Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Istraživanja na životinjama

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 24.07.2006. 17:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

debeli je napisao/la: ›
Ma ja mislim da ste vi svi zabrijali na neke modernističke fore. Kada budem vidio u Billi da je košara za djecu Doma Ivice Šestak ispunjenija od one za napuštene životinje. I kad ne budem viđao kako ljudi kopaju po kontejnerima. I kad budem viđao umiljate pit bulove, i vlasnike koji čiste za svojim seronjama, i djecu u pješćanicima koja se ne igraju sa psećim govnima. I kad ne budem viđao izgladnjele ljude i jebene židove koji peru po Libanonu onda cu se zauzeti za prava životinja naročito mrava jer oni najviše rade od svih a nikoga to baš i nije briga


I to se slažem. Issue je kompliciran.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 24.07.2006. 17:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čovjek je uvijek sebi podređivao prirodu.
Riskirajući katastrofe, postizali smo pothvate.

Uopće ne pokušavam pravdati zlostavljanje - ali bojim se da je uzaludno da mi o tome razgovaramo ovdje. Bez činjenica i slično.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.07.2006. 0:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ajmo se boriti za prava ugnjetavanih komaraca u Osijeku Smile

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.07.2006. 0:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo nekoliko izjava poznatih i priznatih svjetskih liječnika koji su se očitovali o vivisekciji: "Eksperimenti u kojima laboratorijske životinje uz našu pomoć obolijevaju od rada nisu nam pomogli i neće nam pomoći u razumijevanju te bolesti niti u liječenju onih ljudi koji od nje pate. "
Albert Sabin, liječnik i mikrobiolog koji je razvio cjepivo dječje paralize. (1906 — 1993)


"Liječnici koji zagovaraju vivisekciju ne zaslužuju društveno priznanje, štoviše i zato što je njihova brutalnost vidljiva ne samo u vršenju eksperimenata već i njihovoj liječničkoj praksi. To su uglavnom ljudi koje ništa neće spriječiti da zadovolje svoju nemilosrdnu i bezosjećajnu strast prema zaradi i ugledu. "
Dr. med. Hugo Knecht


"Vivisekcija je privlačna osnovnim instinktima straha i kukavičluka i proizlazi iz nepravednih principa da "onaj koji ima moć je u pravu" i "da cilj opravdava sredstvo" dozvoljavajući tako svaku okrutnost od strane tirana pod izlikom da je neophodna. Pred licem ljudske pravde, vivisekcija je osuđena zbog: okrutnosti prema životinjama, beskorisnosti za čovjeka i prepreke na putu istinskog saznanja. "
Dr. M. Beddow Baily, u knjizi "More Spotlights on Vivisection" London, 1958

evo i link na jednu zanimljivu recenziju, a knjiga se, ako nekoga bude zanimalo može nabaviti na izvornom jeziku u knjižnici Medicinskig fakulteta Osijek:

www.findarticles.com/p/articles/mi_m0999/is_7278_322/ai_70362962

Knjiga je to liječnika koji je sam obavljao pokuse na životinjama i, zamislite, nije prestao zbog ljubavi prema životinjama nego iz drugih razloga.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.07.2006. 0:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Netko je spomenuo činjenice... pa hajde, iznesimo ih onda Wink

Evo još jedan link, za početak:

www.vivisection-absurd.org.uk/eands.html

Kad to pročitate, možemo nastaviti dalje, odnosno, zašto se usprkos svim tim saznanjima o nepouzdanosti, nehumanosti i štetnosti za čovječanstvo pokusi na životinjama i dalje koriste? Evo nekoliko razloga:

Dr. Werner Hartinger, njemački kirurg sažeo je razlog 1989.: "Postoje, zapravo, samo dvije kategorije liječnika i znanstvenika koji se ne protive vivisekciji: oni koji o njoj ne znaju dovoljno i oni koji od nje dobro zarađuju." 1986. je rekao: "Znanstvenici tvrde da vole istinu, ali kada se nasuprot istine stavi novac, tada novac vole više."

Da bi se dobile donacije za istraživanja i zadržao posao, potrebno je redovito producirati znanstvene radove. Najbrži i najlaški način da se rad objavi je korištenje životinja u eksperimentima.

Vremenski faktor također igra značajnu ulogu. "Generacije štakora mjere se tjednima, a ne desetljećima. Dok klinički istraživač napiše jedan dobar znanstveni rad, eksperimentator na životinjama može napisati najmanje pet. Najlakši način da objaviš svoj rad je da uzmeš neku postojeću teoriju u kojoj izmijeniš vrstu životinje, dozu lijeka, metodu ocijenjivanja rezultata ili neku drugu varijablu." Onima koji žele samo napredovati u svojoj karijeri, važan je broj, a ne vrijednost istraživanja.

Evo, ovo bi bili "argumenti" za istraživanja na životijama. Pa vi sad odlučite isplati li se to i nije li to bespotrebno mučenje živi bića. Dakle, samo kako bi netk prosperirao.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.07.2006. 0:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Još činjenica? Evo:

Korištenje životinja u laboratorijskim istraživanjima dovelo je do zastoja pa čak i katastrofa. Transfuzija krvi kasnila je 200 godina zbog propalog testa na životinjama; transplantacija rožnice kasnila je 90 godina iz istog razloga. Nakon projekta u kojem je korišteno 18.000 miševa, Teropterin se koristio u tretmanu djece oboljele od leukemije, no djeca su umirala brže nego ona bez tretmana.

Stotinu miligrama scopolamine nema nikakvog efekta na pse i mačke, a samo pet miligrama je dovoljno da ubije čovjeka.

Amylnitrate opasno podiže unutarnji tlak oka kod pasa, a kod čovjeka ga snižava.

ASPIRIN - koji se, između ostalog, uzima kao sredstvo protiv bolova, izaziva urođene poremećaje kod mačaka.

PENICILIN - korištenje penicilina je odgađano jer je njegov pronalazač Alexandar Fleming otkrio da ne funkcionira kod zečeva. Zečevi naime izbacuju penicilin putem mokraće. Tek kada je Fleming ne znajući više što, isprobao penicilin na bolesnom čovjeku postinut je izvanredan rezultat djelovanja.

KORTIKOSTEROIDI: uzrokuju rak kod glodavaca iako se godinama uspješno primijenjuju na ljudima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.07.2006. 0:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Još? http://www.dlrm.org

Pa, eto, ako netko želi tvrditi neke stvari, neka ih prvo provjeri. Mislim da sam vam dala dovoljno literature, ovi linkovi su nepresušni izvor informacija. Wink

Ovaj posljednji je stranica Udruge liječnika i pravnika protiv eksperimenata na životinjama. Ljudi koji, dakle, znaju puno više nego mi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.07.2006. 1:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

(puki je u medjuvremenu jeo)

nisam mislio na vivisekciju pod istraživanjem nad životinjama, to mi je malo prebolesno. to ne podržavam.

pa ce neki ekstremisti uletiti u neki laboratorij gdje su testirali nesta na zivotinjama i proci ce 28 dana i ja cu se probuditi...

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.07.2006. 10:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Zemlja je središte svemira!" svi osim Kopernika

Ne želim reći da svi ti ljudi koje si citirala nisu u pravu, ali si onda mogla pored njih citirati i one s druge strane, da bi mi, koji nemamo veliko znanje o tom problemu, mogli odvagati argumente.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.07.2006. 13:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la: ›
PENICILIN - korištenje penicilina je odgađano jer je njegov pronalazač Alexandar Fleming otkrio da ne funkcionira kod zečeva. Zečevi naime izbacuju penicilin putem mokraće. Tek kada je Fleming ne znajući više što, isprobao penicilin na bolesnom čovjeku postinut je izvanredan rezultat djelovanja.



Testiranje na ljudima. Generacijama.
Većina gluhih koje sam sreo rođeni su pedesetih i šezdesetih a sluh su izgubili jer je netko bakterijske infekcije kod njih tretirao - streptomicinom.

Pa vi testirajte na ljudima, ali na meni nemojte.

http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=13015&

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.07.2006. 13:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Isto tako alkohol ne šteti jetri pasa!
Pa vi pijte!

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.07.2006. 16:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › "Zemlja je središte svemira!" svi osim Kopernika

Ne želim reći da svi ti ljudi koje si citirala nisu u pravu, ali si onda mogla pored njih citirati i one s druge strane, da bi mi, koji nemamo veliko znanje o tom problemu, mogli odvagati argumente.


Don, pročitaj sva tri moja posljednja posta. Dala sam "argumente" za, samo nisam citirala, to sam izvukla iz medicinke etike koja nam služi kao literatura na faksu.

Citirala sam liječnike koji su odustali od istraživanja na životinjama. Rekli su to pomalo "poetično" tj. "patetično", ali zato je u knjizi (dala sam link za recenziju) sve opisano vrlo znanstveno. I, ponavljam, ne bazira se na ljubavi prema životinjama nego ljubavi na ljudima. Kojima istraživanja na životinjama ne pomažu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.07.2006. 17:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la (Pogledaj post): › Testiranje na ljudima. Generacijama.
Većina gluhih koje sam sreo rođeni su pedesetih i šezdesetih a sluh su izgubili jer je netko bakterijske infekcije kod njih tretirao - streptomicinom.

Pa vi testirajte na ljudima, ali na meni nemojte.

http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=13015&


STREPTOMYCIN: popularni antibiotik koji je uzrokovao urođene deformacije ekstremiteta kod štakora. No, unatoč tome, nastavio se koristiti na ljudima. I DAVATI ŽENAMA U TRUDNOĆI, nakon čega su znali nastupiti veliki problemi, deformacije, komplikacije, a jedna od njih, ujedno i najčešća je - oštećenje sluha. Kod štakora, dakle, nije bilo oštećenja sluha. Ali se na njima pokazao štetnim. No, ipak su nastavili davati lijek trudnicama i djeci.

Eto, koliko je tima što rade pokuse na životinjama stalo do čovjeka.

A ti si protiv pokusa na ljudima. Naravno, ali ti si protiv napretka znanosti više nego mi koji se tu zalažemo za prestanak testova na životinjama.

Ako nekome nije jasno, ponavljam stoti put da lijek, nakon što je testiran ili in vitro ili na životinji MORA biti testiran na čovjeku. Situacija je sljedeća:

MODEL: čovjek, dobrovoljac
ZAŠTITA MODELA: Zakon o pravima pacijenta, ostala brojna zakonska regulativa
NAČIN: pažljivo doziranje i promatranje djelovanja
U SLUČAJU KOMPLIKACIJA: izvršitelj je nahebo

Situacija može biti i sljedeća:

MODEL:čovjek, dragovoljac, potplaćen za eksperiment
ZAŠTITA: nikakva, platili su im da šute
NAČIN: kako hoće, što god se dogodilo, ne mogu im ništa - postupak je u tajnosti, tj. "na crno"
U SLUČAJU KOMPLIKACIJA: pacijent nahebo

Strašno je to, slažem se! I treba se boriti protiv toga. Ali, za to je zaslužan zakon, mi tu ne možemo napraviti ništa jer se za to ne zna. Odnosno, zna se, ali ne i kad, gdje, tko...

Ali, prvi primjer je nešto što se obavezno radi i komplikacije nastaju najčešće - pogodite kad!? Da, nakon testiranja lijeka prethodno na životinji.
Dakle, da se streptomicin desetljećima testirao u laboratoriju, promatrao i sl. ne bi toliko djece bilo oštećena sluha. O drugim posljedicama da ni ne govorim.

Ali, ne! Testirali su ga na štakorima koji se toliko razlikuju od čovjeka. Pokazao se štetnim i za njih, iako u drugom području patologije, no ipak su ga pustili u prodaju.

Eto, neka mi netko objasni, zbog čega su onda mučeni ti štakori? To je ljudima donijelo nešto dobro?!

Ajde, dajte mi još koji svoj "argument".

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.07.2006. 19:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la: ›
I, ponavljam, ne bazira se na ljubavi prema životinjama nego ljubavi na ljudima.


Znao sam da je ljubav prema životinjama samo krinka! Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.07.2006. 10:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la: ›
U SLUČAJU KOMPLIKACIJA: izvršitelj je nahebo


Nezahvalno je stajati u obranu tih pokusa jer su stvarno brojni nepotrebni i nehumani - ali razumiješ da ako nešto istestiraš na štakoru koji je nasličniji čovjeku - da onda zapravo smanjujemo rizik nuspojava?
Što bi jedan s ovog foruma rekao: "sto posto ne postoji", čak se i mnoge "jedinke" među nama u rekacijama na neke spojeve ponašaju kao različita vrsta. Netko pocrveni, otekne iznutra i uguši se od acetilsalicilne kiseline, a SADu ju dnevno troše u količini od 48 t.

Pouka bi bila da pokusi i njihovo vršenje trebaju postati predmetom strožijih nadzora, javnog uvida i znanostvenici bi morali opravdati svoj pokus pred nekim višim sudovima, povjerenstvima i sl.

Od praskozorja naše vrste, uvijek smo podređivali prirodu sebi. Svom opstanku. Od prebacivanja brvna preko vodotokova, izuma poluge ili razvoja prvotne balistike za potrebe lova. Ne vidim zašto bismo danas trebali ustuknuti u borbi protiv side, raka ili ebole samo zato što nije lijepo da se zbog toga muče laboratorijski štakori.

Na jednoj strani vage je čovjek i njegova prava i obveze (prema sebi i budućim naraštajima), a na drugoj štakor te njegova prava i obveze.

Proturječim onima koji bezuvjetno i na sva usta zagovaraju prava životinja, samo da bi sebe (sebi i drugima) prikazali trendovski, u duhu vremena: "Viš kak' sam ja dobar čovjek, pa ja sam ti aktivist..."
Za deset godina kad se bude pričalo u e-društvu, tj. i-društvu, opet će sve znati isti ljudi i opet će diljem internetskih bespuća prosipati svoju veleučenost i neizmjerljivu empatiju prema obespravljenima samo da bi zadovolji svoju sebičnu potrebu da se solidiraziraju i da nekoga oplakuju. Ti mi se gade.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: