Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Magistar psihologije ne može volontirati jer je poslodavac - obrtnik

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65837
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.06.2012. 18:16 
Naslov:  Magistar psihologije ne može volontirati jer je poslodavac - obrtnik
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I prije današnjeg stupanja na snagu novog Zakona o poticanju zapošljavanja, prema kojemu će se poslodavcima omogućiti sufinanciranje stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa, tzv. volontiranje mladih, pojavili su se prilično veliki problemi uzrokovani, prema svemu sudeći, propustima zakonodavaca.

Podsjetimo, iako je slična kategorija postojala i prije, Mirando Mrsić, ministar rada i mirovinskog sustava, najavio je još veće olakšice za poslodavce. Radi se o mogućnosti da poslodavac uzme mladu osobu na osposobljavanje, za što mu država refundira trošak doprinosa za mirovinsko osiguranje, dok Hrvatski zavod za zapošljavanje na adresu korisnika mjere isplaćuje 1.600 kuna naknade za rad. Posrijedi je protuvrijednost iznosa stipendije za školarca ili studenta. S druge strane, novi zakon od danas omogućava da se za taj program u obzir uzmu i voloteri čije radno mjesto ne zahtijeva polaganje državnog ili stručnog ispita, što prije nije bilo moguće. No, kakvi sve problemi mogu nastati u praksi, uvjerio se 25-godišnji osječki magistar psihologije.

- Poslodavci su se već ranije počeli prijavljivati za ovakvu mogućnost zapošljavanja, a ja sam, u želji za stručnim osposobljavanjem, nakon duge potrage pronašao jednu psihologinju zaposlenu u medicini rada, u osječkom Domu zdravlja. Od 1. lipnja trebao sam početi raditi kod nje, ali nakon prijave odgovoreno mi je kako se stručno osposobljavanje ne može realizirati kod nje, jer je ona obrtnik i nema ni jednoga zaposlenoga. Točnije, može, ali u tom slučaju ne bih dobivao ni navedenih 1.600 kuna. To mi nimalo ne odgovara - kaže ogorčeni mladić.

Uputio je prigovor osobno ministru Mrsiću, a on mu je odgovorio prije nekoliko dana.

- Potvrdio je ono što su mi rekli i ispričao se zbog problema te obećao da će pronaći neko mjesto gdje ću odraditi stručno osposobljavanje. Iskreno, sumnjam u to, a ovo iznosim kako bih i druge upozorio na kakve probleme mogu naići. Potpuno mi je nelogično da psiholog mora imati nekoga stalno zaposlenoga da može primiti volontera... Gotovo svuda u Hrvatskoj taj posao u medicini rada povjeren je obrtnicima i ne znam gdje će se itko zaposliti. Kako su mogli donijeti Zakon s takvim propustom? Nadam se da će to netko hitno ispraviti - zaključuje magistar psihologije.

U Osijeku 150 prijava poslodava za volontere

Anto Barukčić, pročelnik Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područne službe Osijek naglašava kako su u nepuna tri mjeseca, otkada je objavljen poziv poslodavcima za sufinanciranje stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa zaprimili 150 prijava poslodavaca.

- No, to je sve još uvijek prema starom zakonu. Odredbe novoga zakona primjenjivat će se od petka, 1. lipnja, pa očekujemo da ćemo na kraju godine nadmašiti prošlogodišnju brojku od 535 volontera. Budući da je stanje u gospodarstvu loše, vjerujemo da će mnogi mladi prihvatiti takav način 'zapošljavanja', makar i na određeno vrijeme, za stjecanje iskustva, odnosno dodatno obrazovanje i pripremu za rad - procjenjuje Barukčić.

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhv 031


Pročitajte i...
Slavonski poduzetnici najviše žele zapošljavati "volontere"
Potpore za zapošljavanje traže i poslodavci koji nemaju uvjete
U 20 dana stiglo čak 1.000 zahtjeva za javne radove
U Osijeku će broj nezaposlenih porasti tek u listopadu, kada se vrate sezonci
Poslodavcima olakšice, mladima prvo radno iskustvo i 1.600 kuna

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pravda87
Offline
Ukupno postova: 13
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.06.2012. 20:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Blago našim poslodavcima i državi kada ima magistre, inžinjere, pravnike za 1600 kn ! pa mi ne da cemo se izvuci iz krize pa mi cemo u roku 3 godine prestici Njemacku!
Sretno vama koji radite za 1600 kn , ja znam da necu sigruno , jel to ne da je sramota za to ne postoji rijec u Hrvatskom jeziku !
obrazloženje : 1. koje iskustvo se moze steci u drzavnoj firmi? kada tamo nema posla ni za one koje rade tamo?
2. sta se u današnje vrijeme moze s 1600 kn? nemoze se ni stan i režije platiti? a od cega da zivim godinu dana ? da jedem zrak ili sta ? da nakon zavšenog faksa molim oca da mi da auto da idem volontirati ? da mi da za gorivo? za režije i jos da mi da nesto za jesti? jel ja naravno imam 1600 kn u đepu!!!! mislim i vi koji to radite svaka vam cast vi ste dokaz koliko ljudi mogu biti " glupi ", jel nevidim drugi smisao! (znam da ima ljudi kojima je to jedina mogucnost ali to opet ne opravdava rad za 10 kn po satu) Ispricavam se za grublji tekst i uvrede , ali jednostavno nemogu vjerovati da cu nakon zavrsenog faksa morati raditi negdje za 1600 kn ! kada sam na faksu ostavio min 200 000 kn , i sada ja vas pitam za kraj dali to ima smisla????

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
MadWheels
Offline
Avatar

Ukupno postova: 27
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.06.2012. 21:07 
Naslov:  Re: Magistar psihologije ne može volontirati jer je poslodavac - obrtnik
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma stoka i država i uprava, imam 5 godina iskustva pa mi ne znaci nista! Nabijem vas i vase volontiranje i sto ubijate ovaj narod... Fuj!!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
mariox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 685
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.06.2012. 21:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ništa drugo nego socijalna pomoć za one sa završenim fakultetom.
@pravda87 - sve si dobro napisao, u sličnoj sam situaciji. Još bih to i prihvatio da ću se nakon toga sigurno zaposliti, ali ovo će biti samo rotacije jeftine visoko obrazovane radne snage. Zašto nije 3600 recimo? Glavno da se duhovima u HEP-u plaćalo po 15 tisuća kuna za nerad, a da ne spominjem ostale afere kojima je proračun oštećen za nekoliko MILIJARDI kuna. Sramota!!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.06.2012. 21:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mariox je napisao/la (Pogledaj post): › Ništa drugo nego socijalna pomoć za one sa završenim fakultetom.
@pravda87 - sve si dobro napisao, u sličnoj sam situaciji. Još bih to i prihvatio da ću se nakon toga sigurno zaposliti, ali ovo će biti samo rotacije jeftine visoko obrazovane radne snage. Zašto nije 3600 recimo? Glavno da se duhovima u HEP-u plaćalo po 15 tisuća kuna za nerad, a da ne spominjem ostale afere kojima je proračun oštećen za nekoliko MILIJARDI kuna. Sramota!!!!

Zato što bi se previše zloupotrebljavalo, kao što se zloupotrebljavaju i naknade za nezaposlene te druge vrste lažnih prijava tj. fiktivnih prijava.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pravda87
Offline
Ukupno postova: 13
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.06.2012. 21:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mariox je napisao/la: ›
Ništa drugo nego socijalna pomoć za one sa završenim fakultetom.
@pravda87 - sve si dobro napisao, u sličnoj sam situaciji. Još bih to i prihvatio da ću se nakon toga sigurno zaposliti, ali ovo će biti samo rotacije jeftine visoko obrazovane radne snage. Zašto nije 3600 recimo? Glavno da se duhovima u HEP-u plaćalo po 15 tisuća kuna za nerad, a da ne spominjem ostale afere kojima je proračun oštećen za nekoliko MILIJARDI kuna. Sramota!!!!

Slažem se svakako da je zakonski regulirano da nakon 1 g staziranja ja dobijem tamo posao, onda bi se svatko normaln žrtvovao i nekako odgulio tu godinu dana, ali kada poslodavac tebi moze dati otkaz nakon 350 dana uz naravno neku debilnu foru i opet dobiti novog radnika za 1600 kn , a tog novog nauciti ce raditi za mjesec dana , i to ce biti leglo krminala i ideja balkanskih mozgova!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
luka_os
Offline
Ukupno postova: 122
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 01.06.2012. 22:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

odakle im sada ta fora da se ni volontirat ne može? bar se to uvijek moglo

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Yoanna35
Offline
Ukupno postova: 350
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.06.2012. 23:09 
Naslov:  Re: Magistar psihologije ne može volontirati jer je poslodavac - obrtnik
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pozdrav ,mali osvrt na temu, dakle ovako ja sam nakon diplome bila u sutuaciji da nemam posao, za razliku od većine diplomanata kojima su mame i tate riješile radna mjesta, imala am opciju raditi u pekari za 2200 kn ili volontirati struku, s obzirom da sam mala nevjerojatan strah da ću zaglavili na nekom kvazi poslu za 2200 poučena iskustvima nekih ljudi koji su počeli raditi nešto dugo i nikada nisu radili u struci odlučila sam se za volontiranje...svi uključujući zaposlenike su me gledali kao neku budalu, imala sam plačen staz i mjesečnu kartu...nisam tamo ostala i malo mi je pretenciozno očekivati da ako negdje volontiraš godinu dana ..će te etko akon toga zapoliti, nema garacija za radna mjesta, pa danas direktori..govorim o privatnom sktoru imaju ugovore a tri mjeseca... To volontiranje mi je pogolo da steknem iskustvo, samopouzdanje.. i zahvaljujući njemu sam bila konkurentnija za nekog drugog poslodavca..e sad postoje dvije kvake..jedna je sustav..a on se oglasio u trenutku kad sam se javila na radno mjesto us truci za pripravika...zena sa biroa mme nije obavjestila jer..me nije komjuter prepoznao kao kandidata..jer ne ispunjavam uvjete...a ispunjavala sam ih sve..jer imam određee mjesece staza..volonerskog..a pripravnik ne bi smio imati staz....suludo..no to me nije omelo , druga kvaka je bar tada 2007. stav poslodavca, čovjek me je od hrpe kandidata izdvojio za drugi krug..bilo nas je troje..jer sam radila u istoj branši i moje iskustvo volontiranja me poguralo..ali je istovremeno pokušao utjecati na moje buduće prihode..tj. pitao me za prekovremene da mu radim badava, a nakon mojeg odbijanja..isprdao me je tj. rekao je pa pola zivota ste volontirali..a meni nečete raditi badava..budući da je on Hrvat koji radi za Danca vlasnika u čijoj zemlji nema prekovremenih badava..nije mi palo napamet raditi badava i posao nisam dobila..Svejedno mislim da je bolje raditi bilo što , čak i volonterski bez obzira na prihode nego ne raditi pa time i ne učiti ništa...i ako voliš svoju struku onda je i bolje đabe nego neli posao koji ne voliš raditi za bilo koje novce, jer si njima loš, nezadovoljan i sve dalje od onog što stvarno voliš i znaš

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
walter_1
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2012. 9:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

yoanna, donekle si u pravu. ima smisla i to volontiranje, nekima je sigurno pomoglo i pomagat ce, ali to volontiranje se treba onda odradit u toku studiranja. ovdje je problem taj zakon o stucnom osposobljavanju koji nista drugo ne radi osim sto koci mlade koji su zavrsili fakultete. to nije nista drugo nego iskoristavanje radne snage. kad netko odradi to svoje strucno ospobljavanje, leti od tamo i dolazi netko drugi ponovno radit za te pare. zakon je dosta lose osmisljen i izveden, a mozda je nekom to izgledalo da ce bit drugacije u praksi. po meni, ima jedna ogromna rupa u tom zakonu, i ako to poprave, strucno osposobljavanje ce bit jako dobra stvar... ako netko vec zaposljava preko strucnog ospobljavanja, i ako uzme dvije osobe, nakon odradjene godine dana ga se treba uvjetovat da jednu od te dvije osobe zaposli. ako toga ne bude bilo, onda ce to biti samo rotacija visoko obrazovanih ljudi, i to sve pada u vodu. toliko se trubilo o tome kako imamo jako malo visoko obrazovanih, a sada kada su preko bolonjskog procesa istampali u par godina toliko diploma koliko se nije istampalo od kako postojimo, sad nema radnih mjesta za te ljude... nazalost, ima ljudi koji su "prisiljeni" ic odradit i to strucno za 1600 kn, ali realno gledajuci, to je nista. pa dok samo pojedes nesto na poslu svaki dan, ode pola toga... da ljudi znaju da postoji sansa od 50% da ce ostat radit na tom radnom mjestu nakon te godine dana, vjerujem da bi se potpuno drugacije gledalo na taj zakon i na taj rad.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Korina
Offline
Avatar

Ukupno postova: 416
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.06.2012. 15:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako je 1600 kn mali novac? Kad smo moja ekipa i ja toliko zarađivali preko Stuca, mi smo bili bogati!

I to izvlačenje na svakodnevnu klopu i cugu na poslu mi je stvarno seratorski. Gdje piše da ti moraš svaki dan ići u pekaru i pojest burek+jogurt ili pizzu+colu i onda minimalno potrošit 15kn + kava u bircu taj dan 10 kn i kutija pljugi za 20 kuna.
Sorry, ali toliko sigurno nitko ne troši ni kada je student ili nezaposlen. Kako to da odmah troškovi porastu kada se zaposliš?

Kad netko s 23-25 godina diplomira sigurno se neće odmah odselit ili davat ne znam kolike novce starcima, znači ne plaćaš životne troškove tog tipa.
Isto tako može se doručkovat kod kuće ili napraviš sendvič kod kuće pa poneseš, a bome možeš i kavu napraviti kod kuće (ili kupiti onu u vrećici 3 kn + kava je u automatima 2-3 kn ako ga firma ima) i poneseš si neku voćku za posao. To je svakom normalnom dovoljno. Poslije posla većinu dočeka ručak kod kuće.

I naravno pljuge. Recesija je, kriza, svi drobe kako je 1600kn malo, ali pljuga se nitko ne bi odrekao. Potrošiti 400-500 kuna mjesečno na cigarete je meni čisti idiotizam i to je teški luksuz. Stoga molim da ne kenjaju ljudi koji puše da je 1600kn malo novaca. Malo ti je jer si razmaženo đubre i samo znaš kenjati, a ničega se ne bi odrekao.

I super mi je ovaj komentar "da nakon zavšenog faksa molim oca da mi da auto da idem volontirati ? da mi da za gorivo? " .
Kakav gotovan. Ako ne može autom, onda neće nigdje. Guess what, ima ljudi koji hodaju na posao, a neki su se naučili služiti i biciklom, uostalom tu je i mjesečna karta koja sigurno košta manje od tenkiranja.

I još je gluplji komentar koji je vrlo raširen među lijenčinama "ako ne potrošim na kavu/cigarete/..., potrošit ću na neš drugo".
Ako nemaš onda nećeš trošiti!
Nitko se ne bi prilagodio i smanjio trošenje, rađe će sjedit kod kuće i drobit.

_________________
dobro, gdje je taj kulen? osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 2  
shaplewg
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.06.2012. 11:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ej...Korina...ne serendaj! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.06.2012. 11:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

walter_1 je napisao/la (Pogledaj post): › yoanna, donekle si u pravu. ima smisla i to volontiranje, nekima je sigurno pomoglo i pomagat ce, ali to volontiranje se treba onda odradit u toku studiranja. ovdje je problem taj zakon o stucnom osposobljavanju koji nista drugo ne radi osim sto koci mlade koji su zavrsili fakultete. to nije nista drugo nego iskoristavanje radne snage. kad netko odradi to svoje strucno ospobljavanje, leti od tamo i dolazi netko drugi ponovno radit za te pare. zakon je dosta lose osmisljen i izveden, a mozda je nekom to izgledalo da ce bit drugacije u praksi. po meni, ima jedna ogromna rupa u tom zakonu, i ako to poprave, strucno osposobljavanje ce bit jako dobra stvar... ako netko vec zaposljava preko strucnog ospobljavanja, i ako uzme dvije osobe, nakon odradjene godine dana ga se treba uvjetovat da jednu od te dvije osobe zaposli. ako toga ne bude bilo, onda ce to biti samo rotacija visoko obrazovanih ljudi, i to sve pada u vodu. toliko se trubilo o tome kako imamo jako malo visoko obrazovanih, a sada kada su preko bolonjskog procesa istampali u par godina toliko diploma koliko se nije istampalo od kako postojimo, sad nema radnih mjesta za te ljude... nazalost, ima ljudi koji su "prisiljeni" ic odradit i to strucno za 1600 kn, ali realno gledajuci, to je nista. pa dok samo pojedes nesto na poslu svaki dan, ode pola toga... da ljudi znaju da postoji sansa od 50% da ce ostat radit na tom radnom mjestu nakon te godine dana, vjerujem da bi se potpuno drugacije gledalo na taj zakon i na taj rad.

Ima smisla jer ti pruža priliku da se lakše učlaniš u neku stranku.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
padobranac
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1155
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.06.2012. 11:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Korina je napisao/la: ›
Kako je 1600 kn mali novac?
Kad netko s 23-25 godina diplomira sigurno se neće odmah odselit ili davat ne znam kolike novce starcima, znači ne plaćaš životne troškove tog tipa.

Nisu svi iz Osijeka. Netko mora platiti stan (vise nije u studentskom domu) ili mora platiti prijevoz (i nema vise studentske popuste na isti)..

Korina je napisao/la: ›
Isto tako može se doručkovat kod kuće ili napraviš sendvič kod kuće pa poneseš, a bome možeš i kavu napraviti kod kuće (ili kupiti onu u vrećici 3 kn + kava je u automatima 2-3 kn ako ga firma ima) i poneseš si neku voćku za posao. To je svakom normalnom dovoljno. Poslije posla većinu dočeka ručak kod kuće.

Zasto mislis da svakoga doceka rucak kod kuce?
A one koji ustanu u 5h da bi stigli na posao s tri prijevoza jedan sendvic nece drzati cijeli dan, ako im dan traje od 5h do 16h..

Korina je napisao/la: ›
I naravno pljuge. Recesija je, kriza, svi drobe kako je 1600kn malo, ali pljuga se nitko ne bi odrekao. Potrošiti 400-500 kuna mjesečno na cigarete je meni čisti idiotizam i to je teški luksuz. Stoga molim da ne kenjaju ljudi koji puše da je 1600kn malo novaca. Malo ti je jer si razmaženo đubre i samo znaš kenjati, a ničega se ne bi odrekao.


Ovo nisi mogao bolje reci. Slazem se.

Korina je napisao/la: ›
I super mi je ovaj komentar "da nakon zavšenog faksa molim oca da mi da auto da idem volontirati ? da mi da za gorivo? " .
Kakav gotovan. Ako ne može autom, onda neće nigdje. Guess what, ima ljudi koji hodaju na posao, a neki su se naučili služiti i biciklom, uostalom tu je i mjesečna karta koja sigurno košta manje od tenkiranja.

Nisu svi iz Osijeka i ne mogu svi pjesice stici na posao, tj mozda i mogu ali bi im trebalo par sati..

_________________
Ovakav, nemam nista protiv sebe. Ovakav, prasina uzvitlana.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Korina
Offline
Avatar

Ukupno postova: 416
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.06.2012. 13:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Za ovo što ljudi nisu iz Osijeka ili bilo kojeg većeg grada/mjesta - dakle ne sjediš na guzici kod kuće i čekaš da ti posao padne s neba već si sam tražiš posao u svom mjestu i nudiš se! S obzirom na ovu mjeru za mlade, poslodavac nema razloga ne uzeti te kad ništa ne plaća!
Znači na tebi je da nađeš poslodavca, pošalješ otvorene zamolbe i to u tvom mjestu.
Isto tako ne moraš sam živjeti, ljudi sasvim dobro funkcioniraju i kao cimeri/ce, kao što se ne moraš sam voziti, već podijeliš trošak goriva s nekim iz firme možda tko ionako putuje svaki dan?
Treba se znati snaći i svaki problem ima riješenje, samo što je nekima lakše se praviti grbav.

_________________
dobro, gdje je taj kulen? osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.06.2012. 13:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Korina je napisao/la (Pogledaj post): › Za ovo što ljudi nisu iz Osijeka ili bilo kojeg većeg grada/mjesta - dakle ne sjediš na guzici kod kuće i čekaš da ti posao padne s neba već si sam tražiš posao u svom mjestu i nudiš se! S obzirom na ovu mjeru za mlade, poslodavac nema razloga ne uzeti te kad ništa ne plaća!
Znači na tebi je da nađeš poslodavca, pošalješ otvorene zamolbe i to u tvom mjestu.
Isto tako ne moraš sam živjeti, ljudi sasvim dobro funkcioniraju i kao cimeri/ce, kao što se ne moraš sam voziti, već podijeliš trošak goriva s nekim iz firme možda tko ionako putuje svaki dan?
Treba se znati snaći i svaki problem ima riješenje, samo što je nekima lakše se praviti grbav.

Da, tako je i u Sjevernoj Koreji. Zašto uopće da živimo kao u Evropskim državama.?!?!?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
 



 Skoči u forum: