Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Pripazite na klima uređaj

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.07.2006. 12:53 
Naslov: Warning ! Pripazite na klima uređaj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prema važećim svjetskim standardima, optimalna temperatura za kancelarijski posao iznosi 22 ili 23 stupnja Celzijusa. Međutim, najnovija istraživanja pokazaju da zimi, većini ljudi odgovara opseg temperature od 20 do 24 stupnja, a ljeti od 23 do 26. U odsustvu strujanja zraka, kod zdravih ljudi se uglavnom ne pojavljuju štetni efekti pri rasponu temperatura od 18 do 30 stupnjeva, ali već pri temperaturi iznad 26 dolazi do osjećaja nelagodnosti, koji utječe na pad produktivnosti rada.

I liječnici upozoravaju na štetnost prevelikih razlika u temperaturi vani i u klimatiziranim prostorijama. Naime, nagle promjene temperature uzrok su reakciji organizma poput visokog stupnja stresa. Biološka kontaminacija je najčešći problem kod upotrebe klima uređaja i ujedno predstavlja najveću opasnost. U manje kvalitetnim aparatima zadržava se pelud, pijesak, spore gljiva, mrtvi insekti, ostaci perutanja kože ljudi i životinja, dlačice, vlakna papira i sl.
Kondenzirana vlaga u toplom periodu godine, u kombinaciji sa navedenim organskim materijalom čini idealnu podlogu za razvoj mikroorganizama. Primarni biološki kontaminanti su bakterije i gljive, ali one proizvode i sekundarne zagađivače.

Posljedice po ljudsko zdravlje mogu biti različite vrste infekcija, alergijske reakcije, koje se tijekom vremena mogu značajno komplicirati, različiti poremećaji i oboljenja respiratornog sustava, učestale i sve intenzivnije glavobolje...

Najopasnije oboljenje, koje može imati i smrtni ishod, je tzv. legionarska bolest, izazvana Legionella bakterijama, koje se u sustavu za klimatizaciju, ukoliko se pravilno ne održava, mogu namnožiti. Prvi znaci su atipični i sliče na gripu: glavobolja, groznica, osjećaj hladnoće, bolovi u mišićima i suhi kašalj, često praćeni ubrzanim disanjem. Bakterija se prenosi isključivo udisanjem finog aerosola, nastalog raspršivanjem kontaminirane vode. Posebnom riziku od infekcije izloženi ljudi starosti preko 50 godina, pušači, alkoholičari, osobe sa kroničnim respiratornim ili bubrežnim oboljenjima, dijabetičari i osobe sa oslabljenim imunitetom.

Čuvajte se klima uređaja. Uključujte ih samo po potrebi, upravljajte njome pravilno i čistite redovno.

Gemi031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.07.2006. 13:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Napišem cijeli poruku i onda server napravi "shut down", ajmo nanovo:
Članak isprintala u n primjeraka. Konačno lijepo napisano da je normalna radna temperatura do 26 stupnjeva. Surfala sam malo ranije po stranicama o zaštiti na radu, čitala Pravilnik, ali nigdje decidirano nisu naveli (valjda da bi zaštitili poslodavce), izuzev da u radnim prostorijama moraju biti termometri da znamo koliko nam je vruće ili hladno. U jednom članku se spominjala upravo maksimalna temperatura do 26 stupnjeva, ali čisto informativno.
Tako smo se do jučer saftali na 30 i više stupnjeva (produktivnost nam je, znači, bila na nivou, a poslije radnog vremena, tuširanje i koma) i konačno nam je ugrađen klima uređaj.
Sad je tek nastupilo veseljo, u grupi ljudi teško se dogovoriti na koliko stupnjeva staviti, uvijek se nađe netko kome piri za vrat, tko to smatra neprirodnim.....
Ipak, na 27 stupnjeva, lakše se diše.......


Zadnja promjena: DanicaV; 26.07.2006. 13:33; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.07.2006. 13:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mrzim kad uđem u nečiji auto ili stan, a tamo temperatura 18, dok je vani 35.
A ti isti na 18 stupnjeva pale peć.
Osim toga, boli me glava od tih klima. Možda imam legionarsku bolest???

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.07.2006. 18:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I mene, vječno sam prehlađena, bole me sinusi i glava i ne mogu se naviknuti zato kad sam sama doma ni ne palim klimu osim u krajnjoj nuždi...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
SILVA
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2006. 1:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ZIVIM SA KLIMOM NON STOP JER JE NEMOGUCE BEZ NJE NA FLORIDI. TOCNO JE UMORNI OD NICEGA, GLAVOBOLJE CESTE, OD MOJIH POZNATIH AMERIKANACA KOJI SU RODENI OVDJE 100% NJIH IMA ALERGIJE NA SVE I SVASTA DA NENABRAJM I GUTAJU TABLETE SVAKI DAN: ZA ALERGIJU, VITAMINE DOSLOVCE CIJELE ABECEDE, PICA ZA ENERGIJU...I TAKO ZIVE JA BIH TO NAZVALA UMJETNO.A OTVORITI PROZORE DA SE IZRACI KUCA PA TO NI NEZNAJU JER ZRAK VANI SMRDI I NAMJESTAJ U KUCI VLAZAN OD VLAGE U ZRAKU ZA POLA SATA.EH KOD VAS CE JOS MALO ZAHLADITI A KOD NAS NIIKAAADA PA NI ONDA... POZDRAV OSJECANIMA

_________________
Wink
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2006. 22:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Florida je specifična, koliko mi vidimo na TV-u: močvarna područja, vlaga, komarci (ah, skoro ko u Slavoniji! Smile, ljeti je teško (otprilike kao i tu), ali tamo je ljeto - stalno. Zamislite ovu vrućinu staaaaaaalno!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2006. 22:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zamišljam Osijek u jednom velikom klima uređaju.......

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: