Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Istraživanja na životinjama

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.07.2006. 19:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da nisi, Puki Wink Ali, nije niti bitno je li neki lijek testiran na životinjama stotinama godina prije. Znanost je napredovala, a isto tako i čovjekov moral i etika.

Sada postoje brojne alternative koje u potpunosti mogu isključiti testiranja na životinjama. Zašto se ne koriste? Obično su to puno skuplje i kompliciranije metode u koje se treba mnogo ulagati. A ljudi ko ljudi, zašto bi izabrali teži način, iako je taj ispravan? U ovom slučaju, cilj nikako ne opravdava sredstvo.

Marigold, ti imaš svoj stav i to je u redu. Ali, već je počelo s onim "kukati nad jadnim životinjama", a to mi se ne sviđa. Vodi u smjeru omalovažavanja tuđih stavova. Prvenstveno jer nisi u pravu. Čovječanstvo ne bi patilo zbog prestanka istraživanja na životinjama. Naravno, ne govorim o potpunom prestanku. Ali, trebala bi biti smanjena na minimum. I životinje bi trebale dobiti tretman dostojan živih bića.

Pitam se kako itko može ostati hladan na strahote koje se događaju iza zatvorenih vrata laboratorija! Možda to treba vidjet. Osobno sam, od kada sam vidjela "blaži oblik", zauvijek zamrzila tu praksu.

I nije istina da protivnicima istraživanja na životinjama nije stalo do čovjeka. Ja sam odabrala poziv kojemu je cilj briga za čovjeka! Bilo bi suludo da me ljudska patnja ne dira i nije točno da ne činim sve kako bih čovjeku pomogla kako god i gdje god mogu. Ali, ovdje raspravljamo o pokusima na životinjama.

Oni pomažu samo gigantima željnima novca, a ne ljudskoga dobra. I čine neke stvari jednostavnijima... ali ne ispravnima. To nikako!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Marigold
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Lokacija: krevet
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.07.2006. 20:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao što rekoh ne odobravam pokuse na životinjama koje čine kozmetičke tvrtke, ali u medicinske svrhe da.
Bolje da na nekom štakoru rade istraživanja koja će možda pomoći da se nešto otkrije nego da ga ja zatučem ak mi stane na put...

_________________
you know im gonna want some,want some
lets do this like a prison break,
I wanna see you scream and shake.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.07.2006. 20:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la: ›
Eto, Gemi, pri otvaranju topica sam se unaprijed ispričala jer nisam naišla na istu temu, a čudilo me kako je nema... tako da si mi se slobodno mogla obratiti osobno, nema uvrede Smile


Sve pet. Znaš ono sto ljudi - sto ćudi. Netko voli osobno, a netko privatno....tko bi svima ugodio. Poruka je namjenjena SVIMA...bez uvrede i s dobrom najmerom. Smile

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
William H. Bonney
Offline
Avatar

Ukupno postova: 382
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.07.2006. 21:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la (Pogledaj post): › Ne znam jeste li znali, ali Pliva ima štalu punu konja na kojima se testiraju lijekovi. Konja!

Protiv sam, jer po meni cilj ne opravdava sredstvo: nitko nije zaslužio umrijeti radi većeg dobra, pa ni životinja koja u tom slučaju nikako ne može imati pravo izbora (ajd ljudi, oni mogu pristati na eksperimentalni lijek...). Što će biti dalje, možemo se zapitati: dizat ćemo skitnice ispod mosta da na njima testiramo lijekove? Jer ako cilj opravdava sredstvo, onda je dopušteno da neki ljudi umru da bi drugima bilo bolje.

Slažem se s Circom, da tko ne može biti human prema životinjama, kako će biti prema ljudima?


ne testiraju se ljekovi na njima već se proizvode. proizvode se na taj način serum protiv ugriza zmije i crne udovice, također i antitetanus serum. nebrojeno puta su ti preparati spasili ljudske živote. te životinje nakon zahvata ne umiru. za sada ne postoji drugi način, dakle nemože se protuotrov sintetizirati. milo moje bistro Twisted Evil

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
William H. Bonney
Offline
Avatar

Ukupno postova: 382
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.07.2006. 21:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

yellowica je napisao/la (Pogledaj post): › ja ne volim ljude koji ne vole životinje...

oriflame ne testira svoje proizvode na životinjama...
to sam zapamtila...


oni te plačaju za ovu reklamu????

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.07.2006. 22:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nemam skroz definirano mišljenje o ovoj temi (neka su pitanja prebitna da bih na njih imao unaprijed pripremljene odgovore, odnosno nepromjenjiv stav). Samo, zanima me što bi napravila osoba koja sad kaže da je protiv takvih testiranja, da se nađe u situaciji da, recimo, sama može jednim takvim testiranjem spasiti život nekoj bliskoj osobi?! Koliko god ne volim mučenja drugih bića, ne kladim se da to ne bih napravio!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.07.2006. 1:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › Samo, zanima me što bi napravila osoba koja sad kaže da je protiv takvih testiranja, da se nađe u situaciji da, recimo, sama može jednim takvim testiranjem spasiti život nekoj bliskoj osobi?! Koliko god ne volim mučenja drugih bića, ne kladim se da to ne bih napravio!


Naravno, ovo je škakljivo pitanje. A baš takvo mi najčešće postavljaju ljudi s kojima se sukobljavam na tom polju Laughing tako da ja imam pripremljen odgovor, s obzirom da sam već nebrojeno puta odgovarala na takva i slična pitanja. Ovako bih to "dočarala". Kad bih bila u situaciji da moram birati hoću li spasiti svoje dijete ili psa... spasila bih svoje dijete. Ali, to je normalna reakcija - i pas bi spasio svoje štene. Stvar je u tome što to nema veze sa stavom o istraživanjima na životinjama. Odnosno, ne bi trebalo imati, jer:

alternativa postoji za svaki pokus koji se radi na životinji. Dakle, smanjanjem isrtaživanja na životinjama na minimum ne bi patilo niti jedno ljudsko biće. Istraživanja bi se prvo radila in vitro i zatim na čovjeku. Za razliku od današnje situacije, kada se još uvijek istraživanja na ljudima rade nakon istih na životinjama.

Pri tome treba imati na umu da se ljudski organizam, kako sam već naglasila, jako razlikuje od životinjskog. Isto se pokazalo na brojnim ljudima koji su osjetili strašne posljedice nakon uzimanja određenog lijeka... koji je prije toga PROŠAO test na životinjama i pokazao se kao regularan.

Dakle, prekidom istraživanja na životinjama bismo pomogli i ljudima. Lošije bi bilo jedino onima koji bi taj postupak financirali... ali to već nije područje etike.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.07.2006. 7:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

debeli je napisao/la: ›
Alana Bates je napisao/la (Pogledaj post): › Ne znam jeste li znali, ali Pliva ima štalu punu konja na kojima se testiraju lijekovi. Konja!


Kao prvo sry što sam samo ovo izvukao iz konteksta, ali kad lupaš gluposti onda bar provjeri jesu li istinite.
Naime na Plivinoj farmi se stvarno drže konji u prosječnoj starosti od 12 do 25 godina, najčešće su to pripadnici nešto hladnokrvnijih pasmina (posavci, haflingeri..), oni su serumski konji. Što znači da služe za proizvodnju hiperimunih seruma. Kad bi se dozvolilo da se na ljudima provode takve radnje ja bih prvi bio za, ustvari davao sam plazmu pa na neki način i jesam bio podvrgnut testiranju. U načelu naše farmaceutske tvrtke slabo testiraju svoje proizvode na životinjama, nego to povjeravaju tvrtkama koje se time bave. Ah da i na kraju hvala svim predivnim životinjama na njihovim kožama i životima koje su darovali kako bi moje debelo dupe neopterećeno bilo izloženo sunčevim zrakama. Posebice bi se zahvalio jadnim Beaglovima , koji su mi studiranje učinili zanimljivijim. Laughing


Pa ovako provjeravam jesu istinite, ali ni tebe ni Willa nisam baš skužila, nisam od struke i treba mi malo crtat da dođem do nekog zadovoljavajućeg zaključka (a i malo sam spora, sori...). Ade ope objasni. Znači: uz pomoć njihova metabolizma se proizvode protuotrovi protiv ugriza zmija i crnih udovica? Koji se još ne mogu sintetski proizvesti? A kad bi se moglo, bi li bio za to, da siroto matoro kljuse provede zadnje dane na nekoj finoj livadi? Smile
Čuj, moje žaljenje za jadnim životinjicama može ostati samo na toj razini jer nisam od struke, i možda bih trebala istraživati o tome ne bih li imala nešto cjelovitije mišljenje, to dopuštam. Također, svjesna sam da životinje nisu ljudi i da ne bi trebali pretjerivati u zaštiti životinja (kao oni freaky Prijatelji životinja koji hodaju goli po Zagrebu) kad milijuni ljudi hodaju gladni po svijetu, kad su milijuni bolesni, kad milijuni umiru od hladnoće. Ipak, vjerujem da oboje možemo imati u razumnoj mjeri.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.07.2006. 10:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Alana, ja nisam protiv golih prosvjednika dapače ima zgodnih curki Smile
Neke stvari se jednostavno nemreju sintetizirati, da te ne lažem mislim da postoje neki sintetički imunoglobulini no nisu nesto specifični, no nema veze. Ti konji ne pate po pitanju etike struke, jedu i bolje od svojih rođaka, ništ ne rade i idu na livadu kad nije kiša.Bit je da se njima ubrizga propisana (mala) količina antigena, i onda ti oni potpuno prirodno proizvode antitijela. Pošto se ista nalaze u krvnom serumu, izvadimo krv i izdvojimo antitijela. Tako dobivamo Tetanus antitoxin serum i ostale t.z.v. protuotrove.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.07.2006. 11:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A i prema njima se mora dobro postupati da bi tijelo proizvodilo optimalne kolicine antidota:) (kao da sam nesto citao ...)

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.07.2006. 11:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vjerujem da su testiranja na životinjama u nekim segmentima jiš uvijek nužna. Ali se i velika većina može zaustaviti jer je nepotrebna. One tvrtke (kozmetičke i slično) koje testiraju proizvode na životinjama uglavno to rade kako bi se zaštitile (ako bude sranja, nismo krivi, testirali smo... A zaboravljaju da koža jednog zeke i jednog čovjeka nisu baš iste!). One tvrke koje to ne rade, temeljitije su jer im je veća prijetnja od tužbe ako bude problema.
Mnoga se istraživanja mogu zamijeniti alternativnim metodama. Npr. ne moraju se u komoru ispunjenu dimom cigareta stavljati biglovi kako bi se provjerila štetnost. Praćenjem pušača kroz godine može se zaključiti da su cigare štetne i u kojoj mjeri! Mislim da postoji 500-injak alternativnih metoda koje mogu zamijeniti testiranje na životinjama!

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.07.2006. 18:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

čuj da ti budem iskren nisam čuo da se životinjama maže koža sa kozmetičkim preparatima, da bi se vidjelo da li on izaziva neke pojave. U biti se životinjama ubrizgava određena smjesa kemikalija koje sadrži pojedini preparat te se prate alergijske reakcije. Vrlo slično alergotestovima koji se obavljaju u humanoj dermatologiji. Životinje se najviše koriste za ispitivanje vakcina i lijekova za liječenje tumora. Tako da to sa Beaglovima nepije vode, a oni se koriste u istraživanjima samo zato što im je leglo genetski uniformno pa su mala statistička odstupanja prilikom dugotrajnog istraživanja. Što msliš kako su došli do saznanja da se neke lijekove treba izbijegavati tijekom trudnoće, ili da streptomicin oštećije sluh?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.07.2006. 20:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ok, što se tiče situacije s konjima, u potpunosti se slažem da to nije nešto što bi trebalo zabraniti jer, koliko mi je poznato, alternativa tu doista ne postoji, a konji su maženi i uglavnom žive u povoljnim uvijetima, a njihovu zdravlju to ne škodi.

Neka istraživanja nije moguće nadomjestiti in vitro metodama, ali u tim slučajevima je opet bitno postupanje prema životinjama. Ovo se prvenstveno odnosi na ispitivanje moždanih funkcija kod primata, recimo. No, ta istraživanja su naročito skupa i komplicirana, a na životinje se obično dobro pazi.

Velika većina istraživanja provodi se bespotrebno, s mogućnošću izbora drugih metoda.

Sad nemam vremena, ali sutra ću postat neke od slučajeva u kojima su ljudi stradali baš zbog prethodno provedenih eksperimenata na životinjama.

Što se tiče ispitivanja lijekova, sve je moguće ispitati in vitro do određene mjere, nakon čega će se istraživanje provesti na ljudima, koji na to dobrovoljno pristanu. Da ne bude zabune, istraživanje bi se svakako provelo na čovjeku, samo što bi tome prethodili nedovoljno pouzdani pokusi na životinji.

Debeli, čitajući tvoje postove, zanima me tvoja motivacija za odabir zanimanja. Mislim, nemoj ovo shvatit kao napad nego mi jednostavno nije jasno...
Koliko dobro možeš raditi svoj posao s ovakvim stavom prema životinjama?

Uspoređujem to s mojim kolegama koji su odabrali fakultet iz nekih razloga koji nikako nisu humanost i briga za zdravlje čovjeka.

Ne želim da ispadne kako glumim sveticu ili šta ti ja znam šta. Jednostavno, smatram da je briga za zdravlje čovjeka ili životinje nešto što je teško obavljati kako treba bez velike ljubavi predanosti.

Dvoumila sam se između veterine i medicine... I na kraju je presudila, uz veliko zanimanje za medicinu, i ljubav prema životinjama. Svjesna sam, naime, da bih tijekom fakulteta morala raditi životinjama neke stvari koje jednostavno ne bih mogla podnijet.

Ne shvaćam kako možeš, kao veterinar, podržavati pokuse na životinjama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
debeli
Offline
Avatar

Ukupno postova: 920
Lokacija: evriver
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.07.2006. 1:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@wendy kad liječnik kaže da voli svoje pacijente i da bi spavao sa njima onda je to normalno. A kad veterinar to izjavi onda je to sodomija i mučenje životinja. Mislim da bi mi ljubav prema životinjama utjecala na objektivnu prosudbu, te iste dovela u opasnost. Najviše mrzim ljubitelje životinja koji si umišljaju da oni najbolje poznaju što njihov ljubimac obožava, te njihova sebičnost kada životinju kojoj je lagodan način života isti produžio za dvostruko, pokušavaju joj još produžiti. Takva životinja počne patiti zbog starosnih promjena, a vlasnik uz pomoć raznih lijekova produžuje njegovu patnju. E vidiš to ne volim. Ah da zadnja životinja s kojom sam imao posla danas je bila juneća četvrt na kuki u rashladnoj komorici, a mogu ti reći da je bila i ukusna, onako sa gljivama mislim da se to zvalo Stroganoff ili sl.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.07.2006. 6:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hehe, životinjo Wink ! Ah, tko bi ti zamjerio... Laughing Slažem se s onom tvjom tvrdnjom o pojedinim "ljubiteljima životinja". Mnogo ljudi zapravo ne shvaća koliko svojom "ljubavlju" zapravo pate svoje ljubimce. Imam takvih primjera u susjedstvu na pretek. I ne možeš im objasnit da se ponašaju nerealno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: