Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Vježbaonica 031: Jesmo li fitness malograđani?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Bojana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 142
Lokacija: CKT Gea, Šamačka 11
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.10.2012. 19:09 
Naslov:  Vježbaonica 031: Jesmo li fitness malograđani?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odlučila sam otvoriti frizerski salon. Idem već godinama kod frizera, vidjela sam kako se to radi. Naručila sam i DVD, nekoliko ga puta pogledala, a planiram sljedeći vikend otići i na dvodnevni seminar. Bit ću odlična frizerka, možda čak ponekad uspijem bez greške napraviti frizuru kakvu sam naumila. Ove godine su hit kratke frizure i pastelni tonovi pa, obzirom da ću se uglavnom time baviti, nadam se da ćete se doći šišati i farbati kod mene. Ako ne bude išlo s frizerskim, naručit ću DVD sa zubarskim tehnikama… Pa, idem godinama i kod zubara, zašto ne bih i ja znala kako se to radi?

Kad se ovako sroči možda zvuči pomalo čudno, no upravo su ovo tehnike, znanja i iskustva mnogih osječkih “voditelja i voditeljica” rekreativnih grupnih programa. Veliki broj voditelja u Osijeku (najmanje pola, ako ne i većina) nema završenu baš nikakvu ozbiljniju edukaciju i dokaz o tome na papiru. Mnogi odlaze na aerobik konvencije (neki čak ni to) no, one koji su zaista educirani na području kineziologije može se nabrojati na prste!

Novi Zakon o sportu kaže: “Osobom osposobljenom za rad u sportu smatra se osoba koja podučava građane osnovnoj tehnici pojedinog sporta ili provodi sportsku rekreaciju građana, a osposobljena je za taj rad putem ustanove za osposobljavanje kadra u sportu, s time da sportsku rekreaciju građana može provoditi samo na temelju programa kojega je izradila osoba koja ima najmanje stručnu spremu propisanu za trenera prvostupnika.”



Kao i sve drugo kod nas, vrlo je dug put od slova na papiru do provođenja istoga u praksi, odnosno do kontrole i dovođenja u red ove, još uvijek prilično sive zone. Zakonodavstvu ostaje definiranje koje su to “ustanove za osposobljavanje kadra u sportu” budući se licence dijele šakom i kapom, jer dovoljno je platiti i pojaviti se na seminaru na dan ili dva i – čestitamo, postali ste voditelj! Pretpostavljam kako će se, od trenutka ulaska u EU, ova slika značajno promijeniti, budući će sve obrazovne institucije u Republici Hrvatskoj svoje programe morati uskladiti sa Europskim kvalifikacijskim okvirom (EQF), pa tako i one u fitnessu i rekreaciji!

Veliki broj vježbača i rekreativaca i te kako uočava razliku između profesionalca i amatera i smatra ju ključnom za izbor i vrlo bitnom, no veliki broj ljudi se još uvijek vodi nekim sasvim drugim kriterijima. Mogu razumjeti što mnogi odlaze na rekreaciju u prostor koji im je bliži i financijski povoljniji, jednako kao što razumijem zašto mnogi kupuju robu kod Kineza.

No, ono što ne mogu razumjeti je negativan stav prema nečemu novom, što obećaje kvalitetu i oplemenjivanje rekreacije u našem gradu. Na autobusnom kolodvoru se, kroz nekoliko dana, otvara novi fitness centar koji je, po mom osobnom mišljenju, prvi takav prostor u Osijeku koji se zaista nema čega postidjeti bilo gdje u Europi. Prostor izgleda vrhunski, najavljen je dolazak kvalitetne opreme i zapošljavanja stručnog kadra s područja kineziologije. Iako je na neki način konkurencija, apsolutno podržavam poboljšanje kvalitete rekreativnih uvjeta u gradu, no ono što me zbunjuje su brojni sarkastični, zlonamjerni i prilično ružni komentari naših sugrađana koje sam pročitala na facebook stranici ovog centra.



Izjave poput “Ne trebamo mi neke Zagrepčane da nam otvaraju fitness centar” ili “Imamo mi svoje odlične voditelje” po mom su mišljenju narcisoidne, licemjerne, u najmanju ruku malograđanske, a donekle i odraz straha od konkurencije i “podizanja levice”. Dok s jedne strane veliki broj Osječanki i Osječana vježba u improviziranim prostorima koji smrde po znoju i prašini, ili uz samoproglašene voditelje koji su se educirali na Youtubeu, a anatomiju vidjeli samo u seriji “Uvod u anatomiju”, s druge se strane pišu kritike i samodopadne izjave te u startu naveliko pljuje centar koji bi u grad zaista mogao donijeti europski standard – što se tiče opreme, higijene, prostora i stručnog kadra.

Hoće li zaista tako i biti, pokazat će vrijeme. No, iskreno vjerujem u stručnost, sposobnost i učinkovitost onih koji su isto i najavili. Bila sam u mnogim centrima u Zagrebu i inozemstvu i vidjela da je sasvim moguće, kada se zna što, zašto i kako. Također vjerujem u brojne Osječane koji pozdravljaju dolazak nečeg novog u naš grad, podržavaju napredak i promjenu te cijene kvalitetu - ne samo kada je u pitanju rekreacija, nego i bilo koji drugi aspekt kvalitete življenja. Nadajmo se da će jednoga dana, ne samo u fitness branši, isključivo kvaliteta i stručnost biti kriteriji u odabiru.


Bojana Muačević Gal, prof. diplomirala je na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu, na usmjerenju Kineziterapija. Prije odlaska u Zagreb godinama se bavila plesom, a kao voditeljica rekreativnih programa radi punih 17 godina. Iza sebe ima nekoliko natjecateljskih uspjeha na državnoj razini (prvo mjesto na prvenstvu RH u Fitnessu, drugo u Show danceu i treće u natjecateljskom Aerobicu). Posljednjih šest godina radi kao koordinator i voditelj programa u Centru kulture tijela GEA u Osijeku, objedinjujući u svom radu dugogodišnje iskustvo, znanja stečena u struci i povratne informacije o potrebama vježbača u dvorani.


Zadnja promjena: Bojana; 25.10.2012. 8:45; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Uma
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4727
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 24.10.2012. 19:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vise malograđani nego fitnes.

_________________
Moj grade pored Drave...... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vic.Mackey
Offline
Ukupno postova: 640
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.10.2012. 20:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

divim se ljudima koji u ova vremena neimastine imaju za fitness preseravanja

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.10.2012. 21:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svake godine uštedim oko 5000 kn na cigaretama i barem još toliko na alkoholu pošto ne pijem i ne pušim.
Iz tog si razloga već 10ak god mogu priuštiti fitness, vlastiti automobil, bavljenje nekim extremnim sportom itd...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Vic.Mackey
Offline
Ukupno postova: 640
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.10.2012. 21:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Boost je napisao/la (Pogledaj post): › Svake godine uštedim oko 5000 kn na cigaretama i barem još toliko na alkoholu pošto ne pijem i ne pušim.
Iz tog si razloga već 10ak god mogu priuštiti fitness, vlastiti automobil, bavljenje nekim extremnim sportom itd...


bravo za tebe, uplati si 3. mirovinski stup

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.10.2012. 22:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eh da, već 6 god uplaćujem i životno osiguranje koje je ujedno i štednja Very Happy
Gdje bi mi bio kraj da radim za prosječnu plaću...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Melora
Offline
Avatar

Ukupno postova: 22
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 24.10.2012. 22:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije ovo fitness prenemaganje, nego kritički osvrt autorice na vrednovanje intelektualnih usluga. Voditelji aerobike (osobni treneri) izdvajaju znatna financijska sredstva za stjecanje licence, za aerobik konvencije, seminare na kojima se usavršavaju i stječu nova znanja itd. Evo, ja znam mačkama dati tabletu protiv parazita, izvaditi krpelja, dati kapi protiv buha, neke osnovne bolesti i zašto se recimo ne bih bavila veterinom? Što to netko tko je 8-9 sati dnevno učio neke boleštine i gluposti na latinskom u tamo nekim Zagrebima zna bolje od mene?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Carobnica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 599
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.10.2012. 22:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se s Bojanom i Melorom. I nije samo tako u fitnessu.

_________________
Ignorance is bliss!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Korina
Offline
Avatar

Ukupno postova: 416
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.10.2012. 23:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bravo za tekst.
Svatko sam odlučuje gdje će i na što trošiti svoje novce i zaista je ružno gledati u tuđi novčanik.

Kada je zdravlje u pitanju, ne štedim novce.
Što smo stariji, to je vježbanje sve važnije i važnije, a nekad je potrebno otići u za to posebno i kvalitetno opremljen prostor.
Tko to ne razumije, njegov (njen) problem.

_________________
dobro, gdje je taj kulen? osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
imbakis
Offline
Avatar

Ukupno postova: 32
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.10.2012. 1:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ljudi, pa vježbanje je besplatno !

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 2  
vjevevica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 72
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.10.2012. 9:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

imbakis je napisao/la (Pogledaj post): › ljudi, pa vježbanje je besplatno !

je,u pravu si.ali kao amater 90% vježbi ne možeš napraviti ispravno.i dosadno je .i nemotivirajuće.za zdravlje ću uvijek izdvojit kunice,jer se osjećam bolje,bolova nema i ponosna sam na svoje mišiće Very Happy i volim kad trener viče na mene Twisted Evil
nek je konkurencija stigla,al eto,ja neću ići tamo jer mi nije usput, i kontam da će tamo ići fensišmensi face koje na trening idu našminkane Rolling Eyes

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.10.2012. 12:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pisala je zadacnice u skoli pa sad pise i clanke....svestrana djevojka nema sta
takvi su nam svi u drzavi svi sve znaju

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
yux031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 148
Lokacija: p.n.v.
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.10.2012. 12:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rockeros je napisao/la (Pogledaj post): › pisala je zadacnice u skoli pa sad pise i clanke....svestrana djevojka nema sta
takvi su nam svi u drzavi svi sve znaju


Laughing Laughing Laughing

btw, ja svake godine uštedim na fitnessu, gorivu i ekstremnim sportovima i imam za dvije kutije pljuga dnevno i oblokavanje svaki četvrtak i subotu osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
wileda
Offline
Ukupno postova: 26
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.10.2012. 12:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bravo Bojana,baš zbog tvoje stručnosti Gea je jedino mjesto koje me privuklo i zainteresiralo.Moje oduševljenje tvojim profesionalizmom nije prošlo ni nakon ovi par godina.Kada ljudi budu shvatili da samo stručnost,kvaliteta i iskrena predanost poslu daju očekivane rezultate (koji ne dolaze preko noći),imat ćemo dobre frizerke,zubare ...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
codar
Offline
Avatar

Ukupno postova: 64
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.10.2012. 15:30 
Naslov:  Re: Vježbaonica 031: Jesmo li fitness malograđani?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao sportas vec 15 godina dosta dobro poznajem sportsku scenu u osijeku i mogu se samo djelomicno sloziti sa napisanim. Znam jako puno ljudi sa kinezioloskim faxom a kojima ne bih dao da vode ni zagrijavanje a ne ozbiljan program. Isto tako koliko znam ti si jedina od svog kadra koja ima kinezioloski fax pa to nema nikakve veze zar ne?! Taj fax ne znaci apsolutno nista jer ga se moze kupiti kao i svaki drugi fax a pogotovo u osijeku. Sve to ovisi koliko se osoba da u sport koji trenira/vodi i koliko ljubavi ima prema istom. A da ne pricam o ovom famoznom osjeckom visem trenerskom faxu koji isto spada pod sveuciliste u zg-u i o njihovom polaganju ispita.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: