Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Napojnice [koliko ostavljati i ostavljati li uopće?]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.02.2012. 7:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la: › Jednostavno su plaće konobara niže nego ostalih. A napojnica ima je nagrada za njihovu uslugu. Naravno ako je zasluže.
Kolike su place konobara? Vece nego npr. blagajnica?

Zaokruzujes li svoj racun u npr. Biljemerkantu, Konzumu, ostavljajuci 3, 4, 5 kuna bakse blagajnici koja ti je otkucala artikle?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.02.2012. 9:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la: ›
Jednostavno su plaće konobara niže nego ostalih. A napojnica ima je nagrada za njihovu uslugu. Naravno ako je zasluže.


Postoji xy zanimanja koja imaju znatno manje plaće od konobara, pa im nitko ne daje bakšiš za dobro obavljen posao. Taj argument ti je promašaj.

P.S. Nisam vidio @mungosov post ...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.02.2012. 9:28 
Naslov:  Re: Napojnice [koliko ostavljati i ostavljati li uopće?]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
cane je napisao/la: › Jednostavno su plaće konobara niže nego ostalih. A napojnica ima je nagrada za njihovu uslugu. Naravno ako je zasluže.
Kolike su place konobara? Vece nego npr. blagajnica?

Zaokruzujes li svoj racun u npr. Biljemerkantu, Konzumu, ostavljajuci 3, 4, 5 kuna bakse blagajnici koja ti je otkucala artikle?
simo031 je napisao/la: ›
cane je napisao/la: ›
Jednostavno su plaće konobara niže nego ostalih. A napojnica ima je nagrada za njihovu uslugu. Naravno ako je zasluže.


Postoji xy zanimanja koja imaju znatno manje plaće od konobara, pa im nitko ne daje bakšiš za dobro obavljen posao. Taj argument ti je promašaj.

P.S. Nisam vidio @mungosov post ...

Da ne duljim: Bravo

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.02.2012. 13:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sto je napojnica?! Koji je smisao napojnice?!

Ja ju vidim kao iznos/naknadu za izniman i neocekivan trud, odnosno lovu koju dajem nekome jer me je ucinio sretnijim nego sam ocekivao da cu biti.

O stupnju mog zadovoljstva ovisi i dajem li napojnicu ili ne dajem.

Konobari - osobe koje nas posluzuju u birtijama i restoranima. Posluzivanje ulazi u opis njihovog posla. Dakle, to sto me posluzuju nije nista neocekivano, niti ista vise od usluge na koju sam pristao kad sam krocio u restoran ili birtiju.

Karikirajmo: da nije tako, onda bi svatko sa sanka podizao cugu i hranu koje bi placao umanjene za iznos placa koje gazda isplacuje konobarima.

No, ponekad se dogodi da onaj tko posluzuje to cini na nacin koji izlazi van ocekivanja, odnosno uobicajene prakse i opisa posla. Takve osobe onda zasluzuju napojnicu.

I nisu samo konobari u igri. Mogu to biti frizeri, prodavaci (posebno oni na trznici) i sl. Zapravo, vise sam napojnica ostavio nekonobarima. Na sramotu konobara i onih koji napojnice ostavljaju po defaultu.

Nikako ne ostavljati napojnice po defaultu, to je apsolutno najgora moguca praksa - time gube svi osim losih konobara/frizera/trgovaca.

Zasto je bitno ne ostavljati napojnicu po defaultu?! Zato sto time podrzavate lose konobare (kojih sam se, takodjer, nagledao), koji uce da ce napojnicu dobiti neovisno o kvaliteti i trudu. Nazalost, birtija meni ne ostavlja mogucnost da ja trazim da se losem konobaru odbije od njegove place i za taj iznos smanji cijena moje cuge, jer je on bio npr. neljubazan.

Btw. danas je ostavljanje napojnice postao i nekakav simbol velikodusnosti, a ponekad i ocitovanje bahatosti.

Nerijetko oni koji ne ostavljaju napojnicu po defaultu budu proglaseni skrcem. Debilanija, napisao sam gore zasto...

Shvacam i da su Hrvati konobarska nacija, pa im sve to skupa tesko pada, ali jebiga - ima turista i ovih iracionalnih dovoljno, zaradit ce i bez moje napojnice ;-)

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
josephine01
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2125
Lokacija: ispred ogledala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.02.2012. 20:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ostavljam za ekstra trud. Otprilike 10% ukupne cifre.

_________________
Za mene je svinja kralj životinja dok ne probam lava.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.02.2012. 20:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

josephine01 je napisao/la: ›
Ostavljam za ekstra trud. Otprilike 10% ukupne cifre.

Što je to extra trud, a da nije definirano pravilima struke?

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
josephine01
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2125
Lokacija: ispred ogledala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.02.2012. 20:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
josephine01 je napisao/la: ›
Ostavljam za ekstra trud. Otprilike 10% ukupne cifre.

Što je to extra trud, a da nije definirano pravilima struke?


Zaustavljanje vremena, stoj na trepavicama, mjerenje tlaka i uzimanje uzorka krvi, ispunjavanje mojih kanibalističkih želja (ukoliko je riječ o restoranu), sitni krojački popravci, razbijanje jezgre litija umjetno ubrzanim protonima i sl.

_________________
Za mene je svinja kralj životinja dok ne probam lava.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.02.2012. 21:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): ›
Nikako ne ostavljati napojnice po defaultu, to je apsolutno najgora moguca praksa - time gube svi osim losih konobara/frizera/trgovaca.

Zasto je bitno ne ostavljati napojnicu po defaultu?! Zato sto time podrzavate lose konobare (kojih sam se, takodjer, nagledao), koji uce da ce napojnicu dobiti neovisno o kvaliteti i trudu. Nazalost, birtija meni ne ostavlja mogucnost da ja trazim da se losem konobaru odbije od njegove place i za taj iznos smanji cijena moje cuge, jer je on bio npr. neljubazan.

Bezveze, treba svima ostavljati, izuzev nekulturnim i bahatim.

No da se nadovežem, jel ostavljate napojnicu prosjacima da im uveselite dan?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.02.2012. 21:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

josephine01 je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
josephine01 je napisao/la: ›
Ostavljam za ekstra trud. Otprilike 10% ukupne cifre.

Što je to extra trud, a da nije definirano pravilima struke?


Zaustavljanje vremena, stoj na trepavicama, mjerenje tlaka i uzimanje uzorka krvi, ispunjavanje mojih kanibalističkih želja (ukoliko je riječ o restoranu), sitni krojački popravci, razbijanje jezgre litija umjetno ubrzanim protonima i sl.


Hvala na odgovoru, sad i mi ostali znamo što konobar treba učiniti za napojnicu...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
josephine01
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2125
Lokacija: ispred ogledala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.02.2012. 21:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Simo, ne razbijaj glavu jer što god konobar napravio teško da će izbit koju kunu više potomku Škota i Bračanke. Wink

ontopic - za bakšu je dovoljno da bude humorističan, pritrči kad okinem na ledu pred restoranom, da je dobro upućen u ono što restoran/kafić nudi i sl.

Žao mi je što došlo vrijeme da svatko može biti konobar. Pod svatko ne mislim na šljam, nego na ljude koji nisu učeni za taj posao. Jako mi je drago vidjeli konobara koji zna znanje i to honoriram.

_________________
Za mene je svinja kralj životinja dok ne probam lava.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.02.2012. 21:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
cane je napisao/la: › Jednostavno su plaće konobara niže nego ostalih. A napojnica ima je nagrada za njihovu uslugu. Naravno ako je zasluže.
Kolike su place konobara? Vece nego npr. blagajnica?

Zaokruzujes li svoj racun u npr. Biljemerkantu, Konzumu, ostavljajuci 3, 4, 5 kuna bakse blagajnici koja ti je otkucala artikle?


Iskreno, da zaokruzim i u trgovini uvijek.

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 15.02.2012. 23:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

josephine01 je napisao/la: ›
ontopic - za bakšu je dovoljno da bude humorističan, pritrči kad okinem na ledu pred restoranom, da je dobro upućen u ono što restoran/kafić nudi i sl.

Žao mi je što došlo vrijeme da svatko može biti konobar. Pod svatko ne mislim na šljam, nego na ljude koji nisu učeni za taj posao. Jako mi je drago vidjeli konobara koji zna znanje i to honoriram.


A evo recimo ja uopće ne želim da mi konobar bude humorističan jer smatram da on mora biti profesionalan i na distanci, a opet ponašanjem ugodan, nismo mi zajedno ovce čuvali da mi on prosipa fore ili bude zabavan - baš naprotiv, smeta me kad mi se obraća sa "ti" ili pokušava biti duhovit.

Ovo dolje potpisujem - mislim da učeni konobari imaju manire, i to se vidi i osjeti.

BTW, ja ostavljam bakšu poštaru kad mi donese neke pare Smile
U trgovini nikad, a u kafiću da zaokružim račun - i naprosto mi je žao što u Lotusu uvijek dobijem već zaokružen račun (kava je nešto skuplja), jer da nije tako, tamo bih uvijek ostavila bakšu kad mi naprave one forice od pjene po kavi Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2012. 0:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja dajem 10% kad pronađem pun novčanik. Very Happy

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 16.02.2012. 0:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mzzi je napisao/la: › A evo recimo ja uopće ne želim da mi konobar bude humorističan jer smatram da on mora biti profesionalan i na distanci, a opet ponašanjem ugodan, nismo mi zajedno ovce čuvali da mi on prosipa fore ili bude zabavan - baš naprotiv, smeta me kad mi se obraća sa "ti" ili pokušava biti duhovit.

Slažem se s tobom po ovom pitanju, konobar mora biti distanciran ali i gostu na usluzi. Najboljeg konobara ikad sam sreo u Italiji. Čovjek je gotovo pa nevidljiv, a pojavio nam se za stolom iste sekunde kad sam pomislio pozvati ga zbog nečeg, vrlo spretan, uslužan, brz... Profesionalnih, izučenih konobara je sve manje, da.

mzzi je napisao/la: › U trgovini nikad, a u kafiću da zaokružim račun - i naprosto mi je žao što u Lotusu uvijek dobijem već zaokružen račun (kava je nešto skuplja), jer da nije tako, tamo bih uvijek ostavila bakšu kad mi naprave one forice od pjene po kavi Very Happy

Rade forice po pjeni? Sad mi je skoro pa žao što više ne pijem kavu osijek031.com smile

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: