrtke vas, vide kako razmišljate, što znate i kako primjenjujete to svoje znanje, a pobjednički tim dobija nagrade, između ostalog i prakse u nekima od tih tvrtki. Kao što već spomenuh, od nekoliko tisuća studenata EFOS-a, prijavilo se njih 12!

Primjer 2. Studentske udruge (npr. AIESEC, IAESTE itd.) u sklopu svog djelovanja rade razne projekte kroz koje kontaktiraju razne tvrtke ili institucije i surađuju s njima, ali i unaprijeđuju razne korisne vještine, poput prezentacijskih, organizacijskih, upravljanja vremenom, govora tijela, timskog rada, preuzimanja odgovornosti i slično. Radom u studentskim (ili nekim drugim) udrugama stječete jednu širinu, vrijedno iskustvo i potencijalno bitne kontakte, a sve to dok ste još u fazi “igranja”, dok vas pogreške još uvijek ne koštaju puno.

Primjer 3. Društvene mreže poput Facebooka, LinkedIna, Google plusa, a možda ponajviše Twittera odličan su način da potencijalnim poslodavcima date do znanja da postojite! Naravno, ne pričam o stavljanju tridesetak YouTube klipova dnevno i spamanju svim i svačim, nego o nepretencioznim komentarima kojima predstavljate sebe, svoje znanje i vještine te poznavanje svijeta oko sebe. Pisanje bloga ili članaka za neki portal također se računaju, kao i sve drugo što vas odvaja od većine i daje uvid u vaše znanje i način razmišljanja.

Vjerujte, veća je vjerojatnost da će vas tvrtke zapaziti kroz projekte u kojima sudjelujete ili zbog vaše aktivnosti na internetu, nego da će od fakulteta tražiti popis top studenata! Kod nas još ne postoje headhunting tvrtke, a većina tvrtki nema odjel koji bi se bavio sustavnim praćenjem top studenata. Tvrtkama su zanimljivije osobe koje primijete “usput”. Znam više primjera ljudi koji su tako zaposleni u osječkim tvrtkama, uključujući Inchoo, baš na temelju nekih od aktivnosti koje sam ranije naveo. Neke sam i sam predložio; zapazio sam da se izdvajaju iz mase, nisam ih osobno poznavao.

Ponavljam: diploma je samo potvrda da ste svladali minimum znanja potrebnog da biste se bavili određenim poslom, ona ne znači da ste stručnjaci u svojoj branši i ničime vas ne izdvaja od ostalih s takvom diplomom. Razliku morate napraviti sami! I ne, to nije garancija da će vam biti ponuđen posao ili da ćete ga dobiti, ali svakako višestruko uvećava vjerojatnost.

Autor: Nandino Lončar



Zadnja promjena: Nandino; 07.12.2012. 12:48; ukupno mijenjano 4 put/a.

_________________
Fight
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.12.2012. 10:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...bravo, napokon nešto pametno i racionalno....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.12.2012. 10:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...bravo, napokon nešto pametno i racionalno....



istina...
problem nastaje u onom trenutku...kad roditelj kaže svom djetetu....dijete moje milo....samo ti završi fakultet i to je to...bit ce ti lakše...neceš morati rintati kao ja....

i onda kad to milo dijete završi fakultet i skuži da sa tom diplomom može obrisati guzicu....e onda idemo tražiti krivca za to......jer gdje je nestala ona obecana zemlja/ život nakon studiranja....gda ce milo dijete sjediti u nekom uredu i cekati kraj radnog vremena....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.12.2012. 11:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zar je netko mislio da je dovoljna?

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.12.2012. 11:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uz diplomu je inace pozeljno znati jos makar dva strana jezika i imati citav niz vjestina (poznavanje racunalnih programa, pohadjanje raznih specijalizacija, kurseva i sl.) potrebnih za tu bransu..Iskustvo je uvijek pozeljno, ako ne strucno, onda ikakvo, to je poslodavcu znak da ste vrijedni, da se trudite, da shvacate radne odnose itd..
Druga je stvar to sto za pojedine struke sad skoro uopce nema posla, ili je uz sve gore pobrojano bitno jos imati i vezu ili sto vec..
Bitno je da ste vi sa svoje strane poduzeli sto je vise moguce, ovo drugo je ionako van vasih moci..
Dodala bih jos i to da nama opcenito manjka kultura komunikacije i suradnje, a koja je preduvjet da se par mladih ljudi udruzi u naporima da zapocnu neki posao..
Tesko je sam..mada nije nemoguce..

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Korina
Offline
Avatar

Ukupno postova: 416
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.12.2012. 12:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Poanta je u tome da se stalno moraš educirati i raditi na sebi, doslovno cijeli život.
I to je u redu.
Barem tjeraš onog švabu Alzheimera dalje od sebe Smile

_________________
dobro, gdje je taj kulen? osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gost
Offline
Ukupno postova: 89
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.12.2012. 12:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1. primjer:
samopromocija marka webera odličan projekt? sasvim dosta i previše rečeno... o njemu neću previše, dovoljno govori i izniman uspjeh koji je postigao ove godine prilikom ponovne kandidature na mjesto u SZ na kojem je toliko puno napravio. za one neupućene, naravno da nije prošao.
i otkud podatak da se prijavilo 12 ljudi, prijavilo ih se cca 70tak od kojih je samo 20tak prošlo prvi krug što je katastrofalno s obzirom da je mahom bila riječ o studentima diplomskog studija koji su bili dovoljno samouvjereni da se prijave. danas su svi oni redom mag.oec. koji nisu u stanju donijet par logičnih zaključaka niti znaju išta o temeljnim ekonomskim pojmovima. e to je problem.
2. primjer.
AISEC - prva stvar za nove članove je da su odu svi dobro napit pa leže pijani po ekonomskoj školi. a ni ostala okupljanja pogotovo neka međunarodna nisu ništa drukčija, tak da je to ništa drugo nego opravdanje za blud i nemoral. što samo po sebi i nije loše. ali da je svijetao primjer nije.


Zadnja promjena: gost; 06.12.2012. 15:27; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Lavinia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 16
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.12.2012. 13:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uvijek je lijepo pročitati pozitivne retke o dobivanju posla.. Tvrtka, škola ili štogod će učiniti sve da vas zaposli za "plaću" od 1600 kn, ali samo ako ste jako aktivni Wink

_________________
"Ero, što te natra s onoga svijeta?- Dobar taj je svijet, al' mi odveć svet"
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.12.2012. 13:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u mom svijetu taj lik nebi imao šanse jer nema tvrtki koje traže, trude se zapaziti i sl.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rajka
Offline
Ukupno postova: 51
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.12.2012. 14:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dobro je da diploma nije dovoljna. kad vec ne postoje kriteriji na fakultetima, neka barem postoje poslije fakulteta.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatalni_cevap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 541
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.12.2012. 14:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gost je napisao/la: ›
2. primjer.
AISEC - prva stvar za nove članove je da su odu svi dobro napit pa leže pijani po ekonomskoj školi. a ni ostala okupljanja pogotovo neka međunarodna nisu ništa drukčija, tak da je to ništa drugo nego opravdanje za blud i nemoral. što samo po sebi i nije loše. ali da je svijetao primjer nije.

jako dobro receno Smile mozda jos nadodat te njihove studentske praxe koje se pretvaraju u 2. maturalac i ako je tamo netko nesto korisno naucio.. dajem 16 kikirikija!
generelano u 'Komentaru' ima istine i smisla.

_________________
Potpis
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.12.2012. 14:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Balkan je to napadalo je svih ovih godina diploma kao kiše.. malo tko nema diplomu . Dakle zvanje nema veze sa znanjem ..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.12.2012. 15:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lehi je napisao/la (Pogledaj post): › Balkan je to napadalo je svih ovih godina diploma kao kiše.. malo tko nema diplomu . Dakle zvanje nema veze sa znanjem ..


...opet si promašila poantu....ovdje se ne radi o tome da NE trebaš imati diplomu...čovjek je lijepo napisao da je uz diplomu potrebno imati I JOŠ OSTALIH znanja, vještina i svega onog što stječeš kroz nešto što se zove cjeloživotno učenje......

.

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.12.2012. 15:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatalni_cevap je napisao/la: ›
gost je napisao/la: ›
2. primjer.
AISEC - prva stvar za nove članove je da su odu svi dobro napit pa leže pijani po ekonomskoj školi. a ni ostala okupljanja pogotovo neka međunarodna nisu ništa drukčija, tak da je to ništa drugo nego opravdanje za blud i nemoral. što samo po sebi i nije loše. ali da je svijetao primjer nije.

jako dobro receno Smile mozda jos nadodat te njihove studentske praxe koje se pretvaraju u 2. maturalac i ako je tamo netko nesto korisno naucio.. dajem 16 kikirikija!
generelano u 'Komentaru' ima istine i smisla.

ne želim ulaziti u rasprave i uvjeravanja, imate svoje mišljenje, vjerojatno na temelju nekog iskustva, i to poštujem.

moje je viđenje drukčije. bio sam član aiesec-a, prošao sam sve to što je u tekstu navedeno i naučio puno toga što na faksu nisam i ne bih. da, bilo je i pijanki, i da, bilo je ljudi koji su dolazili u aiesec samo zbog druženja i cuganja. njihova je greška što od aiesec-a nisu uzeli sve što su mogli. puno drugih jest i to im je pomoglo da postanu bolji ljudi i konkurentniji radnici.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.12.2012. 19:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›


ne želim ulaziti u rasprave i uvjeravanja, imate svoje mišljenje, vjerojatno na temelju nekog iskustva, i to poštujem.

moje je viđenje drukčije. bio sam član aiesec-a, prošao sam sve to što je u tekstu navedeno i naučio puno toga što na faksu nisam i ne bih. da, bilo je i pijanki, i da, bilo je ljudi koji su dolazili u aiesec samo zbog druženja i cuganja. njihova je greška što od aiesec-a nisu uzeli sve što su mogli. puno drugih jest i to im je pomoglo da postanu bolji ljudi i konkurentniji radnici.



Slažem se

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: