Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Seksualni odgoj u osnovnim školama

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 11.07.2006. 11:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Opcenito gledajuci Crkva klince na vjeronauku uci uglavnom dobre zivotne lekcije. Ono, nemoj biti osvetoljubiv, oprastaj, budi darezljiv, bla bla, pomozi bliznjem, ovo ono... No, kada se gledaju neke vrlo bitne teme Crkva jednostavno kaska. Tu treba uletiti roditelj, staratelj, sestra, ujo (bilo tko normalan) i objasniti neke stvari, onako kako je, a ne kako bi Crkva htjela da je.
Nadam se da sam pojasnio svoj stav...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.07.2006. 12:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Circa,

u osnovi mi je tvoj i bio jasan (prihvatljiv i očekivan s obzirom na tvoje dosadašnje tekstove), ali me zanimala ta kolizija, zbunjoza u glavi djece...... i konačno, stav tebe kao vjernika da ne prihvatiš tek onako sve stavove Crkve.....

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.07.2006. 13:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako dijete naučiš da misli svojom glavom, a to su mene uvijek učili doma, nema zime: o svakoj "dogmi" i dijete može promisliti i ne uzimati je zdravo za gotovo i beskompromisno. Razumijem pitanje, Danice, ali mislim da podcjenjuješ dječji um.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.07.2006. 13:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: ›
Ako dijete naučiš da misli svojom glavom, a to su mene uvijek učili doma, nema zime: o svakoj "dogmi" i dijete može promisliti i ne uzimati je zdravo za gotovo i beskompromisno. Razumijem pitanje, Danice, ali mislim da podcjenjuješ dječji um.


Alana, nisu sva djeca, a ni svi roditelji, ni nastavnici,......itd. jako bistri.
djecu i kasnije ljude koji misle svojom glavom, znaju smatrati malkice čudnima.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 11.07.2006. 14:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
@Circa,

u osnovi mi je tvoj i bio jasan (prihvatljiv i očekivan s obzirom na tvoje dosadašnje tekstove), ali me zanimala ta kolizija, zbunjoza u glavi djece...... i konačno, stav tebe kao vjernika da ne prihvatiš tek onako sve stavove Crkve.....

Pa pretpostavimo da sam jedan konflikt kontradiktornih informacija i ja u nekim mladjim danima imao u glavi. Jedni drobe jedno, a drugi drugo. Tada ukljucis razum i razmislis o nekim stvarima, stvoris neko svoje misljenje i stav, a to je najbitnije...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Marigold
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Lokacija: krevet
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.07.2006. 15:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: ›
Ali da vas ja sad sve zamolim (koji ste u stalnim ili manje stalnim vezama, ili bar imate koliko-toliko redovit seksualni život): nemojte koristiti kontracepciju, ni prirodnu, jer je i to kontracepcija, pa da vidimo kako li ćemo se ploditi i množiti - biste li pristali?
A upravo na to nagovaramo djecu od 14-18 godina koja pojma nemaju ni o čemu? Imat ćemo masu neobrazovanih klinaca. Masu. To je ono strašno. Ajde, danas spolnih bolesti, bez zezancije, da nisam čula za par slučajeva, ne bih vjerovala, ima na svakom koraku. Pa si računajte je li vam jeftinije dati 15-20 kn za kondome ili puno više za pregled i u najboljem slučaju samo antibiotske kreme (ako ste prošli samo s gljivicama ili bakterijama...)... Ja poluuuuuuuuudim na to, poluuuudim... Da već 20 godina na globalnom planu ne možemo napraviti program edukacije koji stvarno uključuje edukaciju. Pa nek nam je onda, nek ostanemo glupi i zatucani: zaboga, potrebno je samo 2-3 čovjeka koji su spremni otvoreno pričati o svom seksualnom životu da bi sve sjelo na svoje mjesto. Dok god to bude u rukama crkve, ne štiti se ćudoređe, nego neobrazovanost.


Crkva ne brani prirodnu kontracepciju.
Sumnjam da su klinci neobrazovani što se tiče sexa. Kad smo mi išli u školu nije bilo nikakvog programa za sex. odgoj, puno toga smo učili u sklopu drugih predmeta, recimo biologije u osnovnoj(zar nas nije Čelenkovička učila i kak se računaju plodni i neplodni dani, a da ne spominjem kolko su nam govorili i o ostaloj kontracepciji), u srednjoj čak i na vjeronauku su nam predavali o tome i učili nas o svim oblicima kontracepcije( o prednostima i nedostacima)..
Dakle, čak i na vjeronauku kad se priča o sexu upućuje se mlade na apstinenciju-to je istina ali se također predaje i o kontracepciji, i o abortusu i sl.
A o sexu ionako više nauče izvan škole, pogotovo u današnje vrijeme- stvarno se sve može saznat o svemu...tako da sumnjam da ćemo imati masu klinaca neobrazovanih o sexu...malo pretjerujete

_________________
you know im gonna want some,want some
lets do this like a prison break,
I wanna see you scream and shake.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.07.2006. 16:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A zašto ne bismo imali organizirani program seksualnog odgoja, a ne naučavanje malo odavde - malo odande? Ono što treba mora biti cjelovito, dosljedno i suvremeno, ne osobito genijalno i promućurno, ali dostupno i lako razumljivo klincima.
Ja se uvijek iznenadim kako klinci ne znaju neke stvari koje uzimamo zdravo za gotovo - da nije tako, ne bi dijete od 9 godina nedavno postalo majkom...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Marigold
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Lokacija: krevet
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.07.2006. 19:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne,ne kažem da ne bismo trebali imati organizirani program..samo kažem da se i bez njega može obrazovati o sexu...
Misliš da bi bilo drugačije da su toj djeci podjeljeni kondomi, ja mislim da to ne bi ništa promijenilo za djecu u dobi od 9.g...Djeca od 9.g su malo premlada za sex i ne mogu ga shvatiti ozbiljno- potrebno ih je upućivati na apstinenciju..
Ja u biti uopće ne shvaćam te klince danas- to se sve mlađe i mlađe stupa u sex. odnose-to bi trebalo nekako spriječiti kako bi se dobna granica stupanja u spolne odnose pomakla prema gore..ne možemo početi odobravati sex sa 9,10 godina i kriviti obrazovni sustav što ih nije obrazovao o kontracepciji pa je zato mala ostala trudna..

_________________
you know im gonna want some,want some
lets do this like a prison break,
I wanna see you scream and shake.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
učiteljica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66
Lokacija: cijelo ljeto na Pampasu
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.07.2006. 0:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nije sve samo sex i o sexu... u posljednje dvije generacije mi nekoliko djevojčica dobilo menstruaciju u trećem razredu!!!!! za njih je sexualni odgoj zakasnio- bile su nepripremljene za prerano tjelesno sazrijevanje... to je, prije svega, zamišljeno kao zdravstveni odgoj, a provedba će i tako u najvećoj mjeri ovisiti o učiteljima...i o dječjim pitanjima na koja će većina učitelja nastojati odgovoriti na odgovarajući način...

_________________


Shocked tko hoće 5?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.07.2006. 3:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

učiteljica je napisao/la: ›
nije sve samo sex i o sexu... u posljednje dvije generacije mi nekoliko djevojčica dobilo menstruaciju u trećem razredu!!!!! za njih je sexualni odgoj zakasnio- bile su nepripremljene za prerano tjelesno sazrijevanje... to je, prije svega, zamišljeno kao zdravstveni odgoj, a provedba će i tako u najvećoj mjeri ovisiti o učiteljima...i o dječjim pitanjima na koja će većina učitelja nastojati odgovoriti na odgovarajući način...

Primjer sa curicama koje su dobile menstruaciju je dobar i znaci da je potrebno uvesti zdravstveni odgoj od prvog razreda. Ne mislim da zdravstveni i seksualni odgoj pripadaju u istu grupu.

Seksualni odgoj u skolama je odlicna stvar, ali ta duznost pripada roditeljima.

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.07.2006. 8:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

učiteljica je napisao/la: ›
nije sve samo sex i o sexu... u posljednje dvije generacije mi nekoliko djevojčica dobilo menstruaciju u trećem razredu!!!!! za njih je sexualni odgoj zakasnio- bile su nepripremljene za prerano tjelesno sazrijevanje... to je, prije svega, zamišljeno kao zdravstveni odgoj, a provedba će i tako u najvećoj mjeri ovisiti o učiteljima...i o dječjim pitanjima na koja će većina učitelja nastojati odgovoriti na odgovarajući način...


Evo, to je dobar primjer - što s takvom djecom? Imat će traume iz djetinjstva zbog takvog šoka Smile
Čuj, fatcat, kod vas postoje agresivne sex-safe kampanje u kojima se dijele kondomi, koliko sam shvatila... Mi takvih kampanja nemamo, i osobno sam svjedočila kako o seksu pričaju djevojčice 7-8 razred: ne koriste nikakvu zaštitu, a ako bude "frke" - "Pa postoji abortus, helou..." - reče meni jedna od njih u stilu pa-kaj-nisi-znala??? Te djevojčice ne znaju pozadinu abortusa, da sa svojih 14-15 godina moraju imati roditeljski pristanak, da se to i plaća...(a to su samo praktične informacije!) Jel to doraslost za seks, je li to odgovornost? Mislim, takvih nekoliko djevojaka koje su se naveliko prašile u 8. razredu je bilo i u mojoj generaciji, ali mi se čini da ih je sad više...
Roditelji se, sukladno konzervativnom mentalitetu, skanjuju i stide govoriti o seksu (znam kako je bilo kod mene kod kuće, a ja sam još dobro i ispala!) i sve što klinci imaju i dalje je onda usmena predaja i polukorisni savjeti iz teen magazina...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Marigold
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Lokacija: krevet
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.07.2006. 12:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To sam i ja samo imala pa opet nisam pričala takve gluposti ko te današnje cure...to je sve stvar odgoja- ni meni roditelji nisu pričali o sexu al su me ipak naučili o djelima i njihovim posljedicama...a roditelji u današnje vrijeme su katastrofa- svoje curice (7,8 razred) već uče kako da traže bogate dečke kako bi se mogle poslije bogato i udat( klinke razmišljaju samo o tome kakve koja ima krpice, u kakvoj kući koja živi, koja ne koristi puder u 7 raz. ajmo je izvrijeđat jer ona nije cool i sl.).
Takvim osobama da predaješ i godinu dana bez prestanka ne bi im ništa ušlo u glavice...
A tome su najviše krivi roditelji..

_________________
you know im gonna want some,want some
lets do this like a prison break,
I wanna see you scream and shake.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.07.2006. 12:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

napravimo konačćno razliku između seksualnog i spolnog odgoja!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
yellowica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 272
Lokacija: haven
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.07.2006. 12:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

teorija i prakssa Smile

_________________
www.panonius.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.07.2006. 12:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma nećeš djetetu u osnovnoj praksu pokazivat (osim u slučaju vjeronauka kod svećenika koji vole male dečkiće), ali razlika između spolnosti i seksualnosti je velika.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: